The Red Pony

·
Okunma
·
Beğeni
·
3280
Gösterim
Adı:
The Red Pony
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780241952504
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Penguin Books
Baskılar:
Al Midilli
Al Midilli
Al Midilli
Al Midilli
The Red Pony
Al Midilli
'A red pony colt was looking at him out of the stall. Its tense ears were forward and a light of disobedience was in its eyes. Its coat was rough and thick as an Airedale's fur and its mane was long and tangled.'

Jody Tiflin is a ten-year-old boy, living on his father's ranch. One day his father brings home a small pony. He's Jody's, if the boy will learn to feed, clean, stable and care for him. But Jody learns, through the colt, and through his other adventures on the ranch, that with responsibility can come sacrifice and pain. Joy may swiftly turn to tragedy. And he also discover that the simplicities of childhood must eventually turn into the complications of adulthood.

The Red Pony is Steinbeck's brilliant, and sometimes brutal, celebration of adolescence.
160 syf.
·7 günde
Nobel ödülünü sonuna kadar hak eden bir kalemden çıktığını adeta haykıran yalın bir dille yazılmış, gerçekçi, betimlemelerle zenginleştirilmiş bir eserdir. "Armağan, Uludağlar, Vaat, İnsanların Lideri- Junius Maltby" öyküleri ile insanı duygulandıran, düşündüren ve sorgulatan bir yapıya sahiptir.

Karakter seçimleri birbirinden bağımsız ama hayatımızda karşımıza çıkan tiplerden seçilmiş. Sert ve disiplinli baba, emekçi ve sözünün eri Billy Buck, düzenli ve merhametli anne Ruth, büyüme sancıları seçen on yaşındaki Jody.

Betimlemelerin sadeliği, gerçekçiliği, duyuları kullanmadaki ustalığı Steinbeck'in kalemini ölümsüz kılıyor. Kitabı bitiren bir okura, yıllar önce sanki Jody İle birlikte o çiftlikte yaşamış da anılarında izi kalmış gibi bir his yaşatıyor.

DERİN YAPI:

*Yaşlıların anılarını gençlere anlatmadaki asıl amaçları, hayat tecrübeleri ile gençlerin yol haritalarında değerli bir iz bırakma arzusudur.

Jody'nin dedesinin anlattığı anılar hangimize kendi dedelerimizin veya ninelerimizin anılarını defalarca anlatmış olduklarını hatırlatmadı ki? Jody gibi sabırlı olduğumuz çocukluk dönemlerimizde anlayamıyorken; büyüyünce sorgulayıp anlayabileceğimiz zamanda da dinlemez olmadık mı? Tam bir paradoks!

* Bilinmeyen merak uyandırır.
( Uludağlar metaforu)

* Evcil hayvanlar ilk ebeveynlik uygulamalarımızdır.

Jody'nin tayını yedirip içirmesi, üstünü örtmesi, hasta olmasından endişelenmesi, onunla alay edeni cezalandırması, onun için uykusuz kalıp fedakarlıkta bulunması, onu çok sevmesi, acısını ve sevincini paylaşması, onunla gurur duyması...

* Hayat düşe kalka yürünen bir yoldur; hayal kırıklığına uğranılsa da vazgeçilemeyecek kadar fırsatlarla doludur. Kibirle yaklaşılırsa sağlam bir ders verir.

Jody'ye öğüt veren Billy Buck'ın söylediği "İnsan ne kadar usta olursa olsun onu sırtından atacak bir at mutlaka vardır." sözü çok özel bir derstir.

* En iyi öğrenme yaşayarak öğrenmedir.

Billy Buck'ın çocukluğunda bir eyer örtüsünde kırışıklık bırakması sonucu hayvanın sırtında yaralar oluştuğunu gören babasının, ertesi gün yirmi kilo yükle birlikte eyeri oğluna bağlaması, atının yularından tutarak o eyerle birlikte güneşin sıcaklığı altında dağı aşmak zorunda kalması ve neredeyse ölecek kadar kötü olması sonucu aldığı dersle bir daha asla bu konuda hata yapmaması örneğini görürüz kitapta.

* Zorlamayla yapılan eğitim eksik kalmaya mahkumdur.

Billy Buck ve Jody'nin tayı eğitmeleri sırasında "Kuşkusuz onu zorlayarak her işi yaptırabiliriz ama böyle davrandığımızda istediğimiz gibi bir at olmaz. Her zaman biraz korkak kalır ve hiçbir şeye aldırmaz. " sözü İle günümüzdeki eğitime güzel bir eleştiride bulunulmaktadır.

