Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2

7,9/10  (19 Oy) · 
61 okunma  · 
16 beğeni  · 
781 gösterim
"Bu hikâyede yaşanmış bir olayı anlattım. Hikâyenin kahramanı küçük Krisk halen yaşamaktadır ve bir yazardır, adı da Vladimir. Bana birgün başından geçen hadiseyi, hikâyede anlattığım hadiseyi anlattı. Bu hadiseyi bana vermesini, izin verirse yazmak istediğimi söyledim. Hiç tereddüt etmedi, hatta, "bundan da hikâye mi çıkarmış?" diye hafifçe burun kıvırdı. Ben oturdum yazdım. Yayınlandı. Birgün karşılaştık. Hayretler içindeydi. "Yahu nasıl yazdın? Olacak şey değil, keşke hikâyemi sana vermeseydim!" demez mi. Güldüm, "O hadiseyi yaşayan sensin, ama sen yazamazdın" dedim. `Ancak ben yazabilirim!' Ben ne yaptım? Vladimir'in yaşadığı, herkesin başına gelebilecek bir olayı aldım, kendi felsefemin içine oturttum. İnsanın `evrensel' özünü yakaladım o hikâyede, beşerî olanı yakaladım. Her usta yazar, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, bütün insanlar arasında müşterek olan noktayı yakalar ve o noktayı hedef alarak eserlerini kaleme alır."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789754370270
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzyüze ve Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek adlı hikayeler Aytmatov'un ustalığını yansıtması bakımından bariz işaretler sunmaktadır. İki hikayenin de ana mevzuu "insani" olmasıdır. Devrin baskıcı özelliği yüzünden Yüzyüze'nin sonunu birkaç kez değiştirmek zorunda kaldığını ifade etmişti üstat; diğer hikaye ise aslında Vladimir Sangi'nin başından geçen bir hadisenin Aytmatov'un kaleminden nasıl da büyük bir başarıyla işlendiğini resmetmektedir. Şiddetle tavsiye edilir...

Yıldırım Sesli Manascı

Kısacık ama güzelliklerle bezeli bir hikaye bu. Manas dediği hepimizin bildiği Manas destanı. Kırgız milli sembollerinden biri olan bu destanın unutulmaması yine küçük bir çocuk kahraman üzerinden anlatılmış.

Yüzyüze

Aymatov’un hikayelerine başlarken içimden ‘’Ne olur kötü son olmasın’’ diye geçiriyorum. Beni o kadar etkiliyor, o kadar üzüyor ki.
Bu hikayede savaştan kaçan kocasını gizlemekle uğraşan Seyde’nin başından geçenleri okuyoruz. Yine savaş yılları. Yine açlık ve binbir türlü belayla uğraşan insanlar. Bu hikâyenin filme aktarılmasını çok istiyorum. Hele de son sahnesinde Seyde’nin yürümesini. Okurken ağladım, izlerken bayılırım herhalde :D Ama her Aytmatov kitabı gibi bu da beyaz perdede salınmayı hak ediyor. ^^

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Bir Jules Verne kitabının ortasında düşmüşüm gibi hissettiren harika bir hikayeydi. Çocuk kahramanımız babası, amcası ve büyük dedeyle beraber ilk avına çıkıyor. Bu avda başlarına ummadıkları şeyler geliyor. Denizde geçirdikleri saatleri size hissettiriyor kitap. Sanki o kayığın içinde siste sallanan sizmişsiniz gibi bir tedirginlik oluyor.
Aytmatov, sen muhteşem bir detaysın.

niluferinkitapligi 
20 Şub 20:13 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Bugüne kadar okuyup da idrakıma çarpmayan,parça tesiri ile ruhumu dağıtmayan bir AYTMATOV kitabı olmadı.O bir ruh çözücü,bir vicdan hızarı,Aytmatov bir dönüştürücü;Onu her okuduğumda,içimde hiçbirşey eskisi gibi kalmadı.
"Yıldırım Sesli Manasçı" üç küçük romanın aynı kitapta biraraya getirilmiş hali.Üçünü de sevmekle beraber,"Yüz yüze",beni yine ters düz eden Aytmatov hikayelerinden biri oldu.
Ülkeniz için girdiğiniz savaştan,ölümden korkup kaçar mıydınız?Köyde yolunuzu bekleyen ana,yar,evlat;mükafat mı derdi bu dönüşe,felaket mi?Saklanarak sürdürülen bir yaşam özgürlük müdür?Ölüme yürüten inanç mı ölüm getirir, kaçmanın verdiği utanç mı?
Yalnızca roman kahramanlarını değil,okuyanı da araflara atan bir Cengiz AYTMATOV romanı.Artık bizimle aynı dünyada yaşamayan tüm Aytmatovlar'a selam olsun;okunsun,hep okunsun Onlar...

