İlk olarak 2016'da yayınlanmıştır. Yazarı Bartlett, siyasi düşünce grubu olan Demos'un Sosyal Medya Analiz Merkezi'nin yöneticisidir. İngiliz Telegraph gazetesinde düzenli yazı yazmaktadır. Kitabın konusu olarak Dark Net; Darkweb, deepweb gibi isimlerle de anılmaktadır. Değişken IP adresleri kullanarak sürekli hareket eden ve dolayısıyla Google gibi arama motorları tarafından tespit edilemeyen sitelerin bulunduğu ve Tor Browser ile erişim sağlanabilen paralel bir internet sitesi ağıdır. Sahip olduğu içerik nedeniyle yasal değildir fakat denetimi de yapılamamaktadır. Sahip olduğu yasal olmayan içerikten kasıt, aklınıza gelebilecek her türlü pis iştir; cinayet borsaları, uyuşturucu satışı, silah ve cephane satışı, çocuk pornosu, kiralık katiller, neo-nazizim propagandası vb. Yazar bunları incelerken çok sayıda mağdur ile ve sitelerin yapımcılarının bir kısmı ile de iletişime geçmiş. Bu tür ağların kullanımı çok yakın zamana denk geldiği için verilen örnekler hep 2010-2014 yılları arasında ki bu çok önemli bir özellik. Yakın zamanda tür sistemlere getirilebilecek önlemlerin ne olacağına fazla değinilmemiş. Bu konularda şimdiye kadar yayınlanan makalelerin geneli darknetin psikolojik etkisiyle ilgili. Fakat yakın zamanda daha farklı açılardan bakan, derin akademik çalışmalar yapılacağını sanıyorum. Meraklı olanlara tavsiye ederim.

FBI yıllardır kütüphane sistemine girip kayıt tutar. Okuma alışkanlıklarını inceler, bazı kitaplar işaretlidir, nükleer kitaplar veya nazizim ile ilgili kitaplar gibi. İşaretli kitapları alan kişi izlenir ve daha sonra FBI'ın bilgisayar kayıtlarına girerler.

Yasal veya değil, bunun hiçbir önemi yok. BİLGİ DOĞRUDAN KULLANILMAZ SADECE YOL GÖSTERİR...
---
SEVEN filminden

Zizek bize Bolşevik Devriminin hiçte masum olmadığını aslında devrimin diyalektiğinde özünde bunların olduğunu tekrar tekrar anlatmış. Arzusunu gerçekleştiren efendinin ( Bolşevikler) gericilik ve tarihsel ilerleme karşısında yapılan terörün İnsanın insanlığını kurtardığını, Stalinizm ve Nazizim arasındaki nüansın insanlığı yaşatmak ve yaşatmamak kadar ince olduğunu aktarmış. Tıpkı Fransız Devriminde Jakobenlerin başlattığı terör döneminde olduğu gibi ( Tiranlığa karşı aydınlığın despotizmini savunur) Tıpkı Kemalist Devrimde İstiklal mahkemelerinin kurulması, iç isyanların bastırılması(1925- 1937) olduğu gibi.

Erim Asya, bir alıntı ekledi.
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Nietzsche ve Nazizim
Nietzsche'nin fikirleri de, üstün insanın, irade gücüyle Almanya'nın büyüklüğü önünde engel teşkil eden bütün ahlaki kısıtlamaları paramparça edecek bir büyük ulusal lidere dönüştürülmesiyle aşırı sağın gündemine dahil edildi.

Nihai olarak Nietzsche'nin fikirleri ondan genç yaşta etkilenen bir subayın Nazizme varacak olan fikirlerinin sentezini oluşturacaktı. Çünkü Hitler üstün insana ulaşmanın ve insanın aşılması gereken bir şey olduğunu biliyordu ve bu yolda Büyük Almanya'dan geçiyordu.

Hitler Almanyası, Jane CaplanHitler Almanyası, Jane Caplan

__Katı ve Kibirli Tutumu ile HiTLeR Portresi Çizen Czentovic Ile Nazizim Mağduru Dr.B Karakterlerine Yer Verilen Eser; Nasyonal Sosyalistlerin Baskısı Nedeniyle Sürgün Hayatı Yasayan Yazarın Icinde Bulundugu Psikolojiyi Gözler Önüne Seriyor . . .

__Satranç Tahtasındaki SİYAH ve BEYAZ Kadar ZIT İki Oyuncunun Müsabakası; Nazizim ve Karşıtlarının 2.Dünya Savaşı Mucadelesini Simgelerken. . .

__Czentovic'in Oyun Esnasındaki Kasti Hantal Hamleler Silsilesiyle Rakibine Uyguladığı Psikolojik Dayanıklılık Testi ise GESTAPO'nun Dr.B'ye ve O Dönemde Uygulanan İşkence Yöntemlerine İşaret Ediyor. .

__Adeta ENIGMA'nın ŞİFRELERİ Gibi Üzerinde Günlerce Düşünülüp Çözülmesi Gereken Çok Sayıda Kurgunun Yer Aldığı Bir Başucu Kitabı Diyebilirim. . .

