Bediüzzaman Said-i Nursi Hazretleri en büyük müfessirlerden biri olmakla beraber,O'nun tefsirlerini her açıp okuduğunuzda daha evvel görmediğiniz bambaşka bir buutla hakikatin keşfine mazhar olur,sonunu getiremeyeceğiniz bir ilmin nuruyla serfiraz olursunuz.
Lemalar, Otuzüç Lema ve Münacaat'tan oluşan,pek çok meselenin bir bütün içinde sırt sırta verdiği bir hazine...

Hz. Yunus'un (a.s.) kıssası ile başlayan eser,Hz. Eyyûb'un (a.s.) duasının tefsiriyle devam ediyor.

Bediüzzaman Hazretlerinin risalelerini ve diğer eserlerini okuyanların aşina oldukları 'nükteler' ve 'sırlar' la genişletilen mevzularda ki örgü ve belâgat hayret uyandırıcıdır.

Lemalar'dan birkaçı Sözler ve Şualar eserlerinde de neşredilmiş.

Böyle muhteşem bir ilim membagını tahlil etmek şöyle dursun,tedrisine mazhar olmak en büyük temennimdir.

Yalnız bir paragrafı bile üzerinde günlerce mütalaa gerektirir ki,ayrı bir kitap konusudur.

"Ey hadsiz acz ve nihayetsiz fakr içinde yuvarlanan bîçare insan! Rahmet ne kadar kıymetdar bir vesile ve ne kadar makbul bir şefaatçi olduğunu bununla anla ki: O rahmet, öyle bir Sultan-ı Zülcelal'e vesiledir ki, yıldızlarla zerrat beraber olarak kemal-i intizam ve itaatle -beraber- ordusunda hizmet ediyorlar. Ve O Zât-ı Zülcelal'in ve o Sultan-ı Ezel ve Ebed'in istiğna-i zâtîsi var ve istiğna-i mutlak içindedir. Hiçbir cihetle kâinata ve mevcudata ihtiyacı olmayan bir Ganiyy-i Alel-ıtlak'tır. Ve bütün kâinat taht-ı emir ve idaresinde ve heybet ve azameti altında nihayet itaatte, celaline karşı tezellüldedir."

Bu kısmı anlıyabilmek için dimağlarınızı,
kâinatın bütününü ve içinde ki en küçük misgâl zerrelerini (ki bu bilinen en küçük ağırlık birimidir.),atomu ve atomun içindeki çekirdeği, elektronu, nötronu,güneşi,ayı, gezegenleri yekün tefekküre davet ediyorum,aralarında öyle bir yardımlaşma, dayanışma, bütünlük, haberleşme ve birbirini koruma altında, emniyette tutma vardır ki,hiçbir ordu donanımıyla,hiçbir birim iştiyâkıyla,hiçbir harekât proğramıyla bu aksamayan teşkilâta misâl teşkil edemez.Örneğin çekirdek elektronu ve protonu şevkâtle kollamasa atomda işler karışır,şimdi uzay boşluğunu düşünelim, sayısız göktaşı,sayısız gezegen,sayısız yörünge,birbirine dostluk ve vefa sunmasa, yeryüzü kendini koruyabilir mi? Ve atmosferin katmanları bu müthiş kenetlenmeyi stâbil ve dengeyi aksatmadan yürütebilir mi?Peki Rahman'ın bu olağanüstü işbirliğine ihtiyâcı var mı?Kainatla birlikte 70 bin âlemi ve içindekileri Rabb'im şefkâtinden ve Rahmetinden nâsipdar etmese,onlara kim merhamet edebilir.Onları kim helâk olmaktan kurtarabilir.