Kitaptan 8 Alıntı

seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dün var olan bugün yoktur. Bu dünyada insanlar doğar ve ölür. Yalnız yıldızlar ölümsüzdür. En eski zamanlardan beri doğudan doğan güneş ölümsüzdür. Ve hiç yerini değiştirmeyen kara yerküre ölümsüzdür.
Ama dünyada, insan hafızası zamana meydan okur. İnsanın kendi hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman kadar kısadır. Ölümsüz olan düşüncedir, fikirdir. Ve bu fikirler insandan insana geçer."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov

Ey Tengri, şu korkulu felaket günlerinde, düşmanımız Oyratlara karşı dayanma gücü ver bize. Bu atalar yurdunu, dağlarında verdikleriyle ya- şayan, hayvanlarını orada otlatıp besleyen Kırgızları koru! Oyrat atları toprağımızı çiğnemesin, ocağımızı söndürmesin. Savaşta bizi zafere ulaştır! Orada, şu dağların ardındaki Taiçuy vadisinde neler oluyor? Me oldu? Hiç haber yok! Savaş alanından tek haberci gelmedi. Ufuklara baka baka gözlerimiz karardı, üzüntüden kalplerimiz yoruldu. Meler oluyor orada? Yarınımız ne olacak? Onları koru ey Tengri, savaşa gidenleri koru. Evlatlarımızı eyerlerinin üzerinde oturur görelim, onları bize develerin üzerine yatırılmış olarak gösterme! "Duamı kabul et ey Tengri, üç oğul anası olan benim dualarımı kabul et!..."

Yıldırım Sesli Manascı

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sis, hastaymış da daha yukarılara çıkmaya gücü yetmiyormuş gibi, solgun bir beyazlık içinde vadiler üzerinde tarazlanıp kalmıştı."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Uzak çağlardan zamanımıza kadar, günler kum gibi aktı; sayısız geceler ve dönüşsüz tören alayları geçip gittiler; yıllar, yüzyıllar, kervanlar gibi uzak ufuklara gidip kayboldular. Sonra biz onların izlerini bulduk. O çağlardan beri nice nice insanlar yaşadı bu dünyada! Kuşkusuz yeryüzündeki taşlar kadar, belki daha çok...
Bunların arasında ünlüler vardı, silik olanlar vardı. İyiler vardı, kötüler vardı. Bazdan dağlar kadar güçlü idiler, bazıları da kaplan kadar cesur, kahraman... Her şeyi bilen bilgeler vardı; üstün yeteneklerle donanmış sanat dâhileri vardı. Nice milletler nice zamanlardan beri yok olup gittiler ve onların adları kaldı."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov

‘’Manas'ı anlatmaya başladığı zaman, her defasında Manasçı oğlunun saklandığı yeri söylemediği için işgalciler tarafından öldürülmüş olan annesini, göl başında dua ederken canlandıracaktı gözünde. Ve yine her defasında Manas'ı anlatmak onun için hem bir teselli olacak hem de o, milletinin ölmezlik ruhunu simgeleyen, ululayan bu atalar mirası destanının görkemini, derinliğini, güzelliğini daha içten duyacak ve duyuracaktı. Kader ona, korkudan nefesi kesilenlere Manas'ı anlatmak, Manas'ı hatırlatmak görevi verecekti.
"Ey Kırgızlar, bizim en ulumuz, en değerlimiz olan Manas bakın ne büyük işler yapmış..."
Uzak çağlardan zamanımıza kadar, günler kum gibi aktı; sayısız geceler ve dönüşsüz tören alayları geçip gittiler; yıllar, yüzyıllar, kervanlar gibi uzak ufuklara gidip kayboldular. Sonra biz onların izlerini bulduk. O çağlardan beri nice nice insanlar yaşadı bu dünyada! Kuşkusuz yeryüzündeki taşlar kadar, belki daha çok... Bunların arasında ünlüler vardı, silik olanlar uardı. İyiler vardı, kötüler vardı. Bazdan dağlar kadar güçlü idiler, bazıları da kaplan kadar cesur, kahraman... Her şeyi bilen bilgeler vardı; üstün yeteneklerle donanmış sanat dâhileri vardı. Nice milletler nice zamanlardan beri yok olup gittiler ve onların adlan kaldı. Dün var olan bugün yoktur. Bu dünyada insanlar doğar ve ölür. Yalnız yıldızlar ölümsüzdür. En eski zamanlardan beri doğudan doğan güneş ölümsüzdür. Ve. hiç yerini değiştirmeyen kara yerküre ölümsüzdür. Ama dünyada, insan hafızası zamana meydan okur. İnsanın kendi hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman kadar kısadır. Ölümsüz olan düşüncedir, fikirdir. Ve bu fikirler insandan insana geçer. Ölümsüz olan Manastır, çağdan çağa geçen Manasın sözleridir. ..’’

Yıldırım Sesli Manasçı

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
Mehmet Y. 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nemli, çok soğuk ve koyu lacivert gecede, Ohotsk Denizinin bütün kıyıları boyunca, karayı denizden ayıran bütün cephelerde, iki doğa gücünün yüzyıllardan beri süregelen amansız savaşı vardı; kara, denizin saldırılarına karşı koyuyor, deniz ise bıkıp usanmadan saldırıyor, karayı hırpalıyordu.

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat)Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat)