Huzur Sokağı

8,1/10  (522 Oy) · 
2.530 okunma  · 
449 beğeni  · 
15.291 gösterim
Huzur Sokağı, bugüne kadar milyonlarca okura ulaşmış, neredeyse her evin kütüphanesinde yerini almış, soluksuz okunan bir roman. Hatta bir klasik. Sahip olduğu haklı şöhretle, yüzlerce baskı sayısına ulaşan Huzur Sokağı, birkaç neslin kült kitabı haline geldi.

Gazetelerde tefrika edildi, beyaz perdeye uyarlandı, tiyatroda sahnelendi, televizyon dizisi yapıldı, herkesin gönlüne girip huzurun sembolü oldu.

Huzur Sokağı, hasretini çektiğimiz, huzurlu bir cemiyetin, küçük bir sokakta sembolize edilen sarsıcı, duygusal, ama hepsinden önemlisi gerçek hikâyesi.

Dönüp dönüp tekrar okuma isteği duyduğum yegane eser. O kadar güzel bir tat bırakıyor ki insanın damağında, zamanla tiryakisi oluyorsunuz. İçimden bir ses hala bir yerlerde Huzur Sokağı'nın var olduğunu fısıldıyor. Bu öykü bir hayal olamayacak kadar güzel.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2000
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9789757544425
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zehraca 
25 May 2017 · Puan vermedi

Bu kitabı tek cümleyle özetlemek gerekirse şunu derim; '' Klişeden ölen var! ''
Vasat, hiçbir edebi değeri olmayan Türk sinemasının Romantik İslam dokunuşuyla yeniden düzenlenmiş ve piyasaya sunulmuş hali.

Kendisi aynı zamanda ekürisi olan '' Allah de ötesini bırak ( ama çok da bırakma zira parayı bulunca karını aldatmak istersen o bıraktıkların lazım olacak sana! ), Elif gibi sevmek, Aşk, Aşkın Gözyaşları gibi bilumum sakil kitapların da atası olur bu arada. Bu yönden bile bir sürü eleştiri yapabilirim bu kitaba ama daha başka bir perspektiften bakacağım bugün kendisine.

Lise zamanlarımın verdiği ergen cahiliyeti olmasa okuyacağım bir kitap değildir kendisi. O zamanlar özellikle benim yaşlardaki liseli gençlik arasında çok popülerdi diye ben de merak edip okumuştum. Hatta düşüncelerim yeni yeni kalıba oturduğu için hem çok beğenmiş hem de baya baya etkilenmiştim. Ama şimdi üzerinden yıllar geçtikten ve kendime ait bir düşünce çizgisi bulduktan sonra bakınca, kesinlikle okunmaması gereken bir kitap olduğuna karar verdim.

Peki bu kitap hakkındaki düşüncelerim niye bu kadar değişti derseniz;
Yıllar sonra uzaktan bakınca bıraktığı tahribatı anlamak daha kolay oluyor çünkü. Günümüzde özellikle daha fazla hissedilen '' cici müslüman '' & '' tü kaka müslüman '' anlayışının döşendiği yolda bu kitap bir kilometre taşıymış meğer.

Kitabın içinde o kadar çok absürtlük var ki. Hangisinden başlayacağımı bilemiyorum. Benim en dikkatimi çeken ve en sinir olduğum kısımlardan birisi kadının okuması ve iş meslek sahibi olması (daha doğrusu olmaması) ile ilgili olan bölümdü. Neymiş efendim kadının asli ve kutsal görevi evinde oturup kocasına hizmet etmek, dinli imanlı çocuk yetiştirmekmiş. Kadın okuyacaksa bile sırf ilmihal kitaplarını ve diğer dini kitapları daha iyi anlamak için okumalıymış. Benim en çok güldüğüm nokta bu cümleleri yazan bu ve bunun gibi insanların hastalandığında yana yakıla kadın doktor araması, çocuğunun eğitimi için kadın öğretmen talep etmesi ve bunun gibi ironik, fıkravari çelişkileri. Tamam şairin de dediği gibi '' insan şairane bir çelişkidir.'' Ama siz bildiğiniz çelişkiler yumağısınız sayın yazar hanım. Acaba bir Cumhuriyet toplumunda değil de, sizin hayal ettiğiniz gibi kadının evine hapsedildiği bir toplumda yaşasaydık sizin yazarlık yapmanıza izin verilir miydi? ( Kadının eve hapsedildiği toplumlardaki çarpıklığın bir nebze anlaşılması için Neval El Saddavi 'nin Sıfır Noktasında Kadın kitabını da önermeyi ayrıca bir borç bilirim. )

