Ortadirek (Dağın Öte Yüzü 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,1bin
Gösterim
Adı:
Ortadirek
Alt başlık:
Dağın Öte Yüzü 1
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
97819273663
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Görsel Yayınlar
352 syf.
·Puan vermedi
“Allalem, dedi kendi kendine, allalem, burası İnce Memedimin yeri. Şu görünen de yaktığı çakırdikenlik. Varıp o köye mi gitmeli? Kurtulmalı şu Uzunca Aliden. Varıp o Hürü avradın evine misafir olmalı. Hürü avrat, demeli, sen yiğit bir avratsın, sen hiçbir şeyden korkmazsın. Sen olmasan, o Memed oğlancık, İnce Memed olamazdı.”
İnce Memedi ve Hürü anayı görünce heyecanlanıp, gülümseyen bir ben değilimdir herhalde.
Yine Çukurova, yine köylüler, yine harika betimlemeler, yine bir Yaşar Kemal klasiği... Dağın Öte Yüzü serisinin ilk kitabı Ortadirek.
Ortadirek: Toplumun memur, emekli, küçük esnaf, küçük çiftçi gibi dar ve değişmez gelirli kişilerden oluşan kesimine deniyormuş. Serinin ilk kitabında da geçimini ırgatlıkla sağlayan köylülerin hikayesini anlatıyor.
Her yıl pamuk zamanı para kazanmak için köylüler pamuk toplamaya günlerce yol alarak gider. Uzunca Ali, annesi Meryemce, karısı Elif, iki çocuğu ve yaşlı ölmek üzere olan atı. Ali annesi ile vicdanı arasında kalıp vicdanını dinleyerek Koca Halil’e yardım eder fakat bunun sonucunda at ölür ve Ali köylünün gerisinde kalır. Uzunca Ali hem ailesi açlıktan ölmesin diye hem de borcunu ödemek için pamuğa yetişmek zorundadır fakat hem yükü hem annesini taşıyarak zorlu günler geçirecektir.
Köyün muhtarı her yıl rüşvet karşılığında köylüyü verimsiz toprağa götürür. Köylüyü uyaran, yanına çekmek isteyen durumu farkında olan birkaç kişi olsa da muhtar hileli sözleriyle köylüyü tekrar kandırır. Kitapta geçim sıkıntısını, umudu, umutsuzluğu, öfkeyi, hileyi okuyucuya yaşayarak anlatıyor.
364 syf.
Yürü bre fıkaralık elinden, dolanıp belime kuşak olmuşsun...

Her şehrin huzur kokan mekânları vardır. Bazen bir deniz kenarı, bazen bir şelale, bazen bir park...Çukurovada huzur topraktır işte...Tarladır, göz aldığınca yeşildir huzur...
Sonbahar mevsiminde, hele sabahın erken bir saatinde geçiyorsanız tarlaların kenarından, güneş ilk ışıklarını tüm cömertliğiyle dökmüşse pamukların üzerine, Yaşar Kemal 'in kelimeleriyle "ipiltiye kesmişse " beyazdır huzur. Işıl ışıl, bembeyaz...
İşçiler güneşin doğmasıyla pamuk tarlalarına doğru yola koyulurlar. Çukurova sıcağı hiçbir şeye benzemez. Yine de sabahtan akşama durdurak bilmeden çalışırlar genciyle, yaşlısıyla, çocuğuyla. Adı geçim derdi. Kiminin geçimi sadece hasada bağlı. Ücret , toplanan pamuğun ağırlığınca ödenir. Ne kadar pamuk, o kadar para...
Çile işte... Pamuğun sonu çile, zaman çile. Çukurovada esmerliğin diğer adı çile...

Ortadirek, Dağın Öte Yüzü üçlemesinin ilk kitabıdır. Geçimini pamuk toplayarak sağlayan insanlar, kısıtlı imkânlar ve başı dara düşenlerin, yarattıkları düş dünyasında buldukları yollar ....
Köy muhtarının rüşvet karşılığında köylüleri kandırarak, pamuk toplamak için götürdüğü çorak tarlalarda, umutların da tükenmesi Yaşar Kemal farkıyla anlatılıyor kitapda.
Uzun Ali, eşi Elif, çocukları Hasan ve Ümmühan, annesi Meryemce nin Çukurovaya inene kadar yaşadığı sıkıntıların neredeyse kitabın tamamında yer alması, Yaşar Kemal'le yeni tanışanlar için bir yol hikâyesi okuyor hissiyatı verebilir.Lâkin usta yazar bu yol hikâyesinde çilenin içine umudu, öfkenin içine sevinci, gitmelerin içine kalmaları sığdırmıştır.
İnsalar, olaylar, mekânlar için kullanılan tasvir, muazzam... Yaşar gibi...

Keyifli okumalar...
352 syf.
·Puan vermedi
Çukurova'da ki pamuk işçilerinin ayakta kalabilmek için sığındıkları dünyaları dağları yolları anlatıyor Yaşar Kemal. Uzunca Ali, eşi Elif, annesi Meryemce ve çocukları Hasan , Ümmühan.. Önlerinde uzun ve zorlu bir yol, ayakta kalabilme mücadeleleri, köylünün muhtara ve hayata karşı mücadelesi. Tek umutları pamuklar toplanmadan Çukurova'ya ulaşmak, umutla birlikte çileye ulaşmak.

