Ve Perde İndi

8,5/10  (32 Oy) · 
111 okunma  · 
30 beğeni  · 
939 gösterim
Aklı jilet gibi keskin çalışan Poirot, romatizma ağrılarından kımıldayamaz hale gelince gözü ve kulağı olması için eski dostu Yüzbaşı Hastings'i Styles'a yanına çağırır.

Poirot suçlunun kimliğini bildiği halde dostuna onun ismini söylemez ve onu X olarak tanımlar. Çeşitli cinayetlerin sorumlusu olan X, tekrar harekete geçecektir. Muhtemele bir cinayeti önlemek için Poirot ve ortağının hızla eyleme geçmeleri gerekmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789754051377
 • Orijinal Adı:
  Curtain
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayfesa 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok çok çok güzeldi. Poirot ise muhteşem. Gerçekten bittiğine üzüldüm. Ama yine de Agatha Christie ölmeden önce kahramanını sona hazırlayarak en iyisini yapmış. Belki de Poirot'un diğer maceraları bitirmeden okunmalı. Böylece tam bir son olmamış olur. Ayrıca Hastings'e çok üzüldüm. Bazen olmayınca olmuyor. Bence Hastings de Poirot ile beraber öldü. Çünkü Hastings onunla beraberken tamamlanıyordu. Poirot'un Watson'uydu o. Kısacası Onsuz bir hiçti.

EZGİ AYKUT 
03 Şub 13:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bir Agahta klasiği siz katili tahmin etmeye çalışırken katil unlu dedektifimiz sayesinde farklı bir kişilik olarak karsınıza çıkar.Mrs. Marple ya da Hercule Poirot her zamanki zekiliğini konuştururlar.

Umutlu Ev Kadını 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hercule Poirot dizisinin son bölümünü okumak Agatha Christie tutkunu için adeta bir şölendi. Hastings'in bakış açısından anlatılan hikaye arkadaşına olan tüm samimiyeti ve hüzünü ile romanın asıl sebebini (cinayet) nereceyse ikinci plana atıyordu. Agatha Christie bir birinden apayrı görünen olayları yine büyük bir ustalık ile son perdede birleştirip, finali merhum Poirot' ya özgün üslup ile mektup şeklinde sundu. Ve sonunda Poirot' nun da ilkelerini son nefesini vermeden evvel yıktığına şait olduk.
Klasik polisiye'nin başyapıtlarından biri olan "Ve Perde Indı" yi şiddetle tavsiye ederim...

Duygu 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu

Biraz huzunluydu aslında bir çeşit Poirot ' a veda desek daha doğru olur. Yazarı tebrik etmek gerek kitap karakterini çok güzel bir şekilde uğurladı. Ben Poirot hayranı olarak bu kitabı en son okumanızı tavsiye ederim.

Nur Önder 
 26 Ara 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Başlangıçta ve ortalarına kadar bunun neresi polisiye dedirten ,ama sonu çok sürpriz ve ilginç biten güzel bir kitap. Agatha Chrıstıe okumaya devam edilecek. Bu güzel bir başlangıç oldu.

Crossfire 
18 Tem 22:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Bir okuyucu neden onlarca kitabı olan bir seriye başlamışken üçüncüsünde gidip en son kitabı okur ki? Kitabın adından belli zaten. Bırak onu, önce diğerlerine bak, sonra bunu oku ama değil mi? Bu noktada kendimi, Sherlock'un dizisine 3.sezondan başlamış gibi hissettim. Lakin son zamanlardaki konsantrasyon eksikliğimden olsa gerek, ne bu duruma dikkat edebildim ne de kitapta olayların gelişimini ve nasıl biteceğini yordayabildim. Agatha teyzemiz bu dünyadan gider ayak zirvede bitirmiş bu romanla da.
Kitabın en başından son sayfalarına kadar her şey o kadar sıradan ve üstü kapalı gidiyor ki okurken sıkılabilirsiniz. Sonlara doğru birkaç cinayet işlendikçe meraklanıyorsunuz "Nasıl öldü ya bu?" diye. Ama o son otuz sayfası falan her şey orada yerine oturuyor. Ve o kadar ince detaylar varmış ki... Kitabı bitirdiğimde beynim yandı adeta.
Ve kahramanımız da tüm olayları ve detaylarını öyle incelikle işliyor ki. En sonunda "Vay arkadaş" diyip kaldım öyle. Burada ise cinayetlerin işlenme tarzı mı diyeyim nedeni mi diyeyim, biraz daha farklı. İpucu olmaması açısımdan burada belirtmeyeceğim. Ek olarak on altı tane anlamını bilmediğim kelime not etmişim. Ve bazı diyaloglarda "Allahım!" "Allah layığını versin" geçmesine biraz şaşırdığımı da söyleyebilirim.
Ayriyetten sorulabilecek bir şey daha var. Poirot, Hastings'in saflık ve güvenini de mi kullandı?
Şu anda hatırlayamadığım dahası da vardır elbette. Kitabı okuyanlarla üzerinde sohbet etmek isterim.
Bundan sonra -belli bir sırası olmasa da- kitapları kronolojik sıraya göre okumaya gayret göstereceğim.

