Ünlemler mezarlığındayım. Acılarımı, cümlelerin kabrinde saklıyorum. Daha okuyacak meramlarım var. Daha kitaplara sığmayacak sözleri, sözcükleri, benleri ıslatacak ve uslanacam demlerim var.

Hayrettin Taylan
(TDK - Türk Dili Dergisi - Mart Sayısı)

Bu TDK ne işle meşgul acaba?
Bu TDK ne işle meşgul acaba? Dilimizde o kadar çok yabancı kelime özentiliği var ki. Üstelik bunlar TDK ‘nın resmî olarak kabul ettiği kelimeler. Mesela kreatif ingilizceden alınmış anlamı yaratıcılık olan bir kelime , bizim Türkçemizde yaratıcılık kelimesi yok muydu? İnovasyon ; yine ingilzceden alınmış yenilik anlamında bir kelime. Bizim dilimizde yenilik , yenileme diye bir kelime yok muydu? Bu ve bunun gibi saymakla bitmez. Üniversitenin kütüphanesinde bile böyle kelimelere yer veriliyorsa bizim dilimize yazık.

Elif, bir alıntı ekledi.
Dün 02:54

Masumluk saflık..
Türk Dil Kurumu’nun (TDK) internet üzerindeki Güncel Türkçe Sözlüğü’nde “bakire” sözcüğünü aradığımızda, karşımıza “cinsel ilişkide bulunmamış (dişi), kızoğlan, kızoğlankız” açıklaması, “bekâret” sözcüğüne baktığımızdaysa, “kızlık; saflık, temizlik, masumluk” gibi anlamlar çıkıyor karşımıza. Günlük dilde bekâret yerine daha çok kullanılan “kızlık” sözcüğünün anlamına baktığımızda da, “cinsel ilişkide bulunmamış bayanın durumu, bir kadının evlenmeden önceki yaşantısıyla ilgili” tanımlarını görürüz. Bu açıklamalara göre, cinsel ilişki ve/veya evlilik, Türkiye’de bekâretin ana ölçütlerini oluşturuyor.

Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 13)Bekaretin ‘El Değmemiş’ Tarihi, Hanne Blank (Sayfa 13)
Neyzen Tevfik, Türkçe '' Off '''u inceledi.
 13 Mar 00:18 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Feyza Hanım, bu kitapta (okuduğum yere kadar) medyada bulunan, sanatçısından siyasetçisine onlarca kişinin dili kullanma yeterliliğini incelemiş ve onları önümüze çıkararak kararı bizim vermemizi alaycı fakat yerinde bir üslupla bizden istemiştir. Ayrıca, hem cümle hem de bölüm aralarında bize dil bilgisi dersleri vermiş bulunmaktadır.

-(Tansu Çiller'in) ''Uluslararası terör ve bu konuda işbirliğine hazırız.'' biçimindeki sözleri, belki de o zamanlar pek farkında olmadığımız ''devlet-mafya-siyaset'' ilişkilerini, ''Susurluk Çetesi''ni ilk kez ele veren önemli açıklamalardı. Anlamadık ki! Yine dili sürçüyor sandık.Verdiği örnekler arasında fazlalığı sebebiyle dikkatimi çeken Tansu Çiller olmuştur. Acaba kendisiyle bir derdi mi vardır, Tansu Çiller'in Türkçe ile derdi olduğu gibi veya onunla siyasi görüşlerinin farklı olması gibi?

-'Sayın Tansu Çiller hükümeti ...' dendiğinde ''sayın'' olan Çiller değil, hükümet olur. Çiller'in ''sayın''lığında ısrarcı iseniz ''Çiller''den sonra bir ''-ın'' eki getirmek zorundasınız.Şu bir gerçek ki kitaptan sıkılana kadar, nedenini birazdan söyleyeceğim, en az beş sayfada bir güldüm verdiği örneklere.

-Çırılçıplak gazetecilere yakalanan Sibel Can, Ateş Hattı'na konuştu.
Gazeteciler neden çırılçıplak? Sibel Can'a ''nazire'' mi yapmaya çalışmışlar?

-Başka bir popçu da bir şeyler söylemeye çalışıyor: ''İyi birine, güzel birine benziyorsanız beni mutlu ediyor yani sonuçta.'' Şimdilik ne söylediği anlaşılmıyor. Biraz daha büyüyünce konuşmayı sökecek gibi görünüyor.
Kitaptaki birkaç örneği tam anlayamadım veya yanlış buldum. Örneğin;

-Futbolcu Tanju'nun ''Hayat güzel şey; ama yaşanırsa Hıncal Abi.'' sözü edebi bir bakış açısıyla kolaylıkla anlaşılabilir ve sorun çıkmaz diye düşünüyorum. (Açıklamada yaşanmayan şeyin hayat olmayacağı söylenmiş.)

-... soru tonlamasıyla bir ''Tamam?'' duyacaksınız. Yanıt için başka sözcük aramaya gerek yok. ''Tamam!''
Günlük hayatta pratiklik önemlidir ve bunun dil için de uygulanmasının yanlışlığını kavrayamadım.

-''Hoşça kal diyorum size.'' Yalnızca ''Hoşça kal'' dese, bunu ''dediğini'' anlamaz mıyız?
Anlardınız, fakat farklı kullanımlardan da zarar gelmez eğer doğruysa.

-... Çünkü ''oldukça'' sözcüğü, sanıldığının tersine çokluk değil, azlık anlamı katar.
TDK'dan aldığım açıklama şu şekildedir kelimenin anlamı ile ilgili:(Anlamı değişmiş olabilir.)Olabildiğince: "Bu oyun oldukça geniş bir sahada taammüm etmiştir." -A. K. Tecer. Ve görüldüğü gibi azlık anlamı da bulunmamaktadır.
Metindeki kişilere güldük geçtik, fakat yayında oldukları ve yazılı bir açıklama yapmadıkları için bu hatalarını ''affedebilir'' miyiz diye de düşünmedim değil.

Kitapta da geçtiği gibi, yapılan bu yanlışlar gün geçtikçe ve ihmalkar medyanın etkisiyle kök saldı ve normalleştirdi ne yazık ki.
Genel olarak, kitabı örnek teşkil etmesi ve dikkat çekici olmasından dolayı beğendim. Yazar, herkesin sahip olduğu dili koruma görevini, bu kitapla tamamlamış. Ben ise, ne yazık ki, yaklaşık 100 sayfasını okuyabildim. Bunun sebepleri ise örnek ve ardından gelen açıklama ikilisinin gittikçe monotonlaşması ve bu dil kullanımı yanlışlarının çoğunun farkında olmamdı.

Prof. Dr. Zeynep Korkmaz'ın bu kitabı aslen 2010 yılında Turkish Studies dergisinde yayınlanan "Oğuz Türkçesinin Tarihi Gelişme Süreçleri" isimli makalesinin geliştirilmiş ve kitaba dönüştürülmüş halidir. Bu geniş ve önemli konunun TDK yayını olarak kitaplaştırılması kanaatimce de gereklidir. Oğuz Türkçesi; bugünkü Balkanlar, Gagauzya, Türkiye, Suriye, Irak, Azerbaycan, Kafkasya, Türkmenistan ve Özbekistan'ın bir bölümünde konuşulan bir lehçedir. Konu içeriği olarak dönem ve bölgelere göre tasnif yapılmış ve bu dönemlere ait ses ve şekil bilgileri ayrı ayrı incelenmiş. Akademik bir yayın olduğu için konu hakkında bilgi gerektirebilir.

İroni Nedir?
TDK'ye göre Fransızca "ironie" sözcüğünden geçen, "söylenen sözün tersini kastederek kişiyle veya olayla alay etme" anlamına gelen sözcük.

Peki ironi kimlere yapılmaz?

Zeka seviyesi belirli bir seviyenin altında kalan, asgari imla ve noktalama kurallarından bile haberi olmadığı halde Türkçeyi güzel konuştuğunu zanneden, kendini zeki sanan aptallara yapılmaz.

