Adı:
Ve Perde İndi
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051377
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Curtain
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Aklı jilet gibi keskin çalışan Poirot, romatizma ağrılarından kımıldayamaz hale gelince gözü ve kulağı olması için eski dostu Yüzbaşı Hastings'i Styles'a yanına çağırır.

Poirot suçlunun kimliğini bildiği halde dostuna onun ismini söylemez ve onu X olarak tanımlar. Çeşitli cinayetlerin sorumlusu olan X, tekrar harekete geçecektir. Muhtemele bir cinayeti önlemek için Poirot ve ortağının hızla eyleme geçmeleri gerekmektedir.
Çok çok çok güzeldi. Poirot ise muhteşem. Gerçekten bittiğine üzüldüm. Ama yine de Agatha Christie ölmeden önce kahramanını sona hazırlayarak en iyisini yapmış. Belki de Poirot'un diğer maceraları bitirmeden okunmalı. Böylece tam bir son olmamış olur. Ayrıca Hastings'e çok üzüldüm. Bazen olmayınca olmuyor. Bence Hastings de Poirot ile beraber öldü. Çünkü Hastings onunla beraberken tamamlanıyordu. Poirot'un Watson'uydu o. Kısacası Onsuz bir hiçti.
bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.
Yazarın eşsiz kurgu dünyası ve meraklandıran hikayeleriyle, kendinizi bir dedektif gibi karakterleri irdelerken buluyorsunuz. Anlatılan hikayenin tam merkezine oturup düşünceye daldığınız zamanlar oluyor. Polisiye sevenler kesinlikle okumalı..
Hercule Poirot dizisinin son bölümünü okumak Agatha Christie tutkunu için adeta bir şölendi. Hastings'in bakış açısından anlatılan hikaye arkadaşına olan tüm samimiyeti ve hüzünü ile romanın asıl sebebini (cinayet) nereceyse ikinci plana atıyordu. Agatha Christie bir birinden apayrı görünen olayları yine büyük bir ustalık ile son perdede birleştirip, finali merhum Poirot' ya özgün üslup ile mektup şeklinde sundu. Ve sonunda Poirot' nun da ilkelerini son nefesini vermeden evvel yıktığına şait olduk.
Klasik polisiye'nin başyapıtlarından biri olan "Ve Perde Indı" yi şiddetle tavsiye ederim...
Dikkat spoiler içerir.
Son derece güzel bir Agatha Christie romanı. Arthur Hastings, yıllar önce Poirot ile tanıştığı Styles köşküne onun isteği üzerine dönecektir. Kızı Judith de oradadır. Bunu basit bir tatil sanan Hastings Poirot ile görüştükten sonra şaşkına döner. Çünkü Poirot köşkte bir cinayet işleneceğini söylemektedir. Köşkü idare eden Luttrell çifti, Boyd Carrington, Norton, Judith, Barbara ve John Franklin, hemşire Craven, kadın avcısı Allerton, Elizabeth Cole. Bunların arasından biri katildir. Daisy Luttrell kocası tarafından yanlışlıkla vurulur. Barbara zehirlenir ve Norton intihar eder. Acaba bunlar kaza veya intihar mıdır? Yoksa katil iş başında mıdır? Poirot ne olacaktır? Katil kimdir ve cinayetleri neden ve nasıl işlemiştir? Hastings acaba bu gizemi çözebilecek midir? Poirot her şeyi açığa kavuşturabilecek midir? Köşke neden sadık uşağı George yerine Curtiss ile gelmiştir? Judith kiminle evlenecektir? Boyd, Barbara'ya olan aşkı konusunda ne yapmıştır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Biraz huzunluydu aslında bir çeşit Poirot ' a veda desek daha doğru olur. Yazarı tebrik etmek gerek kitap karakterini çok güzel bir şekilde uğurladı. Ben Poirot hayranı olarak bu kitabı en son okumanızı tavsiye ederim.
Tam da Hercule Poirot'ta göre bir son. Malesef bu kitap Hercule Poiro' un son kitabı. "Keşke Agatha Christie daha uzun yaşasaydı da, bizlere daha çok kitap bırakabilseydi." diyorum bazen. Mutlaka okunmalı, ama diğer tüm Poirot kitapları okunduktan sonra okunursa daha iyi olur. Okurken üzülmemek mümkün değil. :((
Başlangıçta ve ortalarına kadar bunun neresi polisiye dedirten ,ama sonu çok sürpriz ve ilginç biten güzel bir kitap. Agatha Chrıstıe okumaya devam edilecek. Bu güzel bir başlangıç oldu.
Kitap, Hastings'in gözünden işlenen muhteşem bir kitaptı. Her karakter ayrı ayrı incelenmiş, hangi karakterden şüpheleneceğinizi şaşırdığınız, sizi oradan oraya sürükleyen ama aynı zamanda Poirot'un son macerasını okududuğunuz bir eserdi. Oradaki insanların yaptıklarına göre sonuç çıkarmaya çalışmak kitabın amacı ve en eğlenceli yönüydü bence.
- SPOILER -

Hercule Poirot yakın arkadaşı olan Hastings'i kalmakta olduğu yere davet eder. Bu yer iki yakın arkadaşın birlikte yaşadıkları maceraların başladığı yerdir. Poirot'un amacı işlenecek cinayet(ler)i önlemektir. X adını verdiği katil dolaylı yoldan cinayetler işletmektedir. Poirot ve Hastings bu cinayetleri engellemeye çalışsa da başarılı olamazlar. En sonunda Poirot, X'i alnından vurarak öldürür ve kendi de kalp krizinden ölür. Hastings için artık geriye sadece Poirot'un olayları anlattığı mektup kalmıştır.

