Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal ve Diğer Askeri Yazılar (Atatürk’ün Kaleminden-3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4546
Gösterim
Adı:
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal ve Diğer Askeri Yazılar
Alt başlık:
Atatürk’ün Kaleminden-3
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051820354
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Zabit ve Kumandan ile Hasbihal
Zabit ve Kumandan İle Hasbihal
Zabit ve Kumandan ile Hasb-ı Hâl
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal ve Diğer Askeri Yazılar
Bu kitap Atatürk'ün 1909-1914 yılları arasında kaleme aldığı askeri yazılarını bir araya getiriyor.
"Takımın Muharebe Eğitimi"ne Önsöz (1909)
Cumalı Ordugâhı (1909)
Ali Rıza Pasa Adına Kaleme Alınan "Genel Eleştiri" (1910)
Taktik Tatbikat Seyahati (1911)
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal (1914)
200 syf.
·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal Atatürk’ün yazarlığını ve konuları ele alış biçimini seviyorum. Nutuk’u okuduktan sonra en beğendiğim yazar "Gazi Mustafa Kemal Atatürk" dediğimi hatırlıyorum. Benim için hala öyle ve öylede kalacaktır. Mustafa Kemal'in bilgi birikimi ve ileri görüşlülüğü bunda büyük bir etken. Cumhuriyet sonrası ülke dertleri ile daha az boğuşup, yaşamı birkaç yıl ileriki yıllara taşınmış olsa idi, bize çok farklı eserler sunabileceğini düşünüyorum. Bunu düşünürken de üzülüyorum. Mahrum kaldığımız bir konu olarak tam karşımızda durmaktadır.

Zabit ve Kumandan, 1914’te Nuri Conker’in yazmış olduğu Osmanlı Ordusu'nun yönetim biçimini eleştirisel olarak konu alan, askerlerin ve subayların daha iyi yetişmeleri için çeşitli fikirler sunan, kişisel gelişimlerine katkı sağlayan ve savaş esnasında nelerin yapılması gerektiğinin ele alındığı bir eserdir.

Mustafa Kemal; dostunun yazmış olduğu kitabı birkaç gün gecikmeli olarak okuduğunda çok üzülmüş, ilk kendisi okumadığı için hayıflanmıştır. Bunun üzerine Zabit ve Kumandan ile Hasbihal adında bir kitap çıkaracak, Nuri Conker’in yazdığı kitaba cevaplar verecek, fikirlerini detaylandırıp, yeni bakış açıları sunacaktır.

Birinci Dünya Harbi nedeni ile kitap dört yıl gecikmeli olarak Mustafa Kemal tarafından basılmış ve dağıtılmıştır. Kitaptan dahi korkan Damat Ferit Paşa hükümeti, kitabı toplattırır ve imha eder. Ama bu bir şeyi değiştirmemiştir, Damat Ferit’in kitabı imha ettiği gibi, o ve onun gibileri de düşünceleri ve beceriksizlikleri ile birlikte çok yakın zamanda bertaraf edilecek, bu topraklar hainlere dar gelecektir. Talihe bakınız ki, bunu bizzat Mustafa Kemal önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kendisi yapacaktır.

Hem Mustafa Kemal’in, hem de Nuri Conker’in yazdıkları eseri tek bir kitapta toplayan, hatta Osmanlı Türkçesi ve günümüz Türkçesi ile yan yana bizlere sunan; Türkiye İş Bankası Yayınlarına, 1956’da ise; bizlerin bilgi ve birikimimize kazandırıldığı ve armağan edildiği için Hasan Ali Yücel 'e teşekkürlerimi bir borç biliyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ün elinin değdiği bir şey, kötü olur mu?

Herkese keyifli okumalar diliyorum.
200 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Elime alır almaz kapladığım ilk kitap olarak şu an itibariyle kitaplığıma şan ve şeref katıyor kendileri. Öncelikle İş Bankası Kültür Yayınlarına hepimizin kocaman kocaman teşekkürler sunması gerektiğini düşünüyorum. Bu nasıl ince bir davranış, düşüncedir! Kitabı alırken sadece Atatürk'ün kitabını okuyacağımı zannetmiştim ancak bu yayının düşüncesi gerçekten çok hoş. Kitabın sonuna Mustafa Kemal'in neyden sitem ettiğini, neyden hoşlandığını daha net bir şekilde anlamamız için Nuri Conker Bey'in bizzat kendi kitabını koymuşlar. Bu yüzden ilk olarak oradan başladım.