Prof. Dr. Zeynep Korkmaz'ın bu kitabı aslen 2010 yılında Turkish Studies dergisinde yayınlanan "Oğuz Türkçesinin Tarihi Gelişme Süreçleri" isimli makalesinin geliştirilmiş ve kitaba dönüştürülmüş halidir. Bu geniş ve önemli konunun TDK yayını olarak kitaplaştırılması kanaatimce de gereklidir. Oğuz Türkçesi; bugünkü Balkanlar, Gagauzya, Türkiye, Suriye, Irak, Azerbaycan, Kafkasya, Türkmenistan ve Özbekistan'ın bir bölümünde konuşulan bir lehçedir. Konu içeriği olarak dönem ve bölgelere göre tasnif yapılmış ve bu dönemlere ait ses ve şekil bilgileri ayrı ayrı incelenmiş. Akademik bir yayın olduğu için konu hakkında bilgi gerektirebilir.

Şevkets, İngilizce Bilmeden Hepinizi I Love You'yu inceledi.
 28 Şub 21:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Kitap, ortak bir tiyatro için Amerika'ya giden Ferhan Şensoy'un başından geçen olayları anlatıyor. Dilin kullanım ustalıklarını görmek için bile okumak yeterli.
Giriş kısmında, Amerika'ya gitme aşaması çok hareketli ve sürükleyiciydi.
Amerika'da yaşanan olaylar; yedim, içtim, yattım ve bundan defalarca tekrar ettim şeklinde. Kitabın gelişme kısmındaki olayları pek doyurucu bulmadım.
Kitabın son kısmında ise, uçakta yaşadığı rahatsızlık, içimde burukluk oluşturdu. 92 yapım kitabı okurken "Amanın, inşallah Usta'ya bir şey olmaz" dedirtti bana.

XVI - Cazbantlı Boğa Ölümleri bölümü için, bilgilendirici ve ilgi çekici bulduğumu belirtmem gerekir.

***Ferhan Şensoy, dili müthiş kullanıyor. Sanki bir dilbilimcisi, kelime operatörü. Keşke TDK bu anlamda kendisinden yararlanabilse...
Kadirşinas bavul, gel dikiz ki, Hoşgeldin William, Selamün-hello, fuckını fikiim,,,


-Ön pöü!
Frenkçe'de "biraz" demek olan bu sözcüğü demeyi biliyorlar, ancak bildikleri burada son buluyor, ondan sonra onların uzun ve geniş bilememeleri başlıyor.
(bilgi yayınevi , sayfa:16)

Karım dışarıda kaldı, ben içerde, polis dışarısıyla içerisinin arasını belirleyen noktada...Ben, madensel şeylerim bip etsin, iki gözüm önüme aksın, makinasından geçtim...
(bilgi yayınevi , sayfa:19)

Kartvizitiniz var mı? Hayır, yok! Hayatta hiç kartvizitim olmadı. Bunu hıyarca buluyorum...
(bilgi yayınevi , sayfa:26)

Yemek dağıtımı başladı uçağımızda. Önce birinci sınıflar, sonra biznes sınıflar, sonra sıradan yolcular, en son biz sigara içen adiler.
(bilgi yayınevi , sayfa:28)

İşte böyle bir şey Amerika, herkes dolara aşık. Dolar orospunun biri, herkesi aldatıyor herkesle!
(bilgi yayınevi , sayfa:38)
Karımın mektubunu postalamanın derdindeyim. Zaten kimbilir kaç günde ulaşacak İstanbul'a, bir iki gün daha postalıyamazsam, giderken elden götürürüm, duygusundayım.
(bilgi yayınevi , sayfa:40)

Demek ki Aztek'ler türk ve asıl isimleri Aztürkler.
(bilgi yayınevi , sayfa:52)

Kadının söylediğinin dörtte üçünü anlamıyorum, dörtte birini varsayımla ingilizceye çeviriyorum sıcaktan bunalmış kafamda.
(bilgi yayınevi , sayfa:59)