- SPOILER -

Agatha Christie'nin son Hercule Poirot macerası olan kitap.
Benim gibi ilk okuduğunuz Agatha Christie romanı ise diğer okurların aldığı tadı alamayabilirsiniz sanırım ki karakterler seri şeklinde ilerleyen bir düzende. -birçok kişinin yorumda dediği gibi kitabın 3te 2si durgundu- ancak yine de sonlarında sizi şaşırtıyor ve iyi ki okumuşum diyorsunuz.
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bir okuyucu neden onlarca kitabı olan bir seriye başlamışken üçüncüsünde gidip en son kitabı okur ki? Kitabın adından belli zaten. Bırak onu, önce diğerlerine bak, sonra bunu oku ama değil mi? Bu noktada kendimi, Sherlock'un dizisine 3.sezondan başlamış gibi hissettim. Lakin son zamanlardaki konsantrasyon eksikliğimden olsa gerek, ne bu duruma dikkat edebildim ne de kitapta olayların gelişimini ve nasıl biteceğini yordayabildim. Agatha teyzemiz bu dünyadan gider ayak zirvede bitirmiş bu romanla da.
Kitabın en başından son sayfalarına kadar her şey o kadar sıradan ve üstü kapalı gidiyor ki okurken sıkılabilirsiniz. Sonlara doğru birkaç cinayet işlendikçe meraklanıyorsunuz "Nasıl öldü ya bu?" diye. Ama o son otuz sayfası falan her şey orada yerine oturuyor. Ve o kadar ince detaylar varmış ki... Kitabı bitirdiğimde beynim yandı adeta.
Ve kahramanımız da tüm olayları ve detaylarını öyle incelikle işliyor ki. En sonunda "Vay arkadaş" diyip kaldım öyle. Burada ise cinayetlerin işlenme tarzı mı diyeyim nedeni mi diyeyim, biraz daha farklı. İpucu olmaması açısımdan burada belirtmeyeceğim. Ek olarak on altı tane anlamını bilmediğim kelime not etmişim. Ve bazı diyaloglarda "Allahım!" "Allah layığını versin" geçmesine biraz şaşırdığımı da söyleyebilirim.
Ayriyetten sorulabilecek bir şey daha var. Poirot, Hastings'in saflık ve güvenini de mi kullandı?
Şu anda hatırlayamadığım dahası da vardır elbette. Kitabı okuyanlarla üzerinde sohbet etmek isterim.
Bundan sonra -belli bir sırası olmasa da- kitapları kronolojik sıraya göre okumaya gayret göstereceğim.
Geçmişteki bir olayı yeniden yaşadığı veya bir heyecanı tekrar hissettiği zaman hayretle karışık ani bir sızı duymayan var mıdır?
"Ne budalaymışım! Elindeki fırsatı kaçıran her erkek aptaldır! Her neyse... İşte şimdi buradayım... Bana pek büyük gelen bir malikanem var. Ama sofranın başına geçecek zarif bir karım yok."
Karım da bazen benim gibi Judith yüzünden kaygılanırdı. "Judith'in duyguları çok yoğun." derdi. "Bir nokta üzerinde toplanıyor bunlar. İçine kapanık biri olduğu için de, konuşup boşalamıyor. Rahatlayamıyor." Judith günlerce somurtup oturur ve hiç konuşmazdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ve Perde İndi
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754051377
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Curtain
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Aklı jilet gibi keskin çalışan Poirot, romatizma ağrılarından kımıldayamaz hale gelince gözü ve kulağı olması için eski dostu Yüzbaşı Hastings'i Styles'a yanına çağırır.

Poirot suçlunun kimliğini bildiği halde dostuna onun ismini söylemez ve onu X olarak tanımlar. Çeşitli cinayetlerin sorumlusu olan X, tekrar harekete geçecektir. Muhtemele bir cinayeti önlemek için Poirot ve ortağının hızla eyleme geçmeleri gerekmektedir.

Kitabı okuyanlar 186 okur

  • Rumeysa Demircialan
  • Esra Kankanat
  • Aybike Begüm OKUR
  • EMİNE ARDA
  • Serap BAĞCI
  • Topalsipahioğlu
  • Şerife Demirbaş
  • Serkan Öztürk
  • Büşranur
  • Odinn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.1
14-17 Yaş
%1
18-24 Yaş
%21.4
25-34 Yaş
%36.7
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%68.3
Erkek
%31.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (21)
9
%22 (13)
8
%23.7 (14)
7
%6.8 (4)
6
%8.5 (5)
5
%1.7 (1)
4
%1.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0