7,9/10  (59 Oy) · 
204 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.209 gösterim
"Yazar olarak ayrıcalığım nedir, az çok biliyorum; benim yazılarıma alışmanın beğeniyi nasıl 'bozduğunu' da gözlerimle gördüğüm durumlar oldu. İnsan başka kitaplara, hele felsefe üstüne iseler, düpedüz dayanamaz olur. Bu soylu ve ince dünyaya girebilmek benzersiz bir seçkinliktir, Almanlıkla hiç ilgisi olmamalı insanın bunun için; kısacası, öyle bir seçkinlik ki bu, onu kendi hak etmiş olmalı insan. Ama kim amaçlarının yüksekliğiyle bana benziyorsa, gerçekten coşkular yaşayacaktır burada öğrenirken: Çünkü ben daha hiçbir kuşun uçmadığı yükseklerden, daha hiçbir ayağın yolunu şaşırıp inmediği uçurumlardan geliyorum. Söylediklerine göre, benim kitaplarımı elinden bırakamazmış insan, uykularını bile kaçırırmışım geceleri... Kitap denen şeyin daha gururlusu, daha incelmişi yazılmamıştır, onlar yeryüzünde erişilecek en yüksek doruğa, sinizme erişirler yer yer; hem en ince parmaklarla, hem en zorlu yumruklarla elde edebilmeli onları..."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786055032067
 • Çeviri:
  Korkut Ata
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en iyi otobiyografi kitaplardan bir tanesi...

Almanlar ve Hıristiyanlık hakkında acımasız eleştiriler ile dolu olan bu kitapta kendi düşüncelerini hiç çekinmeden kaleme almış. Bu eserden önce yazdığı kitaplarının nasıl oluştuğunu nelerden etkilendiğini eklemeyi de unutmamış...

İnsan; ruh dünyasında bir şeyi kabul etmiyorsa ister doğru olsun ister yanlış eğer sessiz kalıyorsa bunun insanlık adına suç olduğunu savunuyor. Eserlerini yazdığı dönemin kendi dönemi olmadığını, o dönemde ki felsefecileri, müzik ve din adamlarını eleştirirken kendi kitaplarının ölümünden sonra doğacaklarına inanıyor. O gün onu anlamayanları ve eleştirenleri merak etmemesinin hoş görülmesini istiyor...

Nietzsche, bu eserinin 1886 yılının bilimine, sanatına ve siyasetine bir eleştiri kitabı olduğunu ve tüm Avrupa'nın özellikle Almanların bir çoğunun ayak takımı olduğundan bahsederken Fransız kültürünün tüm Avrupayı kuşatması gönülden arzuladığını da eklemeyi unutmuyor...

Birey olarak ise insanın önce kendi içinde ki Tanrı'yı keşfetmesini ve bu keşiften sonra başka Tanrı'ya ihtiyaç duymayacağını dile getiriyor...

Felsefe kitapları ile aram çok iyi olmasa da, Nietzsche'nin anlatımını seviyorum. Bu eserde ise kendine hayranlığı inanılmaz derecede yüksek olmasına rağmen okurken rahatsız olmuyorsunuz...

Hakan TEKİN 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 4/10 puan

Eğer tez konusu olarak Nietzsche 'yi araştırmanız gerekiyor yahut çok seviyorsanız bu kitabı okuyun derim. Onun dışında kitabı okunabilir bulmuyorum.
Kitabın başında kendinden bahsediyor. Sevdiği müzikten esinlendiği yazara, sevdiği şehirden dostlarına...
Geri kalan kısımda ise kitaplarının yazılırken hangi aşamalardan geçtiği, içeriği vs. bir çeşit otoinceleme .
Sanatsal açıdan bir şey göremediğimi söylesem, sanırım Nietzsche hayatta olsa kahrından ölürdü. Çünkü onun egosu bunu kaldıramazdı.
Okumayın...

Nietzsche bu kitabında o zamana kadar yazdığı tüm kitaplar hakkında bilgiler veriyor. Bunun yanında oldukça olgun cümleler de mevcut. Hani alayım da şöyle bir göz gezdireyim denecek bir kitap değil. Normalde günde 100-150 sayfa kitap okurum ama bu kitabı bitirmem 3 gün sürdü. Değdi mi derseniz kesinlikle değdi. Okuyun derim

Ahmet Kara 
 14 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Niçe'nin otobiyografisi denebilecek bir metin, kendisini biraz daha tanıyabilmek anlamında benim için faydalı bir okuma oldu.