İnsanın hiç bir yere yazmadan kafasında düzenleyebileceği en ilkel şeyleri, küçük küçük bölüm başlıkları biçiminde alt alta yazıp elde o kaatlarla dolaşmanın adı çalışmak! Dinlenmenin adını, çalışmak koymuşlar!
(bilgi yayınevi , sayfa:84)

Kahvemi içtim, gelen giden yok. Benden başka hiç kimsenin, buraya kahvaltıya gelmemesi, benim bir şeyi yanlış anladığımı gösteriyor elbette, ya da Kafkamatik yorumla, benden başka herkes kahvaltıyı unutmuş olabilir.
(bilgi yayınevi , sayfa:89)

E, bu amerikalıların işi bu; nerde beleş, orda emperyalistleş!
(bilgi yayınevi , sayfa:113)

Bizde tiyatronun karton şapka fiyatına olması hıyarca. Üstelik bu durumda bile, tiyatro çok pahalı diye gelemiyoruz, diyenler var. Oysa tiyatroya gelip giderken, taksiye daha çok para veriyorlar. Başrolde taksi şoförü, biz onun saz takımı oluyoruz.
(bilgi yayınevi , sayfa:125)

Bir margarita, bir margaritaya, bre margarita, gel seninle margaristanda, bir margarin dükkanı açalım mı durumu...
(bilgi yayınevi , sayfa:164)

Başım ağrıyor. Çok erken ağrımaya başladı bu baş da.
(bilgi yayınevi , sayfa:165)
Şu benim çişi yapar mısınız?
(bilgi yayınevi , sayfa:169)

Garip bir yer Amerika. Sandığımdan daha kelek. Kuzeyi daha başkadır mutlaka. Benim gittiğim çok özgün bir yer, ama Amerikalılık aynı. Amerikalılık, diye bir şey var. Bunun ulusla, dinle, ırkla ilgisi yok. Dolarla ilgililer. Ortak dil, yeşil dolar.
(bilgi yayınevi , sayfa:172)

Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar karşılayıcısı yoktur kimsenin, bu bize özgü. Yolcu başına on altı karşılayıcı düşüyor. Hiç yolcusu olmayıp, bu uçaktan nasıl tipler inecek diye bakmaya gelen var. Oranın barına içmeye gelen var. Hostesin arkadaşı var, pilotun eniştesi var, polisin kayınçocu var. Bir mesire yeri havalimanı.
(bilgi yayınevi , sayfa:174)

Vesvese Hastalık Mıdır?
Vesvese nedir? Ne değildir? Psikiyatrik hastalık mıdır? Hastalık mıdır? İman göstergesi midir? Merak edilen ve klinik pratiğimde de çok karıştırıldığını gördüğüm şeyleri örneklerle ve delillerle açıklamaya çalışacağım.

Tevfik Allah'tan, hatalar bendendir.
Bismillah.

Vesvese, kelime anlamı fısıltı. Kuran'daki kullanımıyla şeytanın veya nefsin kendine fısıldaması. Şeytanın bir ismi de Vesvâs. (Vesvese veren)
TDK'da vesvesenin karşılığı olarak kuruntu. Kuruntuya bakınca karşılık olarak evhamı görüyoruz. Ancak 3'ü de esasında farklı köklerden gelen ve farklı anlamlara gelen kelimeler.
Vehim, korku ve üzüntü içeren şüphe anlamına daha yakın.
Kuruntu ise Kuran'da "emaniyye" şeklinde temenni ile aynı kökten ancak farklı anlamda. Temelsiz beklenti gibi. Türkçe'de güzel karşılamışız aslında, kurulup duran şey. Kuruntu.

Vesvesenin şeytanın fısıltısı kısmı ile ilgili olarak şeytanı biraz tanıyalım.
Şeytan, Şe-ta-ne kökünden gelir. Yani uzaklaştı.
Tek bir mahluk değil. İblis'in fonksiyonu, insan ve cin şeytanlar (Enam - 112) olabilir.

Şeytanın özellikleri, eylemleri neler peki? Kuran'da 100 küsür yerde geçiyor. Kabaca özetleyelim:
- Vesvese verme
- Aldatma / Hile / Kandırma
- Bağırarak yönlendirme
- Dalalete / Zillete / Kuruntuya düşürme
- Emretme (edepsizliği, kötülüğü) / Kışkırtma
- Vaad etme (söz verme) / Ümitlendirme
- Mal ve evlatlara ortak olma (İsrâ - 64)
- İnsana düşmanlık / (kötü) dostluk / kardeşlik etme
- Fakirlikle korkutup çirkin şeylere teşvik etme (Bakara - 268)
- Kendi dostlarını korkutma / onlara telkinde bulunma
- Aranıza düşmanlık ve kin sokmak isteme
- Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak isteme
- Amellerini insana güzel gösterme
- Unutturma
- Yaldızlı laflar fısıldama
- Doğru yolun üzerinde oturma
- Allah’tan korkma (Enfal - 48)

- İnsana önünden, arkasından, sağından, solundan sokulma
Önden sokulma: Ahiret hakkında şüpheye düşürme
Arkadan sokulma: Dünya arzusunu körükleme
Sağdan sokulma: Dine dair işleri karıştırma
Soldan sokulma: Günahlara karşı arzuları körükleme
İbn Abbas demiştir ki: Üstlerinden demedi çünkü rahmet, onların üstlerinden iner.

Örnek birkaç ayet:
1) İş bitirilince şeytan da diyecek ki: “Şüphesiz Allah, size gerçek olanı söz verdi. Ben de size söz verdim ama yalancı çıktım. Zaten benim sizi zorlayacak bir gücüm yoktu. Ben sadece sizi çağırdım, siz de hemen bana geliverdiniz. O hâlde beni kınamayın, kendinizi kınayın. (İbrahim 22)

2) Gerçek şu ki; şeytanın, imân edenler ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimseler üzerinde bir yaptırımı (sultası) yoktur. Şeytanın yaptırımı, sadece ona yönelenler (yüzünü/kalbini ona dönenler - yetevellev) ve Allah’a ortak koşanlar üzerindedir. (Nahl - 99,100)

3) Şeytanların kime ineceğini size haber vereyim mi? Onlar, her günahkâr yalancıya inerler. (Şuarâ - 221,222)

4) Her kim Rahman olan Allah'ın zikrinden yüz çevirirse biz ona bir şeytan musallat ederiz. Artık o şeytan onun yakın dostudur. Şüphesiz ki bu şeytanlar onları yoldan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar. (Zuhruf - 36,37)

Kelime olarak vesvese geçen ayetler:
1) Derken şeytan, birbirine kapalı ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve: Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladı, dedi. (Araf - 20)

2) Allah’a karşı gelmekten sakınan takva sahiplerine şeytandan bir vesvese eriştiğinde (önce) iyice düşünürler (Allah'ı zikredip-anarlar), sonra hemen bakarsın ki görüp bilmişlerdir. (Araf 201) - (Tezekkür —> Basiret!)

3) Sonunda şeytan ona vesvese verdi ve: 'Ey Adem! Sana sonsuzluk ağacını ve yok olmayacak bir mülkü bildireyim mi?' dedi. (Taha - 120)

4) Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz ve biz ona şah damarından daha yakınız. (Kaf - 16)

5) İnsanlardan ve cinlerden ve insanların gönüllerine vesvese veren o sinsi vesvesecinin şerrinden… (Nas - 4,5)

Kuruntu (Emâniyye):
1) Bakara 78 —> Onların içinde bir de ümmiler var ki, Kitâbı bilmezler, bütün bildikleri birtakım kuruntulardır, onlar sadece zan içinde bulunurlar.
2) Nisâ 119
- Tevbeyi terketmeyi güzel gösterme
- Geri bırakma ve ertelemeyi emretme
- Allah’ın kerem ve merhametiyle kandırma (Fâtır - 5)

İlham: İçe doğma.
1) Nefse ve onu düzgün bir biçimde şekillendirip ona kötülük duygusunu ve takvasını (kötülükten sakınma yeteneğini) ilham edene andolsun ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. (Şems 7-9)
2) Mü'minin ferasetinden çekinin, çünkü o, Allah'ın nuru ile bakar, görür. (Tirmîzî, Tefsir, 16) Feraset de bir ilhamdır.

