Kendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche

8,6/10  (20 Oy) · 
62 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.445 gösterim
Stefan Zweig, Kendileriyle Savaşanlar'da Hölderlin, Kleist ve Nietzsche'nin yaşamöykülerini anlatıyor. Bu üç yazarın yaşamlarının ortak yanı, mizaçlarını belirleyen neredeyse tabiatüstü bir güçle bitmek bilmeyen bir iç mücadeleyi sürdürmeleridir. İçlerindeki bu güç, yaşamlarının birer tragedya olarak sürüp, öyle sona ermesine neden olmuştur. Yazar, Hölderlin, Kleist ve Nietzsche'nin yaşamöykülerini çağdaşları Goethe'nin hayatından kesitlerle birlikte ele almıştır. Goethe'nin karşı kutbu oluşturan hayatı algılayışı, biçimleyişi ve hayatla yaratıcılık arasında kurduğu bağ, sergilenen yaşamların farklılıklarını daha belirgin hale getirmektedir.

Zweig, Kendileriyle Savaşanlar'da yaratıcılık serüveni, anlaşılma sorunu ve sanatçının çevresine karşı tutumunu gerçeğe bağlılıktan ayrılmadan, derin bir duyarlılıkla işlemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053603566
 • Orijinal Adı:
  Der Kampf Mit Dem Daemon
 • Çeviri:
  Nafer Ermiş
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Zweig sayesinde pek çok şeyin farkına vardım özellikle biyografilerinin okuyucuda yaşattığı sezgi kefil olunası. Nietzsche severlerin muhakkak bide burdan yakından tanımalı gözlemlemeli dediğim biyografisi Nietzsche okurken çok şey katacak cinsten

Bahar Erdal 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatları boyunca anlaşılmamış ve yalnızlıkla boğuşmuş üç büyük deha. Kleist, Nietzsche, Hölderlin. Kitabın orijinal adı şeytanla savaş gibi bir karşılık buluyor Türkçede. Sanırım Zweig yaşadıkları süre boyunca içten içe kendilerini tüketen bu üç savaşçı adamın kaderlerine ve yalnızlıklarına karşı verdikleri savaşı kasteder kitabına şeytanla savaş ismini vererek. Kaderlerinin yön vericisi ve belki de o kaderin ta kendisi. Biyografi okumayı sevenler Zweig'ın bu üç yalnız ruhun yazgısını anlattığı kitabı okumalı diye düşünüyorum.

Barış Ağca 
20 Nis 22:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zweig'ın, özellikle kitabın yayınlandığı tarihlerde, biyografi için yepyeni bir bakış açısı kazandırdığı aşikar. Cümlelerin özenle seçildiği ve kendi başına edebi bir değeri olduğunu görmekteyim; bazen biyografisini yazdığı kişiden uzaklaşıp kendine ve edebi denemelerine odaklandığını düşünüyorum. Ancak kendileriyle savaşan üç yazardan en iyi tanıdığımı düşündüğüm Nietzsche hakkında yerine göre haksız ve zamanının ruhu içinde taraflı bir biyografi ortaya çıkarttığına inanıyorum. Böyle düşünmemin sebeplerini burada uzunca yazıp açıklamak pek uygun değil maalesef.

tahsin 
12 Haz 19:53 · Kitabı okudu · Puan vermedi

uc buyuk ustadan hemen sonra bu kitaba basladim ilk gunde ikisinide okumustum. burada usta yazarlarin ne denli aci cektiklerini ic dunya ve cevreleriyle asla barisamadiklari ama hayat onlara aci cekyirdikce onlarin kalemleri de ne derce keskinlestigini bu kitapta gorebilirsiniz

Mehmet Mumbuçoğlu 
19 Tem 20:56 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Stefan reisi severim ama bu kitabın sıkıcı bir biyografi kitabı olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Benim gibi biyografi sevmeyenler için tavsiye etmiyorum

İsmail Ateş 
10 Tem 01:52 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Zweig kitaba Hölderlin ile başlıyor ve anlatımın başında deamon(şeytan) yani sanatçının varoluşla birlikte içinde yaratma yeteneğinden bahsediyor. 3 yazara karşı örnek olarak da Goethe'yi alıyor. Başlıgıcı etkiledi. Devam ediyorum.

Kitaptan 172 Alıntı

Çoğu zaman iyi bir ölüm, en iyi hayat hikayesidir
Gerçek bir trajik kahraman olan Kleist, ıstırabını şekillendirerek yaşamını bir ölümün sonsuz anıtına yükseltir; ama bütün ıstıraplar, biçimlenme lütfuna erince anlam kazanır. Çünkü yalnızca paramparça olmuş biri, mükemmele özlemi bilir. Yalnız sürgüne uğrayan adam sonsuzluğa ulaşır.

Kendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 67)Kendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Stefan Zweig (Sayfa 67)
Metin Özdemir 
08 Ağu 00:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Derisini soyunamayan yılan yok olur. Düşüncelerini değiştirmesine izin verilmeyen zihinler yok olur: Zihin olmaya son verirler.

Kendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Stefan ZweigKendileriyle Savaşanlar: Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Stefan Zweig