Dagobert Von Mikusch (Almanya)
Batı uygarlığı, onsekizinci yüzyılda başlayan ve zamanımıza kadar uzanan bir atılımla kendi siyasal ve toplumsal kurallarını bütün dünyaya yaymıştır. Böylece Batı kültürü bir dünya kültü­rü halini aldı. İşte Türkiye'de de daha önceden başlayan bu batılılaşma hareketini Mustafa Kemal enerji ile ele alıp sona erdirmiş, sert ve çok kere amansız
Ecevit
Gelmiş geçmiş en namuslu politikacılardan biriydi. Hayali, köykent projesiydi. Dokuz köyü pilot bölge seçti. Eşek bile yürümekte zorlanıyordu, 160 kilometre yol yaptı, uçak pisti gibi, dörder şeritliydi. İki bardak yağmur yağınca çoluk çocuk boğuluyorlardı, köprüler yaptı. Zehirleniyorlardı, derelere akan fosseptikleri kapattı, kanalizasyon yaptı.
Sayfa 62 - Kırmızı Kedi Yayınevi, 2016Kitabı okuyor
Reklam
#aytunçaltındal
Batı burjuvazisi 8. Henry'yi daima "karı düşkünü" bir kral olarak tanıtır. Onun Roma'daki Din Devleti'nin egemenliğine karşı yürüttüğü mücadeleyi gözlerden uzak tutturur ya da önemsizmiş gibi gösterir. 8. Henry'nin Roma'ya karşı yaptığı çıkişlarx kendi gününe göre radikal niteliktedir. Aynı dönemin ünlülerinden Thomas More bile, onun radikalizmi karşısında"reaksiyoner" sayılır. 8. Henry Roma'ya karşı çıkarken, Thomas More, koyu bir Katolik olarak, tüm Protestanların yakılmalarını ve kralın da Papa'ya boyun eğmesini istiyordu. Sonunda 8. Henry daha önce şansölye yaptığı More'u idam ettirdi.
Sayfa 174 - Destek YayınlarıKitabı okudu
#aytunçaltındal
Bir ülkede, birey(ler)in iktisadi bağımsızlığı yoksa, siyasal özgürlükleri, Katılma güçleri ve geleceklerini belirleme hakları da yoktur, olamaz.
Sayfa 152 - Destek YayınlarıKitabı okudu
#aytunçaltındal
Din ile Devlet'in ayrı ayrı özerk ve bağımsız kurumlar olmalarını savunan Secularism'den ayrı olarak Laicisme, Din'in Devlet'in kesin denetimi altında olmasını savunur. Kanımızca bu tür bir davranışın kaynağı ilk kez Bizans'ta ortaya çıkmıştır. Bizans'ta Kilise, imparatorluğun kesin denetimi altındaydı.
Sayfa 144 - Destek YayınlarıKitabı okudu
Suçüsü Edebiyat Dergisi'nde " Deniz Sarıtop - Bir Cinayet ve Diğer Halkaları " Dünya Edebiyatı Klasiği bir şiir tadında . Esrarengiz bir cinayet ve seri cinayetler... gazetedamga.com.tr/kultur-sanat/su...
Reklam
Sunuş
Ahmet Mithat Efendi'nin Felâtun Bey ile Râkım Efendi romanı, Tanzimat döneminin kültür tartışmalarına bir temsil alanı açar. Tartışmalar ağırlıklı olarak Batılılaşma, alafrangalaşma tartışmalarıdır. Bu çerçevede Tanzimat aydını; Bir insan anlayışı, bir şahsiyet modeli ortaya koymaya çalışır.
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Dinler kendilerini kültür aracılığıyla insanlara ulaştırırlar, insanlar da özgür iradeleriyle tercihte bulunurlar.
Bizi Savaş meydanlarında yenemeyen ezeli düşmanlarımız, şimdi de kültür yoluyla köle yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
210 syf.
3/10 puan verdi
·
19 günde okudu
Açıkçası bi kitap için kurmaktan hiç hoşlanmadığım bir cümle olacak ama bence tamamen “vakit kaybı” tüm kitabı sanırım şimdi güzelleşiyor umuduyla okudum ama asla kitap sizi içine almıyor yazıldığı dönem itibariyle düşünüp saygı duymak istiyorum örneğin kadınların sorduğu sorularla erkeklerin yozlaşmış kültür yapılarını görüp farkedip bundan utanç duyması güzeldi ama yazar açısından da baktığımda bu kadar “feminist” bir kadının bir ütopya kurarken bile kadınları annelikle öne çıkarmasından ben çok rahatsız oldum şayet Terry kadar çiğ bir insan değilseniz bu kitabı okuyup aydınlanabileceğiniz bir fikir olmaz zaten Terry karakteri bile fazla zorla yazılmış iticilikte bir karakterdi uzun lafın kısası tavsiye etmiyorum.
Kadınlar Ülkesi
Kadınlar ÜlkesiCharlotte Perkins Gilman · İthaki Yayınları · 201811,4bin okunma
Reklam
Çiçerin
“Hakikî kültür, kazanılan ve benimsenen bilgilerin zenginliğidir. Geçmiş davaların kültürlü bir şekilde idraki ve tevarüs edilmesidir. Karılaşılan durumların doğru olarak anlaşılması için de, bunların makul ve tenkidi bir surette açıklanabilmesidir.
Sayfa 346
534 syf.
·
Puan vermedi
·
29 günde okudu
“Attilâ İlhan romanları, hem roman sanatı için hem tarihimiz açısından çok parlak bir kültür varlığı sayılmalıdır." Ben de romanlarını okuduğumda birçok açıdan hayran kalmıştım bu değerimize. Cumhuriyet tarihini farklı bakış açılarıyla kayda geçiren yazarımız Atilla İlhan, yorumlarıyla da sanki bir fener gibi yol gösteriyordu bize. Herkesin okuması gereken bir eser bu, özellikle gençlerin..
Yaraya Tuz Basmak
Yaraya Tuz BasmakAttila İlhan · Bilgi Yayınları · 1982118 okunma
Anne ve babasının istekleri ile kendi istekleri sebebiyle ortaya çıkan çatışmalarda bir orta yol bulmayı erken yaşta edinen Mustafa Kemal, ömrü boyunca gururla sürdüreceği askerlik mesleğini hayatı ile eş tutar. Onun askerlik alanındaki başarıları, dost ve düşman ayrımı olmadan, tüm dünya tarafından onaylanmış ve takdir görmüştür. On iki yaşındayken başlayan askerlik yolundaki ilk adımları Atatürk'ün sadece bir asker olması ile sonuçlanmaz. O, birçok savaşın tam ortasında ve en sıcak çatışmalarında yer alırken, birçok savaşın ise doğrudan başında veya bazılarının kaderini değiştiren noktasında bulunur. Bu meslekte son derece başarılı olsa da, askeri güçle savunulan ve kazanılanın yeterli olmadığını her zaman vurgular: "Bir millet, savaş alanlarında ne kadar zafer elde ederse etsin, o zaferin sürekli sonuçlar vermesi ancak kültür ordusu ile mümkündür."
"Bir millet, savaş alanlarında ne kadar zafer elde ederse etsin, o zaferin sürekli sonuçlar vermesi ancak kültür ordusu ile mümkündür."
Mustafa Kemal AtatürkKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.