Kitaptaki fikirlerden benimsediklerim oldu. Bunlardan en önemlisi, okumaya bir yerden sonra dur deme düşüncesi. İlk başta kulağa aykırı geliyor ama biraz irdeleyince burada bir öz olabilir. Şöyle ki, yazar okumayı başkalarının fikirlerini takip etmek olarak alıyor ve anladığım kadarıyla (benim kelimelerimle) şunu diyor: "Sonuçta esas olan kendi fikirlerinizle ortaya çıkmaktır, bunu başarabilmek için okumaya bir yerde sınırı çekmeniz ve 'bundan sonra kendi fikirlerimle savaşacağım' diyebilmeniz lazım gelir".

E mantıklı. Bu aynı zamanda benim okuma anlayışımla da paralel. Yani ilgilendiğin konuda yazın dünyasını tara, alacağını al, konuyu kapat (en azından kapatmaya çalış), (varsa) yeni konuya geç. Evet, bu kitabın benim bu düşüncemin somutlaşmasına katkısı oldu diyebilirim.

Salih Özgan 
23 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Nietzsche yazdığı kitaplardan bahsetmiş bu kitabında ve almanlarıda pek sevmediği anlaşılıyor . Dili biraz ağır geldi bana tane tane anlayarak okumak gerekiyor öyle bi solukta okuyup bitecek bişey değil bu adam burda ne diyor deyip geri bakma ihtiyacı duyuyor insan .

SEMRA AKÇAY DÜZENLİ 
07 Nis 15:26 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

Her yıl en az bir defa okumaya devam ettiğim, her okuduğumda altını çizecek yeni bir cümle keşfettiğim (her yıl farklı renk kalem kullanıyorum:) ), korkarım yakında çizilmedik satırı kalmayacak, felsefe ve Nietzsche sever herkesin en az 5 kere okuması gereken bir başyapıt.

İbrahim çalikoglu 
16 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Nietschenin biyografini anlattığı kitabi.hangi kitabin neden yazdığını da anlatir ,okuması ve anlaması zordur biraz.ama Nietsche okurlarının ilk okuması gereken kitabıdır kesinlikle

Serkan 
 27 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Kitabın bazı bölümlerini tamamen bir yere yazmak,altını çizmek istedim.Bulunduğum yolun ne olduğunu,nereye çıkacağını gösterdi. İlk Nietzsche kitabımdı. Başta yanlış tercih olduğu düşünsem de sonunda genel hatlarıyla Nietzsche'yi görmemi sağladı. Dionysis, Decadance, Töre, Ödev, Üstinsan kavramlarını araştırdım. Hegel, Schopenhauer, Wagner'i listeme aldım. 2. Nietzsche kitabım Zerdüşt olacak.

Kitaptan 115 Alıntı

Nurhan Işkın 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın kendisi olabilmesi için, kendinin ne olduğuna dair en dolaylı da olsa bir fikre sahip olması gerekir.

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 46 - Tutku Yayınları)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 46 - Tutku Yayınları)
Nurhan Işkın 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımın hiçbir anında benim tavırlarımda ne kibir ne de heyecan verici bir taraf vardır. Tavırlarda etkili görünmek büyüklük değildir; böylesi tavırlara ihtiyaç duyan kimse sahtekardır...Göz alıcı herkesten uzak durun!

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 49 - Tutku Yayınları)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 49 - Tutku Yayınları)
Hakan TEKİN 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Mükemmel Okur
"Mükemmel okurun karakterini resmetmeye çalıştığımda her zaman cesaret ve merak canavarı bir imaj imgeliyorum."

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 56)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 56)
İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
07 Haz 22:09 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Adımı anarken besmele çekin! :D
Bana öyle geliyor ki, bir kimsenin kitaplarımdan birini eline alması, kendine verebileceği en yüksek payedir; bunu yaparken umarım ayakkabılarını -çizmeleriniyse haydi haydi - çıkarıyordur.

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 50)
Nurhan Işkın 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğruyu söylemek ve oku hedefe saplamak, Pers erdemidir.

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 140 - Tutku Yayınları)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 140 - Tutku Yayınları)
Nurhan Işkın 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İyiler-onlar sonun başlangıcıdırlar...

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 142 - Tutku Yayınları)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 142 - Tutku Yayınları)
Nurhan Işkın 
10 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hareketsizlik-daha önce de söylemiştim-kutsal ruha karşı işlenen asıl günah budur.

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 33 - Tutku Yayınları)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 33 - Tutku Yayınları)
İbrahim PÜSKÜL (Hiçbir şey yok!) 
07 Haz 20:33 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tepki gösterdiğimiz an kendimizi çabucak tüketeceğimiz için, hiç tepki göstermemek: Budur işin mantığı.

Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 23)Ecco Homo, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 23)