Cormac Mccarthy

Cormac Mccarthy

Yazar
7.7/10
19 Kişi
·
46
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.079
Gösterim
Adı:
Cormac Mccarthy
Unvan:
Pulitzer Ödüllü Amerikalı Yazar
Doğum:
Providence, Rhode Island, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Temmuz 1933
Cormac McCarthy (d. 20 Temmuz 1933) The Road (Yol) adlı romanıyla 2007 Pulitzer Ödülü'nü roman dalında kazanan Amerikalı yazar.

Edebiyat eleştirmeni Harold Bloom tarafından, aralarında Thomas Pynchon, Don DeLillo ve Philip Roth'un da olduğu, neslinin en iyi dört Amerikan romancısından biri olarak tanımlanmıştır. Modern eleştirmenler tarafından sıkça William Faulkner'e ve bazen de Herman Melville'e kıyaslanır.
"Çok salakça bir şey yapmaya gidiyorum ama gene de gidiyorum.Dönmezsen anneme onu sevdiğimi söyle.
-Senin annen öldü Llewellyn.
-O zaman ben kendim söylerim."
Bilim, fiziksel dünyayı açıkladığı için insanları cezbediyor. Bu şey nedir? Gerçekliğe ya da fiziki dünyanın ne olduğuna dair son sözü söylüyor mu? Bilmiyorum ama son sözü değilse de hiç olmazsa en iyi sözü söylüyor.
İyi insanları yönetmek zor değildir. Hiç zor değildir. Kötüler de zaten yönetilemez. Yonetiliyorsa da ben duymadım.
Muhtemelen hayatında bir daha hiç güvenli bir durumda olmayacağını daha önce de düşünmüştü ve acaba insan buna alışır mı diye düşündü. Alışsa ne olacaktı?
Cormac Mccarthy
Sayfa 91 - İthaki Yayınları
Daha fazla hata yapacak, herhangi bir şey yapacak vakti olmayacaktı ve ölecekti. Yap şunu, dedi. Yap.
Cormac Mccarthy
Sayfa 93 - İthaki Yayınları
"Her sabah gazete okurum.Herhalde nelerle karşılaşacağımızı öğrenmek için okuyorum daha çok."
248 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Cormac McCarthy tarafından kaleme alınan ve ilk kez 2005 yılında yayımlanan eser, dilimize 2008 yılında Roza Hakmen tarafından kazandırılmış ve Kanat Kitap etiketiyle basılmıştı. Kitabın 2007 yılında Coen Kardeşler tarafından aynı isimle uyarlanan filmiyse “En İyi Film” başta olmak üzere dört dalda Oscar ödülü alarak kazandığı beğeniyi taçlandırmıştı. Şimdiyse 10 yıllık aradan sonra, yine Roza Hakmen çevirisiyle raflara gelerek bizlere büyük bir eseri kazandırdı.
Rio Grande yakınlarında avlanan Llewlyn Moss Meksikalı kartellerin uyuşturucu savaşından kalan büyük bir miktar para bulur. Çanta dolusu bir para ile ahlaki ikilemini sürdüren Moss'un hayatı, peşine takılan acımasız bir katille kendini yaşam ile ölüm arasında bir kovalamacının içinde bulur. Kitapta para hırsının insanı kendi gerçekliğinden uzaklaştıran bir zaaf olduğu Moss'un durumuyla anlatılmaya çalışır. Kitabın bir yerinde: "Mamon" ile ilgili bir ifade geçiyor. Dipnotta ise "Mamon" şu şekilde açıklanıyor :
Matta 6:24 "Hiçkimse iki efendiye kulluk edemez. Ya birinden nefret edip öbürünü sever, yada birine bağlanıp öbürünü hor görür. Siz benim Tanrı'ya , hem de Mamon'a kulluk edemezsiniz."mamon Aramicede "zenginlik" anlamına gelmekle birlikte para ya da para kazanma hırsı yerine de kullanılır. Paranın insanı elde eden ve her kapıyı açan bir anahtar olduğu gösterilir. Örneğin kitabın bir yerinde Llewelyn, kanlar içinde Meksika sınırını geçerken gümrük memuruna takılmamak için karşısına çıkan gençlerden birisinin gömleğini ister. Genç ise, Llewelyn”in neredeyse kan kaybından ölmek üzere olduğuna aldırmadan gömleği için kendisine ne kadar ödeyeceğini sorar. Anton Chigurh da araba kazasından sonra kanlar içinde kaldırıma oturduğunda benzer bir yola başvurur, yanına gelen iki çocuktan birisine “Gömleğin için ne kadar istersin?” diye sorar. Çocuğun pazarlık yapacak bir kabiliyeti yoktur belki ama Chigurh”un verdiği parayı arkadaşıyla paylaşmaya da yanaşmaz ve onunla tartışmaya başlar. Tommy Lee kasabanın şerifi olarak adaleti temsil etse de, değişen zaman ile birlikte içinde yaşanılan düzenin güçlüyü ezmeye dönük bir gelecek hazırladığını karamsar bir dille ifade eder. Kitabın bir yerinde:"Eskiden beri sorumluluğun ben de olmasını isterdim bir yanımla.Israrlıydım.İnsanların beni dinlemesini isterdim...Bence hepimiz geleceğe hazırlıksızız, gelecek nasıl olursa olsun.Gelecek her ne olacaksa ki bence bizi destekleyecek gücü olamayacak.Bu konuştuğum ihtiyarlara zamanında bizim bu Teksas'ın sokaklarında yeşil saçlı, burnuna kemik takmış ve anlayamadıkları bir lisan konuşan insanların konuşacağını söyleseler hayatta inanmazlardı."
Değişen çağ ve kapitalist sistemin yarattığı ahlaki çöküş belki de kitabın yan temalarından sadece bir tanesi.
Kitapta anlatılan üç ana karakter olsa da temelde tüm olaylar Şerif Ed Tom Bell hakkındadır. Chigurh ise soğukkanlı bir şekilde insanları öldürmekten kaçınmayan bir piskopat. Yazar ahlaki ikileme düşmeden anlatığı romanında Chigurh gibi bir katili para hırsından uzak olmayı başaran karakter olarak anlatmayı başarır..Onun prensipleri vardır, bu prensiplerin ötesindeki hiçbir şeyin, paranın bile, önemi yoktur. Yazı ve turanın verdiği kararlara bire bir uyar, tavizsidir ve yaptığı anlaşmalara sadık kalır. Moss elinde para çantasıyla kaçarak Chigurh'un zıt karakterine dönüşür.
Filmini beş altı sene önce izlemiştim. Ama kitabı okumak başka bir ayrıcalık. İthakinin böyle bir romanı bizlere tekrar hazırlaması büyük bir şans. Herkese iyi okumalar...
224 syf.
·5/10
Hem filmini hem de kitabını çok sıkıcı buldum.
Okurken hep 'bu konu daha iyi, daha sürükleyici olabilirdi' diye düşündüm.

