1000Kitap Logosu
Savaş Sanatı
Savaş Sanatı
Savaş Sanatı

Savaş Sanatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.6
5,9bin Kişi
20,7bin
Okunma
4.518
Beğeni
98,3bin
Gösterim
64 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 49 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Destek Yayınları · 2018 · Karton kapak · 9786053114499
Diğer baskılar
“Düşmanı kandırmak için birçok hile ve aldatma kullanmalısın. Kaos çıkar ve baskı yap. Zayıf yönlerini araştır, güçlü yanlarından sakın, çabuk öfkeleniyorsa öfkelendir. Kendini zayıf göstererek düşmanının seni hafife almasını sağla, istihbaratına karşı koy ve rahatsız et, birliklerini böl ve irtibatlarını kes, baskın düzenle. Bunları sırrın gibi koru ve sırrını gizlediğin gibi hareketlerini gizle.” MÖ 6’ncı yüzyılda yaşamış komutan ve düşünür Sun Tzu’nun dünya tarihi boyunca üzerinde en çok düşünülmüş, konuşulmuş, tartışılmış eseri olan SAVAŞ SANATI askerlik alanında olduğu kadar, iş, siyaset, yaşam ve kişisel gelişim açısından da bir strateji kültü olarak halen ilgi görmeye devam ediyor. SAVAŞ SANATI, sadece savaş meydanlarında değil, derinlikli ve felsefi saptamaları sayesinde bir yaşam sanatı klasiği olarak da tazeliğini ve işlevselliğini koruyor. Hayatın her alanındaki çıkmazlara ışık tutuyor, yol gösteriyor, kapılar aralıyor.
5 mağazanın 142 ürününün ortalama fiyatı: ₺9,55
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
1 sa. 19 dk.
7.6
10 üzerinden
5,9bin Puan · 897 İnceleme
Oğuzhan Güneş
Savaş Sanatı'ı inceledi.
43 syf.
·
1 günde
Kitaba başlamamla bitirmem bir oldu. 43 sayfacık. Kitapta savaş stratejileri anlatılıyor. Savaşta ordunun nasıl yönetileceği, askere doğru disiplinin nasıl verileceği, saldırma şekilleri, düşmanın ordu düzenleri, savaşta yapılan hatalar gibi birçok savaş tavsiyesi var. Verilen tavsiyeler sadece savaşlarda değil hayatın farklı alanlarında da kullanılabilir. Misal ekonomi ya da borsa olabilir. Kitaptaki tavsiyeler yazıldığı dönem askeri teçhizatına göre veriliyor. Günümüze uyarlanılrak düşünmek gerek. Misal ordunun ilerleyişi. O zamanlarda ne kadar yavaş olduğu söyleniyor. Günümüzde bir uçakla yüzlerce kilometre saatler içinde gidilebiliyor. Tavsiyeler anlayan için kıymetli ama günümüze uyarlanması gerektiğini düşünüyorum. Keyifli okumalar...
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
41
harun inan
Savaş Sanatı'ı inceledi.
80 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sizce savaşmak nedir? İki farklı milletin toprak, hammadde gibi şeyler yüzünden askerlerle bir meydana gelip birbirlerine bilimum silahlar ile saldırması mıdır? Ya da İki devlet başkanının, yöneticisinin birbirlerine sözlü hakaretler, tehditler savurması mıdır? Ya da İkinci Dünya Savaşı'nda ABD'nin Japon sivillerinin üzerine iki tane nükleer bomba atması mıdır? Ya da İki zıt görüşte olan insanların yoğun bir şekilde tartışması da savaşmaya girmez mi? Bu "ya da" ları daha da çoğaltabiliriz. Çünkü birçok biçimde savaş var. Milattan Önce 6. Yüzyılda yazılmış olan bu eser öncelikle o dönemdeki savaşları incelemiş olan Sun Zi'nin, savaşlarla ilgili stratejik olarak öneriler veren bir eseridir. Şimdi diyenler olacak; "Yahu tamam, taa o dönemde yazmış etmiş ama bizim dönemimizde ne etkisi olacak ki ve hem savaş kötü bir şey değil mi, bir de onun sanatı mı olacak?" Öncelikle şunu söyleyeyim insanoğlu varolduğundan beri bir şeyler için savaşmaktadır ve bu biçim değiştirerek insanoğlu yok olana kadar devam edecektir. Bundan kaçış yok! Tabi bu savaşlar eskisi gibi; "Hurraaa! diye saldırmak" gibi değil. Ateşli ve kimyasal silahlar bulunduğundan beri savaşın biçimi epey değişti. "Nerede o eski savaşlar" dedirtmedi değil. Sadece meydan savaşları değil, bir cahille tartışmak bile bir tür savaşa girer. İkinci olarak; Evet, savaş kötü bir şey. Günümüzde masum insanlar katlediliyor, din mezhep savaşları halen oluyor bu örnekler de arttırılabilir. Ancak bunlar savaş değil düpedüz katliama girer. Ama bu eserde düşüne düşüne okursanız birçok sosyal ve iş alanında işinize çok yarayacak... Öncelikle böyle bir strateji (belki kişisel gelişim) kitabını kimler okumalı? İş hayatında olan herkes, yöneticiler, tarihe ilgi duyanlar, felsefeye ilgi duyanlar, sosyal hayattan vazgeçemeyenler ve daha fazlası rahat rahat ve irdeleye irdeleye okumasını tavsiye ediyorum. Şu söze de değinmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar fizikî savaşlar olsa da en önemlisi cehaletle olan savaştır... Son olarak da şunu söylemek isterim. Savaşlarda kesin bir kazanan yoktur, çünkü her iki taraf da ekonomik yönden olsun, verdiği kayıplar olsun ikisi de kaybeder.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
208
kuguduck
Savaş Sanatı'ı inceledi.
60 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Okurken bir ilaç prospektürü okuyor gibi olabilirsiniz. Ama genel itibariyle tecrübelere dayalı güzel sayılabilecek kitaptı. Savaş ile ilgili taktiklerini ve tavsiyelerini madde madde ve başlıklar halinde paylaşmış bir ara yaşadığı sanılan yazarımız Sun Tzu. 60 sayfa olduğu için gece azıcık okuyup geri kalanı az bir saatte şimdi bitirivermiş oldum. Çerezlik gibi bir şey. Her ne kadar savaşlar eskisi gibi atlı, mızraklı olmuyor olsa da manevraları bugünkü sağlık alanında( bulaşıcı hastalıklar) ve ekonomik krizler gibi ( Büyük Buhran/ şimdilerde doların keyfi artışı) modern savaşlarda ele alınabilir. Ayrıca ünlü "the economist" dergisi nedense her türlü felâketi kâhinler gibi önceden kapağına taşımasıyla da ünlü olduğu kadar, kısa bir süre sonra iklimle ilgili büyük korku ve kıtlıklarla insanın evcilleştirme savaşıyla da karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor. Belki o zaman bu dünya klasiği işimize yarar:) Keyifli okumalar dilerim.
Savaş Sanatı
7.6/10
· 20,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14