Nazım İle Piraye

9,1/10  (9 Oy) · 
61 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.536 gösterim
Hatçem, Sağ selim Bursa'ya ulaştık. Rahatımız iyicedir. Mahkemenin ne zaman başlayacağı daha belli değil. Bu da tabii, Çünkü buraya geleli daha 24 saat bile olmadı. Aramıza dağlar denizler girdikten sonra hasret ve görecelik bir kat değil, kat kat arttı. Tez kavuşsak derim. Sen de öyle dersin, bilirim. Ama bakalım hadisat ne der' Hapishane penceresinden, yığın yığın yeşillikler arkasında Bursa'nın beyazlıklar ve keşişin dumanlara karışan etekleri görünüyor. Ben seni düşünüyorum. Senin çocukluğun bu yeşillikler arasında, bu kocaman, karlı dağın yamacında geçmiş. Ne tuhaf şey değil mi' senin en güzel günlerinin geçtiği bu gök altında benim şimdi, bir türlü bitmek tükenmek bilmeyen saatlerim uzayıp gidiyor... Her ne hal ise geç şimdi bunları... Hiç olmazsa haftada bir bana mektup göndermeyi unutma! İhmal etme! Memet, annen, Selma, Fahamet, Vedat canım ne alemde'.. Hepsinin gözlerinden ve ellerinden öperim. Samiye'yi, Seyda'yı görürsen selamlarımı ve öpüşlerimi söylersin... Halalarımın ellerinden pus ederim. Sana gelince... Kavuşalım dedim, kavuşalım tezden..
 • Baskı Tarihi:
  1998
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789754180114
 • Yayınevi:
  Adam Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bora Harut 
 05 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Nazım Hikmet'in oğlu Memet Fuat tarafından derlenmiş bir kitaptır. Daha çok Nazım Hikmet'in mektuplarından oluşmaktadır. Ancak dört adet de Piraye hanımın mektubunu bulacaksınız bu bu kitapta. Bütün mektupları kapsamıyor bu kitap (s. 163). Nazım Hikmet'in, 1948 yılının sonlarına doğru kendisini ziyarete gelen evli ve çocuklu dayı kızı Münevver Berk'e aşık olması ve eşi Piraye'den ayrılmak istemesini (s. 292) aklım almıyor. Senelerce Piraye'ye aşkım, biriciğim diye şiirler yazan ve kendisini de aynı sevgiyle seven, kendisinin hapisten çıkmasını bekleyen bu kadına bu yapılır mıydı? Üzgünüm Piraye...

Kitaptan 24 Alıntı

Bora Harut 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İyi bak kendine.
Kendin için değil, benim için iyi bak.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 206 - Adam Yayınları)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 206 - Adam Yayınları)

Elbette saçlarınız kırmızıdır,
gözleriniz
bazan yeşil
bazan bal rengi.
Ve bir şey daha var ki farkında değilsiniz belki,
elleriniz hârikulâdedir.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet RanNazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karım benim!
İyi yürekli,
altın renkli,
gözleri baldan tatlı arım benim;
ne diye yazdım sana
istendiğini idamımın,
daha dava ilk adımında
ve bir şalgam gibi koparmıyorlar
kellesini adamın.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 39 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 39 - ADAM YAYlNLARI)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kara günler geçiriyoruz karıcığım ... Güzel günler göreceğiz ... Bunu laf diye söylemiyorum, buna İnanıyorum karıcığım. Edison, her şeye rağmen, havasız camın içinde ateşin yanacağına nasıl inanmışsa öyle İnanıyorum.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 50 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 50 - ADAM YAYlNLARI)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seninle ben aynı insanız gibi geliyor bana, sen ağladığın zaman ağlamak, güldüğün zaman da gülmek istiyorum.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 74 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 74 - ADAM YAYlNLARI)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitaba düştüm,
sabahtan akşama kadar okuyorum.
Kitaplar akıllı
kitaplar aptal,
kitaplar büyük
kitaplar çocuk,
kitaplar en uzak, en güzel yolculuk,
fakat kısır
fakat sensiz.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 196 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 196 - ADAM YAYlNLARI)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmem ki, ne yazayım, senin altın gözlü, güneş ışıklı başını kollarımın arasına alıp ona saatlerce bakmalıyım ki, ne söylemek İstediğimi anlayasın.

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 50 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 50 - ADAM YAYlNLARI)
Abdullah SAFİDEMİR 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kime aşık olursan ol! Yalnız gören gözü ve duyan kulağı haline geldiğin bu hapis arkadaşı bu kadar uzun zaman mektupsuz bırakma!..

Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 42 - ADAM YAYlNLARI)Nazım İle Piraye, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 42 - ADAM YAYlNLARI)
3 /