* Hayat, sonu kimse tarafından bilinmeyen bir öyküdür.

"Başına ne geleceğini kimse bilemez. Ne sen, ne ben, ne de bir başkası." Müthiş bir eşitlik duygusu ve umut verir insana.

* Bazen uzaktakini anlamaya çalışmakla o kadar meşguldür ki insan, en yakınındakini tanıyamaz.

"Bu tanımak işi garip bir iş. Ayrıntıların farkında olmaktan başka bir şey değil. Bazı zihinler uzun menzilli, bazıları kısa menzilli oluyor. Ben kendime çok yakın şeyleri hiçbir zaman net şekilde görememişimdir. Örneğin Parthenon'u, şuracıktaki evimden çok daha iyi tanıyorum."

* Zalim insan, kendi dünyasında yaşayıp gideni yok etmekten zevk duyar.

"Ama sonraları askerlerin gelip Kızılderilileri avlaması, çocukları vurması ve çadırları yakması senin fare avından pek farklı değildi." sözleriyle Steinbeck, Jody'nin şamanlar arasında kendi halinde yaşayan doğal yaşam alanındaki fareleri öldürme arzusunu metafor olarak seçerek nokta atışı yapmıştır.

* Karakterli kişiler, ne pahasına olursa olsun sözlerinin arkasında dururlar.

Jody'nin babası Carl, büyükbabanın arkasından konuşurken ona yakalandığını görünce özür dileyip sözlerini geri alırken kendi karakterini paramparça etmişken; Billy Buck, Jody'ye vaat ettiği tayı doğurtabilmek için çok sevdiği kısrağı Nellie'yi feda ederek sözünün arkasında durma cesaretini acısıyla harmanlamak zorunda kalmış ama karakterinden ödün vermemiştir.

*Toplumdan ne kadar soyutlanmaya çalışılsa da bir sonraki nesile bulaşan toplumun etkisi bir virüs gibi yabancılaşmış bireyi yok etmeyi başarır.

Okumayı, azla yaşamayı, toplumun normlarından farklı yaşamayı seçerek kendi kabuğunda minik oğluyla yaşayan Junius, okula başlayarak toplumsal baskılara ve kapitalin gücünün etkisine maruz kalan oğlunun çektiği acı İle tüm kazanımlarını geride bırakarak topluma geri dönmek zorunda kalmıştır. Toplum, kendisine benzemeyeni yavaş yavaş ezerek öğüten ve dişlilerinin dönmesindeki engel oluşturmayacak kadar un ufak edene kadar bundan vazgeçmeyen acımasız, ruhsuz, duygusuz bir makine olarak er geç kazanmaktadır. Bayan Morgan gibi aydınlar ise bunu izlemenin acısını çekerler ama bir etkide bulunma gücünü de kendilerinde bulamazlar ne acıdır ki!
108 syf.
·3 günde·7/10
| Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

Merhaba,
Tiflin ailesini dört farklı hikayede yalın bir dille anlatan eserde, çiftlikte büyüyen Jody adlı küçük bir çocuğun ailesinde olan bitenleri gözlemlemesi ele alınıyor. Kimi zaman kendisine hediye edilen tayla hayvan sevgisini ve gösterdiği fedakarlığı,
kimi zaman büyüklerin acımasızca tutumlarıyla tanışıp yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle masum öfkesine şahit oluyorsunuz. Steinbeck,kendi çocukluğundan esinlenerek yazdığı hikayede "büyüklerin" dünyasına adım atarken hissettiklerimizi ele almasını anlatırken tercih ettiği olaylar bana kalırsa gayet gerçekçi. Özellikle son hikayeyle kalbimde yer ettin altın sarısı saçlı, güzel kalpli Jody.
108 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Middilisine birşey olucak mı? Atı sağlıklı doğum yapıcak mı? Babası yaptığı işi begenicek mi? Annesi duygularını anlayabilecek mi? Billy sözünü tutabilecek mi? Jody'nin çevresinde olup biten herşeye ve kalbine dokunabilen herkese dair çok sıcak bir hikaye. Küçük bir çocuğun gözünden hayaller ve umutlara dair şiirsel bir hikaye olmuş.
Steinbeck duygusallıktan yine içimi delik deşik etti desem yeridir. Bayıldım.
108 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merhaba;
Benim için özel olan yazarlardan biridir John Steinbeck. Çünkü hem kalemini, uslubunu cok seviyorum hemde ele aldığı konuları ve onları anlatmaktaki ustalığını çok begeniyorum.
Al midilli kitabinda ise sakin bir çiftlik sahibi olan Tiflin ailesinin gündelik yasamlarını dört bölüme ayrılmış hikayelerle okuyoruz.
Babası Jody' ye bir gün midilli hediye ediyor ve bu hediye Jody'yi nasil degistiriyor, sorumluluk duygusunu nasil güçlendiriyor bunu da gozlemlemiş oluyoruz.
Tiflin ailesinin yaşamlarındaki acıya, umuda ve ayakta kalma mucadelesine gündelik işlerini okurken tanıklık etmis olacağınız, betimlemeleri sayesinde hayal gücünüze de yardımcı olan keyifli bir kitap.
Çok da kısa olduğu için bir solukta okuyabilirsiniz.
Kitapla ilgili düşüncelerim ay sonu okuduğum kitaplarım videosunda daha ayrıntılı bir şekilde yer alacak.
Dilerseniz o zamana kadar başka bir videoma göz atabilirsiniz.

