Her Şey Ben Yaşarken Oldu

7,9/10  (15 Oy) · 
27 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.317 gösterim
"Geçmişim, geleceğim içerisinde kazılmış derin bir kuyuydu. Bu kuyudan çıkmam için ancak Yusuf olmam gerekiyordu. Bunu başarabilirsem sonsuzluğu da geçebilirdim. Bu andan sonra da imkânsız olarak addedilen ne varsa hepsini mümkün kılabilirdim. Ancak biraz daha ölmemem gerekiyordu. İşte onun ne sınırı, ne de mümkünâtı vardı."

Hangi deney gerçek aşkı yüreğin hafızasından silebilir ki?

Bir kadın, üç adam… dört ayrı yürek. Serap, Celal, Pars ve Doktor.

Kimi aşk, kimi aşk kisvesi altında intikam, kimiyse akıldışı deneylerin objesi olarak yüreğine yerleştirir Serap'ı. Herkesin bir planı vardır.

Bu romanda iyilerin yüzü kötülüğe, kötülerin yüzü beyaza boyalıdır. Bazıları portakal, bazılarıysa kurumuş kan kokar. Tüm bu intikam planları sadece Serap'ı elde etmek için mi, yoksa Serap sadece bir maşa mı? Peki, Serap bu hikâyenin neresinde?

Celal, aşkı için hayatını tamamen değiştirmiştir; ama bugünü değiştirse de geçmişi ve geçmişin şekillendireceği geleceği değiştirebilir mi? Ayın karanlık ve aydınlık yüzü gibi tek bedende iki ayrı hayat yaşayan Pars, kişisel hesaplaşmalarında Serap'a hangi yüzünü dönecektir? Sevdiği kadını bir türlü elde edemeyen Doktor, sinsi bir yılan gibi kaç hayatın içine akıtacaktır zehrini? Freud mu haklıydı yoksa Jung mu? Peki Gazali bu romanın neresinde?

Mustafa Becit'ten hayatın içinden karakterlerle kurulmuş bir olay örgüsünün aksiyon, intikam, aşk, felsefe ve hatta biraz delilik dolu, bir solukta okuyacağınız çarpıcı anlatımı…Artık, köpüren hayatın sağanaklarında sancıyan bir namluya şakağınızı uzatma vaktidir…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9789751035899
 • Yayınevi:
  Sayfa 6 Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma Öztürk 
18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Alanında başarılı, birlikte çalışan iki psikiyatrist (Asil ve Pars) gün gelip ciddi manada çatışırsa ve psikiyatri alaninda sahip olduklari engin bilgilerini kötüye kullanmaya kalkarlarsa bu durum diğer insanları nasıl etkiler sence sevgili okur? İşte bu eser oluşturulan sağlam kurgusu ve merak uyandıran anlatımıyla bu sorunun cevabını veriyor bize. Kitabı okumaya başlamadan önce kapak resmi epey dikkatimi çekmişti ve anlamlandıramamıştım açıkçası. Kitabi okuyunca kilit hadiselere vurgu yapan isabetli bir resim yerleştirildiğini düşünmeden edemedim. Yazar, hadiseleri Doktor Asil'in yanı sıra bu çatışmanın kurbanı olan Celal, Serap ve Yusuf'un ağzından bölümler halinde okuyucuya sunuyor. Tekdüze bir anlatım yerine karakterlerin her birine bölümler ayrılmış olması okuyucuda bir yapbozu tamamlama hissi uyandırıyor. Hayatları bir şekilde kesişen bu karakterlerin yaşadıklarını okudukça olayları birbirine bağlayarak bir sonuca ulaşıyorsunuz. Bu da anlatımı daha gizemli kılmış bana kalırsa. Kitap ilerledikçe çizilmesi gereken çok güzel satırlar karşılıyor okuyucuyu. Bunun yanı sıra olaylar anlatılırken Jung, Gazali ve Freud'un fikirlerine sıkça vurgu yapılmış. Psikiyatri alanında da okuyucuya birtakım bilgiler vererek, farklı kapılar açan bir eser. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen bu kadar kaliteli bir eserle karşılaşmak beni mutlu etti. Alanına dair bilgilerini konuşturan yazar; genç yaşına rağmen okuyucuda merak uyandıran, anlatımıyla sayfaların akıp gitmesine sebep olan bir eserle buluşturuyor okuyucuyu. Umarım yakın zamanda yeni bir eserini daha görürüz. En kısa zamanda bu güzel eserle tanışın. Keyifli okumalar. :)

Selman Ç. 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

En başta kitabı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Hayatın bütün gerçeklerini bulacağınıza eminim. Bir an olsun kitaptan kopmuyorsunuz anlatım muhteşem. Konu harikulade. Hikaye başlıyor bi yere kadar geliyor noluyor diyorsunuz sonra o hikayenin kahramanları tek tek inceleniyor zaten bütün sorulara cevap buluyorsunuz. Kusursuz.

Kitap bitince (Gerçi bitmeden de düşündüm) bu kitabın filminin çekilmesi gerekir diye düşündüm ve muhtemelen birgün çekilecektir.

Uzun zamandır bu kadar etkilendiğim bir kitap okumamıştım. Gerek konusu , gerek olay örgüsü her şey çok başarılıydı. Akıcı ve sürükleyici bir şekilde bir çırpıda okutuyor kendini. Genel olarak mafya romanı, hatta mafya dizisi bile diyebiliriz. Ana karakterlerinin 3 tanesinin psikiyatrist olması kitaba baya psikolojik ve bilimsel paragraf eklemiş. Ayrıca Freud, Jung, ve Gazali'den de bahsedildiği pek çok yer var. Bunların kısaca temel düşüncelerini ve aralarında ki farklara değinmiş. Ve son olarak Aşk, kitabın tüm örgüsü aşk üzerine, insanların aşk uğruna yapabileceklerine özellikle vurgu yapılmış.

Mutlaka okuyun...
İyi okumalar

Deniz Barut 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 6/10 puan

"Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk." tadında bir kitaptı. Olayı karmasıklaştırmak için ekstra bir çaba sarfedilmiş gibi hissettirdi. Bazı şeyler yapmacık geldi malesef.

Kitap da bir insanın iç hesaplaşmaları, aşkı, egosu, hırsı, duygusallığı, yanlış kararları vs vs her türlü duygusuna yer verilmiş.

Bir psikolojik danışmanın kaleminden karakterlerin böyle güzel harmanlandığı bir kitabı okumak güzeldi. Duygular güzel ele alınmış. Psikoloji insanı sıkmadan aralara serpiştirilerek karakterler üzerinden verilmiş.

Kitaptan 80 Alıntı

Selman Ç. 
30 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''Ben kendime inanmıyorum, ama Allah'a inanıyorum. Babam bir gün bana, sevdiğin birini kaybetmekten nasıl korkuyorsan, Allah'ın sevgisini kaybetmekten de öyle kork demişti. O'nun sevgisini kazandım mı hiç bilmiyorum. Ama onu çok seviyorum.
Doğru mu yalan mı bilmediğim bir hikayeye göre, babanın biri oğluna biz gazetedeki dünya haritasını yedi parçaya ayırıp vermiş. Beş yaşındaki oğlundan gazete parçalarını yan yana getirip yeniden dünya haritasını oluşturmasını istemiş. Çocuk, altı dakikada parçaları birleştirmiş ve dünya haritasını meydana getirmiş. Baba şaşırmış ve oğluna nasıl yaptığını sormuş. Çocuk, çok basit demiş ve haritanın arkasındaki insanı göstermiş. O insanın yedi parçasını bir araya getirdim, dünya da otomatikman ortaya çıktı demiş.
Bir insanı düzeltirsen, onun tüm parçalarını bir araya getirirsen, dünya da düzelir demiş ve eklemiş. Sadece bir insan bile dünyayı değiştirebilecek güçtedir. Baba hayatının dersini almış. Devamını bilmiyorum.
Babam bana bu hikayeyi anlattığından beri hep düşündüm. Yedi parçadan kasıt nedir dedim. İnsanın yedi parçası nedir? Hiç bilemedim. Allah insanı parça parça yaratmış ve her parçasından imtihan etmiştir. Bütün parçalarını bir araya getirip bütüne ulaşanlar, Allah'a ulaşmışlardır. Yedi parçasını bir araya getiremeyen insanın ise iki yakası bir araya bir türlü gelmemiştir.
Bu kadar acı, elem, keder hep inancın eksikliğinden bana göre. Şu an bu haldeysek, bu Allah'ın bize kestiği bir ceza değil, bizim kendi kendimize kestiğimiz bir cezadır ancak...''