Bu Rahmetin sahibi Allah (c.c),hem mükemmel yaratılışımızın bütün tasarrufunu, kullanma hakkını elimize veriyor,hem de benim dostluğum senindir, dilersen yakınlığım senindir,hem de bunun için söze gerek yok,hissetmeyi dilemen yeter, perdeler,engeller,koşullar hiçbiri aramızdaki konuşmayı ve buluşmayı engelleyemez diyor. Yani uyuman gerekmez,uyanman gerekmez,yol yürümen,bedel ödemen gerekmez,yeter ki beni bulmak için dön kalbine,ritmini ve işleyişini sonsuzmuş gibi varettiğim kalbin,sonsuz lezzetleri yâlnız haz duygusunu yaradana,emrine verene,seni nefes nefes kuşatana tâlip olursan beni sana getirir diyor.Ben meselâ en aciz anlarımda,elimin kulağımın, gözümün, bütün uzuvlarımın silindiğini hissederim, sanki sadece ilticâ makamı ve benim tâkâtsiz ruhum kalır,demek ki sâdece ruhtan ve O'nun ünsiyetinden ve dostluğundan ibâretiz.Madde âleminde ise toprağın içine akıtılan bir damlanın güneşin mevcudiyetine yakın olabilmesi nasıl izafiyete sığmaz,akla aykırıdır,öyle de Mevlâ yalnız bize kendini Esması,isimleri ve şefkâtiyle gösterebilir.

Rabbim'in rahmeti üzerinize olsun...
Feyizli okumalar...

Hikmet Dokuzuncu, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

"Eski Hind-İran siyaset teorisinden gelen temel nazariye, adalet dairesi adıyla şöyle formüllendirilmiştir: Hükümdarın gücü askerî güce, askerî güç hazineye, hazine reayanın ödediği vergilere, vergilerin artışı adalete bağlıdır. Bu nedenle akıllı hükümdar, kendi egemenliğini korumak ve gücünü arttırmak istiyorsa, reayaya adaletle muamele etmeli, zulümden kaçınmalıdır."

Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet, Halil İnalcık (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Osmanlı Tarihinde İslamiyet ve Devlet, Halil İnalcık (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
İbrahim Saruhan, Kayıp Hikayenin İzinde - Dörtlerin İmzası'ı inceledi.
 22 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Hindistan'dan İngiltere'ye uzanan bir hazine hikayesinde işlenen cinayetlerin gizemini çözmek Sherlock Holmes'e düşüyor. Kitabın sevimli tarafı Dr. Watson'un evleneceği kadınla tanışması.

Maalouf sana hayranım! Nasıl olur da her defasında böyle harika konular ele alıp böylesine şahane kitaplar yazabiliyorsun? Bu kitabı da müthişti. En önemlisi de, kitabı okurken o kadar çok şey öğreniyorsunuz ki! Sayfaları çevirdikçe karşılaştığım yerleri, adları, olayları internetten araştırırken buldum kendimi sürekli. Birçok şeyi daha detaylı irdelememe sebep oldu kitap. Okuldayken evet Maniheizm'i, Sasanileri, Roma İmparatorluğunu, MS 200lü yıllarda Mezopotamyada gerçekleşen olayları az çok öğrenmiştik fakat roman içerisinde ele alındığında ufkum açıldı ve kendimi araştırma yaparken buldum. Ayrıca Doğuda yaşayan ve hemen hemen birçok yerini gezen biri olarak okurken çok etkilendim ve ne kadar güzel, yoğun bir tarihe sahip bir ülkede yaşıyor olmaktan gurur duydum. Farkında olalım sevgili dostlarım! Bu ülke gerçek bir hazine ve onu korumalıyız...!

Yıldız aslan, Osmancık'ı inceledi.
Dün 13:48 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

İnsan okurken huzur buluyor. Çok beğendim tavsiye ederim . Halen kitabın üslubu insanı kendine okutturabiliyor. Yaşayan bir hazine. Yazar ölür ama bazı eserler baki kalır. Bu kitap da o türden

Sevgi Sertel, Paranoya'yı inceledi.
Dün 13:37 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ve mini etkinlik kitabımız Gölge Serisinin “1. Kitabı olan “PARANOYA” bitti. Muhteşem bir kitap.

Kurgusu, akıcılığı, içerisinde barındırdığı felsefi bilgileri ile çok zengin bir hazine

Bu kitap için sadece fantastik demek büyük haksızlık olur. Çok çok emek verilerek yazılmış ve içerisinde zengin edebiyat ve felsefe bilgileri de içeren dolu dolu bir roman okuyorsunuz.

