Adı:
Fırtına
Baskı tarihi:
30 Kasım 1991
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181265
Orijinal adı:
The Tempest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Fırtına'da bir kez daha yaşamın çeşitliliği, çelişkileri, anlam ve anlamsızlık katmanları, karmaşıklığı, saçmalığı ve şaşırtıcılığı dile geliyor. Bu oyunu tasarlarken Shakespeare sanki, önce yaşamda nelerin anlatılamayacağını araştırmış, sonra bunları anlatmaya girişmiş...
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Uzerinde tartismalar olsa da bu eser icin güçlü olanı ve kabul göreni Fırtına’nın Shakespeare’in(Yazarın yaşamadığı konusunda da çok fazla tartisma var) eseri olduğudur. Eserde 1609 yılında meydana gelen “Bermuda Olayı” diye anılan gemi kazasından esinlenilerek yazıldığı düşüncesi hakimdir.
Fırtına’nın konusu kısaca şöyle özetlenebilir; Milano Dükü Prospero’nun kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso’nun yardımıyla Prospero’yu tahtından indirir. İktidarı ele geçiren Antonio, Prospero ile küçük kızı Miranda’yı eski bir tekneye bindirerek açık denize bırakır. Meclisin yaşlı üyesi, iyi kalpli Gonzalo’nun tekneye önceden yerleştirdiği yiyecek ve suyla Prospero ve Miranda hayatta kalmayı başarırlar ve ıssız bir adaya çıkarlar. Büyücülük sanatına ilgi duyduğu bilinen Prospero’ya destek olmak için Gonzalo tekneye büyücülükle ilgili kitaplar da koymuştur. Prospero bu sayede adadaki yıllarını büyücülük sanatı üzerinde çalışarak ve kendini bu konuda geliştirerek geçirir. Kötü ruhlu büyücü Sycorax’ın bir ağaç gövdesine hapsettiği Ariel adlı periyi kurtarır, sonra da Sycorax’ın hilkat garibesi oğlu Caliban’ı eğitmeye başlar. Ancak Caliban’ın adayı küçük Calibanlarla doldurma hayaliyle Miranda’ya tecavüz etmeye kalkışmasıyla Prospero bu düşüncesinden vazgeçer ve onu kölesi olarak kullanmaya başlar.

Kuşkusuz ki çeviri oyunlarda çevirmenin o dile hakim olması kadar yazara, oyunun yazıldığı döneme ve tiyatroya dair ne kadar bilgili olduğu önemli de. Çevirmen Bülent Bozkurt Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu, “ Sheakespeare’in Othello Oyunu ve Trajedi Kavramı” konulu doktora tezini Shakespeare Enstitüsü’nde hazırlamış, Shakespeare ve 17.yüzyıl İngiliz Edebiyatı, Mitoloji konularında akademik çalışmalar yapmış, Shakespeare’in 19 oyununu Türkçeye çevirmiş son derece yetkin bir akademisyen.

Fırtına’nın türü için romance tanımını uygun görülmüştür, romance türünün belirgin özelliği komik ve trajik öğelerin bir arada yer alması ve doğaüstü olaylara yer verilmesidir. Diğer Shakespeare oyunlarında olduğu gibi Fırtına da iktidar hırsının hazin sonuçlarından kadının toplum içindeki yerine kadar pek çok temayı içerir.
Shakespeare’in yarattığı temas noktalarıyla bir bütünü oluşturur ve çok katmanlı bir hikaye ortaya çıkar.

Shakespeare son derece dünyevi kavram ve hırsları doğaüstü güçlerle birleştirir, gerçeklik ile düşü gizemli bir şekilde bir araya getirir, masalsı bir anlatım sunar.