Kitap boyunca Uzunca Ali'nin ve ailesinin aşmaya çalıştıkları zorlu yolu çocuklarının sarı soluk suratlarını Meryemce'nin isyanını Elif'in kocaman gözlerini ve fedakarlıklarını gerilerek ezilerek okudum ve sürekli dönüş yolunu düşündüm.

Toprağın direnişi, insanın direnişi, insanın insana olan korkusu ve yine insanın insana olan zulmü. Coğrafyamızın çektiği çilelere umutlara tanık olmak hem acı verici hem zordu. Ama farkında olmak önemli. Üçlemenin diğer kitaplarınıda en kısa zamanda okumaya çalışacağım.
352 syf.
·Puan vermedi
Yaşar Kemal'in şimdiye kadar okuduğum hiçbir eseri beni yanıltmadı.Ortadirek de onların arasında yerini aldı.Her eserinde olduğu gibi akıcılık, betimlemeler, kullandıği dil ve olay örüntüleri tek kelimeyle harika.Kahramanlarla beraber hikayenin içinde dolanıp duruyorsunuz.Efsane yazardan efsane eserler okumaya devam diyorum.
Ortadirek;Toros Dağlari' nın eteklerinde yaşayan köylülerin pamuk zamanı geldiğinde Çukurova'ya inişleri sırasında yaşadıkları zorlukların öyküsüdür.Hayalleri olan fakat bu hayallerden oldukça uzak yaşayan insanların bu uğurdaki çabalarına, çaresizlikleri diline vuran insanların hüzünlü yaşamlarına şahit olacağınız bir Yaşar Kemal klasiği.
352 syf.
·19 günde·Beğendi·8/10 puan
Kurgusu, dili, akıcılığı ve doğallığı ile beğendiğim kitaplar arasında yerini aldı. Özellikle kullanılan köylü dilini çok gerçek buldum ve kendi köyümden bildiğim bir çok kelimeye rastlamak beni ayrıca mutlu etti. Bu kitapta bir YOL HİKAYESİ ile karşı karşıyayız ve güzel bir yol hikayesi diyebilirim. Gerçekten karakterlerin pamuk toplamaya giderken çektiği çileyi hissediyorsunuz. Beni en çok etkileyen ise Ali'nin çoluk çocuğunun kışlık geçimi ve borcunun ödenmesi hususunda pamuk toplamaya olan ihtiyacı nedeniyle verilen psikolojik durumu. Onu hissettim. Küslükler, ilenmeler ana oğul arasında gidip gelen kara bulutlar ama en nihayetinde tüm zorluklara rağmen sevginin bir şekilde galip gelmesi. Ali'nin yükten kurtulmak maksatlı anlık psikolojik gitgeller ile anasının ölmesini dilemesi, ya da öldü sanıp bir yenliklik hissetmesi ama onun ihtiyar bedeni ile küçülüp dertop olmuş halini kırış kırış yüzünü görür görmez silkelenip kendine gelmesi çok iyi verilmiş. Aslına bakarsak psikolojik bir yol hikayesi demek yanlış olmaz. Ben, köylük yerlerde çekilen sıkıntıları ki kitabın kaleme alındığı zamanlardaki yoklukları az çok bildiğim, annem babamdan dinlediğim için ayrıca kitabın gerçek hikaye ve duyguyu okuyucuya aktardığını gördüm. Ali'nin bitip tükendiği pes ettiği yerde karısı Elif'in devreye girip omuz vermesi ayrıca güzeldi. Türk yazarlarımızdan, bizim toprağımızın hikayelerini okumamız gerektiğini her zaman söylediğim gibi burada tekrar yinelemek istiyorum. Malum ki bugünlerde TV ekranlarından ha bire UYARLAMA DİZİ izleyen toplumumuzun aslında muhtaç olduğu ÖZGÜN HİKAYE ve film olacak kalitede metinleri TÜRK EDEBİYATI'nda mevcut. Belki de BİR BAŞKADIR dizisinin bu kadar sevilip tutması da bu toprakların hikayesini anlatmasından. Demek ki uyarlama şeyler değil, özgün kendimizden hikayeler açlığı yaşıyoruz. İşte bu açlığı böyle eserlerle giderebilirsiniz.
352 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10 puan
"Yürü bre fıkaralık elinden dolanıp belime kuşak olmuşsun."
Her sayfada toprağın kokusu içine içine işliyor insanın. Yağmur damlalarını teninde hissediyorsun. Bir kış rahat etme uğruna çekilen çileler ancak bu kadar derinlemesine yalın bir şekilde anlatılır. Alinin ayaklarının sızısını, Meryemcenin çaresizliğini, Elifin aileyi bir arada tutma çabasını, çocukların şaşkınlığını kendim yaşadım. Bende onlarla yürüdüm yolları, birlikte tırmandık Süleymanlının yokuşunu, birlikte indik Çukurova'ya.