https://youtu.be/yssnBmM3h6c
108 syf.
·2 günde·7/10
1930’lu yılların başı, Büyük Buhran döneminde Kaliforniya’nın Salinas Vadisi’nde uzanan, biraz dış dünyadan kopuk, küçük bir çiftlik ve bu çiftliği her türlü zorluklara rağmen idare ettirmeye çalışan bir aile. Çiftlikte yaşam zordur ama her şey son derece düzenlidir. Yapılan her işte tam bir disiplin hâkimdir. Disiplin her duygunun önüne geçmektedir. Kitapta 10 yaşındaki Jody Tiflin’in yaşamından alınan 4 farklı öykü yer alıyor. Dört hikâyede de Jody umudu, sevinci, hayal kırıklığını, sorumluluğu, hayatın zorluklarını öğreniyor. Hikâyeler tamamıyla Jody’nin duygusal olgunluğunun ne şekilde geliştiği, çevresindekilerle ilişkileri ve etrafındaki dünyayı anlamlandırma çabası içinde yaşadıkları olaylarla ilgili. Jody büyümeyi öğreniyor, hayatın kelebek ve gökkuşaklarıyla dolu olmadığını öğreniyor. Hayatın içinde ölüm, acı, keder, öfke, mutsuzluğun da var olduğunu öğreniyor. Hayat her zaman mutlu sonlarla bitmez, hayatın içinde adaletsizlikler de vardır. Çok sevdiğimiz, tanrılaştırdığımız her şey bir gün bizi yüz üstü bırakacaktır. Steinbeck günlük yaşamın trajedilerini ve hayal kırıklıklarını (Jody’nin gözünden) okura çok etkili ve adeta kelimelerle resim yaparcasına anlatmayı başarabilen az sayıda yazarlardan biri bence.
108 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
çok sevdiğim bir dostumun 14. doğum günümde armağan ettiği Al Midilli kitabını aynı gün okumaya başladım ve iki haftada bitirdim.. hâlâ kütüphanemin en güzide eserlerindendir..
108 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kısa ama etkili bir Steinbeck eseriydi. Küçük Joddy'nin çiftlik yaşamında başından geçenlere, hayalleri, umutları, mutluluk ve üzüntülerine şahitlik ediyoruz. Eser dört öyküden oluşmakta ve hepsini de çok beğendim. Betimlemeler ve olay örgüleri bildik Steinbeck kalitesinde. Özellikle Joddy ile yanlarında çalışan seyis Billy Buck arasında geçen diyaloglar etkileyiciydi. Çiftlik hayatı deyince Steinbeck üstüne yazar bulmak zor gibi.
108 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Hikaye yazarın doğup, büyüdüğü California da ki salinas kentinin ciftliklerinde geciyor. Tahminim yazar bu kitapta yaşamış yada şahit olduğu bir olayı hikayelestirmiş.

