Çağla Dündarcan, Hıçkırık'ı inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kitap eleştirmeni değilim haddime de değil ama aşırı okuyan biri ve bir Türk dili edebiyatı öğretmeni olarak bu cümleyi söylemek için kendime izin veriyorum. Günümüz de ayıla bayıla okuduğumuz aşk kitapları var ya. Maalesef onlar yalan. 1938 yılında yazılıp böyle saf böyle temiz ve akıcı bir kitap. O kadar saf duygularla yazılmış ki. Kitap nasıl bitti gerçekten anlayamadım. Son sayfalarda durup durup ağlayıp devam ettim. Zaten kısacık diyip elime almıştım hafta sonu tatilimi kitap okuyarak geçirmek en büyük hedefimdir. Bu kitap kısa ama öyle dolu dolu ki sanki 200 sayfa okumadım gibi kısacık kitaptan upuzun şeyler çıkardım. Öyle derin duygularla okudum kitabı. Kitabın başında ki önsöz romanın yazıldığı dönem ne kadar tutulduğunu hatta kahramanların isimlerinin o dönem moda olduğunu söylüyor. Kitabı okurken böyle hafif Çalıkuşu dejavusu oldum. Dilleri o kadar benziyor ki. Zaten önsözde de bu belirtilmiş. Bence herkes alıp okumalı çünkü diyorum ya zaten kısacık. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Araştırdığım kadarıyla çok fazla eseri var. Yavaş yavaş onları kitaplığıma eklemeyi düşünüyorum. Çok güzel bir başlangıç yaptık Kerime Nadir ile umarım devamı da böyle olur.

R.T, Asarcık'tan İz'i inceledi.
23 Mar 13:28 · Kitabı okudu

Samsun iline bağlı Asarcık ilçesi öğretmenlerinin kaleme aldığı öykü ve şiirlerden oluşan bir kitap. Kitabın bir yüzünde 159 sayfadan oluşan öyküler, diğer yüzünde ise 47 sayfadan oluşan şiirler yer almaktadır. Kitap toplam 206 sayfa ve 2018'in şubat ayında basılmış. Samsun kitap fuarında da tanıtımı yapılan kitaplar arasında. Her ne kadar 206 sayfadan oluşsa da, kitapta kenar ve satır arası boşlukları (başka kitaplarla karşılaştırdığımda) biraz fazla. Boşluklar daha az olsa kitabın sayfa sayısı biraz da olsa azalacaktır. Kitabın dizgisi güzel. Yazılar okunaklı, yazı büyüklüğü gayet yerinde. Kitap kapağı gözü yormuyor. Şiir ve öykülerin kitabın iki yüzünde ayrı ayrı kullanılması iyi bir fikir. İsteyen okuyucu şiir kısmından ya da öykü kısmından başlayabilir. Kitabın hangi tarafından başlarsanız başlayın hangi öyküyle şiirin birbirine ait olduğu altlardaki yönergelerde belirtilmiş. Ben öyküyü okuyup ardından ilgili şiiri okuyarak kitabı bitirdim.

Kitapta çeşitli branşlardan öğretmenin kaleminden dökülmüş öykü ve şiirler mevcut. Kimi mesleğe gözlerini Asarcık'ta açmış, kimi de Türkiye'nin çeşitli yerlerinde çalıştıktan sonra (Birçoğu mesleğe doğu ve güneydoğu illerinde başlamış.) Asarcık'a yolları düşmüş. Bir proje kapsamında öğretmenler "Öyküden Şiire Öğretmenliğim" diyerek kolları sıvamışlar. İçlerinde çok beğendiğim öyküler mevcut. Sınıf öğretmeni Emre Özkan'ın kaleminden "Umutla Başladı Her Şey", Türkçe öğretmenı Ömer Salihoğlu'ndan "Asiye", Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Emre Ünsal'ın yazmış olduğu "Nar Çiçekleri", Türkçe öğretmeni Mustafa Mandıracı'dan "Sükut" adlı öyküler en beğendiğim öykülerdi. Diğer öyküler de gayet hoş, zira beğendiğim kısımlarla ilgili alıntı da yaptım. Kitabın şiir kısmında da birçok şiirden dizeler alıntıladım. Ancak bütünüyle beğendiğim şiir Türkçe öğretmeni Mustafa Mandıracı'nın "Sükut" öyküsüne binaen yazmış olduğu "Küçüğüm" şiiridir.