Takıntı (Obsesyon): Yanlış olduğunu bildiğimiz halde kafamızdan atamadığımız, mantık ve muhakeme ile uzaklaştırılamayan, arzu edilmeyen saplantı halindeki fikirler. Genelde bir kompulsiyon (giderici davranış) eşlik eder. Beyinde bazal çekirdek hasarı ve genetik temel tespit edilmiş. "Tamam" sinyalinin verilememesi.

Sanrı (Delüzyon): Kanıtlarla dahi kişinin aksine ikna edilemediği, şüphe duyulmayan, hastanın eğitimi veya kültürü ile açıklanamayan yanlış inanç.

Varsanı (Halüsinasyon): Duyusal bir uyaran olmadan ortaya çıkan (kişiye özel) yanlış duyusal algılar. Görsel, işitsel, dokunsal olabilir.

Deneysel şizofreni: Feniletilamin (PEA) gibi maddelerle sanrı, varsanı gibi psikotik belirtiler ortaya çıkarılabiliyor.

Örnek vakalar:

1) Abdestim oldu mu düşüncesinin, bir türlü emin olamama halinin insanın içine doğması --> Vesvese değil. Obsesyon!

2) Eşine "Vakit çıkmak üzere, ikindiyi kılmadım" diyerek içeri koşturup namaza duracakken kıldığını hatırlamasına rağmen sözün şahitliği aklına gelip demek ki kıldığım namaz değilmiş diye tekrar kılan adam --> Vesvese değil. Obsesyon değil. Aşk.

3) Yolda yürürken takip edildiğini düşüncesinin içine doğması ve sürekli arkasına bakma ihtiyacı (takip edilmesini gerektirecek bir durum yoksa) --> Vesvese değil. Sanrı.

4) "Kocanı öldür!" şeklinde içine ses doğan genç kadın --> Vesvese.

5) "Kocanı öldür!" şeklinde kulağına ses gelen genç kadın (ses sevgilisinden gelmeyecek) --> Vesvese değil. Varsanı.

6) Rezil olacaksın, herkes sana gülecek düşünceleri içine doğan sunum hazırlığı yapan terli öğrenci --> Vesvese değil. Sosyal kaygı.

7) Rezil olacaksın, herkes sana gülecek düşünceleri içine doğan ve bu sebeple her sunum fırsatını geri çeviren öğrenci. Vesvese değil. Sosyal fobi.

8) Yolda yürürken öleceğini düşünme, içine korku ve kötü düşünceler doğması --> Vesvese değil. Panik atak.

9) Daha yaşın çok genç, ilerde tevbe eder kılarsın namazlarını diye düşünme --> Vesvese

10) Kredi çekmeden ev nasıl alsın bir memur, ömür boyu kirada mı otursun diye düşünme --> Vesvese

11) Mini etekli kızın peşinden metrodan Kızılay yerine Kolej'de inerken biraz yürüyüş yaparım, spor olur diye düşünme --> Vesvese
:)

Velhasılı. Vesvese ve şeytan bu kadar "imtihan"la ilişkili iken, varlıkları tabi iken... Beyinde bir damarın tıkanması, ufak bir çizik atılması veya bir nörotransmitterin artıp azalması ile ortaya çıkarılabilecek tablolardan iyi ayırt etmek lazım. İman göstergesi midir sorusuna cevap vermedim. İman ve takva sahipleri vesveseyi tanır. Müşrikler, münafıklar ve şeytanın dostları ise onu ilham, akletmek, aklını kullanmak, kafayı çalıştırmak falan sanabilir. Dikkat etmek lazım. ;)