Huzur Sokağı

8,0/10  (469 Oy) · 
2.235 okunma  · 
410 beğeni  · 
12.880 gösterim
Huzur Sokağı, bugüne kadar milyonlarca okura ulaşmış, neredeyse her evin kütüphanesinde yerini almış, soluksuz okunan bir roman. Hatta bir klasik. Sahip olduğu haklı şöhretle, yüzlerce baskı sayısına ulaşan Huzur Sokağı, birkaç neslin kült kitabı haline geldi.

Gazetelerde tefrika edildi, beyaz perdeye uyarlandı, tiyatroda sahnelendi, televizyon dizisi yapıldı, herkesin gönlüne girip huzurun sembolü oldu.

Huzur Sokağı, hasretini çektiğimiz, huzurlu bir cemiyetin, küçük bir sokakta sembolize edilen sarsıcı, duygusal, ama hepsinden önemlisi gerçek hikâyesi.

Dönüp dönüp tekrar okuma isteği duyduğum yegane eser. O kadar güzel bir tat bırakıyor ki insanın damağında, zamanla tiryakisi oluyorsunuz. İçimden bir ses hala bir yerlerde Huzur Sokağı'nın var olduğunu fısıldıyor. Bu öykü bir hayal olamayacak kadar güzel.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2000
 • Sayfa Sayısı:
  552
 • ISBN:
  9789757544425
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mavi Mavera 
21 Oca 19:23 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yeni dünya düzeninin arasında kalmış, özlenilen ve istenen hayatı temsil eden Huzur Sokağı ve sakinlerinin hikayesidir. Sokakta yaşayan Bilal ve Feyza'nın sürükleyici hikayeleridir. Hasretiyle yanıp tutuşulan, olması gerekeni gösteren, bir çok hasletin kendisinde toplandığı ismiyle müsemma bir sokakta yaşanılanların hikayesi...

Sokağın beğenilen terbiyeli ve ahlaklı evladı, üniversite öğrencisi Bilal ve mahalleye yeni yaptırılan konutlara taşınmış, din ve İslam'dan bihaber yetişmiş Feyza'yı konu almaktadır. İslam uğruna terk edilenler anlatılmıştır, İslamî yaşayış için feda edilenler...

Tuncer KAHRAMAN 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Huzur Sokağı dizi olarakta ekranlarda yerini alan fakat dizi ile roman arasında alaka dahi yok diyebileceğim bir eser . Aşkın en güzel en temiz hali sonunda kavuşmak olmasada romandaki gönüllere işleyen içten muhabbeti zevkle okuyacak ve o hayatın içinde olduğumuzu göreceğiz. Yapılacak yorumlar bile az geliyor okuyun derim....

Huzur Sokağı benzeri kitaplar

Nurgül... 
14 May 10:32 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitabı bitirdikten sonra derin bir sessizliğe büründüm. ne diyeceğimi kitabın hangi güzelliğinden bahsedeceğimi bilmiyorum. bu kitabı okudugum süre zarfında hayatımda çok şey değişti ve değişmeyecek devam edeceğini düşünüyorum. bu kitap benim için bir dön noktası sanki. Üzerinde çok düşündüğüm ve içinden bir türlü çıkamadım fikirlerim birazda olsa yönünü bulmuş gibi hissediyorum lakin buna rağmen kafam çok karışık hala eksik bir şeyler var çünkü bu eksiklik benim düşüncelerimde degil yaşayış biçiminde. son bir ay içinde üst üste okuduğum kitaplar ve tanıdığım insanlar benm bir arayış içine girmeme sebebi oldu umarım bu arayış içinden alnımın akıyla çıkabilirim.

Sevdenur Akgöz 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aaah Huzur Sokağı, sen de mi buralardaydın? Ben de seni arıyordum.
Küçükken annem yatmadan önce bize okurdu, tabi o zamanlar sıkıcı gelirdi bana. Daha sonra 1. cildini buldum-2. cildi vardı bizde sadece-. Kuzenim tavsiye etmişti. Böyle tanıştık biz Huzur Sokağıyla.
Bana okumayı sevdiren kitap. Sabahtan akşama kadar Huzur Sokağı okurdum. Arada mola,devam... Yeri geldi ağladım onunla, yeri geldi güldüm, yeri geldi aşık oldum... Öyle içten öyle kana kana okudum ki-Şule Yüksel Şenler in ellerine sağlık-, kitap bitince adeta inanamadım. Bir süre onun üstüne kitap okumadım, okuyamadım. Filmini izledim. Bir süre sonra dizisi çıktı onunla avundum. Ben her yerde Huzur Sokağı hakkında konuşuyordum. Şule Yüksel Şenler ile tanışmayı öyle çok istedim ki...
İşin özü Huzur Sokağı benim için sadece bir kitap değil. O bence canlı. Belki de benim en iyi arkadaşım, hatta öyle ki hayatımdaki bazı kişilerden daha değerli.
Buraya düşüncelerimi ve duygularımı yazmak öyle rahatlattı ki beni bilemezsiniz. Susamışım Huzur Sokağı hakkında konuşmaya...
Sevgili okur,
Umarım sen de Huzur Sokağı gibi bir kitabı okumanın zevkini yaşarsın.

