Nur Demirel, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Oxford, 2000
Düşünmekten ziyade taklit etmek, kurcalamaktan ziyade yankılamak ...

Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 165)Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 165)
Nur Demirel, bir alıntı ekledi.
19 Mar 04:16 · Kitabı okuyor · Beğendi

Oxford, 2000
Her an yağmura dönüşebilen nemli havayi solurken düşünüyordu da, insan istediği kadar uzak olsun yurdundan, geçmişin hüzünlerini hep sırtında taşıyordu.

Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 151)Havva'nın Üç Kızı, Elif Şafak (Sayfa 151)
Aysel Turan, İki Devir İki Kadın'ı inceledi.
18 Mar 15:21 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Dönem kitaplarını severim her zaman. Anlatıldığı dönemin sosyal, kültürel, siyasi ve ekonomik yapısını da bir nebze öğrenmiş oluyoruz. Kitap; ikinci meşrutiyetin son döneminden 2000'li yıllara kadar uzanıyor. Yazar, annesinin hayatını anlatmak için önce anneannesinden bahsediyor. Bununla beraber kurtuluş mücadelesi, büyük İzmir yangını, Üç Fidanın idamı, Adnan Menderes'in uçak kazası ve üç yıl sonra idamina kadar geçen süre, 1980 derbesi, marmara depremi ve bir çok önemli olay var. Dili akıcı o dönemleri merak edenler için güzel bir eser. Tek eleştirim önemli olaylara yüzeysel değinmesi olabilir.

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
18 Mar 14:24 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Alice Augusta Ball 1892-1916
KEŞIF: Hawaii Üniversitesinden yüksek lisans derecesi alan ilk kadın (ve Afrikalı Amerikalı) olan Ball, şolmgra yağı kullanarak, enjekte edilebilir cüzam tedavisi geliştirdi.
NE OLDU: Ball ölünce üniversitenin rektörü Arthur L. Dean onun çalışmalarını yayınlayıp üstüne kondu.
Tedavi binlerce insanın hayatını iyileştirdi. Dean yaptıklarını itiraf etti ve 2000'de Üniversite, kampüsteki bir şolmgra ağacına plaket çakarak Ball'u onurlandırdı.

Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 21)Popular Science Türkiye - Sayı 71, Kolektif (Sayfa 21)
Aziz Erdoğan, Bu Kitabı Çalın'ı inceledi.
18 Mar 12:45 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Okulun her günkü sıradan günlerinden bir gündü. (ne kadar günlü bir cümle oldu) Elimde kütüphaneye teslim edilecek kitaplar var. İki tane Ferit Edgü kitabı (Çığlık, Işte Deniz, Maria) ve Cemal Süreya'nın Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi'si. Kararlıydım. Bu sefer bu kitapları teslim ettiğimde kütüphaneden kitap almayacaktım. Çünkü elimde okumam gereken, bana ait olan kitaplarım vardı. Olmadı. Yapamadım. Teslim ettikten iki dakika sonra kendimi onlarca kitaplığın önünde buldum. Karşımda "beni al,beni al" diye birbiriyle sataşan kitaplar. "Hangisini almalıyım?" düşüncesi sardı bi an. Hepsi öyle güzel ki, hepsi öyle güzel kokuyor ki! Birden gözüme ilişti hemen. "Bu Kitabı Çalın." Neden ismi böyle acaba diye düşündüm. Bir merak sardı içimi. Kapağı beni cezbetti. Reklamdan değil ama baktım 2001 Sait Faik Hikaye Ödülü de almış. "Boşuna almamıştır yahu" diyerek aldım kitabı. Sadece o mu? Kütüphaneden çıkınca 3 kitapla çıkmışım. Diğerleri sürpriz olsun. Şu anki konumuz "Bu Kitabı Çalın".

Öncelikle yazara mı değinsek ne? Kendileri 92-2002 arasında Hayalet Gemi adında dergi çıkarıyor arkadaşlarıyla. 2000 yılından beri de elektronik yayınevi olan altkitap'ı yürütüyor. Şu an da Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi, mühendislik ve yaratıcı yazarlık dersleri veriyor.

Eveeeet , gelelim kitaba. Kitabın ilk basımı 2000 yılında. 18 yılı devirmiş. İçinde 12 ayrı öykü var ama ne öyküler..! :

1. Bu Kitabı Çalın!
2. Kayıp Eşyalar Bürosu
3. Hindistan Yolculuğu
4. Hızlı Düşünme Sanatı
5. 54 Numara'nın Esrarı
6. Kötü Yola Düşen Ev
7. Yazarın Belleği
8. Hasta Bir Konak
9. Birkaç Dolar İçin
10. Kukla
11. Sakla Beni
12. Yasadışı Öyküler

Hepsi birbirinden sağlam öyküler. Ama birkaçına değinecem sadece. Kitaba adını veren öyküden başlayalım.