Toplumun yarısının eve kapatıldığı ve bunların her türlü ekonomik ve sosyal yükünün de, diğer kalan yarıya yüklendiği bir yerde ne gibi sosyolojik, kültürel, ekonomik ve hatta dini gelişme olabilir ki.

Bu tarz insanları ağızlarına sakız ettikleri Asr-ı Saadet devrine göndersek ve eve kapatmaya çalıştıkları kadınlardan; Hz. Hatice'nin elindeki ekonomik gücü, işini bir iş kadını olarak başarılı bir şekilde yürütmesini görseler veya Hz. Ayşe'nin verdiği sohbetler ve vaazlar sayesinde toplumu sosyolojik, dini ve kültürel anlamda nasıl etkilediğine şahit olsalar ne derler acaba? '' Hz. Hatice ve Hz. Ayşe kim ki (haşa) kıt akıllarıyla Hz. Muhammed'i (sav) anlamış olsunlar '' mı derlerdi, yoksa '' bunlar bizim kadar Kur'an'ı İslam'ı anlayamamış gelin biz size gösterelim hakikati! '' mi derlerdi.

Harici kafası diyorum ben zihniyete. Hz. Muhammed'in (sav) varlığına şahit olmadığı halde, O'nun varlığına şahit olmuş, damadı Hz. Ali'ye savaş açmış Haricilerden bahsediyorum. Hz. Muhammed'in(sav) hakkında; '' Ben ilmin bahçesiysem, Ali o bahçenin kapısıdır. '' dediği Hz. Ali'nin karşısında yer alan, onunla savaşan Hariciler. Kur'an'ı, İslam'ı ve Peygamberi; Peygamberin Hicretten sonra kendisine kardeş olarak ilan ettiği Hz. Ali'den daha iyi anladığını iddia eden Hariciler. Bu insanlar Peygamberin(sav) tarifiyle Kur'an okuduğu zaman kendi Kur'an okumanızdan utanacağınız, Namaz kıldığı zaman kendi namazınızdan haya edeceğiniz derecede dini amiyane tabirle yalamış yutmuş insanlar. Ama gelin görün ki yine Peygamber'in(sav) haklarında; '' onlar Kur’an-ı Kerim’i okuyacaklar, fakat Kur’an-ı Kerim onların gırtlaklarından aşağı geçmeyecek. '' dediği Hariciler
de yine aynı Hariciler!

Biraz ağır bir benzetme olduğunun farkındayım ama baştan söyleyeyim insanın kalbinin içindekini yalnız insanın kendisi ve Yaratanı bilir. Ben bu benzetmeyi haşa onların inançları veya imanları üstünden yapmıyorum. Böyle bir hüküm vermek zaten hiç kimsenin haddine değil. Karşımızdaki insanın ancak davranışları üstünden konuşabilir ve yine ancak eylemleri üstünden eleştiri yapabiliriz. Benim eleştirim de kendilerinin eylemlerine. Bu benzetmemin esas nedeni bu kesimin radikal davranışları, '' tek doğru yol benim yolumdur, bu yol dışındakiler batağa saplanmışlardır '' tarzı söylemlerine. Tıpkı Haricilerin düştüğü hataya düşüyorlar maalesef...

İnsanlığa hiçbir yararı olmadığı gibi, fitne ateşini yakıp ortalığı karıştıran bu söylemler, bugüne kadar dine hangi anlamda olumlu katkı sağlamış ki, bugünden sonra sağlayabilsin? Kendi adıma söyleyeyim; Bu kitabı okuduktan sonra o tarz önyargılarım olmamasına rağmen, benim gibi olmayan arkadaşlarımdan uzaklaştım. Neden? Çünkü bu kitabın bana anlattığına göre onlar ötekiydi, benim gibi değildi. Aramızda derin uçurumlar vardı. Tahribatın izlerini ortadan kaldırana kadar da bu cehennemi önyargılarımla savaşıp durdum.

Bir insan kendi değerlerini yüceltmek istiyorsa bunu karşısında gördüğü güruhun değerlerini aşağılayarak yapmamalı. Çünkü ister farkında olsun ister olmasın bu toplumu kutuplaştıran ve sizden olmayanı ötekileştiren bir davranış.

Kaldı ki bizim toplumumuz gibi ortak payda ve değerleri binlece olmasına rağmen, karşısında bir düşman ya da felaket olmadığı sürece birleşemeyen, derin kamplaşmaların olduğu bir toplumda bu davranışın yangına körükle gitmekten bir farkı yok. Biz bir bomba patladığında bile ölenin kimliği üstünden yas tutan bir millet haline geldik maalesef. Yangınımız ve içine düştüğümüz ayrılık bu kadar büyük. Bu yangına hoşgörü ve insan sevgisiyle su olmak varken, daha fazla kamplaştırmak ve toplumsal yaralarımızı kaşıyarak yangına bir odun daha atmanın kime ne faydası var?

Çocuklarınıza nefret pompalayan, onlara insanları kategorilere göre sınıflandırma algoritması oluşturan kitaplar okutmayın. Nefretin diliyle değil sevginin diliyle büyütelim evlatlarımızı.

Çocuk yaştaki insanlara sevgiyi öğretmek yerine nefreti öğretmeyi tercih ediyoruz. Bu prim yapıyor çünkü. Bir ilkokul öğretmeni henüz 10-12 yaşlarında olan çocukların eline sınıfta yağlı urgan tutuşturup fotoğraf çektiriyor ve bunu utanmadan, pişkin pişkin sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Ve maalesef kendisine doğru dürüst bir ceza dahi verilmiyor. Olan yine beyinleri nefretle doldurulmuş, yaşamın ve yaşam hakkının kutsiyeti yerine, ölümün sözde kutsiyeti öğretilmiş çocuklarımıza ve onların henüz masumiyetini yitirmemiş ruhlarına oluyor.

Yazık cidden çok acıyorum bu ülkenin insanlarına, bu öğretmen yarın öbür gün bütün bu gözü dönmüşlüğüyle belki sizin, belki de benim çocuğumu eğitecek. ( ve maalesef şuan bizim çocuğumuz olan bu ülkenin evlatlarını yetiştirmeye devam ediyor.)

Aslında üzerine yazabileceğim daha bir sürü şey var ama burada keseyim. Çünkü yılların oluşturduğu tahribatın sonuçlarını bir incelemeye sığdırmak imkansız ama en azından düşüncelerimi paylaşmak istedim. Belki merak ettiği için okumaya niyetlenmiş birinin az da olsa gözünü hakikate açar umuduyla.


Ben bu kitabı okudum ama ne kardeşlerime ne de ileride çocuklarıma asla okutacağım bir kitap değil. Siz de çocuklarınıza baharında sevginin ve merhametin çiçek açtığı bir dünya bırakmak istiyorsanız nefreti, ötekileştirmeyi, düşmanlığı öğreten kitaplar yerine daha insancıl kitaplar okutun.

Bitti... Okuduğunuz için teşekkürler :)

Yorum editi: Yazdıklarım kesinlikle yazarın şahsına ya da kendisinin dini inancına hakaret anlamı taşımamaktadır. Kitabın üzerimde bıraktığı olumsuz taraflları ve gözlemlediğim kadarıyla diğer okuyucular üzerinde de bıraktığı aynı olumsuzlukları yazdım sadece.
Kitabı okutmayın yorumum henüz düşünceleri şekillenmemiş yaşlardaki insanlar için geçerlidir. Merak edip okumak isteyen ya da beni aksime kitabı beğenenlere tabi ki sayfalar sonuna kadar açık olsun.
Oğuz Aktürk' ün de dediği gibi '' Kitap ırkçılığına Hayır! ''

Mavi Neva 
21 Oca 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yeni dünya düzeninin arasında kalmış, özlenilen ve istenen hayatı temsil eden Huzur Sokağı ve sakinlerinin hikayesidir. Sokakta yaşayan Bilal ve Feyza'nın sürükleyici hikayeleridir. Hasretiyle yanıp tutuşulan, olması gerekeni gösteren, bir çok hasletin kendisinde toplandığı ismiyle müsemma bir sokakta yaşanılanların hikayesi...