Sıkılarak okudum. Zor bitirdim. :)

Yinede bazı bölümler de duygulandıran durumların hatrına 10 üzerinden 5 verdim.

Keşke önce filmi izlemeseydim. Belki daha keyifli gelirdi o zaman.
248 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Lisedeyken filmini izleyip cok beğenmiştim. Kitabını görür gormez almak istedim. Daha ilk sayfasindan kan, cinayet, vahsetle karşı karşıya kaliyorsunuz. Ithaki yazarin kitaplarini cevirmeye devam edecekmis. Ozellikle pulitzer odullu "Yol" kitabini bekliyorum. "Ihtiyarlara Yer Yok " filmide basta "En iyi film olmak uzere 4 dalda oscar almış.
248 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Özellikle mektup kısmındaki anlatı mükemmel.

İlk yarısından sonra kitap mükemmel hızlanıyor ve çok zevkli geçiyor tabi hızlanıp tüketmeyin hemen. Yavaş yavaş okuyun göndermeleri, mizahı, edebiyatı anlayın. Özellikle Moss ve Chigurh’un diyalogları çok şey katar insana. Moss’un kızla karşılaştığı bölümde çok iyiydi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Cormac Mccarthy
Unvan:
Pulitzer Ödüllü Amerikalı Yazar
Doğum:
Providence, Rhode Island, Amerika Birleşik Devletleri, 20 Temmuz 1933
Cormac McCarthy (d. 20 Temmuz 1933) The Road (Yol) adlı romanıyla 2007 Pulitzer Ödülü'nü roman dalında kazanan Amerikalı yazar.

Edebiyat eleştirmeni Harold Bloom tarafından, aralarında Thomas Pynchon, Don DeLillo ve Philip Roth'un da olduğu, neslinin en iyi dört Amerikan romancısından biri olarak tanımlanmıştır. Modern eleştirmenler tarafından sıkça William Faulkner'e ve bazen de Herman Melville'e kıyaslanır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 46 okur okudu.
  • 53 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.