İlk okunduğunda "Bu Kitabı Çalın" adlı kitabın bir avm'de kitabevinden çalındığından bahsediyor. Adama sorulduğunda "tahrik oldum, çaldım" açıklamasını yapıyor. Meğer kitabı çaldıran da yayınevi. Sırf kitabın reklamı olsun diye yapmış. İstedikleri de olmuş tabi. Kitabın satışında patlama yaşanıyor. Önemli olan çalma falan değil de okurken bi "acaba?" diyorsunuz. Gerçekten bu kitap çalındı mı? Ama hayır. Olamaz ki böyle bir şey. Bu kitap yayımlandıktan sonra çalındı. Hırsızlık da o zaman oldu. Peki bunca olay sonradan bu kitaba nasıl girdi? Kurgu. Öyle sağlam bir kurgu var ki sizi mantık hatalarına bile sürükleyebilen türden.

Diğer bir öykü Kayıp Eşyalar Bürosu. Bir adam şehrin garajında Kayıp Eşyalar Bürosu'nda memurdur. Birçok insan birçok eşyasını unutur otobüslerde, peronlarda, banklarda vs. Bu adam hiçbir zaman unutulan eşyaları umursamaz ama o gün farklıdır. Bir çanta eline ulaşır. Karıştırır. İçinde bir not defteri, bir makyaj çantası, bir parfüm ve bir kitap vardır. Adam onca unutulan kitaba dokunmazken o kitabı okur. Oğuz Atay'ın Korkuyu Beklerken'i. Okur ve iki günde bitirir. Parfüm kokusuna daha doğrusu görmediği bi kadına aşık olmuştur. Her gün işe giderken üstüne başına dikkat eder o günden sonra. Olur da çantanın sahibi gelir de alır, gelir de onu dünya gözüyle bir kere görürüm diyerek. Aradan günler, haftalar geçer. Kimse gelmez. Dayanamaz tabi. Not defterini karıştırır. Bayanın bir ıngilizce kursuna gittiği kanısına varır. Dershaneleri yoklar, fiyatlarını karşılaştırır ama yok. En son bir bara gider orda da yoktur. Birkaç gün sonra büroya bir adam gelir ve şöyle der. "Merhaba kolay gelsin, bi ay falan önce eşim bir çanta unutmuştu da, onu almaya geldim." Memurumuzun dünyası başına yıkılır.

Kötü Yola Düşen Ev'e de kısaca değinip incelememizi tamamlayalım. Kötü yola insan düşer bizim bildiğimiz. Burada olay farklı. Burada kötü yola düşen bir ev. Tarık G. adında bir adam bir gün bir porno filmde o videonun evinde çekildiğini farkeder. Defalarca başa sarıp sarıp izler. Fikri değişmez. Ev onun evidir. Evinin anahtarının kimlerde olduğunu düşünür. Ve bu işin peşine düşer. Bakalım bulabilmiş mi? Orasını da siz okuyun.

Zahmet edip okuyanlara bol bol teşekkürlerimi sunar, bol okumalı günler dilerim. Kalın sağlıcakla. :)

Miraç, bir alıntı ekledi.
18 Mar 11:02 · Kitabı okuyor

Her yıl olduğu gibi, 2000 Eylül'ünde de Birleşmiş Milletler (BM) yeni dönemin açılış zirvesini gerçekleştirdi. Ancak, 2000 yılı zirvesinin bir özelliği vardı:
Yeni yüzyılın, yeni bin yılın ilk zirvesi olmak.

Kendini Arayan Dünya, Cüneyt Ülsever (Sayfa 7 - Timaş Yayınları)Kendini Arayan Dünya, Cüneyt Ülsever (Sayfa 7 - Timaş Yayınları)

milattan 2000 yıl önce HİTİTLERE ait bir duvar yazısı
Tanrım beni yavaşlat, aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir…
Zamanın sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele…
…Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver.
Sinirlerim ve kaslarımdaki gerginliği, belleğimde yaşayan akarsuların melodisiyle yıka, götür.
Uykunun o büyüleyici ve iyileştirici gücünü duymama yardımcı ol…

Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret; bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı, güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı, güzel birkitaptan birkaç satır okumayı, balık avlayabilmeyi öğret…

Her gün bana kaplumbağa ve tavşanın masalını hatırlat. Hatırlat ki yarışı her zaman hızlı koşanın bitirmediğini, yaşamda hızı arttırmaktan çok daha önemli şeyler olduğunu bileyim…
Heybetli meşe ağacının dallarından yukarıya doğru bakmamı sağla. Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır…
Beni yavaşlat Tanrım ve köklerimi yaşam toprağının kalıcı değerlerine doğru göndermeme yardım et. Yardım et ki, kaderimin yıldızlarına doğru daha olgun ve daha sağlıklı olarak yükseleyim.