Simyacılar, Sokrates, Dante ve daha birçok filozof ile ilgili zengin bilgiler bulacaksınız…

Konusuna kısaca değineceğim:
Fegel 9 yaşından beri etrafında hep bir gölge görmüş ve bu kâbusla yaşamıştır. İki ablası ona hep kötü davranmış, onu aşağılamış ve adını ucubeye çıkarmışlardır. Anne ve Babası ise ona inanmamış ve tedavi görmesi için yıllarca pisikatriye götürmüşlerdir.
Liseyi bitireceği son yılında ise hayatının aşkı Marlo ile tanışmış.
Fegel artık çok mutludur ve şehirden gitmek için hayaller kurarken, Gölge adım adım peşlerindedir.
Fegel ve Marlo, Gölge olayını çözmek için araştırmalara başladıklarında ise işler çığırından çıkar…
Gölge son kez gelir ve Fegel için hayat bambaşka bir boyuta geçer…..
Bundan sonrası için kitabı okumalısınız, inanılmaz olaylar olaylar…
Aksiyon, heyecan, hiç düşmeyen tempo ile çok güzellik var hikayede.. ,
Kitabın finali ise bomba gibi bitti ve Yazarımız 2. Kitabı nasıl bağlayacak gerçekten çok merak ediyorum.
Ben çok severek okudum ve 2. Kitabı için şimdi Nisanı bekliyorum :) Seri 3 kitaptan oluşuyor.
Sevgili Tuba Arık kalemine yüreğine sağlık.
Başarıların daim olsun :)

Süleyman, bir alıntı ekledi.
18 Mar 17:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bir erkek için gerçek hazine bu olmalıydı. Bir kadın tarafından böylesine sevilmek."

Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 159)Kırlangıç Çığlığı, Ahmet Ümit (Sayfa 159)
Hüseyin DEMİR, Semerkant'ı inceledi.
 18 Mar 16:10 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Tarihsel Romanın Bendeki Tarihi

Sene 2001… Ortaokul 1. Sınıfa başlayacağım yıl. Bir yaz günü dayımların kereste fabrikasında çalışıyorum. Çalışıyorum dediğime bakmayın. Sadece ortalıkta dolanıyorum. Canım sıkılınca fabrikanın değişik yerlerine keşifler yapıyorum hazine bulacakmışım gibi. Sanki keşfedilmemiş yerler var da bende oraları keşfe çıkmışım gibi.

Tam bu düşünceler içindeyken fabrikamızın bitişiğinde terk edilen bir tuz fabrikası gördüm. Terk edilmiş koca bir fabrika… Benim için bulunmaz bir hazineydi. Hemen camdan içeri atlayıp içeri daldım. Kendimi koca bir şehirde define avına çıkmış gibi hissediyordum. Baya bir süre içeride kaldım, olmadık hayaller kurdum fakat nedense hiçbir şey bulamadım. Tam çıkmayı düşünürken köşede bazı kitaplar gözüme çarptı. Herhalde eskiden fabrikanın kitaplığında duran kitaplar olsa gerek. Yanlış hatırlamıyorsam oradan sadece dikkatimi çeken iki kitap aldım, dışarı çıktım: “Alamut ve Semerkant…”

“Alamut’u” daha sonra kaybettim. Fakat “Semerkant” hep başucumda kaldı. Yalnız bir türlü okumak nasip olmadı. Ortaokul yıllarım boyunca hep kitaplığımda kaldı. Daha sonra Van’da lise okumaya gittim. Kitap benimle Van’a geldi. İki yıl orada benimle kaldı. Van’da bulunduğum zamanlarda kitabı hiç okumadım. Daha sonra Batman’a geri döndüm. “Semerkant” benimle birlikte döndü. Sonra aradan yıllar geçti. Üniversite yılları başladı. “Semerkant” benimle birlikte Gaziantep yollarını tuttu. Gaziantep’ten sonra belli bir süre İzmir’de misafir öğrenci olarak okudum. “Semerkant” benimle birlikte İzmir yoluna çıktı. Üniversite yılları bitti. Öğretmenlik yılları başladı kitap hep benimle birlikte kaldı. Kaç yıl o “tuz fabrikasında” kaldı bilmiyorum. Ama benimle beraber tam 17 yıl kaldı.