Ahh!!! Canım Yaşar Kemal! Ne yiğit adamsın bre.
352 syf.
Yasar Kemal’ in bu essiz ve betimlemesi zengin romaninda, uzun ve zorlu yolda yürüyenler anlatılır. Bir çile yürüyüşüdür bu; varacakları yerde onları sadece ayakta kalmak mücadelesi bekliyor olsa da, her yürüyüş bir umuttur. Pamuklar toplanmadan Çukurova'ya ulaşmak, çileye ve umuda da ulaşmaktır.
Göç sırasında karşılaştıkları talihsiz durumlardan dolayı pamuk toplama zamanı geçmeden Çukurova’ya gitmeye çalışan bir ailenin başından geçen zorlu hayat mücadelesi anlatılmaktadır....
352 syf.
Ortadirek kitabında her sene aç kalmamak, geçim sağlamak, erzak almak için Çukurovaya gidip pamuk toplamak zorunda kalan bir köyün göçü anlatılıyor. Sadece bir aileye daha fazla yer veriliyor kitapta. Çok zorluklarla Çukurovaya ulaşmak durumunda kalan bir aile.
364 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10 puan
"Çok ağır, çok zor koşullar içinde yaşayan sonsuz bir dirençle yaşamasını sürdüren insanların hikayesidir." diyor Yaşar Kemal. Kitabı okurken Uzunca Ali ve ailesi gibi yorgun oluyorsunuz. Sanki sizde onlarla beraber o Çukurova yollarını yürüyorsunuz, ayaklarınız yara bere içinde oluyor. Sanki sizde onlarla beraber aç ve uykusuz kalıyorsunuz. Yaşar Kemal betimlemeleriyle anlatım gücüyle sizi olduğunuz yerden alıp götürüyor. Burnunuza sefalet ve yokluk kokusu geliyor. Yapışıyor yakanıza fukaralık. Bu kitapta mitlere de yer veriyor Yaşar Kemal. Çünkü " İnsan, mit yaratan bir mahluktur." diyor. Kitap bitiyor ve sizin aklınız hep Çukurova'da kalıyor.Rahmetler olsun..
352 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Çukurova’da pamuk toplayarak geçinen bir köy emeği yetmeyip kanını sabrını hayatını vermesi gereken bir köy. Günlerce yürüyüp ekmeğini kazanması gereken bir köy. Muktedirlerin haksızlıkları köylünün ezilmesi Yaşar Kemal yine bir toplum portresini çok güzel betimlemiş. İnce memedlerden, topal Musalardan , çakırcalı efenden gelen gelenek devam ediyor.
364 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10 puan
Döngele...
Geldi yine Halil Emmi'nin ayaklarının dibine.Halil Emmi bilirdi bunun anlamını.30 yıldır hiç şaşmamıştı.Ama artık yaşlanmıştı ve kocalık gibisi de yoktu.Ama eğer döngele geldiyse bunun gereğini de yerine getirmek lazımdı.
Ortadirek, Yaşar Kemal'in 'Dağın Öte Yüzü' üçlemesinin ilk kitabı.Yukarıda anlattığım olay ile başlıyor ve köylünün pamuğa inişi ile devam ediyor.Bu yolculuk sırasında baştan geçen olaylar ve anlatılar.Bu anlatımı Yaşar Kemal yapıyorsa okumamak elde değil bence.Yazarın öyle bir dili var ki alıp götürüyor sizi.Bir kere bulunduğu coğrafyaya ve şivesine çok hakim ve eserlerinde bunu ustaca kullanıyor.Yaşar Kemal'i okuyun ve inin Çukurova'ya.Hiç yabancılık çekmezsiniz oraya ve insanlarına :)
Ve bu pamuğa iniş öyle bir iniş ki biz bu iniş sırasında oradaki köylünün yaşamını, dramını, çaresizliğini, ezilişini ve güçlünün güçsüzü nasıl da acımasızca sömürüşünü okuyacağız.Üçlemenin ilk kitabını okuyup bırakmak olmaz çünkü hepsini okuduğumuzda her şey daha net yerine oturacaktır.Şimdi sıra da 'Yer Demir Gök Bakır' var.Herkese keyifli okumalar dilerim :)
Çocuk kısmısı ne bilir al etmesini, ne bilir her kötülüğü içinde saklamasını! O büyüklere has. Kırk şeytanlığı etsinler de sonra adamın yüzüne gülü gülüversinler. "
Atı olan da, tarlası olan da, yerdeki karınca da, gökteki kuş da, ipek yatakta yatan da, kuru yerde kıvranan da, kuşsütü içen de, sen de, ben de.. Uzun Ali gibi oğlu olan da kara toprağa karışıp, toz olacak Meyremceeee!
Yaşar Kemal
Sayfa 42 - Yapı Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ortadirek
Alt başlık:
Dağın Öte Yüzü 1
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
97819273663
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Görsel Yayınlar

Kitabı okuyanlar 1.186 okur

  • Raskolnikov
  • Yıldız çahan
  • Mesut
  • yusuf torun
  • Zeynep karatoprak
  • Salim Bozan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0