Ve hepsinden önemlisi…

Tanrım,
Bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için CESARET,
Değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için SABIR,
İkisi arasındaki farkı bilmek için AKIL ve
Beni aşkın körlüğünden ve yalanlarından koruyacak DOSTLAR ver.

Umutcan Dinç, bir alıntı ekledi.
18 Mar 06:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birinci Mit Raporu
MİT ile Emniyet arasında yıllardan beri süren "yeraltı dünyasını kontrol etme" mücadelesi, kamuoyuna "MİT Raporu" adıyla yansıyan ve Türkiye'yi sarsan olayların patlak vermesine yol açıyordu.
10 Kasım 1987'de Mehmet Eymür tarafından yazılan "Birinci Mit Raporu" çeşitli yayın organlarını dolaşmış ama kimse yayımlamaya cesaret edememişti. Doğu Perinçek'in Genel Yayın Yönetmeni olduğu 2000'e Doğru dergisinde, 7 Şubat 1988'de yayımlanınca kıyamet koptu.
Kamuoyunun artık ezbere bildiğini sandığımız bu MİT raporunda, özetle yüze yakın bakan,politikacı,üst rütbeli subay,vali,MİT Mensubu, polis şefi vb.. 'nin yeraltı dünyasıyla işbirliği yaptığı anlatılıyordu.
Ama aslında, MİT'çiler adı verilen Hiram Abas-Mehmet Eymür ekibi, Emniyetçiler adı verilen Ünal Erkan-Mehmet Ağar grubunun ve MİT'teki Nuri Gündeş ekibinin kirli ilişkilerini açığa vuruyordu.

Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi, Soner Yalçın (Sayfa 217 - Kırmıız Kedi Yayınevi)Reis / Gladio'nun Türk Tetikçisi, Soner Yalçın (Sayfa 217 - Kırmıız Kedi Yayınevi)

2000 Hitit Duası
"Tanrım, beni yavaşlat, aklımı sakinleştirerek kalbimi dinlendir. Zaman sonsuzluğunu göstererek bu telaşlı hızımı dengele. Günün karmaşası içinde bana sonsuza kadar yaşayacak tepelerin sükûnetini ver. ... Anlık zevkleri yaşayabilme sanatını öğret, bir çiçeğe bakmak için yavaşlamayı, güzel bir köpek ya da kediyi okşamak için durmayı, güzel bir kitaptan birkaç satır okumayı, balık avlayabilmeyi,hülyalara dalmayı öğret. Her gün bana kaplumbağa ile tavşanın masalını hatırlat. ... Heybetli meşe ağacının dallarında yukarıya doğru bakmamı sağla. Bakıp göreyim ki, onun böyle güçlü ve büyük olması yavaş ve iyi büyümesine bağlıdır. ... Tanrım bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirmek için cesaret, değiştiremeyeceğim şeyleri kabul etmek için sabır, ikisi arasındaki farkı bilmek için akıl ver...

Cennet Uslu, Robert Nozick: Anarko-Kapitalizme Karşı Minarkizm
Nozick bu kıskaçtan çıkabilmek için “tazminat ilkesine” başvurur. Nozick riskli eylemlerinden dolayı birine yasaklama getirebilmek için, “yasaklama getirilen kişilere tazminat ödemeniz halinde bir eyleme yasaklama getirme hakkına sahip olursunuz” şeklinde formüle ettiği tazminat ilkesine ulaşır. Buradaki tazminat bilindik bir sınır ihlalinden sonra (haksız fiil), kurbanın zararını tazmin etmeye yönelik olan tazminattan farklıdır. Riskli eylemi yasaklananların, bu yasaktan dolayı maruz kalacağı dezavantajın (aslında bazı özgürlüklerini veya haklarını yitirmelerinin) telafi edilmesine yönelik bir tazminattır. Böylece Nozick “riskli faaliyetlere bir yasaklama getirenleri, bu yasaklama sonucunda dezavantajlı duruma düşenlere tazminat ödemeye mecbur kılan” bir tazminat ilkesini kabul eder (Nozick 2000:127-128). Yani riskli eylemleri yasaklamak, sadece bu yasaktan dolayı menfaat elde edenlerin, yani riskten kurtulanların karşılığında tazminat ödemesi halinde meşru hale gelir. Ayrıca bu tür durumlarda verilecek olan tazminat serbest mübadeleye konu olan tazminatlardan (kişinin eylemden vazgeçmek için bunu talep eden tarafla serbestçe mübadeleye girdiği durumlarda verilecek bedel) farklı olarak “tam tazminat” olmak zorundadır; yani, tazminatın miktarı mübadele konusu değildir. “Tam tazminat” riskli eylemleri yasaklanan kişilerin düştükleri dezavantajlı durumu giderecek miktar olarak tanımlanabilir. Tazminat miktarı öyle olmalıdır ki, yasaklanan kişinin durumu yasaklamadan önceki durumundan daha kötü bir hale gelmemelidir.