İktidarın, hırsın, özgürlüğün, hasretin, iyiliğin, kötülüğün, gerçeğin, gerçek dışı olanın, aklın, vicdanın, yan yana duranla tam zıt olanların bir araya geldiği “Fırtına”, William Shakespeare’in 1610-1611 yıllarında yazdığı rivayet edilen son oyunu. Kimileri Shakespeare’in vedası olduğunu iddia etmiş, kimileri metnin Shakespeare’e ait olmadığını ileri sürmüş.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Şekspir'in 17. Yüzyılın ilk çeyreğinde yazdığı bilinen son büyük eseri. Sürükleyici, düşündürücü, yazıldığı dönemin çok ilerisinde bulunması anlaşılabilir zaten sanat böyle bir şey. Günümüz dünyası için derslerle dolu olması eserin kalıcılığını artırmış, tabii Şekspir'in önce şair sonra oyun yazarı olmasının bundaki etki payı büyük olsa gerek.
136 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Cinli, perili, büyülü doğaüstü olaylarla harmanlanmış güzel bir Shakespeare klasiği. Oyunun konusu bakımından içeriği fazla dolu değil. Kitapta makam ve mevki sevdası uğruna yapılan ihanet ve cinlerle büyülerle elde edilen gücün büyüklüğü anlatılıyor.
Biraz masal tadındaydı. Sade ve akıcı bir solukta okunabiliyor. Doğa ve sanat ilişkisi kitabın ana temasını oluşturuyor. Yazarın son tiyatro eseriymiş fazla bir beklentiye girilmeden okunabilir.
128 syf.
VIII. Henry eserinin önsözünde çevirmenin Shakespeare'in son parıltılı eseri dediği oyunu okudum. Muhtemelen Shakespeare'in okuduğum son eseri olacak.
Shakespeare'in ne denli büyük yazar olduğunu anlatmaya gerek yok. Eserlerinde hemen hemen her duyguyu bulmak mümkün. O yüzden yazarın oyunlarını herkese şiddetle tavsiye ederim. Zaten eserleri okuyunca daha sonra yazılan roman veya oyunlarda Shakespeare etkisini görmek kaçınılmaz.
Oyuna gelecek olursak; cinli perili, az karakterli, yarı masalımsı sade bir oyundu.
136 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Fırtına (*), günümüze ulaşan bilgilere göre Shakespeare'in son oyunu; yazarın ölümünden (1616) beş yıl önce, 1611 yılında yazılmış ve aynı yıl sarayda oynanmış. İlk basımı ise,1623 yılında "First Folio" da (Shakespeare'in oyunlarının ilk toplu basımı) olmuş. Bazı eleştirmenler bu oyunu Shakespeare'in veda mesajı olarak yorumlama eğiliminde. Ancak, gerek oyunun kendisi, gerekse başkişi Prospero öylesine çok yönlü ki, Fırtına'nın anlamını yalnızca bir veda mesajına indirmek yanıltıcı olur.
136 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Hamlet'ten sonra en beğendiğim Shakespeare eseri. Dünyanın gerçeklerini, insanların nankörlügünü mizahla anlatabilen entrika dolu bir oyun daha... Çok severek okudum.
136 syf.
1609 Bermuda Olayı,
1611 Fırtına nın basım yılı,
1623 ilk sahneye konuluşu.
"Zekânın ruhu kısa sözde yatar" diyen Shakespare son yazdığı oyun olarak gösteriliyor Fırtına. Issız ada hikayelerinin başlangıcı değilse bile yalınlığı ile cinleri büyüleri iyinin ve kötünün gücünü bunlardan alması bir din karşıtlığına da işaret ediyor.
İçinde iktidar entrikası ve aşk temaları da eksik olmayan oyun kendinden sonraki Issız Ada öykülerine de ilham vermiş bana kalırsa. Miranda da kendini bulan "kadın" temsili ayrıca incelenmeye değer.
136 syf.
·4 günde·10/10
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri, önerileri, eleştirileri ve alıntılar için.)

"Biz düşlerin mayasından yaratılmışız
Ve uykuyla çevrelenmiştir kısacık hayatımız."

Düklüğü elinden alınan Prospero'nun dünyalar güzeli kızı Miranda ile ıssız bir adada hayatını anlatır Fırtına. Kendi ağabeyi tarafından ihanete uğrayan Prospero intikam yemini etmiştir. Prospero'nun ihanete uğrama sebebi ise görevlerini unutup kendini kitaplara ve büyüye vermesidir. Yine de ona sadık kalan birkaç kişi yardımıyla kaçmayı başarır. Prospero'nun amacı ona yanlış yapan herkesi aynı adaya getirip onlara bir ders vermektir. Prospero intikam peşinde olsa da kimseye zarar vermez ve çektirdiği acılar genelde zihinseldir. Açıkça söylemek yerine insanların hatalarının farkına varmasını ister.