Kitapta ilk dikkatimi çeken şey Zabit ve Kumandan'a başlamadan önce Hasan Ali Yücel'in Nuri Conker'den kısaca bahsettiği yazısı oldu. Çünkü Conker'den bahsettiği cümlenin başlangıcı şu şekildeydi:

"Mehmet Nuri Conker, 30 Eylül 1881 tarihinde Selânik'te doğdu."

Evet, şimdi gelelim bu cümlede benim dikkatimi çeken noktaya. Tam olarak "30 Eylül 1881" kısmı... Atatürk'ün hayatını sayısız kez okumuş, dinlemiş ve duymuşuz ancak hiçbir kitapta Atatürk, şu şu tarihlerde doğmuştur diye net bir ifade verilmemiştir. Bunun üzerine küçük çaplı bir araştırma yaptım çünkü bu ülkeyi kuran adamın doğum tarihini bu yaşıma gelmiş olmama rağmen (ki saçma sapan bir sürü insanın doğum gününü ezbere bilirken) bilmiyordum. Bu benim için gerçekten bir ayıp...

4 Ocak 1881 Selânik/Yunanistan.

Nuri Conker, dönemin askerî sorunlarını anlatırken bunlara çok güzel çözümler de bulmuş, anlatmış ve ayrıca desteklemiş. :) Ayrıca Atatürk ile aralarındaki sohbetten kısa bir örneğin kitabın başında verilmesi de çok güzel olmuş. Böyle dostluklar herkese lazım...

Atatürk'ün kaleme aldığı bölüme gelirsek, şaşırtıcı bir derecede akıcı geçti. Keşke daha çok kitap yazsaymış da biz de o kitapları zevkle okusaymışız. Şunu da belirtmek isterim ki Atatürk'e çok ön yargılı bir insandım, çevrem sağ olsun. Ancak kitaptaki üslubu, konuları ele alış biçimi, örneklerle anlatışı, Atatürk'ün aslında kulaktan dolma bilgilerle yargılanmaması gerektiğinin kesin bir kanıtıdır. O kadar samimi ve içten ki, sanki Nuri Conker ile birlikte karşınıza geçmişler ve sohbet ediyorlar. Aynı şekilde milletine de öz güven aşılamayı unutmamış, sürekli yiğitlikten, kararlılıktan ve kısmen de yaşadıklarından bahsetmiş. Ki Nuri Conker'de benzer bir üsluba sahip.

Kitabın bu ülkenin her vatandaşı tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Ki bir dönem yasaklanmış olması kitabın da karizmasını arttırıyor :)
200 syf.
·3 günde·9/10
Yazar Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gözükse çocukluk arkadaşı Nuri Conker'in yazar olarak eklendiği ve Nuri Conker'in Zabit ve kumandan kitabını birkaç günlük bir gecikmeyle okuduğu için ,suçlamayı hakediyorum diyerek başladığı kitapta tüm sayfalar bir eski Türkçe ve günümüz Türkçesi ile devam ediyor.

Giriş bölümünde harp tarihinin askerlere tecrübe kazandırdığı, harp oyunları ve tatbikatların savaşın birer taklidi olduğu asıl tecrübenin savaşla kazanıldığı, birçok komutanın savaşı bizzat yaşayarak tecrübe kazandığı, Alman ordusunun bu tecrübeyi kazanmak için savaşı bile göze aldığı, savaşın savaşta öğrenildiği, ülke ve orduların savaşa her an hazır olması gerektiği üzerinde durulurken devamında silah sistemlerinin nasıl olması vb bilgilerle ilerliyor.

