Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2

8,3/10  (24 Oy) · 
70 okunma  · 
19 beğeni  · 
834 gösterim
"Bu hikâyede yaşanmış bir olayı anlattım. Hikâyenin kahramanı küçük Krisk halen yaşamaktadır ve bir yazardır, adı da Vladimir. Bana birgün başından geçen hadiseyi, hikâyede anlattığım hadiseyi anlattı. Bu hadiseyi bana vermesini, izin verirse yazmak istediğimi söyledim. Hiç tereddüt etmedi, hatta, "bundan da hikâye mi çıkarmış?" diye hafifçe burun kıvırdı. Ben oturdum yazdım. Yayınlandı. Birgün karşılaştık. Hayretler içindeydi. "Yahu nasıl yazdın? Olacak şey değil, keşke hikâyemi sana vermeseydim!" demez mi. Güldüm, "O hadiseyi yaşayan sensin, ama sen yazamazdın" dedim. `Ancak ben yazabilirim!' Ben ne yaptım? Vladimir'in yaşadığı, herkesin başına gelebilecek bir olayı aldım, kendi felsefemin içine oturttum. İnsanın `evrensel' özünü yakaladım o hikâyede, beşerî olanı yakaladım. Her usta yazar, dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın, bütün insanlar arasında müşterek olan noktayı yakalar ve o noktayı hedef alarak eserlerini kaleme alır."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789754370270
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken
 • Kitabın Türü:

Yıldırım Sesli Manascı

Kısacık ama güzelliklerle bezeli bir hikaye bu. Manas dediği hepimizin bildiği Manas destanı. Kırgız milli sembollerinden biri olan bu destanın unutulmaması yine küçük bir çocuk kahraman üzerinden anlatılmış.

Yüzyüze

Aymatov’un hikayelerine başlarken içimden ‘’Ne olur kötü son olmasın’’ diye geçiriyorum. Beni o kadar etkiliyor, o kadar üzüyor ki.
Bu hikayede savaştan kaçan kocasını gizlemekle uğraşan Seyde’nin başından geçenleri okuyoruz. Yine savaş yılları. Yine açlık ve binbir türlü belayla uğraşan insanlar. Bu hikâyenin filme aktarılmasını çok istiyorum. Hele de son sahnesinde Seyde’nin yürümesini. Okurken ağladım, izlerken bayılırım herhalde :D Ama her Aytmatov kitabı gibi bu da beyaz perdede salınmayı hak ediyor. ^^

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek

Bir Jules Verne kitabının ortasında düşmüşüm gibi hissettiren harika bir hikayeydi. Çocuk kahramanımız babası, amcası ve büyük dedeyle beraber ilk avına çıkıyor. Bu avda başlarına ummadıkları şeyler geliyor. Denizde geçirdikleri saatleri size hissettiriyor kitap. Sanki o kayığın içinde siste sallanan sizmişsiniz gibi bir tedirginlik oluyor.
Aytmatov, sen muhteşem bir detaysın.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yüzyüze ve Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek adlı hikayeler Aytmatov'un ustalığını yansıtması bakımından bariz işaretler sunmaktadır. İki hikayenin de ana mevzuu "insani" olmasıdır. Devrin baskıcı özelliği yüzünden Yüzyüze'nin sonunu birkaç kez değiştirmek zorunda kaldığını ifade etmişti üstat; diğer hikaye ise aslında Vladimir Sangi'nin başından geçen bir hadisenin Aytmatov'un kaleminden nasıl da büyük bir başarıyla işlendiğini resmetmektedir. Şiddetle tavsiye edilir...

niluferinkitapligi 
20 Şub 20:13 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Bugüne kadar okuyup da idrakıma çarpmayan,parça tesiri ile ruhumu dağıtmayan bir AYTMATOV kitabı olmadı.O bir ruh çözücü,bir vicdan hızarı,Aytmatov bir dönüştürücü;Onu her okuduğumda,içimde hiçbirşey eskisi gibi kalmadı.
"Yıldırım Sesli Manasçı" üç küçük romanın aynı kitapta biraraya getirilmiş hali.Üçünü de sevmekle beraber,"Yüz yüze",beni yine ters düz eden Aytmatov hikayelerinden biri oldu.
Ülkeniz için girdiğiniz savaştan,ölümden korkup kaçar mıydınız?Köyde yolunuzu bekleyen ana,yar,evlat;mükafat mı derdi bu dönüşe,felaket mi?Saklanarak sürdürülen bir yaşam özgürlük müdür?Ölüme yürüten inanç mı ölüm getirir, kaçmanın verdiği utanç mı?
Yalnızca roman kahramanlarını değil,okuyanı da araflara atan bir Cengiz AYTMATOV romanı.Artık bizimle aynı dünyada yaşamayan tüm Aytmatovlar'a selam olsun;okunsun,hep okunsun Onlar...

