Giriş Yap

Ephraim Kishon

Yazar
8.1
21 Kişi
Unvan
İsrailli mizah yazarı, senarist ve yönetmen
Doğum
Budapeşte, Macaristan, 23 Ağustos 1924
Ölüm
Appenzell, İsviçre, 29 Ocak 2005
Yaşamı
Ephraim Kishon (İbranice: אפרים קישון‎, d.23 Ağustos 1924-Budapeşte, Macaristan; ö.29 Ocak 2005-Appenzell, İsviçre), İsrailli mizah yazarı, senaryo yazarı ve yönetmen.rnrnMacaristanda Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Ferenc Hoffman adıyla doğdu. Resim ve heykel öğrenimi gördü. Bir yandan da mizah yazıları yazdı. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından çeşitli toplama kamplarına gönderildi. Sobibor kampına nakledilirken kaçtı ve savaşın geri kalanında "Stanko Andras" adlı bir Slovak işçi kisvesi altında saklanarak yaşadı. Savaştan sonra, Yahudi kimliğini gizlemek için soyadını Kishont olarak değiştirip Macaristana geri döndü. 1949 yılında bu kez kommünist rejimden kaçarak İsraile göç etti. Ephraim Kishon ismi iltica işlemlerini yapan memur tarafından verildi. Hayatı boyunca bir daha Macarca konuşmadığını yazmıştır.

İncelemeler

Tümünü Gör
160 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
İçinde Tatiller ve İnsanlar, Telefondaki Bisiklet Yarışı, Papağan Tam Zamanında Geldi, Franz Kafka'nın Duruşma'sı Gibi Birşey, James Bond Aramızda gibi onlarca pek komik hikaye barındıran kült kitap, Mark Twain, Jerome K. Jerome, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz gibi ustalarla akrabalıklar görülen muhteşem bir üsluba sahip. Şahsi tarihimde mizah yolculuğum açısından dönüm noktasıdır. 2007'de Olgunlar'dan 1 liraya alıp bayıla bayıla okuduktan sonra mizah edebiyatı dergisi fikrim iyice olgunlaşmıştı. Deli Defteri ve diğer her şeyin başlangıç noktası sayabilirim. Bu kitabın isminin de çok satmayı hedefleyen bir kitapta olması gereken konularla ilgili şu meşhur muzır fıkrayı anımsattığını da söylemeliyim.
Reklam
160 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Kitaplığıma babamın kitaplığından transfer olan '83 baskısı bu kitap, İbrani bir yazara ait. Bu yazarı ve hatta bu türü ilk kez deneyimledim diyebilirim. Türü mizah olarak geçiyor, ancak bana kalırsa kara mizah. Yani kahkaha attırmaya değil, hafif gülümseterek düşünmeye sevk ediyor. Yazar, özellikle kendi ülkesini baz alarak sistem ve politika üzerine çoğunlukla acımasız ama tatlı eleştiri öyküleri yazmış. Bazı öyküler bir çok ülke için geçerli olan durumları ele alıyor. Kitap çok akıcı ve okuması gayet keyifli. Sadece bazı yerleri anlayamadım, bu da sanıyorum yazarın ülkesine ait durumlar olduğu içindi.
160 syf.
·
2 günde
Oscar'a aday olmuş, Altın Küre ödülü kazanmış bir senarist/yazar olan Kishon'un hicivleri ile İsrail hükümetini ve toplumunu eleştirdiği mizah kitabı. Kitapta 28 tane kısa öykü yer alıyor. Bazı öykülerinde mizahi bir dille eleştirdiği olayların, bizim ülkemizle de benzerlik taşıması kitabı daha da ilgi çekici kılıyor. Mizah yazarlığı güç bir iş. İyi mizah yazmak için toplumu ve dünyayı iyi gözlemlemek şart. Çünkü hem yerli hem de yabancı yazarların kaleme aldıkları eserlerin, günümüzde de geçerliliğini koruyor olması, toplumların aslında ilerlemediğini, aksine yerinde saydığını ispatlar nitelikte.
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42