Elif Seda Yurtcan 
26 Şub 12:23 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Benim gibi ilk okuduğunuz Agatha Christie romanı ise diğer okurların aldığı tadı alamayabilirsiniz sanırım ki karakterler seri şeklinde ilerleyen bir düzende. -birçok kişinin yorumda dediği gibi kitabın 3te 2si durgundu- ancak yine de sonlarında sizi şaşırtıyor ve iyi ki okumuşum diyorsunuz.

Kitaptan 13 Alıntı

Zagor 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kısaca, "İnsan yalnızken kendisini daha güvende hissediyor." dedi.

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 55)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 55)

Geçmişteki bir olayı yeniden yaşadığı veya bir heyecanı tekrar hissettiği zaman hayretle karışık ani bir sızı duymayan var mıdır?

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 7)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 7)
Zagor 
14 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bence hiçbir şey yılların yaptığı tahribat kadar acı değildir."

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 14)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 14)

Bir insanın bacaklarının güçsüzleşmesinin beynini de etkilediğini düşünmek büyük hatadır. Hiç de böyle olmaz aslında. Yıllar kafa çalışmasını sanıldığından daha az etkiler.

Ve Perde İndi, Agatha ChristieVe Perde İndi, Agatha Christie
Zagor 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kayan bir yıldıza bakıp ne yapacaktım? İsteyecek hiçbir şeyim yoktu ki..."

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 118)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 118)

Judith'in dehşetle içini çektiğini duydum. Kolumu tutan parmakları kasıldı. "Kötü bu. Kötü... İnsanın gücünü kötüye kullanması demek... Böyle şeylere izin verilmemeli. Yaşlılar, hastalar, gençlerin ve sağlamların yaşamlarını engelleyecek güce sahip olmamalılar. Onları sıkı sıkı bağlamak, yıprandırmak, faydalı olabilecekken ihtiyaç duyulan güç ve enerjilerini ziyan ettirmek... Bu sadece bencillik."

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 32)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 32)

Karım da bazen benim gibi Judith yüzünden kaygılanırdı. "Judith'in duyguları çok yoğun." derdi. "Bir nokta üzerinde toplanıyor bunlar. İçine kapanık biri olduğu için de, konuşup boşalamıyor. Rahatlayamıyor." Judith günlerce somurtup oturur ve hiç konuşmazdı.

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 10)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 10)
Zagor 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Ne budalaymışım! Elindeki fırsatı kaçıran her erkek aptaldır! Her neyse... İşte şimdi buradayım... Bana pek büyük gelen bir malikanem var. Ama sofranın başına geçecek zarif bir karım yok."

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 56)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 56)

Ne garip, bazen insanın düşünceleri sanki bunlar renkli bir resmin küçük parçalarıymış gibi karmakarışık oluyordu. Şimdi de böyleydi. Hatıralarım beni şaşırtan bir şekilde birbirlerine karıştılar. Olaylar da öyle. Sonra birleşerek bir tablo meydana getirdiler.

Ve Perde İndi, Agatha ChristieVe Perde İndi, Agatha Christie

Judith ısrar etti. "Pekala yaparım. Bir kere ben sizin gibi yaşamaya fazla değer vermiyorum. Faydasız insanlar, hayata uyamayanlar... onlar ortadan kaldırılmalı. Yolun üstünden çekilmeli. Dünya zaten karmakarışık. Ancak topluma bir faydası dokunabilecek kimselerin yaşamlarına izin verilmeli. Diğerleri ıstıraplı olmayan bir usulle öldürülmeli."

Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 93 - 93. ve 94. sayfalar)Ve Perde İndi, Agatha Christie (Sayfa 93 - 93. ve 94. sayfalar)
2 /