Halil Cibran

Yazar 8,3/10 · 1856 Oy · 50 kitap · 4686 okunma ·  809 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

809 okur beğendi.
1.856 puanlama · 3.531 alıntı
1 haber · 24.450 gösterim
4.686 okur kitaplarını okudu.
2.942 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
108 okur kitaplarını şu anda okuyor.
26 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Halil Cibran'ın Biyografisi

Halil Cibran (d. 1883 - ö. 1931), Lübnan asıllı ABD'li ressam, şair ve filozof Halil Cibran, 1883 yılında Lübnan'da doğdu. Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırdı. Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran aynı zamanda başarılı bir ressam idi. Resimlerinin bazıları günümüzde dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir.Yaşamının yaklaşık son yirmi yılını ABD'de geçiren yazar, ölümüne kadar kaldığı bu ülkede eserlerini İngilizce yazmıştır.Halil Cibran'ın en ünlü eserlerinden biri olan ve ilk kez 1923 yılında basılan Nebi adlı eseri, toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adındaki bir kahinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır.Cibran'ın bu kitapta El Mustafa isimli şahsa verdiği bu isimle peygamber Hz.Muhammed'i işaret ettiğini iddia edenler vardır.Fakat kitaptaki metinler çoğunlukla Matta'ya göre İncil'in 5. bölümünde yer alan İsa'nın Dağdaki Vaaz'ıyla içerik ve üslup açısından benzerlik ve paralellik gösterir. Yazarın İnsanoğlu İsa adlı kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa'nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır.Ermişin Bahçesi Halil Cibran'ın Ermiş kitabının devamı niteliğindedir. Türkçeye çevirisi R.Tanju Sirmen tarafından yapılmıştır. Yayın yılı 1999.

Halil Cibran'ın Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (881 Oy) ·  2.116 Okunma
8,4/ 10  (165 Oy) ·  400 Okunma
7,4/ 10  (135 Oy) ·  366 Okunma
7,7/ 10  (135 Oy) ·  330 Okunma
7,4/ 10  (104 Oy) ·  250 Okunma
8,5/ 10  (51 Oy) ·  196 Okunma
8,6/ 10  (79 Oy) ·  181 Okunma
8,5/ 10  (44 Oy) ·  152 Okunma
7,9/ 10  (47 Oy) ·  125 Okunma
8,0/ 10  (21 Oy) ·  80 Okunma
8,7/ 10  (15 Oy) ·  51 Okunma
7,6/ 10  (19 Oy) ·  39 Okunma
8,6/ 10  (10 Oy) ·  24 Okunma
7,0/ 10  (11 Oy) ·  22 Okunma
18. Halil Cibran - Bütün Eserleri 1 (Asi Ruhlar - Aşk Mektupları - Ermiş - Ermişin Bahçesi - Gezgin - Kaçık - Kum ve Köpük - Lazarus ve Sevgilisi - Yeryüzü Tanrıları)
8,5/ 10  (10 Oy) ·  21 Okunma
9,0/ 10  (5 Oy) ·  17 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
05 Eki 2015

Dünyadaki en güzel üç kadın: Annem, gölgesi ve aynadaki yansıması...

Halil CibranHalil Cibran
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
 01 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle harika.
"Hakikati buldum" değil, "Bir hakikat buldum" deyin. "Ruhun yolunu buldum." demeyin. "Kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştım." deyin.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 30 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Evliliğe dair.
Birlikte durun ama yapışmayın birbirinize: Çünkü ayrı durur tapınağın sütunları. Hem birbirinin gölgesinde büyümez meşeyle selvi.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hakan TEKİN, bir alıntı ekledi.
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Aranızda sevme gücünün uçsuz bucaksız olduğunu hissetmeyen var mı?"

Ermiş, Halil CibranErmiş, Halil Cibran
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
20 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Adaletin yarısı merhamettir.

Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 209 - Arkhe Kumsaati Yayınları)Aforizmalar, Halil Cibran (Sayfa 209 - Arkhe Kumsaati Yayınları)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İmar yönetmeliği, belediye kanunları falan yok, bam bam bam.
Hayalinizde kırlara çardak kurun, kent surları içine bir ev inşa etmeden önce.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 17 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayret dolu kalabilmenin ilmi.
Eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında hayretle dolu tutabilseydiniz, acınız da en az sevinciniz kadar harikulade görünürdü.

Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ermiş, Halil Cibran (Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ali bekdas, bir alıntı ekledi.
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aynı duyguyu paylaşan kederli ruhlar birbirleriyle karşılaştıklarında huzur bulurlar.

Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)Kırık Kanatlar, Halil Cibran (Sayfa 73)
Bütün Alıntıları Göster

Halil Cibran ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

"Bir ağaç bir kuşa nerelisin diye sormaz.
Sadece kuşun söylediği şarkıyı dinler."
-Halil Cibran

Halil Cibran'ın Kafir Halil isimli öyküsünü göremedim. Listede olmalı diye düşünüyorum.

Halil Cibran, sadece okumak için okuyanlara sıradan bir yazar, onu anlayıp okuyanlara ise engin bir okyanus gibi gelir." Halil Cibran'ın Kültür Yayınları' ndan çıkan tüm kitaplarını (5 tane) okudum. Aslında başka yayınevleri bir sürü kitabını basmış ancak çevirileri gerçekten çok kötü, bunun için Modern Klasikler serisinin genişlemesi beklemekten başka çare yok. Hayata dair her şeyi kısa hikayeler ve aforizmalar aracılığıyla dile getiren bu eşsiz yazarın kitaplarını okuyun, okutturun."

Beğenerek okudum. Mutlaka okunmalı .İnsanın davranışlarını inceleyen bir kitap.

Halil CİBRAN diye bir adamın yazdığı bir kitaba ait bir film seyrettim geçenlerde. Büyük şeyler söyleyen bir adam. Sevmem ben normalde öyle adamları. Büyük şeyler söyleyen adamlar küçük şeyler söyleyen bizleri fazla dikkate almazlar. Sadece söyledikleri şeylerin büyüklüğü ve mükemmelliği ile ilgilenirler genelde. Gerçi kendisi filmde, çiftçiyle arasında bir fark olmadığını iddia ediyordu ama filmi seyredebilseydi kendisi bile inanmazdı buna eminim. Herkesin sevgilisi, filmde kendisiyle özleştirdiği prophet. Ermiş diye çevirmişler peygambere hakaret olmasın diye herhalde ya da benim ingilizce seviyem yetersiz. Fazlasıyla- olabildiğince- mütevazi. Eski bir arkadaşım fazla mütevazilik ukalalıktan gelir demişti. Neyse. Lübnanda doğmuş; ABD de ölmüş- (Amin Maalouf gibi, ama o Fransa'da yaşıyor) O da çok satmak için uğraşmış heralde, tüm zamanların en çok satan 3. şairiymiş Shakespeare ve Laoziden sonra (Wikipedianın yalancısıyım). Resim de yapıyormuş söyledi. Az gelişmiş ülke insanı aydını gibi geliyor bana biraz , rönesansavrupası gibi ne yapacağını bilememiş, Bacon, Da Vinci ya da Locke gibiişte her şeye sarmış ve çağına göre de -haliyle- büyük işler başarmış. Ama adam ılımlı din modunda bir şeyler söylüyor yine çağına göre. Gerçi o çağda islam günümüze göre çok daha başarılıydı heralde. Bir çok güzel cümle var filmde ve tabi ki kitabında, batı kültürüne hitap edebilecek ve twitter'da paylaşılabilecek. İnsanı düşünmeye sevk ediyor. Ama bir zamanlar edebiyat olan şeyin sadece güzel şeyler yazma sanatı olduğunu da destekliyor biraz da. (Dostoyevski hariç) O zamanlar çoğunlukla cahil olan insanlara ne kadar yüce cümleler kurarsan o kadar büyük bir yazar olurdun.(Fazla ileri gitmemek şartıyla Ömer Hayyam gibi). Neyse günümüzde de fazla bir şey değişmemiş zaten. Peki ben kimim de sorguluyorum "ve siz aşk yolunu yönlendirebileceğinizi zannetmeyim, çünkü aşk sizi buna layık görürse sizin yolunuzu yönlendirir" cümlesini. Bilmiyorum belki ben de bir şeylerin beni yönlendirdiğini biliyorum ve yazıyorum. Belki Halil Cibran gerçekten büyük bir insan. Ama ben inanmıyorum ki kimsenin büyük olabileceğine- filmdeki gibi- herkes insan bizim gibi- bazıları daha iyi kullanabiliyor aklını sadece.

Hissederek okunması gereken ve yazdıklarına sıradan bir cümle muamelesi yapılmaması gereken bir sanatçı/sanat eseri...