Odun Kesmek

Thomas Bernhard

Odun Kesmek Konusu

"... Sonunda ben onlara taşra mesenleri unvanını verdim, neredeyse bir karnaval nişanı gibi; benim bu acı şakamı ciddiye almışlardı. Esaslı yolculuklar yapıp bu esaslı yolculuklarda her açıdan kendilerini düzeltebileceklerden, akla gelebilecek en esaslı yolculukları yapabilecek paraları da varken, zamanlarını ve dolayısıyla onlara yılların, o birinci sınıf denen şeyi kopya etmek ile, aristokrat olma isteği ile geçirdiler. Aristokrat kopyacıları olarak, kuşkusuz iyileşmek istemedikleri için, hiçbir şeyin onları iyileştiremeyeceği aristokratlık kaçıklıkları içinde mahvoldular, diye düşündüm." Odun Kesmek, yaşanmış zamanlar arasındaki gelgitlerle bir hesaplaşmanın ağır gerçekliğinde anlatımın derinliklerine çekici bir davet. Thomas Bernhard, kendisinin tüm halleriyle baş döndürücü bir saydamlıkla yüzleşirken, Viyana sanat çevrelerinin ikiyüzlülük ve yapaylıkla örülü dünyasının üzerine bir dostunun intiharının açığa çıkardığı öfkeyle gidiyor. Thomas Bernhard, "rahatsız" varoluşunun ötesindeki düzlüklerin genişliğinde bir açıklık.
Çevirmen:
Sezer Duru
Sezer Duru
Tahmini Okuma Süresi: 4 sa. 22 dk.Sayfa Sayısı: 154Yayınlanma Tarihi: Mart 2018İlk Yayınlanma Tarihi: 1992Yayınevi: Yapı Kredi YayınlarıOrijinal Adı: Holzfallen-Eine Erregung
ISBN: 9789753638135Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak
Türler:

Puan

8.210 üzerinden
97 Puan · 24 İnceleme

Odun Kesmek Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
AYŞE...

AYŞE...

@1001_okur
·
01 Ağustos 2022 09:05
9/10 puan verdi
Klasik Bernhard öfkesi ve nefretiyle kendi klasik konularını yine es geçmeden anlattığı sanat camiası ve gerçeklerini!!! konu alırken hayatta yaşadığımız ilişkilere de değinmiş olan OdunKesmek, bambaşka bişi düşünerek başlamıştım kitaba otobiyografik öğelerini de düşünerek fakat öyle hiç ama hiç
52 etkileşim
Seda

Seda

@nirnr00t
·
27 Ocak 18:39
7/10 puan verdi
Okuduğunuz hemen hiçbir şeye benzemeyecek bir metin okumak, okurken daralmak, bunalmak, beri yandan merakla devam etmek, kısacası klişe tabirle "ilginç bir okuma deneyimi yaşamak" isterseniz, Thomas Bernhard denen bu huysuz adamla tanışma zamanınız gelmiştir, diye düşündüm berjer koltukta.
5 etkileşim
feryalkrk

feryalkrk

@feryalk
·
10 Nisan 2022 11:59
Puan vermedi
Kitabı okurken ,bir an sanki Marcel Proust okuyormuşum gibi hissetim.Bernhar'dın daha önceki kitaplarında bölgede intiharın çokluğundan sözettiğini okumuştum. Bu defa intihar eden bir dostunun cenaze törenine katılmak üzere Londra'dan Viyana'ya gelir ve hiç sevmediği Auersbergerler'in sanatsal akşam yemeği davetini bir oldu bitti ile kabul eder. Ve gittiği için pişmanlık duyar, oturduğu berjer koltukta tiksinti ve nefretle etrafındakileri izler, geçmiş ve bugün arasında düşüncelere dalar. Bu onun için sanatsal bir yemek değil bir cenaze yemeğidir. İçkiler son hızla içilirken bir tiyatro oyuncusunun birden patlaması ile yemek son bulur, Orda bulunanların (özellikle de Jeannie)bir kısmının, iki yüzlü, sanattan anlamayan bir araya gelmiş kötülükten başka birşeyi olmayan kişiler olduğunu, ancak dünyada insanın tek dostunun doğa olduğunu savunurken "Odun Kesmek" diye bağırıp, bunu tekrar ederek yemeği neticelendirmesi." Odun Kesmek" siz birinin dostusunuzdur ya da öyle olduğunuzu sanırsınız ama o kendi çıkarı için sizi heran yoketmeye hazırdır. İnsan birşeyleri değiştirmiyor ya da değiştiremiyorsa ki bunu gerçek insanlar fark eder ve değiştiremediği yerden bağlantıyı koparır. Herkesin de yöntemi farklıdır. Güzel ve zorlu bir metindi. Edebiyat severlerin atlamaması gereken yazarlardan birisi de Thomas Bernhard #okudumbitti #thomasbernhard #odunkesmek #sezerduru #yky
10 etkileşim
Özcan

Özcan

@hayatkisakitapcok
·
27 Kasım 2022 20:58
8/10 puan verdi
İlksöz: Öfkelendim de durdum berjer koltukta. Her şey bir berjer koltukta başlar. Orada olmak istemeyen, ama nedense olmuş birinin sözleridir okuduklarımız. Öfkenin sesi. Uzun yıllar sonra bir arkadaşının, Joanna'nın (ki konuştukça eski sevgilisi olduğunu da öğreneceğiz) cenazesine katılmak
8 etkileşim
Erhan