İkinci Bölümde Nuri Conker'in yazılarıyla karşılaştığımız kitap 1914 yılında yazılsada Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’na girmesi nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk tarafından basımı ertelendi ve 1918 yılında basımının ardından Damat Ferit tarafından toplatıldı. Kitap toplatılmasının ardından ikinci basıkısı 1956 yılında tekrar basılmış olup Hasan Âli Yücel tarafından İş Bankası Kültür Yayınları katkılarıyla tekrar basılmıştır.
200 syf.
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk'ün arkadaşı Nuri Conker'e yanıt biraz da tasdik niteliğiyle yazdığı Zabit ve Kumandan ile Hasbihal bugün dahi askeri kurumlarda başucu kitabı olmalıdır. Sebebi ise şöyle: Mustafa Kemal Paşa'nın, -her ne kadar daha taze bir askerken bunları yazmış olsa da- fikirlerinin ve önerilerinin çok değil 1-2 yıl sonra askeri bir mecburiyet olarak ortaya çıkması tesadüf değildir.Burada bir mücadelenin kıvılcımını okuyoruz. Tedbirler, öneriler, fikirler, eleştiriler. Sıfırdan başlayan bir asker olarak, erliği de komutanlığı da hesap edebiliyor, küçük yanlışların bir orduyu yok edebileceğini şiddetle vurguluyor. Tekrar tekrar okunacaklar listesine çoktan eklendi bile.
102 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bilgi ve dehasının ışığında aydınlatıcı bilgiler içerir. Çok sade bir dil ile Türkçe çevirisinin yanı sıra Osmanlıca oirjinal metni de vardır. Mustafa Kemal 'in farklı zaman ve mekanlarda çekilmiş asker üniformalı fotoğrafları da yer almaktadır.
200 syf.
·4 günde·10/10
Mustafa Kemal Atatürk 'ün okul arkadaşı Nuri Conker 'in Balkan Savaşları hezimeti sonrası yazdığı Zabit ve Kumandan kitabına cevaben 1914 yılında yazdığı ancak dönemin şartları gereği 1918 yılında yayınladığı 32 sayfalık kitaptır.

Aslında kısa bir kitap olmasına rağmen Ruşen Eşref Ünaydın tarafından yazılan gayet uzun ve tafsilatlı önsöz ile gayet doyurucu bir kitap okursunuz.

Mustafa Kemal'in gençliğinde dahi ne kadar idealist bir insan olduğunu kitabın satırları arasında daha fazla göreceksiniz .

