Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek

7,3/10  (34 Oy) · 
105 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.224 gösterim
Ayfer Tunç'un büyük ilgi gören kitabı Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, 2003 yılında altı Balkan ülkesi arasında düzenlenen yarışmada Balkanika ödülüne değer görülmüş, Tunç, bu ödülü alan ilk Türk ve kadın yazar olmuştu. Bu kitap, alt başlığından da anlaşılacağı gibi, 70'lerin Türkiye'sinin bir portresini çiziyor. Yazar, bir kuşağın bütün özelliklerini ve yaşam biçimlerini aktarabilmek amacıyla başlamış çalışmaya. Bunu yaparken, kendi anılarından yararlanma yoluna gitmiş. Böylece 70'lerin Türkiye'si titiz, usta bir öykücünün kaleminden, yalın, abartısız bir bellek çalışması olarak ortaya çıkmış. Kitap, 7'den 70'e bütün okurlar tarafından kâh gülümsenerek, kâh gözyaşları içinde okunacak, ama kesinlikle unutulmaz tatlar bırakacak. Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek'in bu yeni baskısı, yeni resimlerle hazırlandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2005
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789750705878
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Daha çok öyküleriyle tanıdığımız son zamanlarda yazdığı güzel romanlarla da adından söz ettiren yazarın 2001 yılında yayınladığı bu kitap, 1960-1970 yıllarında doğan bir çok kişiyi derinden etkileyecektir.

Kitabı okurken yüzümde hüzünlü bir tebessüm hiç eksik olmadı. Çünkü anlatılan hikaye değil bizim çocukluğumuz ve ilk gençlik yıllarımızdı.

Patlangaçtan leblebi tozuna, teneke Vita kutusundan bir arpa boyu kalmış kurşun kaleme birçoğumuzun yakından bildiği tutumluluk yılları sade ve etkileyici bir dille anlatılmış.

Arapça dahil bir çok dile çevrilmiş bu kitabı bence herkes okumalı ki, yokluk ve tutumluluk yıllarındaki Türkiye'yi biraz tanıyabilsin. Siyasete hiç girilmeden yaşamın içinden günlük olayların samimi anlatımı kitabı daha da etkileyici yapmış.

Yonca 
13 Eyl 21:24 · Beğendi · 10/10 puan

90'larda doğan bir çocuk olduğum için kitapta geçen bir çok nostaljiyi hatırlamaktan keyif aldım.Yazar 70'li yılları,o dönemde yaşanan güzellikleri,hayatları bize sunmuş.Açıkçası o dönemleri özlemedim desem yalan olur.Komşuluk,çocukluk,öğrencilik hayatı hepsi ne sıcak bir ortammış o zamanlar.Teknolojinin daha fazla farkedilmediği o yıllar o güzel insanlar karşılıklı sohbet edebiliyor,misafirperverliği karşılıklı gerçekleştirebiliyorlarmış.Aşklar oldukça masum ve temizmiş.Hele en çok burnumda tüten ilköğretim yıllarım ve çocukluğum.Çocukluğumda oynadığım o güzel oyunlar,cuma gününü iple çekip sıraya girip İstiklal Marşını okumaktan zevk aldığım o seneleri,kalem sivirlemek bahanesiyle edilen sohbetleri,öğretmenim ders anlatırken konuştuğum için tek ayak üstünde durmak zorunda kalmayı ne çok özledim anlatamam.Bu kitabı çocukluğuna tekrar dönmek isteyen ve benim gibi nostaljiden hoşlanan herkes okuyabilir.Şiddetle tavsiye edilir.

Mehmet Y. 
07 Haz 18:05 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sanırım 2002 yılıydı okuduğum zaman. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen tadı damağımda kalmış, şahane bir kitaptır. Anlattığı dönemin hoşluğu kadar Ayfer Tunç'un harikulade kaleminin de etkisi vardı bu unutulmazlıkta.

'1970'li yıllardaki hayatımız' diyordu ancak mesela ben çocukluğunu 80 ve 90'larda yaşamış birisi olarak hem büyük bir tat almıştım kitaptan hem de bizim döneme ait pek çok şeyi de bulmuştum. Ayrıca bu sitede neden bu kadar düşük puan almış, anlamak mümkün değil.

Denemenin lezzetine varmak, sıkı bir nostalji yapmak için bire birdir...

ayhan özköroğlu 
 07 Haz 17:51 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nasıl unuturum bu kitabı. Oysa ilk kitabım "hayatın tüh noktası" nı yazarken ne çok istifade etmiştim ondan. Benim kuşağım aynı zamanda benim hayatım vardı bu kitapta.
70 kuşağının alternatifi yok mutlaka okumalı bu kitabı da günümüz gençleri anne babalarının yaşadığı dönem hakkında ki tüm meraklarını giderebilirler bu kitapla.2003 yılında Bakania ödülü de alan bu kitap can yayınlarından çıkmış ve bir başucu kitabı. İçerisi bolca siyah beyaz fotoğraflarla desteklenmiş yakın tarih milletimiz insanının en ince ayrıntısına kadar yaşamından kesitler büyük bir şölen havası içinde önünüze serilecek.
unutulmaya yüz tutmuş veya çoğu itibari ile unutulmuş gelenek ve görenekler birer birer hafızanızda canlanacak, zaman tünelinde bir yolculuk tadında bir kaç saat geçireceksiniz.
Kılık kıyafet, arkadaşlar ve aşklar, reklamlar, kız istemeler düğünler bayramlar cenazeler yaslar kırklar ve daha neler neler. Ya siyaset, spor, magazin ve özellikle fotoromanlar, cep romanları hayallerimizin artistleri, aktrislerinin duvarları süsleyen posterleri. Pul, para, peçete vb. koleksiyonlar, mahalle maçları, piknikler, çay bahçeleri gazinolar lunaparklar fuarlar.Ve daha neler neler. Hem hacim hem içerik yönüyle büyük bir kitap. Zamanda yolculuğa hazır olun...Önümüzdeki günlerde size bu kitaptan bir çok alıntı paylaşacağım bana hak vereceksiniz...