Erhan

@rhozd
·
01 Mayıs 2018 22:57
9/10 puan verdi
“Yemin ederim size baylar, fazla bilinçli olmak bir hastalıktır. Gerçek, tam bir hastalıktır. “ Yukarıdaki sözü
Yeraltından Notlar
Yeraltından Notlar
'ı okuyan okumayan herkes hatırlayacaktır. Thomas Bernhard'ı okuduktan sonra ise kendisinin gerçekten bu hastalıktan muzdarip olduğunu
159 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 56.0
Erkek% 44.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Thomas Bernhard
Thomas BernhardYazar · 37 kitap
9 Şubat 1931'de Avusturyalı bir annebabanın evlilikdışı oğlu olarak Hollanda'da doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının yanında geçen çocukluk yılları sırasında (1932-42) Avusturya'nın çeşitli yerlerini dolaştı. İlk ve orta öğrenimini Salzburg'da yaptı. Ardından müzikoloji ve ticaret öğrenimi gördü. İlk yazısını 1950'de yayımladı. 1952-55 yılları arasında, Salzburg'daki Mozarteum'da müzik öğrenimine kaldığı yerden devam ederken Demokratisches Volksblatt gazetesinin adliye muhabirliğini yaptı. İtalya, Yugoslavya, İngiltere ve Polonya'da dolaştıktan sonra 1965'te Yukarı Avusturya'ya yerleşti. Aldığı birçok önemli ödül arasında 1970'teki Georg Büchner ödülü, 1971'deki Grillparzer ödülü, 1988'deki Prix de Medicis sayılabilir. Çok sayıda anlatı ve tiyatro eseri yazmış olan Thomas Bernhard'ın ilk anlatısı 1963'te çıkan Frost (Kırağı), son anlatısı ise 1988 tarihini taşıyan Auslöschung'dur (Sönüş). Türkçede yayımlanmış yapıtları arasında Odun Kesmek (YKY, 1999); Tiyatrocu (Mitos Boyut, 1999); Bir Çocuk (Mitos, 1997); Soluk Bir Karar (Mitos, 1997); Mahzen (Mitos Boyut, 1994); Neden (Mitos Boyut, 1993) ve Kahramanlar Alanı (Can, 1992) sayılabilir.

Odun Kesmek Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Oğuz Aktürk

Oğuz Aktürk

@distopikokur
·
16 Kasım 21:40
İnsanlarla o kadar içten birlikte oluyoruz ki, bunun yaşam boyu sürecek bir bağ olduğunu sanıyoruz ve onlar birden bir anda gözden ve gönülden uzaklaşıyorlar, gerçek bu.
830 etkileşim
Oğuz Aktürk

Oğuz Aktürk

@distopikokur
·
17 Kasım 22:47
İnsanın kendini arada bir duygusallığa bırakması ne kadar güzel.
304 etkileşim
Oğuz Aktürk

Oğuz Aktürk

@distopikokur
·
17 Kasım 10:57
Bir süre insanlarla aynı yöne gidiyoruz, sonra uyanıyor ve onlara sırtımızı dönüyoruz. Onlara sırtımı ben döndüm, onlar bana değil, diye düşündüm. Onlara bağlanıyor ve birden onlardan iğreniyoruz ve onları bırakıyoruz. Yıllarca peşlerinden gidiyor ve bizi beğenmeleri için dileniyoruz, diye düşündüm ve birden beğenilerini kazandık mı onların beğenilerini artık istemiyoruz.
129 etkileşim
Oğuz Aktürk

Oğuz Aktürk

@distopikokur
·
17 Kasım 23:55
İntihar zamanımızın moda bir hastalığı. Ben intihar edecek tip değilim.
183 etkileşim
Oğuz Aktürk

Oğuz Aktürk

@distopikokur
·
16 Kasım 20:50
En çok sevdiğim şey nereye olursa olsun yalnız yolculuk etmektir, tıpkı yalnız yürümeyi sevdiğim gibi.
173 etkileşim

Odun Kesmek İletileri

Tümünü gör
Yeryüzü, her şey, haksızlığın ta kendisi...
Thomas Bernhard
Thomas Bernhard
Odun Kesmek
Odun Kesmek
"Bende, yalnız bana bahşedilmiş gibi davranabilme yeteneği var, ne zaman istersem, berjer koltukta oturarak bu sanatı icra etmişimdir, tek başına kalmayı yani, nefis bir şey..."
Thomas Bernhard
Thomas Bernhard
Odun Kesmek
Odun Kesmek
"İnsanlarla o kadar içten birlikte oluyoruz ki, bunun yaşam boyu sürecek bir bağ olduğunu sanıyoruz ve onlar birden gözden ve gönülden ıraklaşıyorlar.."
Odun Kesmek
Odun Kesmek
-
Thomas Bernhard
Thomas Bernhard
Berjer
Fransa’da XV. Louis çağında ilk örnekleri görülen, o zamandan bu yana yapılıp kullanılan, arkalığı beslenip kabartılmış, yanlıklarla, kolluklarla donatılmış, oturulacak yeri geniş, yüksek arkalıklı koltuk.
Odun Kesmek
Odun Kesmek