Giriş Yap
Üniversite yaşamım, çalışmalarım ve aldığım kültür gerçek değildi. Hayata ve topluma dair, kağıt üzerinde gayet güzel görünen bir sürü teori öğrenmiştim ama şimdi bizzat hayatın kendisi ile tanışıyordum.
Demir Ökçe, Jack LondonSayfa 53 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Reklam
376 syf.
·
Puan vermedi
Şiddetle tavsiye edilir...
Siz de benim gibi ATATÜRK ile ilgili birçok kitap okudu iseniz ve sıradışı bir kitap istiyorsanız, işte o kitap; " Atatürk'süz İlk On Gün " 10 Kasım ile 20 Kasım arasındaki 10 gün içerisinde yurt içinde ve yurt dışında neler yaşandığını okuyacaksınız. ATATÜRK'ün ölümünden sonra dünya basınını okuduğumuzda ATATÜRK için en çok kullanılan iki ifade 'Dahi' ve 'Diktatör'. Dahiliği konusunda herhangi bir yorum yapmak abesle iştigal olur. Gelelim 'Diktatör'lük meselesine. Diktatör kelime anlamı olarak 'buyurgan' demektir. Kelime itibariyle ATATÜRK pekala diktatör olabilir. Ana konu 'nasıl bir diktatör' olduğudur. Bu konuda kitapta bir çok açıklama mevcut. En beğendiğim açıklamayı İsveçliler yapmış: " ATATÜRK şüphesiz harp sonrası gelen diktatörlerin en dikkate değer olanıdır. Evvela Türkiye'yi müstakil bir millet mevkiini kaybetmekten kurtarmıştır. Sonra yeni bir Türk Devlet'i yaratmış, memlekete yeni bir anayasa, yeni bir kültür ve yeni bir milli ülkü vermiştir. Başka başka mahiyette diktatörler vardır. Bunlardan bazıları hürriyeti boğar. Bazıları da aksine olarak millete hürriyet ve kültür verirler. ATATÜRK Türkiye'si bu sonuncusu tipin timsalidir. " 1938 Türkiye'si için yurtdışında yapılmış şu değerlendirme ise çok çok kıymetlidir ; " ATATÜRK, Türkiye'yi tek bir düşmanı kalmaksızın bırakmıştır. Bu, zamanımızın hiç bir şefinin başaramadığı bir iştir. " Çok değil, sadece 16 yıl önce denize dökülen Yunanistan, ATATÜRK'ten 'dost ve düşmanlarının hayran olduğu bir deha' olarak bahsederken, zamanın en büyük siyasi figürü olan ve güneş batmayan imparatorluk ünvanının sahibi İngiltere, ATATÜRK'ten 'her açıdan tek ve benzeri olmayan devlet adamı' olarak bahsediyordu. ATATÜRK'e duyulan saygının en büyük göstergesi de Avrupa'yı ve hatta dünyayı titreten Hitler'in şu sözlerinde saklıdır; " Bizim amacımız dünyayı Nazi egemenliği altına almak ama ben Türkiye ile hiçbir zaman düşman olmayacağım yani dünyada savaşmayacağım tek ülke Türkiye'dir. " Kitapta bunları ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Özellikle yurt içinde yazılmış köşe yazıları ise sizleri aşırı duygulandıracak. Nutuk'tan sonra ATATÜRK'e dair okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Mutlaka alın, okuyun ve kütüphanenize koyun. Saygılar...