Sefa, bir alıntı ekledi.
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Nazizim
Naziler kitlelere iş,ekmek,adaletli gelir dağılımı, güçlü ve büyük bir Almanya vaat ederken,onların içinde bulunduğu koşulların sorumluluğunu da Yahudiler'e ,sosyal demokratlara,komunistlere ve diğer ülkelerin halklarına yükleyerek iç ve dış düşmanlara karşı milli birlik ve beraberliğin ırkçı bir biçimde bayraktarlığını yapıyorlardı.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 13 - Yason Yayınları)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 13 - Yason Yayınları)
Ümit ERDAL, Serenad'ı inceledi.
13 Mar 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben hep isterimki kitapla bir bütün olayım beni çeksin içine .Livaneli'nin bu sıcak, her sayfasını çok beğenenerek okuduğum bu yapıtı, tam istediğim gibi beni içine çekti.
Her şey bir prof'un türkiye'ye gelip, gizli bir gecmisini , yad etmesiyle başlar.
Yapıtta, birçok şey öğreniyor insan daha önce duyduğumuz, strumayı evet bu struma , tam romanın baş olay örgüsü.
Sadece strumayla bitmiyor mavi alay, nazizim, ermeni olaylarida basta olmak üzere yapita eşsiz bir tat katmış.
Bir kadinin da dimdik ayakta durabilecegini, birçok olumsuzluklara karşı direnebilecegi ve başarılı olabileceğinide birkez daha görmüş oluyoruz.
Struma olayına, biraz değinmek isterim.
Bu tarihimizde, aslında bizle alakası olmayıp,ama bu suça ortak olamamızı sağlayan lanet olası ingiltere yüzünden onca Adem oğlu kaderine mahkum bırakılmış.Keşke böyle bir hadise olmasaymış .Tabi böyle bir hadisede olmasaydı romanlara konu olmazdı.Keşke olmasaydıda yinede konu olmasaymış.
Elvada max, elvada nadia hayalide olsa kitaplarda anlatilanlara göre (cennet cehennem kavramı olarak)öbür dünyada buluşmalarını temenni ederim.

1944 yılından beri o kadar çok yayınevi, o kadar çok basmış ki bu eseri, eğer yanılmıyorsam Türkiye'de baskı şampiyondur. Sitemizde de çok okunmuş, çok güzel yorumlar yapmış bu kıymetli okurlar. Ben bu kitap üstünden daha çok yazarını ele almak istedim.

Stefan Zweig edebiyatta Pasifizmi temsil eder ve hatta denilebilir ki, o muazzam edebi sunumuyla Pasifizmi bilim dünyasının kucağına olgunlaştırıp vermiştir. Yahudi olmasına karşın, tıpkı Kafka gibi Siyonizm’in açık bir destekçisi olmamıştır. Her insan doğduğunda birtakım kimliklerle gelir dünyaya. Milleti, dini gibi…Herkes kadar, kendi milletine karşı sevgi, bağlılık ve ortaklık duygusu hissetmek farklı ve kabul edersiniz ki; doğal bir şeydir. Sorun, bu aidiyetten şiddet devşirip aidiyeti farklı olanlara hayatı zehir etmek, yani şiddettir.

Konu şiddete karşı yaklaşımda düğümleniyor. Yine de Pasifizmi yanlış tanımak ve tanıtmamakta fayda var: Pasifist, her türlü mülke zarar verilmesine çok açık bir biçimde karşıdır. Şiddetin kaynağını araştırmaz, şiddeti kaynağına göre sınıflandırmaz. Şiddete kategorik olarak karşıdır, nokta.

Netleştireyim: Pasifist, bireysel şiddet ile devlet şiddeti arasında bir fark görmez. Bırakın bizdeki yakıp yıkan gösterileri, Greenpeace bile pasifist değildir ve pasifist protestonun nasıl yapılacağına örneği ancak Gandi'nin tuz yürüyüşünde bulabiliriz. Aktivizmin yüceltildiği günümüzde, Pasifizm tarihin unutulmuş birçok değerinden biridir.

Bir yolcu gemisinde geçer. Satrancı tamamen para kazanma aracına dönüştürmüş Mirko’ya rakip dayanmaz. Oldukça duygusuz hatta merhametsiz denebilir. Gemi yolcularının kurduğu zayıf ittifak sürekli yenilmektedir. Tesadüfen ortaya çıkardıkları Dr.B ise faşizmin işkence tezgahından geçmiş ve işin garibi satrançtaki ustalığını da işkence günlerinde kazanmış biridir.

Kuşku yoktur ki yazarın Mirko üstünden çizdiği karakter kendisi de çok acı çektiği Hitler-Nazizim-Faşizmdir. Mirko’ya karşı zayıf ittifak yapan gemi yolcularını da Hitler karşısında dağılan Avrupa devletleri olarak görebiliriz. Dr. B ise, işkence günlerindeki direnci ve Mirko karşısındaki oyunuyla insanlık onurudur, bana göre. Kavgasız, belki de pasifist ama direnen bir onur.


"Okunmalı"dan başka ne denilebilir ki?!

Aslı Baykar, Satranç'ı inceledi.
07 Şub 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitap kısa olmasına rağmen içerisine çok şey sığdırılmış.. Unutulmaz bir tat bırakan muhteşem bir eser. Kitapta Dr.B'nin Nazizim baskısı sırasında işkencecisinin cebinde bulduğu kitaptan satranç oynamayı öğrendiği ve birgün bir gemi yolculuğunda karşılaştığı dünya satranç şampiyonu ile arasında gerçekleşen satranç oyunundan bahsedilir. Tavsiye edebileceğim ve en iyilerim arasına girebilecek bir kitap.

mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
06 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hıristiyanlık ve Nazizim gibi bazı dinler,milyonlarca insanı sadece nefret yüzünden öldürdüler,kapitalizmse milyonlarca insanı açgözlülükle karışık bir umarsızlıkla öldürdü.

Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 326)Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens, Yuval Noah Harari (Sayfa 326)