R.T 
28 Şub 17:59 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir Aytmatov kitabı daha sona erdi. Kitaptaki üç öyküden ilk ikisi kısa, ancak son öykü diğerlerine göre uzun. Yıldırım Sesli Manasçı, Kırgızlar için önemli olan Manas Destanı'nın küçük bir çocuk üzerinden anlatılışını konu alıyor. Yüzyüze'de ise yine Aytmatov'un diğer romanlarında olduğu gibi savaş yılları anlatılıyor. Bu aralar, etrafımda zorunlu askerlikle ilgili birçok görüş ortaya atılırken okudum bu öyküyü. Seyde'nin asker kaçağı kocası İsmail'e yardım edişi, gelgitlerini ve içdünyasını çok gerçekçi bir şekilde ortaya koymuş Aytmatov. İsmail'in savaş zamanı askerden kaçışını okurken, Aytmatov'un Toprak Ana kitabındaki bir cümle tokat gibi çarptı yüzüme; "Herkesin başı dertte, herkes can derdinde iken bir insan kendi canını nasıl kurtarabilirdi? Birileri savaşta çarpışıp canlarını feda ederken, başka birilerinin de yan gelip yatmaları mı gerekirdi? Bir insanın bu kadar alçalabileceğini aklım almıyordu." İşte bu cümle geldi tam da oturdu yüreğimin içine... Seyde de kocasının bencilliği karşısında daha da fazla kandıramadı kendini. Bu öyküyü okumalısınız diyorum sadece. Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek öyküsüne gelince, Krisk'in, babası Emrayin, Mılgın ve Orhan Ata ile çıktığı ve ürpertici bir hal alan deniz yolculuğunu anlatıyor. Bu kitapta beni sadece Yüzyüze öyküsünün etkileyebildiğini düşünürken, bu öykü beni öyle sarıp sarmaladı ki elimden bırakamadım. Okurken gerildim, ürperdim, sonu kötü bitmesin istedim... Hayal ederken kendimi Krisk'in yerine koyamadım. Kendimi karakterlerin yerine koymaya cesaret edemedim. Hep uzaktan o dörtlüyü canlandırdım. Çok gerçekçi bir şekilde yazılmış. Hep söylerim, yine söylüyorum; iyi ki geçmişsin bu dünyadan Aytmatov! İyi ki seni tanımışız. Değerli okurlara keyifle okumalar diliyorum!

Kitaptan 12 Alıntı

seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dün var olan bugün yoktur. Bu dünyada insanlar doğar ve ölür. Yalnız yıldızlar ölümsüzdür. En eski zamanlardan beri doğudan doğan güneş ölümsüzdür. Ve hiç yerini değiştirmeyen kara yerküre ölümsüzdür.
Ama dünyada, insan hafızası zamana meydan okur. İnsanın kendi hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman kadar kısadır. Ölümsüz olan düşüncedir, fikirdir. Ve bu fikirler insandan insana geçer."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov

Ey Tengri, şu korkulu felaket günlerinde, düşmanımız Oyratlara karşı dayanma gücü ver bize. Bu atalar yurdunu, dağlarında verdikleriyle ya- şayan, hayvanlarını orada otlatıp besleyen Kırgızları koru! Oyrat atları toprağımızı çiğnemesin, ocağımızı söndürmesin. Savaşta bizi zafere ulaştır! Orada, şu dağların ardındaki Taiçuy vadisinde neler oluyor? Me oldu? Hiç haber yok! Savaş alanından tek haberci gelmedi. Ufuklara baka baka gözlerimiz karardı, üzüntüden kalplerimiz yoruldu. Meler oluyor orada? Yarınımız ne olacak? Onları koru ey Tengri, savaşa gidenleri koru. Evlatlarımızı eyerlerinin üzerinde oturur görelim, onları bize develerin üzerine yatırılmış olarak gösterme! "Duamı kabul et ey Tengri, üç oğul anası olan benim dualarımı kabul et!..."