Sokağın beğenilen terbiyeli ve ahlaklı evladı, üniversite öğrencisi Bilal ve mahalleye yeni yaptırılan konutlara taşınmış, din ve İslam'dan bihaber yetişmiş Feyza'yı konu almaktadır. İslam uğruna terk edilenler anlatılmıştır, İslamî yaşayış için feda edilenler...

Huzur Sokağı benzeri kitaplar

Tuncer KAHRAMAN 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Huzur Sokağı dizi olarakta ekranlarda yerini alan fakat dizi ile roman arasında alaka dahi yok diyebileceğim bir eser . Aşkın en güzel en temiz hali sonunda kavuşmak olmasada romandaki gönüllere işleyen içten muhabbeti zevkle okuyacak ve o hayatın içinde olduğumuzu göreceğiz. Yapılacak yorumlar bile az geliyor okuyun derim....

"Sena" 
 20 Oca 11:33 · Kitabı okudu · 7 günde

Veee işte bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım.Veya bir filmi,zaten  romanlarda film gibi değil midir ?Seni alır götürür ..Beni de aldı götürdü ve hiç tahmin edemeyeceğiniz duygularla getirdi..


Farkettimde son zamanlarda okuduğum kitaplar hep islam üzerine.Bu kitapta da baştan sona İslamı muntazam şekilde anlatmış bulumakta ve bunu okura en derin hislerle verebilmekte. "Huzur Sokağı" dizi olduğu için konusunu,karakterlerini biliyor olabilirsiniz.O yüzden çok fazla derinlere inmeden şunları söyleyebilirim : Huzur sokağında yaşayan genç,ahlâklı,imanlı ... Bilal ,küçük yaştan beri islami bi şuurla yetişmiştir. Sokakta keyifli,huzurlu günler geçirirken karşılarına dikilen bir apartmandan sonra hayatı değişmiştir.Kendisinden çok farklı olan Feyza'ya karşı hisler duymaya başlamıştır.Gerisi zaten meçhul.....Okuyunda görün :)


Kitap beni derinden etkiledi ..Her zamanki gibi kitabın son sayfasında gözyaşlarımı tutamadım.."(  Okumayan varsa okusun derim.^^

Nurgül... 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitabı bitirdikten sonra derin bir sessizliğe büründüm. ne diyeceğimi kitabın hangi güzelliğinden bahsedeceğimi bilmiyorum. bu kitabı okudugum süre zarfında hayatımda çok şey değişti ve değişmeyecek devam edeceğini düşünüyorum. bu kitap benim için bir dön noktası sanki. Üzerinde çok düşündüğüm ve içinden bir türlü çıkamadım fikirlerim birazda olsa yönünü bulmuş gibi hissediyorum lakin buna rağmen kafam çok karışık hala eksik bir şeyler var çünkü bu eksiklik benim düşüncelerimde degil yaşayış biçiminde. son bir ay içinde üst üste okuduğum kitaplar ve tanıdığım insanlar benm bir arayış içine girmeme sebebi oldu umarım bu arayış içinden alnımın akıyla çıkabilirim.

