Mihail Şolohov Mihail Aleksandroviç Şolohov

Yazar 8,7/10 · 136 Oy · 14 kitap · 392 okunma ·  43 beğeni
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mesele şu !
"Bizleri ,insanoğullarını birbirimize karşı çıkardılar ; kurt sürülerinden beter.Ne yana baksan nefret .Bazen kendi kendime ,acaba bir insanı ısırsam kudurur mu? , diye sorduğum oluyor. ..

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 397 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Gregor -Natalya
Tuhaf bir insansın sen ...
Ay'a benziyorsun : bir erkeği ne üşütürsün, ne ısıtırsın....Seni sevmiyorum .

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 193 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
05 Oca 2017

Şubat ayı.
Şubat ayı şafaktan önce mavi bir sessizliktir.
Yıldızlar sahrası sönükleşmeye başlar.
Karanlıkta kulübelerin pencereleri yakılan sobalardan yükselen alevlerin yansımasıyla morumsu bir renkle aydınlanır.
Derede bir kazmanın altında buzdan daireler belirir. Şubat ayı

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 156 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 156 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«Sana budala dersem canın sıkılır; ama senin içindeki budala durdurak bilmiyor. Davidov döndüğünde bu işten dolayı sana bir ders verecektir.»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 278 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 278 - Sosyal Yayınlar)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 14 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Griyaznov...
"Çocukken kışları ocağın üstüne çıkardım , ninem de (o zamanlar yüzü aşkındı) parmaklarıyla başımda bit arar, benimle konuşurdu. .."benim küçük Maksimim " derdi,a canım benim !..Eskiden insanlar şimdiki gibi yaşamıyorlardı ...dirlik düzen icinde yaşıyorlardı, gam ,kasvet cekmiyorlardı...Ama sen benim minik yavrum yaşayıp göreceksin ...bir gün gelecek yeryüzü hep tellerle örtülecek ..havalarda demirden gagalı kuşlar uçacak ,kargalar karpuzları nasıl gagalarsa onlarda insanları öyle gagalayacak..İnsanlar açlıklan, vebadan kırılacak ,kardeş ağabeyine, oğul atasına baş kaldıracak...yangından çıkmış yonca tarlası gibi ....
tek insan kalmayacak ..."
.

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«...Artık hepsi bir... İster baykuşu kütüğe vur, ister kütüğü baykuşa, baykuş için hepsi bir, kafası gitti demektir. »

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 263 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 263 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
06 Oca 2017

«...Tek yapacağımız şey, komünistleri kurşunlamakmış. Ama sonradan biz bunu düşündük ve nereye vardık? Silah getirirler evet, silah yeterince ucuzdur çünkü; ama kendileri vatanımıza gelirler mi? Eğer gelseler bile, sonra onları asla başımızdan def edemeyiz. Onları da Rus topraklarından mızrakla sürüp çıkarmak zorunda kalabiliriz. Komünistler bizim kendi halkımızdır, onlar da bizim gibi Rustur. Ama o ötekiler, şeytan bilir hangi dilden konuşurlar...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 316 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 316 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
 05 Oca 2017

Sınıf Bilinci
«Kolhozda kümes hayvanlarının kollektifleştirilmesinden neden vazgeçildi? Demek bu hayvanlar Kolhoza girecek kadar sınıf bilincine sahip değiller!...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 220 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 220 - Sosyal Yayınlar)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

XVIII..
"Hayat ana yatağından çıktımı,bir çok kollara ayrılır. .Aldatıcı, dolambaçlı gidişi içinde bir daha hangi yatağa yerleşeceğini önceden kestirmek güçtür ...
Bu gün kumlu bir yatak üzerinde dibi görünecek kadar sığ ,minicik bir dere halinde akar ...yarın kabarır yatağını doldurur.."

Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)Ve Durgun Akardı Don - 1. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 464 - Altın kitaplar 1967/Moskova baskısı nüshasından)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 14 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asker yoldaşlar...
Bu musibet savaş iki yıldan beri sürüyor. Sizler iki yıldır, başkalarının çıkarlarını savunmak için siperlerde çürümektesıniz .Bütün ulusların işçi ve köylülerinin kanları iki yıldan beri akıtılmakta.Yüzbinlerce asker öldü, yaralandı .... geride yüzbinlerce dul ve yetim kaldı ; işte bunlardır bu katliamın sunucu ......

Ne için döğüşüyorsunuz ?
Kimin çıkarlarını savunuyorsunuz ?

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 20 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 20 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
05 Oca 2017

«Ağlama küçük Kondrat, Tanrıyı kızdırma ! Dünya yüzündeki tüm fakir insanlar yeteri kadar ağlıyor her gün...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 207 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 207 - Sosyal Yayınlar)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
05 Oca 2017

Genel Kurmay
«...Sen ne istersen de ama ben bir Kazağım. Ben Osmanlılara karşı savaşta da döğüşmüşüm. Şimdi kalkmışlar beni tavuk sürüsüne genel kurmay başkanı yapmışlar...»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 214 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 214 - Sosyal Yayınlar)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
 14 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah yüzbaşım ...
"Cevap ver bana !
Şimdi babamın topraklarından ,aynı zamanda genel olarak ,toprak sahiplerinin ellerindeki topraklarından söz ediyordun ,halbuki bunlar özel mülktür. .Eğer senin iki gömleğin var da benim bir tane bile gömleğim yoksa ,senin lafina göre ..benim senin gömleklerinden birini almam lazım. ..öyle değil mi ?

Yevgeni kazağın yüzünü goremiyordu ama sesinden adamın güldüğünü tahmin etti ..

"Fazla gömlegimi ben kendiligimden verirdim size ....cephede , fazla gömleğim bir yana "sırtımdaki tek gömleğimi çıkarıp verdim de kaputumu çıplak sırtıma giydim..

Yalnız ben şimdiye kadar toprağını vereni hiç duymadım. ."

.

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 129 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 129 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
dostamisc, bir alıntı ekledi.
02 Oca 2017

«Evlen oğlum... Benim artık kazanları kaldırmaya gücüm kalmadı. Herhangi bir kız işini görür senin. Söyle kime haber gönderelim?»

Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 60 - Sosyal Yayınlar)Uyandırılmış Toprak, Mihail Şolohov (Sayfa 60 - Sosyal Yayınlar)