Yıldırım Sesli Manascı

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sis, hastaymış da daha yukarılara çıkmaya gücü yetmiyormuş gibi, solgun bir beyazlık içinde vadiler üzerinde tarazlanıp kalmıştı."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
seher 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Uzak çağlardan zamanımıza kadar, günler kum gibi aktı; sayısız geceler ve dönüşsüz tören alayları geçip gittiler; yıllar, yüzyıllar, kervanlar gibi uzak ufuklara gidip kayboldular. Sonra biz onların izlerini bulduk. O çağlardan beri nice nice insanlar yaşadı bu dünyada! Kuşkusuz yeryüzündeki taşlar kadar, belki daha çok...
Bunların arasında ünlüler vardı, silik olanlar vardı. İyiler vardı, kötüler vardı. Bazdan dağlar kadar güçlü idiler, bazıları da kaplan kadar cesur, kahraman... Her şeyi bilen bilgeler vardı; üstün yeteneklerle donanmış sanat dâhileri vardı. Nice milletler nice zamanlardan beri yok olup gittiler ve onların adları kaldı."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov

‘’Manas'ı anlatmaya başladığı zaman, her defasında Manasçı oğlunun saklandığı yeri söylemediği için işgalciler tarafından öldürülmüş olan annesini, göl başında dua ederken canlandıracaktı gözünde. Ve yine her defasında Manas'ı anlatmak onun için hem bir teselli olacak hem de o, milletinin ölmezlik ruhunu simgeleyen, ululayan bu atalar mirası destanının görkemini, derinliğini, güzelliğini daha içten duyacak ve duyuracaktı. Kader ona, korkudan nefesi kesilenlere Manas'ı anlatmak, Manas'ı hatırlatmak görevi verecekti.
"Ey Kırgızlar, bizim en ulumuz, en değerlimiz olan Manas bakın ne büyük işler yapmış..."
Uzak çağlardan zamanımıza kadar, günler kum gibi aktı; sayısız geceler ve dönüşsüz tören alayları geçip gittiler; yıllar, yüzyıllar, kervanlar gibi uzak ufuklara gidip kayboldular. Sonra biz onların izlerini bulduk. O çağlardan beri nice nice insanlar yaşadı bu dünyada! Kuşkusuz yeryüzündeki taşlar kadar, belki daha çok... Bunların arasında ünlüler vardı, silik olanlar uardı. İyiler vardı, kötüler vardı. Bazdan dağlar kadar güçlü idiler, bazıları da kaplan kadar cesur, kahraman... Her şeyi bilen bilgeler vardı; üstün yeteneklerle donanmış sanat dâhileri vardı. Nice milletler nice zamanlardan beri yok olup gittiler ve onların adlan kaldı. Dün var olan bugün yoktur. Bu dünyada insanlar doğar ve ölür. Yalnız yıldızlar ölümsüzdür. En eski zamanlardan beri doğudan doğan güneş ölümsüzdür. Ve. hiç yerini değiştirmeyen kara yerküre ölümsüzdür. Ama dünyada, insan hafızası zamana meydan okur. İnsanın kendi hayatı, göz açıp kapayıncaya kadar geçen zaman kadar kısadır. Ölümsüz olan düşüncedir, fikirdir. Ve bu fikirler insandan insana geçer. Ölümsüz olan Manastır, çağdan çağa geçen Manasın sözleridir. ..’’

Yıldırım Sesli Manasçı

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz AytmatovYıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov
R.T 
28 Şub 19:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"İşte bu yüzden insan, yaşadıkça, deniz kadar, gökyüzünün sonsuzluğu kadar yüce ve güçlü olacaktır. Çünkü düşünceler sonsuzdur. O öldüğü zaman, bir başka insan onun düşüncelerini daha ileriye, sonra bir başkası ondan da ileriye götürecek ve bu, sonsuza kadar böyle sürüp gidecektir."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Ötüken Yayıncılık)Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Ötüken Yayıncılık)
R.T 
28 Şub 19:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Düşleriyle o, gökyüzüne çıkıyor, denizlerin dibine inebiliyordu. İnsanın yüceliği, ölünceye kadar hayatla ilgili düşünüp düşlemesindedir."

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Ötüken Yayıncılık)Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Ötüken Yayıncılık)
Mehmet Y. 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nemli, çok soğuk ve koyu lacivert gecede, Ohotsk Denizinin bütün kıyıları boyunca, karayı denizden ayıran bütün cephelerde, iki doğa gücünün yüzyıllardan beri süregelen amansız savaşı vardı; kara, denizin saldırılarına karşı koyuyor, deniz ise bıkıp usanmadan saldırıyor, karayı hırpalıyordu.

Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat)Yıldırım Sesli Manasçı / Yüzyüze / Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Bütün Eserleri 2, Cengiz Aytmatov (Sayfa 77 - Ötüken Neşriyat)
2 /