Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek

6,6/10  (20 Oy) · 
72 okunma  · 
16 beğeni  · 
993 gösterim
Ayfer Tunç'un büyük ilgi gören kitabı Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, 2003 yılında altı Balkan ülkesi arasında düzenlenen yarışmada Balkanika ödülüne değer görülmüş, Tunç, bu ödülü alan ilk Türk ve kadın yazar olmuştu. Bu kitap, alt başlığından da anlaşılacağı gibi, 70'lerin Türkiye'sinin bir portresini çiziyor. Yazar, bir kuşağın bütün özelliklerini ve yaşam biçimlerini aktarabilmek amacıyla başlamış çalışmaya. Bunu yaparken, kendi anılarından yararlanma yoluna gitmiş. Böylece 70'lerin Türkiye'si titiz, usta bir öykücünün kaleminden, yalın, abartısız bir bellek çalışması olarak ortaya çıkmış. Kitap, 7'den 70'e bütün okurlar tarafından kâh gülümsenerek, kâh gözyaşları içinde okunacak, ama kesinlikle unutulmaz tatlar bırakacak. Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek'in bu yeni baskısı, yeni resimlerle hazırlandı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2005
 • Sayfa Sayısı:
  456
 • ISBN:
  9789750705878
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muzaffer Akar 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Daha çok öyküleriyle tanıdığımız son zamanlarda yazdığı güzel romanlarla da adından söz ettiren yazarın 2001 yılında yayınladığı bu kitap, 1960-1970 yıllarında doğan bir çok kişiyi derinden etkileyecektir.

Kitabı okurken yüzümde hüzünlü bir tebessüm hiç eksik olmadı. Çünkü anlatılan hikaye değil bizim çocukluğumuz ve ilk gençlik yıllarımızdı.

Patlangaçtan leblebi tozuna, teneke Vita kutusundan bir arpa boyu kalmış kurşun kaleme birçoğumuzun yakından bildiği tutumluluk yılları sade ve etkileyici bir dille anlatılmış.

Arapça dahil bir çok dile çevrilmiş bu kitabı bence herkes okumalı ki, yokluk ve tutumluluk yıllarındaki Türkiye'yi biraz tanıyabilsin. Siyasete hiç girilmeden yaşamın içinden günlük olayların samimi anlatımı kitabı daha da etkileyici yapmış.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayfer Tunç'un kitabı beni çocukluğuma götürdü.Kitapta 1970 yıllardaki çocukların oynadığı oyunlardan, okullardaki eğitime, radyo ve televizyondan filmlere, müzik zevkimize, giyim kuşağımızı, okuma alışkanlıklarımıza, arkadaşlıklara, evlilik seçimlerine ve hazırlıklarına, doğum ve ölüme, bayramlarımıza, yemek kültürümüze, alışveriş ile hediye verme alışkanlığımıza, iletişim yöntemlerimize bir çok konu çok güzel anlatılmıştır.Geçmişi özlemle anmak isteyenlere tavsiye ederim.

kevser 
01 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

88 doğumluyum ve çocukluğum 90'lı yıllarda geçti. Bu kitap ise 70'leri anlatıyor. Fakat kitapta anlatılan çoğu şeyi kendi çocukluğumdan hatırlıyorum. İnanılmaz eğlenceli ve duygulu bir kitap. Sadece yazarın taraflı üslubunu sevmedim. O nedenle puanım 9. Fakat içerik 10 kesinlikle. Yakın tarihi yaşamak isteyen herkese tavsiye ederim.

Birgül Alkan 
09 Mar 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Beni çocukluğuma götüren kitap. Biz de aynen kitabın isminde olduğu gibi, komşulara gider, bir maniniz yoksa bu akşam annemler size gelecekler derdik :)
o dönemin çocukları, kitapta anlatılan hemen hemen herşeyi birebir yaşadıklarını göreceklerdir...

elif dinç 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ayfer Tunç'tan çok farklı bir kitap...nostalji kitabı alıp sizi eskilere götürüyor....tebessümle okuyorsunuz adeta geçmişe doğru yolculuğa çıkmak gibi.

Ugur Ucr 
16 Mar 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap belki bütünü ile yaşamın içinden çıkmış ama kitabın anlatımın tek düze olması büyük bir olumsuzluk olmuş. Halbuki ne de güzel bir içerik! Belki beş belki on yıl sonra kitap içerindeki yaşamın çoktan unutulduğunu görme ihtimali olur mu bilmiyorum ama kitap saklanmalı. Keyifli okumalar

yücelözmen 
02 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

1980 yıllarda çocuk olanların bildiği telefonun ve televizyonun evin salonunda süs eşyası gibi saklandığı ve hepimizin unutamadığı o repliği ele alan güzel bir dönem romanı "Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek". O dönem çocuk olanların ve hep çocuk kalanların kitabı okunmalı....

Serap Aras 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · Puan vermedi

Kitabı elime aldığımda oluşan tebessüm okuduğum her sayfada büyüdü yüzümde. Çok zevk alarak okuduğum ve hiç bitmesin dediğim bir kitap oldu.

Kitaptan 5 Alıntı

Beyza 
13 Eki 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Kağıdı oldum olası seven biri olarak gelecekte söze şöyle başlanmamasını dilerim; 'Bizim zamanımızda kitap diye bir şey vardı, kağıttan yapılıyordu. Düşünebiliyor musunuz?'

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer TunçBir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç
Muzaffer Akar 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İÇİNDEKİLER
....
Hüzünlü ağaçlardan ayva çalmak 27
Dut silkmeler, mısır çalmalar 29
Tüm zamanların oyunu:futbol 31
Yakantop,istop,ortada sıçan 34
İp atlamak, beş taş 37
Misket,çivi topaç, tik tak 40
Sekseki laklak, yoyo, aspirin 43
Kibrit atmaca,kibrit falı, kibritten evler 45
Ön dö trua, güzellik mi çirkinlik mi? 48
İsim, şehir, hayvan; adam asmaca 53
Sapanlar,uçurtmalar, gazoz kapağı biriktirmek 57
....

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer TunçBir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç
Muzaffer Akar 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Okullar sıkıcıydı, sevimsizdi, disiplin yuvalarıydı. Ama okuyanlar gençti. Bu yüzden öğretmenlerine küçük şakalar - bazen büyük şakalar - yaparak, aşık olarak, kopya çekerek, okuldan kaçıp sinemaya giderek o yılları geçirdiler ve büyüdüklerinde özlemle andılar, çünkü o yılları andıkça gençliklerini hatırlıyorlardı.

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 91)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 91)
Muzaffer Akar 
04 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayatları Beyoğlu'nun arka sokaklarında hazin bir şekilde biten sinema emekçileri, figüranlar kahvesinde son sigaralarını içerek son günlerini yaşadılar ve sessiz sedasız öldüler, sessis sedasız gömüldüler. Yeşilçam Sokağı'nda bir arada bulundukları kahvelerin camlarına küçük kağıtlar asıldı ve cenazeleri için para toplandı.

Ama 70'lerde çocuk ve genç olanlar için sinema hep büyülü bir törendi.

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 187)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 187)
Muzaffer Akar 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Müjde Ar, Aşk-ı Memnu adlı dizide oynayarak ve bir kolonya reklamında sudan bikiniyle fırlayarak Türk erkeğinin kadına ve sekse bakışını ciddi şekilde sarsmıştı. 70'lerin kadınlarının da sekse bakışlarının değişiminde onun epeyce payı oldu.

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 126)Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek, Ayfer Tunç (Sayfa 126)