Hikaye bana da enteresan gelmişti. İnsanın yedi parçasını ben de merak etmiştim. Gölge'nin yanında palazlanırken bir gün bana ''Eksik kalan bir parçamı bulmuş olsaydım, yaşamayı kıl payı kaçırmazdım,'' demişti. Nedense Yusuf konuşurken zihnimde Gölge'nin bu cümlesi dolanıverdi. İnsanın yedi parçasını sanırım biliyorum.
''Ben biliyorum Yusuf, insanın yedi parçasını biliyorum. Birincisi elidir. İkincisi dili, üçüncüsü kalbi, dördüncüsü midesi, beşincisi ayakları, altıncısı ruhu, yedincisi ise beynidir. İnan bana Yusuf, bu parçaların her biri tehlikelidir. İnsan yedi tehlikeyle doğar, yedi tehlikeyle yaşar. Elinden, dilinden, kalbinden, midesinden, ayaklarından, ruhundan ve beyninden başka neyi vardır ki insanın? Soyut ve somut şeylerin hepsi bu parçaların elindedir.''
Yusuf birden kafasını çevirip bana baktı. Gülümsedi sonra. Anlam veremedim.
''Sen gördüğüm en zeki adamlardan birisin abi.''

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 101 - Sayfa 6)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 101 - Sayfa 6)
Şeyma Öztürk 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Bir erkek yüreğinde dört kadını taşıyabilir ama bir kadın yüreğinde asla dört erkeği taşıyamaz. Çünkü kadınların kalplerinde sadece bir erkek vardır. Ki bu erkek onun yüreğine ruhuyla dokunan kişidir."

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 56 - Sayfa6)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 56 - Sayfa6)
Deniz Barut 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Şeytan" diyordum kendime , insanlığın ıstırabını başlatan mahlukattır.Başını secdeye gömseydi bu kadar acı çekmezdik.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 21 - Sayfa6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 21 - Sayfa6 Yayınları)
Selman Ç. 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayat devam ediyordu. Zaman kabuk bağlayan yaralarımıza merhem sürüyordu ve acısı bir şekilde geçiyordu. Unutuyordun. Yeniden, hep yeniden deyip hayata başlıyordun.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 163 - Sayfa 6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 163 - Sayfa 6 Yayınları)
Deniz Barut 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

İnsanlığın kurtuluşu benim elime sığmayacak kadar büyük ve çetrefilliydi.Bu Tanrı'nın meselesiydi, benim değil.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 48 - Sayfa6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 48 - Sayfa6 Yayınları)

Aşk ALLAH'tan başka hiç kimsenin sende ne olup bittiğini bilmediği şeydir.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 147 - Sayfa6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 147 - Sayfa6 Yayınları)
Selman Ç. 
 06 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın hayatı sorular ve cevaplar arasında gidip geliyor. O zaman anlıyorum ki insanlar hayat denen dar bir çemberin içinde soru sorarak yaşlanıyor, cevap alamadan ölüyorlar.

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 6 Yayınları)

İç sesler her zaman doğruyu söylemezler! İç sesler her zaman yalan da söylemezler! Öyleyse ne olacaktı? Kime inanacaktım?

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 202 - Sayfa6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 202 - Sayfa6 Yayınları)
Selman Ç. 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsandır insana zarar veren ve yine insandır bütün dengeleri altüst eden. Her şey idrakten! O ilk elmadan… Zamanı çıldırtan insanlık adına ne güzel söylemiş Nietzsche: İnsanca, pek insanca…

Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 6 Yayınları)Her Şey Ben Yaşarken Oldu, Mustafa Becit (Sayfa 6 Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber

Psikiyatristler arasında iki masum insanın hikayesi
Psikiyatristler arasında iki masum insanın hikayesi Mustafa Becit’in kaleme aldığı ‘’Her Ben Yaşarken Oldu” kitabı raflarda yerini aldı. Hayatın içinden karakterlerle kurulmuş, içinde aşk, intikam ve aksiyon olan bu roman bir çırpıda severek okuyacağınız kitaplardan biri olacak.