Mustafa Kemal, tarih ve özellikle askeri tarih alanında merakınız varsa kesinlikle okuyun vu kitabı.
200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Zabit ve Kumandan kitabı Nisan 1914'te Mehmet Nuri Conker tarafından kaleme alınmış olup, Umumi Harp yüzünden 1918 senesinde neşredilme imkanı bulmuştur. Kitabın bidayetinde yer alan Zabit ve Kumandan kısmına Hasbihâl adıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün yorum ve izahları eklenmiş olup; bu iki eser bir arada neşredilmiştir. Eser oldukça fazla Osmanlıca kelime ve askeri terminoloji içermektedir. İş Bankası Kültür Yayınları, eserin orijinalini ve günümüz diline aktarılmış hâlini bir arada sunmaktadır.
52 syf.
·Beğendi·8/10
Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı kitaplardan önemli bir tanesi. Özellikle bir asker olarak, askerliği iyi tahlil eden ve özellikle Türk askerini yücelten, bulunduğu dönemi iyi gözlemlemiş ve ileri görüşlülük bildiren bir eser.
52 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Atamızın kumandanlık,subaylık ve zabitlik üzerine yazmış olduğu,derlemiş olduğu bu kitap her Türk genci tarafından okunmalıdır. Okunması ve anlaşılması pek kolay bir eser ne yazık ki değil. ‘50 sayfa hemen biter.’ düşüncesiyle kitaba başlamayın derim. Not alarak ve anlatılanları sentezleyerek okursanız kitap bittiğinde birkaç temel noktayı yakalarsınız. Bu sayede yaşantınızda ve iş/okul hayatınızda bu noktalara özen gösterirsiniz. İyi okumalar.
163 syf.
·Beğendi·10/10
Atatürk'ün askeri açıdan kazandığı zaferleri teorik açıdan kanıtlayan bir kılavuz diyebiliriz. Çok kısa, öz ve faydalı bir askeri döküman. Kumandanda olması gereken vasıflar Ata tarafından harikulade bir şekilde açıklanmış. Herkese ama özellikle de muvazzaf olan askerlere tavsiye edilir.
200 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Mustafa Kemal ATATÜRK'ü lider yapan en önemli özelliği kuşkusuz "O'nun "entelektüel" olması. Dünyaya, hayata açık bir subayın kendini geleceğe nasıl hazırladığı "O nun mevcut notlarından anlaşılmakta. Ordu, asker, subay ve kahramanlık gibi kavramlarla ilgili düşüncelerini, özeleştirilerini, hatıralarını, özellikle Trablusgarp ve Balkan Harbi'nde yaşadıkları olayalara dair değerlendirmeleri bu eserinde okunabilmektedir.
Subayın nitelikleri, nasıl olması gerektiği hususundaki fikirlerinin yanı sıra, taarruz ruhunu anlatırken verdiği örnekler de onun dünyayı takip ettiğini gösteriyor.
Çanakkale savaşında askere ruh veren düşünceler de bunlar olsa gerek.
Atamı saygıyla anıyorum...
200 syf.
·Puan vermedi
Harp okulunda okutmuşlardı bir subayın nasıl olması gerektiğini çok güzel anlatmış Gazi Mustafa Kemal , her Askerin okuması gereken bir kitap
Kuşku yok ki, bizim milletimizin kişiliği de bütün kişilikler gibi yükselmeye, istenilen biçime dönüşmeye uygundur. Fakat kendisi olmak koşuluyla!..
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 14 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ordu denen uygulamalı okulun, ancak böylelikle, makamına layık bölük komutanları, makamına layık tabur, alay vs. Komutanları yetiştirmesi sayesinde ;milletin evlatları bir sürü gibi değil şanlı, şerefli insanlar olarak şan ve şerefe yönlendirilebilir.
Çünkü bu uyuşuk zihinlerden ve durgun kanlardan oluşmuş yığınlar, taş, demir ve odun yığınlarından daha eylemsiz ve daha ağırdır.
Yüz kişi kadar savaşçı ve muhafız askeriyle düşmanın Eritre taburuna taarruz ettim. Beş yüz metreye kadar yaklaştım. Tahkimatlardan üzerimize ateş açıldı.
Sağ kolumdan kurşunla yaralandım. Çok kan kaybediyorsam da askerin manevi kuvvetini bozmamak için savaş hattından çekilmeyeceğim. Ölürsem yanımda Remzi Efendi vardır. O benim kuvvetimi de idare eder.
Çünkü, "Bu adam vatansızdır" demektir. Onun vatanı yoktur. Zira çocuklarından olduğunu iddia ettiği vatanı düşmanların çiğnediği gün o, anasının yardımına koşmamıştır.
Mustafa Kemal Atatürk
Sayfa 56 - "Zabit ve Kumandan" bölümü

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal ve Diğer Askeri Yazılar
Alt başlık:
Atatürk’ün Kaleminden-3
Baskı tarihi:
2016
Sayfa sayısı:
120
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051820354
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kaynak Yayınları
Baskılar:
Zabit ve Kumandan ile Hasbihal
Zabit ve Kumandan İle Hasbihal
Zabit ve Kumandan ile Hasb-ı Hâl
Zabit ve Kumandan İle Hasbıhal
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal ve Diğer Askeri Yazılar
Bu kitap Atatürk'ün 1909-1914 yılları arasında kaleme aldığı askeri yazılarını bir araya getiriyor.
"Takımın Muharebe Eğitimi"ne Önsöz (1909)
Cumalı Ordugâhı (1909)
Ali Rıza Pasa Adına Kaleme Alınan "Genel Eleştiri" (1910)
Taktik Tatbikat Seyahati (1911)
Zabit ve Kumandan ile Hasbıhal (1914)

Kitabı okuyanlar 393 okur

  • Şükür SEVİNDİK

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0