Kitapta 10 yaşındakı jody'nin babasının hediye etmiş olduğu küçük midilliyi yetistirmesini anlatıyor. Jody cok yaramaz ama ailesinin sözünü dinleyen bir çocuk. Ama bir gun midilli ihmal sonucu ölüyor. Hikaye burda bitmiyor jody babasının hediyesi olan baska bir atı yetistiriyor. kitabin adı al midilli ama asıl kahramanı jody. Keyifli bir çocuk kitabı uzun soluklu kitaplardan sonra kısa bir hikaye kitabı okumak isterseniz öneririm. Cok iyi bir kitaptı diyemiyecegim. Ama ben atları cok sevdigim icin keyiflenerek okudum.
108 syf.
·7/10
Steinbeck'in diğer romanlarına göre biraz zayıf kalmış bir kitap. Dört bölümden oluşuyor ve her bölümde farklı bir konuda yoğunlaşılıyor. Bu da roman bütünlüğünü olumsuz etkilemiş. Keşke hep midillinin hikayesi işlenseydi.
108 syf.
·Beğendi·9/10
Bence gayet başarılı bir kitap bir çocuğun gözünden ona verilen sorumlulukları Ve ailesine bakışını anlatıyor. Tasvirler her zaman ki gibi çok başarılı ancak bir çocuğun gözünden dünyaya bakışı bu kadar güzel ve bu kadar akıcı olabilir.
108 syf.
·Beğendi·8/10
Bence hoş ve sade bir kitap. Tek solukta okunuyor.Anlamak için uğraşmaya gerek olmuyor ve sakin bir şekilde bitiyor. Amerika'da çiftlikte yaşayan bir çocuğun gözüyle anlatılıyor. Onun başından geçen olayları okuyarak o zamandaki taşra insanlarının yaşayış biçimleri anlaşılıyor.
"Bana başka hikaye anlatmayacak mısın?" dedi jody
"Tabii ki anlatacağım, ama sadece insanların dinlemek isteğinden emin olduğum zaman."
"Ben dinlemek istiyorum, Büyükbaba."
"İstiyorsun elbette, ama sen daha küçüksün. Yapılan işleri erkekler başardı, ama sadece çocuklar dinlemek istiyor."
John Steinbeck
Sayfa 104 - Sel
Orada bir şeyler olduğunu biliyordu. Harika bir şey vardı, çünkü bilinmiyordu.
John Steinbeck
Sayfa 46 - Sel Yayınları - 1. Baskı
''Kızmadım. Sözlerin o kadar önemi yok, ama içindeki doğruluk payı önemli.''
John Steinbeck
Sayfa 105 - Sel Yayıncılık
Yeleden bir düzine minik bir örgü yaptı, perçemini de ördü, sonra hepsini bozup tekrar düz taradı.
John Steinbeck
Sayfa 16 - Sel Yayıncılık
Midillinin gözlerinde şimşekler çaktı ve çifte atmak için dönmeye çalıştı. Ama Jody omzuna dokundu ve Billy Buck'ın hep yaptığını gördüğü gibi, kavisli uzun boynunu okşadı. Bu sırada usul usul, '' Ho...o..o, oğlum,'' dedi derinden gelen bir sesle. Midilli yavaş yavaş gerginliğini attı. Jody fırçalayıp kaşağıladıkça bölmenin içinde ölü kıllardan bir yığın oluştu ve midillinin teni parlak bir allığa büründü.
John Steinbeck
Sayfa 16 - Sel Yayıncılık
Jody midillinin gözlerine bakamıyordu. Bir süre gözlerini ellerine diktikten sonra çok utangaçça sordu: '' Benim mi?'' Kimse cevap vermedi. Elini midilliye uzattı. Gri burun yaklaştı, gürültüyle kokladı, sonra dudaklar geri çekildi ve kuvvetli dişler Jody'nin parmaklarının üzerine kapandı.
Midilli başını aşağı yukarı salladı. Neşeyle gülüyor gibiydi.
John Steinbeck
Sayfa 13 - Sel Yayıncılık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Red Pony
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780241952504
Kitabın türü:
Dil:
English
Ülke:
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Yayınevi:
Penguin Books
Baskılar:
Al Midilli
Al Midilli
Al Midilli
Al Midilli
The Red Pony
Al Midilli
'A red pony colt was looking at him out of the stall. Its tense ears were forward and a light of disobedience was in its eyes. Its coat was rough and thick as an Airedale's fur and its mane was long and tangled.'

Jody Tiflin is a ten-year-old boy, living on his father's ranch. One day his father brings home a small pony. He's Jody's, if the boy will learn to feed, clean, stable and care for him. But Jody learns, through the colt, and through his other adventures on the ranch, that with responsibility can come sacrifice and pain. Joy may swiftly turn to tragedy. And he also discover that the simplicities of childhood must eventually turn into the complications of adulthood.

The Red Pony is Steinbeck's brilliant, and sometimes brutal, celebration of adolescence.

Kitabı okuyanlar 333 okur

  • Esma N.
  • Ozan Diren
  • Dr.Okur
  • ⌬ H.B. ⏣

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0