"Kendi günahlarınızın affedilmesini nasıl istiyorsanız
Öyle azat edin beni hoşgörünüzle."

İncelemenin buradan sonrası derin analiz içerdiği için SPOILER bulunabilir.
.
.
.
.
.
.
Prospero aslında Shakespeare'in kendini temsil etmesi için yarattığı karakterdir. Prospero'nun büyü dediği şey aslında sanattır. Sanatsal gücü sayesinde herkesten üstündür Shakespeare bir nevi. Prospero'nun da diğerlerinden bu kadar güçlü olma sebebi de budur. Shakespeare'nin son oyunu olması nedeniyle okura bu karakter aracılığıyla veda etmiştir. Oyun boyunca Prospero küsleri barıştırma ve insanların arasında olan dargınlıkları çözme amacındadır. Düşmanlarına "acı" çektirse de onlara gerçekten hiçbir zaman vermez. Düklüğünü elinden alan herkes dersini alır ve yaptıkları şeye pişman olur. Ferdinand bir süre uğraştıktan sonra onun Miranda'ya layık olduğunu gören Prospero onların da evlenmesine izin verir. Hizmetkar olarak çalıştırdığı Ariel'i sonunda serbest bırakır ve adanın gerçek sahibi olan Caliban'a bile istediğini verir. Kitabın sonunda Prospero'nun son sözü önce Milanlılara yönelik gibi olsa da son birkaç satır aslında okuyucuya hitaptır. Shakespeare eğer bir hata yaptıysa okuyucunun onu affetmesini ister. Dünyevi şeylere çok önem vermememizi ve bunun yerine birbirimize iyi davranmamızı öğütler. Fırtına benim her yönden bayıldığım bir kitap. İçinde yüzlerce sembol ve mesaj olsun, yaşlı Shakespeare'in o güzel dili ve tonu olsun, Fırtına her şeyiyle benim favori eserlerimdendir.
136 syf.
Shakespeare yine makam hevesi gözünü bürümüş insanlara göndermeler yapıyor. Doğaüstü güçlerle birleşen bir intikam planı diyebiliriz Fırtına için. Ama daha çok bir vicdan muhasebesi. Çok kolay okunan bir tiyatro eseri, tavsiye ederim. ^^ Bir puanı kadınlara bakış açısından kırdım. Bu konuda beni gerçekten üzüyor.
68 syf.
Çocukları erken yaşta W. Shakespeare ile tanıştıran çocuk oyunu olmasıyla bence önem arz eden bir eser. Nazif Uslu hocamız büyük bir iş çıkarmış.
136 syf.
·2 günde
Shakespeare`nın fırtına kitabı sürükleyici bir günde okunacak bir eser.Kitapta betimlemler karakterler okadar iyi ki insanin gözünün önünde tiyatro sahnesi canlanıyor.Kitaptaki konu Prospero’nun kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso’nun yardımlarıyla, Prospero’nun elinden vazifesini alir.Sonra Prespero ve kızını tekneye koyup denize birakirlar .Bunun üstün ede Prospero intikam almak ister.Yani insanlar bakam için vicdanlarini bir kenara itiyorlar gözlerini makam bürüyor.
'' Hoş renklerle boyadılar iğrenç amaçlarını. ''
William Shakespeare
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
En dayanılmaz fırsat bile
Şerefimi unutup, şehvete teslim olmamı sağlayamaz.
William Shakespeare
Sayfa 76 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tuhaf bir uyuklama bu:
Gözlerin ardına kadar açık uyuyorsun.
Ayaktasın, konuşuyorsun, kımıldıyorsun,
Ama yine de derin uykudasın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Fırtına
Baskı tarihi:
30 Kasım 1991
Sayfa sayısı:
98
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754181265
Orijinal adı:
The Tempest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Fırtına'da bir kez daha yaşamın çeşitliliği, çelişkileri, anlam ve anlamsızlık katmanları, karmaşıklığı, saçmalığı ve şaşırtıcılığı dile geliyor. Bu oyunu tasarlarken Shakespeare sanki, önce yaşamda nelerin anlatılamayacağını araştırmış, sonra bunları anlatmaya girişmiş...

Kitabı okuyanlar 725 okur

  • KÜBRA ÇİNAR

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0