1000Kitap Logosu
Nazım İle Piraye
Nazım İle Piraye
Nazım İle Piraye

Nazım İle Piraye

Mektuplar 1

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.1
84 Kişi
393
Okunma
107
Beğeni
5,7bin
Gösterim
335 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 9 sa. 30 dk.
Adı
Nazım İle Piraye (Mektuplar 1)
Basım
Türkçe · Türkiye · Adam Yayınları · 1998 · Karton kapak · 9789754180114
Diğer baskılar
Nazım İle Piraye
Nazım ile Piraye
Hatçem, Sağ selim Bursa'ya ulaştık. Rahatımız iyicedir. Mahkemenin ne zaman başlayacağı daha belli değil. Bu da tabii, Çünkü buraya geleli daha 24 saat bile olmadı. Aramıza dağlar denizler girdikten sonra hasret ve görecelik bir kat değil, kat kat arttı. Tez kavuşsak derim. Sen de öyle dersin, bilirim. Ama bakalım hadisat ne der' Hapishane penceresinden, yığın yığın yeşillikler arkasında Bursa'nın beyazlıklar ve keşişin dumanlara karışan etekleri görünüyor. Ben seni düşünüyorum. Senin çocukluğun bu yeşillikler arasında, bu kocaman, karlı dağın yamacında geçmiş. Ne tuhaf şey değil mi' senin en güzel günlerinin geçtiği bu gök altında benim şimdi, bir türlü bitmek tükenmek bilmeyen saatlerim uzayıp gidiyor... Her ne hal ise geç şimdi bunları... Hiç olmazsa haftada bir bana mektup göndermeyi unutma! İhmal etme! Memet, annen, Selma, Fahamet, Vedat canım ne alemde'.. Hepsinin gözlerinden ve ellerinden öperim. Samiye'yi, Seyda'yı görürsen selamlarımı ve öpüşlerimi söylersin... Halalarımın ellerinden pus ederim. Sana gelince... Kavuşalım dedim, kavuşalım tezden..
7 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,12
9.1
10 üzerinden
84 Puan · 16 İnceleme
Duru
Nazım İle Piraye'yi inceledi.
335 syf.
·
38 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
<<179. sayfa>> Adam deliriyor artık; hissedip dokunamamaktan, (mektupları) görüp de (sevdiğini) görememekten, gördüğü mektuplarda karısının gözlerini aramaktan. 25 Şubat 943 Fakat ömrümde ilk defa şiir bana ihanet etti —bunun acısını ondan çıkaracağım— ve sana şimdi hala uçları sızlayan parmaklarımda bunları yazıyorum büyük şair, üstadım, sevgili karıcığım... Adam yorgun, adam aç, adam ekmeğe ve ete aç, dediği gibi yalanlarla besliyor kendini. Günde iki saatçik uyuyor hasretinden. Olmasının tek gerekçesi ise düşünmesi, başındaki hakim beylerin Nazım Hikmet’i hapishanede görmek istemesi... Aklıma geldi dökmek istedim. Ara ara buraya gelip eklemeler yapacağım. Sağlıcakla kalın, kitabı okuyun, ha bir de İKSV’nin youtube kanalında Nazım’a Armağan oyunu var. Şiddetle tavsiye ederim.
Nazım İle Piraye
OKUYACAKLARIMA EKLE
23
Bir Şairin Dürtüleri
Nazım İle Piraye'yi inceledi.
335 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Nazım ne de güzel sevmiş... Özgürlüğünün çalındığı dört duvar arasında bile memleketine, sevdiğine, çocuklara, gökyüzüne olan sevgisini ve ümidini hiç kaybetmemiş... Ağızdan ağıza yayılan aşk hikayeleri vardır. Küçüklüğümüzden beri düşmez hikayelerden. Çocuklarına bu aşıkların isimlerini koyanlar olur. Belki aşklarını sevdiklerinden belki de çocuklarının da aşklarının büyük olmasını dilediklerinden. Kültürümüz, karakterimiz gereği çok bağlıyız duygulara, aşka, umuda, sevgiye, şevkate, en imkansız görüneni bile oldurmaya çalışmaya. Bu yüzdendir belki şairlerimizin çok sayıda olması. Fakat bir ayrıntı daha var gözden kaçırılan. Çoğu şair’i şair yapan kavuşamadığı aşklardı. Aşkların ulaşılmazlığını kağıda döktü onlar. Ekmeğini hüzünden çıkardılar. Sabır ve sebat ile.
Nazım İle Piraye
OKUYACAKLARIMA EKLE
16
Esra Özdoğan
Nazım İle Piraye'yi inceledi.
335 syf.
·
10/10 puan
Bu kitaptan önce ela gözlü pars celileyi okumuştum. Celile Nazımın annesidir. Çok güzel bir kitaptı. Daha sonra nazım hikmetin hikayesini merak ettim ve 'nazım ile piraye' aşkını okudum( kitap bu değildi ama tuna serimin kaleminden bir kitaptı burada onu göremedim). Gözyaşlarımı tutamamıştım. Dönemin ağır şartlarının siyasetin acı yüzünün ve tabikide nazımın aşklarının anlatıldığı bir eserdir. Zaman zaman nazım hikmete çok kızmışımdır. İnsan birini severken başka birinede arzu duyarmıydı? Belkide onun sanatçı ruhu, şairliğiydi onu başka aşklara iten. Her kadında bir ilham bulması; ona heyecanı, arzuyu keşfetme duygusunu yaşatıyordu. Kadınları değil de bunu seviyordu bilemeyiz. Aşık olduğu kadınların hepside nazımdan sonra bir başkasıyla evlenmemişler. Nasıl bir iz bıraktıysa kadınlarda. Okumanızı yürekten tavsiye ediyorum. Ve ayrıca bir kadının (piraye) sevdiği erkek için nelere katlandığını görmekteyiz.
Nazım İle Piraye
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
11
Halil Rahman Güneş
Nazım İle Piraye'yi inceledi.
335 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kalbe düşmüş üç harfli bir imza...
Nazım Hikmet'in hapislik yıllarında çeşitli hapishanelerden, Piraye Hanım'a yazdığı aşk ve şiir dolu mektuplar yer alıyor bu kitapta. Daha önce bu tür mektupları "Ahmed Arifin, Leylasına," ve Sabahattin Ali'nin, eşi Ali'ye ye yazdığı aşk dolu mektuplar da görmüş ve okumuştum, şimdi bakıyorum da hepsinin ortak noktaları aşkın en güzel halini yaşamış olmaları, derler ya her kitap bir şeyler öğretir insana, bu kitap da sevmeyi öğretiyor. Benim için 335 sayfayı okumak kolaydı. Oysa; aşkı, hasreti, umudu, acıyı ve ayrılığı yaşamış, satırlara döke bilmiş olan Nazım Hikmet için çok zor olsa gerek.
Nazım İle Piraye
OKUYACAKLARIMA EKLE
23