Derya Tok 
28 Mar 23:15 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Zengin ve hayatını iyi surduren bir kızın masum zeki malum bir aileden gelen gence önce idda ugruna duygusu varmış gibi yapıp yaklaşması sonra onunlayken tum duygularindan arınması mı denir bilemedim .Ucunda kavusmak olmasada yine güzel ve tatlı bir hikayeydi....

Şükrü 
16 Ağu 00:10 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Allah sevgisi ve imanini bir aşka satmayan müthiş bir iradenin sunumu ve hayatini aşka değilde imanina adayarak yasayan insanların hikayesi okunmaya değer..

Esma Çabuk 
01 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okurken kendinizi kaptıracağınız bir kitap. Okuyup bitirdikten sonra bile aklınızdan çıkaramayacağınız bir kitap. Hayatın içinden her insanın yaşayabileceği bir hayat tarzını yansıtmış. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Duygu İşinden 
10 May 14:27 · Kitabı okudu · Beğendi

3 gün içinde bitirdiğim harika bir kitap. Hem maddi aşkı hem manevi aşkı barındıran harika bir eser.Herkesin kütüphanesinde bulunması gerekli olduğunu düşünüyorum..

Yncslmn 
18 Kas 15:49 · 8/10 puan

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitabın diziyle bir alakası yok. Huzur sokağında asıl olması gereken , insanı değerlerle nasıl mutlu olunur ince ince anlatılıyor aslında.
Bir de beklenmedik anda Bilal'in karşısına çıkan Feyza var tabiki. Aşkın en masum ve en temiz halini yansıtıyor bana göre. Bu kadar güzel anlatınca tasavvufa ilgi duyan herkesin yaşamak isteyeceği türden bir aşk.
Mecazi aşk ilahi aşka nasıl dönüşür hissederek anlıyor insan , her duyguyu yaşayarak okuyor adeta. Mutlaka okunmalı bu gibi eserler...

Bu günün nasıl zor kazanıldığını bu günkü rahatlığın o günlerde verilen fedakarlıklar sayesinde olduğunu ve şuan içi boşaltılmış bir çok terimin içinin tekrar doldurulması sağlayacak güzel bir roman ve tefekkür edenler için çok güzel fikir ve tarih kitabı özelliğini üzerinde taşıyan nadir eserlerden.

Kitaptan 145 Alıntı

Karıncaya sormuşlar:
-Ne yapıyorsun öyle harıl harıl?..
-Dağı kazıyorum.
-Dağı kazıyıp ne yapacaksın?...
-Bir tünel açacağım ve dağın arkasında bulunan Kabe-i Muazzamaya varacağım.
-Ama bu muazzam tüneli açmaya senin ömrün yetmez ki..
Karınca cevap vermiş:
-Olsun... Hiç değilse onun yolunda ölürüm, ya!...

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
23 Oca 21:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Shakespeare
"İyi geceler... İyi geceler
Ayrılık tatlı bir keder
Sabah oluncaya kadar
İyi geceler... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)
Ş'eyda N'ur 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın fikrini Allah'tan çeviren kimseler aslında insan suretine bürünmüş şeytanlardır....

Huzur Sokağı, Şule Yüksel ŞenlerHuzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI) 
23 Oca 21:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Einstein;
" Bugünün gençleri, çabuk iş gören bir makine gibi yetişiyorlar. Fakat insan asla bir makine olmamalıdır. İnsanın iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayırt edebilecek bir kafası olmalıdır. Ben bugünkü gençlikte en büyük eksiklik olarak bunu görüyorum. Çocuklarımıza başka türlü bir terbiye verelim. Yoksa tâlimli köpeklerden farkları kalmayacak... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)

"Herkes kapısının önünü süpürse, sokak tertemiz olur" derler... İşte her imânlı müslüman bu sözün mânasına ererek kendi yakınlarını ve çevresindekilerini mâneviyatsızlıktan kurtarmaya çalışsa, şüphesiz ki, cemiyette bütün kir ve paslardan temizlenip, istenilen mânevi seviyeye yükselmiş olur.

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)

İstanbul, her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir. Onun, soğuk karlar içinde bile sıcak, sımsıcak bir sevimliliği ve şirinliği vardır..

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 248)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 248)