Atatürk'süz İlk On Gün
9.5/10 · 19 okunma
Roman-Öykü Kuramına İlişkin Temel Kitap Önerileri
Araştırmacı-yazar, Necip Tosun’un öykü ve roman kuramına ilişkin yaptığı başucu okuma listesi: Jean Paul Sartre, Edebiyat Nedir?, Payel Yay. William L. Randall, Bizi Biz Yapan Hikâyeler, Ayrıntı Yay. H. E. Bates, Kısa Öykü: Yazınsal Bir Tür Olarak, Bilge Kültür Sanat Yay. E. M. Forster, Roman Sanatı, Adam Yay. A. Robbe-Grillet, Yeni Roman Yazko Yay. R.Wellek-A.Warren, Yazın Kuramı, Altın Yay. René Girard, Romantik Yalan ve Romansal Hakikat, Metis Yay. Georg Lukacs, Roman Kuramı, Metis Yay. Vladimir Nabokov, Edebiyat Dersleri, Ada Yay. Umberto Eco, Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti, Can Yay. Umberto Eco, Açık Yapıt, Can Yay. Italo Calvino, Amerika Dersleri, Can Yay. Walter J. Ong, Sözlü ve Yazılı Kültür, Metis Yay. Alberto Manguel, Kelimeler Şehri, YKY. Donald Kuspit, Sanatın Sonu, Metis Yay. Mihail Bahtin, Sanat ve Sorumluluk, Ayrıntı Yay. Mihail Bahtin, Karnavaldan Romana, Ayrıntı Yay. Tzvetan Todorov, Yazın Kuramı, YKY Dorrit Cohn, Şeffaf Zihinler, Metis Yay. Franco Moretti, Modern Epik, Agora Kitaplığı Fredric Jameson, Dil Hapishanesi, YKY. Tzvetan Todorov, Poetikaya Giriş, Metis Yay. Roland Barthes, Yazının Sıfır Derecesi, Metis Yay. Rollo May, Yaratma Cesareti, Metis Yay. Walter Benjamin, Son Bakışta Aşk, Metis Yay. Gennadiy N. Pospelov, Edebiyat Bilimi, Evrensel Kültür. Susan Sontag, Sanatçı: Örnek Bir Çilekeş, Metis Yay. Paul de Man, Okuma Alegorileri, Paradigma Yay. Peter Bürger, Avangard Kuramı, İletişim Yay. Virginia Woolf, Bir Yazarın Güncesi, Oğlak Yay. (Günce) Katherine Mansfield, Bir Hüzün Güncesi, Can Yay. (Günce) Cesare Pavese, Yaşama Uğraşı, Can Yay. (Günce) Fernando Pessoa, Huzursuzluğun Kitabı, Can Yay. (Günce) Laurence Sterne, Tristram Shandy, YKY. (Roman) John Fowles, Fransız Teğmenin Kadını, Ayrıntı Yay. (Roman) Julian Barnes, Flaubert’in Papağanı, Ayrıntı Yay. (Roman) Italio Calvino, Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, YKY. (Roman) Fredric Jameson, Dil Hapishanesi, YKY. Philip Gourevitch, Yazarın Odası, Timaş Yay. Tzvetan Todorov, Fantastik, Metis Yay. David Lodge, Kurgu Sanatı, Hece Yayınları. Michel Butor, Roman Üstüne Denemeler, Düzlem Yay. Milen Kundera, Roman Sanatı, Afa Yay. Ian Watt, Romanın Yükselişi, Metis Yay. Umberto Eco, Genç Bir Romancının İtirafları, Kırmızı Kedi Yay. Northrop Frye, Eleştirinin Anatomisi, Ayrıntı Yay. Seymour Chatman, Öykü ve Söylem, De ki Basım Yay. Wayne C. Booth, Kurmacanın Retoriği, Metis Yay. Boris Suçkov, Gerçekliğin Tarihi, Adam Yay. George Steiner, Tolstoy mu Dostoyevski mi, Türkiye İş Bankası Yay. Harold Bloom, Batı Kanonu, İthaki Yay. Emile Benveniste, Genel Dilbilim Sorunları, YKY. George Bataille, İç Deney, YKY. Paul de Man, Körlük ve İçgörü, Metis Yay.
Neyi biyolojinin belirlediğini, neyin insanlar tarafından biyolojik mitler kullanılarak haklı çıkarılmaya çalışıldığını nasıl bilebiliriz? Bunu anlamak için önemli kurallardan biri, “Biyoloji izin verir, kültür engel ler,” kuralıdır. Biyoloji çok geniş bir yelpazedeki olasılıklara hoşgörüyle yaklaşır. İnsanları bazı olasılıkları fark etmeye zorlayıp diğerlerini yasak layan kültürdür. Biyoloji kadınların çocuk doğurmasını sağlarken, bazı kültürlerse kadınları bu olasılığı fark etmeye zorlarlar. Biyoloji insanla rın birbiriyle cinsel ilişkiye girmekten zevk almasını sağlarken, bazı kül türlerse onların bu fırsatı fark etmesini yasaklarlar. Kültür genellikle sadece doğal olmayan şeyleri yasakladığını ileri sü rer, ama biyolojik bir perspektiften bakınca her şey doğaldır. Mümkün olan şey, tanım gereği doğaldır. Gerçekten doğal olmayan, doğa yasala rına aykırı bir tavır zaten ayakta kalamaz, bu yüzden de yasaklanmasına gerek yoktur. Hiçbir kültür, insanların fotosentez yapmasını, kadınların ışık hızından daha hızlı koşmasını veya negatif yüklü elektronların bir birine doğru çekilmesini yasaklamaya kalkmamıştır.
Reklam
"Yiyeceği ekmeği evde yapmak için efor sarf etmekte hiç tereddüt etmeyen insanımızın tüketilecek şey kültür olduğunda kendisini sıradanlık denizinin akıntılarına salıverdiğini görüyoruz."
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42