17 yıl boyunca bir türlü okumadım o kitabı. Daha sonra fark ettim aldığım fakat uzun süredir okumadığım baya bir kitap birikmiş. Bu kitaplar için bir çözüm bulmam gerekiyordu. En sonunda hoşuma giden bir çözüm buldum. Okuyacağım kitapları küçük küçük kâğıtlara yazıyorum. Arada kurayla bir tane kâğıdı alıp açıyorum, ismi çıkan kitabı okumaya başlıyorum. Aynen böyle bir gün o küçük kâğıttan “Semerkant” kitabı çıktı. Haliyle şu soru akla gelebilir: “Neden kitap hakkında yazmıyorsun da farklı şeyler söylüyorsun?” Nedeni gayet basit… Kitabı okumak için ilk elime aldığımda kitabın kendisi değil de “Bendeki Hikâyesi” sardı dünyamı.

Zaten güzel kitap dediğin şey sende bir hikâye bir iz bırakan kitap değil midir? Semerkant’ta böyle bir iz böyle bir hikâye bıraktı bende…

*******************************************

Kitap ile ilgili birkaç kelam edecek olursam. Kitap genel olarak Ömer Hayyam’ın hayatı ve yazdığı Rubaiyat eserinin etrafında şekilleniyor. Kitabın ilk iki bölümü “Ömer Hayyam” ile başlayıp “Nizamülmülk” “Selçuklu Devleti” “Alparslan” “Tuğrul ve Çağrı Beyler” “Hasan Sabbah” “Dönemin İran Devleti” gibi birçok tarihsel olguyu ve kişiyi çok ustalıkla anlatıyor. Romanın bu bölümü her ne kadar olay anlamında çok güzel yazılmış olsa dahi fikri anlamda çok sıkıntılı duruyor. Bir kere Romanın ana temasının hepsinde İran Devleti övülürken Türk Devletleri ve Türk halkı sürekli aşağılanmış.

Kitabın ikinci bölümü ise yakın çağ dönemi İran devletindeki olaylar işlenmekle beraber önceki bölümle bir örümcek ağı bağlantısı kurulmuş. Hem İran devlet tarihi anlatılmış hem de konu Ömer Hayyam’dan kopmayarak çok güzel bir olay örgüsü oluşturulmuş. Fakat kitabın bu bölümünde de Türk Devletine hakaretler özellikle Sultan Abdulahamid Han’a ve onun şahsında Osmanlıya ve Rusya’ya baya bir hakaret edilmiş. Öte yandan Amerika ve İngiltere, İran devletinin ve Ortadoğu’nun tek kurtarıcısı olarak görülmüş. – Ki en tahammül edemediğim şeydir.-

Kitabı bitirdiğinizde sizde bıraktığı edebi haz baya fazla. Özellikle tarihe, tarihi kişiliklere ve İran Tarihine merakınız varsa okunması gereken bir kitap.

Ama ben yine de sözlerimi şu veciz söz ile bitirmek istiyorum:

“ Amerika’dan nefret ediyorum ama daha çok Amerika’nın vicdanına sığınan Müslümanlardan nefret ediyorum. "

Çiğdem Güler, bir alıntı ekledi.
18 Mar 15:36 · Kitabı okuyor

Nihayet oradadır o, o kadar aradığınız hazine orada karşınızdadır.Parıldar, kıvılcımlar saçar. Ama, siz yine kuşku duyarsınız , buna inanmaya cesaret bulamassınız kendinizde sanki karanlıklardan ışığa çıkmış gibi, gözleriniz kamaşır.

Madame Bovary, Gustave FlaubertMadame Bovary, Gustave Flaubert