Ertan YAVUZ 
12 Eyl 11:47 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ayfer TUNÇ eskinin o kadar da eski olmadığını ve bu nostaljinin aslında günümüzde de yasatilabileceginin mümkün olduğunu çok güzel anlatmış kitabında ..
Çok birşey söylemeye gerek yok eski yesilcam filmlerini hangimiz hayranlıkla izlemedik ki (hala öyle olduğu aşikar)o günlerin aslında bugünden bir farkı yok insanlığımızı kaybetmememiz gerekiyor. Sevmek, payaşmak, mücadele etmek insanı insan yapan yegane unsurlar.
Bu kitapla Yeşilçam filmlerinin aslında sadece bir film olmadığını, aslında o dönemi yasayan insanların film gibi bir hayat yaşadıklarına tanık olacaksınız.
Bir maniniz yoksa bu kitabı okuyun ...

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayfer Tunç'un kitabı beni çocukluğuma götürdü.Kitapta 1970 yıllardaki çocukların oynadığı oyunlardan, okullardaki eğitime, radyo ve televizyondan filmlere, müzik zevkimize, giyim kuşağımızı, okuma alışkanlıklarımıza, arkadaşlıklara, evlilik seçimlerine ve hazırlıklarına, doğum ve ölüme, bayramlarımıza, yemek kültürümüze, alışveriş ile hediye verme alışkanlığımıza, iletişim yöntemlerimize bir çok konu çok güzel anlatılmıştır.Geçmişi özlemle anmak isteyenlere tavsiye ederim.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

88 doğumluyum ve çocukluğum 90'lı yıllarda geçti. Bu kitap ise 70'leri anlatıyor. Fakat kitapta anlatılan çoğu şeyi kendi çocukluğumdan hatırlıyorum. İnanılmaz eğlenceli ve duygulu bir kitap. Sadece yazarın taraflı üslubunu sevmedim. O nedenle puanım 9. Fakat içerik 10 kesinlikle. Yakın tarihi yaşamak isteyen herkese tavsiye ederim.

Beni çocukluğuma götüren kitap. Biz de aynen kitabın isminde olduğu gibi, komşulara gider, bir maniniz yoksa bu akşam annemler size gelecekler derdik :)
o dönemin çocukları, kitapta anlatılan hemen hemen herşeyi birebir yaşadıklarını göreceklerdir...

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayfer Tunç'tan çok farklı bir kitap...nostalji kitabı alıp sizi eskilere götürüyor....tebessümle okuyorsunuz adeta geçmişe doğru yolculuğa çıkmak gibi.

Azam 
19 Ağu 22:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar 70'li yılları tüm ayrıntıları ile anlatıyor. Kitabın tek düze anlatımı okurken zaman zaman sıkılmama neden olsada iyi ki okuyup bitirdim. Keyifle okuyun.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Yonca 
08 Eyl 14:02 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"O zamanlar çocuklar çocuk parklarına değil,boş arsalara aitti."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
05 Mar 23:48 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Top,ip genellikle açık,yağışsız havaların oyunlarıydı."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
06 Mar 20:34 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Radyo alçakgönüllüydü,vakurdu,inatçıydı ama yeni değildi.Televizyon ise hayatımıza ağır bir vaka olarak girdi; radyoyu,kardeşi doğunca ihmal edilen büyük çocuğa benzetti."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
05 Mar 19:46 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Gözle görülür bir büyüklüğe ulaşan erikler talan edilir,bu arada ağaçların dalları kırılır,büyük zarar görürlerdi."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
05 Mar 11:20 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan çocukların büyük çoğunluğu eriği ağaçta değil, manavda görüyor. Ayva çalmak nedir,dut ağacı neye benzer bilmiyorlar.

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Can Yayınları)
Yonca 
06 Mar 10:45 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Taşıtlarda kullanılan bilyeler az bulunan,bu yüzden çok değerli olan parçalardır.Çelikten imal edilmiş,kısa silindir biçimindeki bu bilyeler (rulman) minik birer tekerlekti."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
09 Eyl 23:39 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Önüm,arkam,sağım,solum sobe." tekerlemesi de yılların geçmesiyle unutulacak bir oyun tekerlemesi değil."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 41)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 41)
Yonca 
06 Mar 19:58 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Kokulu silgiler o kadar cazipti ki,malına düşkün çocuklar ortasından delip ipe geçirdikleri bu silgileri boyunlarına asarak gezerlerdi."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
05 Mar 19:38 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Papatyayla fal bakılırdı.Mahalledeki oğlanlardan birine aşık,yeni yetişen genç kızlar papatyaların beyaz taç yapraklarını seviyor,sevmiyor,seviyor,sevmiyor diyerek teker teker kopartırlar,son taç yaprağı kaldığında seviyor çıkmışsa sevinçten deliye dönerlerdi."

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Yapı Kredi Yayınları)
Yonca 
05 Mar 10:44 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Şanssız mıydık? Haksızlık olur şimdi..."
CEMAL SÜREYA

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Can Yayınları)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Can Yayınları)
5 /