Sevdenur Akgöz 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aaah Huzur Sokağı, sen de mi buralardaydın? Ben de seni arıyordum.
Küçükken annem yatmadan önce bize okurdu, tabi o zamanlar sıkıcı gelirdi bana. Daha sonra 1. cildini buldum-2. cildi vardı bizde sadece-. Kuzenim tavsiye etmişti. Böyle tanıştık biz Huzur Sokağıyla.
Bana okumayı sevdiren kitap. Sabahtan akşama kadar Huzur Sokağı okurdum. Arada mola,devam... Yeri geldi ağladım onunla, yeri geldi güldüm, yeri geldi aşık oldum... Öyle içten öyle kana kana okudum ki-Şule Yüksel Şenler in ellerine sağlık-, kitap bitince adeta inanamadım. Bir süre onun üstüne kitap okumadım, okuyamadım. Filmini izledim. Bir süre sonra dizisi çıktı onunla avundum. Ben her yerde Huzur Sokağı hakkında konuşuyordum. Şule Yüksel Şenler ile tanışmayı öyle çok istedim ki...
İşin özü Huzur Sokağı benim için sadece bir kitap değil. O bence canlı. Belki de benim en iyi arkadaşım, hatta öyle ki hayatımdaki bazı kişilerden daha değerli.
Buraya düşüncelerimi ve duygularımı yazmak öyle rahatlattı ki beni bilemezsiniz. Susamışım Huzur Sokağı hakkında konuşmaya...
Sevgili okur,
Umarım sen de Huzur Sokağı gibi bir kitabı okumanın zevkini yaşarsın.

Şükrü 
16 Ağu 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Allah sevgisi ve imanini bir aşka satmayan müthiş bir iradenin sunumu ve hayatini aşka değilde imanina adayarak yasayan insanların hikayesi okunmaya değer..

Derya Tok 
28 Mar 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Zengin ve hayatını iyi surduren bir kızın masum zeki malum bir aileden gelen gence önce idda ugruna duygusu varmış gibi yapıp yaklaşması sonra onunlayken tum duygularindan arınması mı denir bilemedim .Ucunda kavusmak olmasada yine güzel ve tatlı bir hikayeydi....

Duygu İşinden 
10 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

3 gün içinde bitirdiğim harika bir kitap. Hem maddi aşkı hem manevi aşkı barındıran harika bir eser.Herkesin kütüphanesinde bulunması gerekli olduğunu düşünüyorum..

Bu günün nasıl zor kazanıldığını bu günkü rahatlığın o günlerde verilen fedakarlıklar sayesinde olduğunu ve şuan içi boşaltılmış bir çok terimin içinin tekrar doldurulması sağlayacak güzel bir roman ve tefekkür edenler için çok güzel fikir ve tarih kitabı özelliğini üzerinde taşıyan nadir eserlerden.

Kitaptan 148 Alıntı

Derûnî Dâvâm 
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karıncaya sormuşlar:
-Ne yapıyorsun öyle harıl harıl?..
-Dağı kazıyorum.
-Dağı kazıyıp ne yapacaksın?...
-Bir tünel açacağım ve dağın arkasında bulunan Kabe-i Muazzamaya varacağım.
-Ama bu muazzam tüneli açmaya senin ömrün yetmez ki..
Karınca cevap vermiş:
-Olsun... Hiç değilse onun yolunda ölürüm, ya!...

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)
Ş'eyda N'ur 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın fikrini Allah'tan çeviren kimseler aslında insan suretine bürünmüş şeytanlardır....

Huzur Sokağı, Şule Yüksel ŞenlerHuzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Shakespeare
"İyi geceler... İyi geceler
Ayrılık tatlı bir keder
Sabah oluncaya kadar
İyi geceler... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Einstein;
" Bugünün gençleri, çabuk iş gören bir makine gibi yetişiyorlar. Fakat insan asla bir makine olmamalıdır. İnsanın iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayırt edebilecek bir kafası olmalıdır. Ben bugünkü gençlikte en büyük eksiklik olarak bunu görüyorum. Çocuklarımıza başka türlü bir terbiye verelim. Yoksa tâlimli köpeklerden farkları kalmayacak... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)
Derûnî Dâvâm 
 29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İstanbul, her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Onun, soğuk karlar içinde bile sıcak, sımsıcak bir sevimliliği ve şirinliği vardır..

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 248)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 248)
Derûnî Dâvâm 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Göklerin ve yerin mülk-ü tasarrufu O'nundur. Bütün işler, ançak O'na döndürülür.

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 38)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 38)
Derûnî Dâvâm 
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Herkes kapısının önünü süpürse, sokak tertemiz olur" derler... İşte her imânlı müslüman bu sözün mânasına ererek kendi yakınlarını ve çevresindekilerini mâneviyatsızlıktan kurtarmaya çalışsa, şüphesiz ki, cemiyette bütün kir ve paslardan temizlenip, istenilen mânevi seviyeye yükselmiş olur.

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)