Kitapta hemen hemen her öğretmen yazdığı öyküye dair bir şiir kaleme almış. Okurken keşke şiir yazmasaymış dediğim bir iki öğretmen oldu. Bazı şiirler zorlama olmuş gibi geldi. Bir de kitapta yukarıda bahsettiğim öykülerin dışında gayet sıcak, samimi öyküler de var. Öykülerin sıralaması daha farklı olabilirdi. Böylece daha fazla merak uyandırabilirdi. Ancak yine de öğretmenlerin kaleminden çıkan öyküleri merak ettiğim için okumaya devam ettim. Okuduğuma pişman değilim, ancak okuyacaklara tavsiyem çok çok büyük edebi cümleler beklememeniz. Bir proje kapsamında bir araya gelen öğretmenlerin öykü ve şiirlerinin yer aldığı bir kitap bu. Asarcık öğretmenlerinin amacı bir "İz" bırakmak sadece. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Geri kalmışlığın kader olmadığını okuyucusuna anlatan en iyi eserlerden biri “Beyaz Zambaklar Ülkesinde”...

Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, geri kalmışlıktan, yoksulluktan toplumun bilinçlendirilmesi, eğitime verilen önem ile bulunduğu durumdan nasıl kurtulduğunu anlatıyor...

Peki bu geri kalmışlığın kader olmadığının en önemli kanıtı “EĞİTİM” bizde ve günümüz Finlandiya’sında nasıl?

1- Biz okula başlama yaşını altı bezli döneme çekmeye çalışırken Finlandiya da ise zorunlu okula başlama yaşı 7.

2- Türkiye’de çocuklar birkaç sokak ötede okullarına bile mutlaka servis ile gidiyor. Finlandiya’da ise çocuklar birinci sınıftan itibaren okula yürüyerek veya bisiklet ile gidiyor, özel durumlar haricinde çocuklar okula aileleri tarafından götürülmüyor.

3- Bizde müfredat ve ders kitapları eğitimin baş aktörü olarak biliniyor ama Finlandiya’da çok basit bir müfredat var ve pek değişmiyor. Öğretmenler okutacakları kitapları kendileri seçiyor ve ortalıkta yine de pek ders kitabı gözükmüyor. Kitapların başrol oynadığıülkemizde eğitimden gişe hasılatı beklemek maalesef imkânsızdır.

4- Türkiye’de 1’inci sınıf öğrencilerinin ailelerinin velileri “bizim çocuk bugün matematikten 90 aldı” diye gurur ile gezebiliyor, ama Finli öğrencilere okulun ilk 6 ayında asla not verilmiyor ve sadece 16 yaşına geldiklerinde ülke genelinde bir sınava giriyorlar.

5- Türkiye’de öğrencilere çöp attırsanız muhtemelen veliler okulu basıp olay çıkartır. Ama Finlandiya’da okulun tüm işleri öğrenciler tarafından yapılıyor görevli yok ve bu şekilde öğrencilerin sorumluluk duyguları gelişiyor.

6- Finlandiya’daki okullar öğrencilerin rahat edebileceği şekilde tasarlanıyor, sınıflarda yaparak yaşayarak öğrenme modeline uygun alanlar mevcut.Türkiye’de ise her şeye hazır olan öğrenciler yıllardır komutla rahatlıyorbeni rahatta dinleyin diye bağıran müdürün karşısında ne kadar rahat olunursa.

7- Türkiye’de özel okullarda ders saati 8 ama yetmediği için okul çıkışında etütler hafta sonu kursları ve özel derslerle bu sayı 12-14 saate kadar çıkıyor. Finlandiya’da ise nitelik ve nicelik kavramları çok önemli ders saatinden çok çocuklara neler verildiği çok önemli.

8- Türkiye’de bütün öğretmenler kendilerini mesleğinin zirvesinde görüyor.Sınav sonuçları kötü geldiğinde genelde öğrenme güçlüğünden bahsediliyor. Öğretme güçlüğünden söz eden yok.Finli öğretmenler ise haftada en az 2 saat kendilerini yenilemek için, hizmet içi eğitime katılmak zorunda.

9- Türkiye’de başarılı öğretmen en çok ödev veren öğretmendir anlayışı hala devam ediyor. Finlandiya’daki öğrencilere ödev verilmiyor öğrenmenin yeri okul olarak görülüyor. Bu yüzden Finlandiya’da aksamları çocuğun proje ödevi için akşamları kartona boncuk dizen veli yok.

Yorumu Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile bitirmek istiyorum;

Öğretmenler! Yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin maharetiniz ve fedakârlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister! Yeni nesli, bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir… Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır. Okul sayesinde, okulun vereceği ilim ve fen sayesindedir ki, Türk milleti, Türk sanatı, Türk ekonomisi, Türk şiir ve edebiyatı bütün güzellikleriyle gelişir.

R.T, bir alıntı ekledi.
22 Mar 13:06 · Kitabı okudu · İnceledi

Nar Çiçekleri (Emre ÜNSAL - Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)
Babasının çiçek açmış narı, bir nar bereketiyle dağıtıyor işte toprağından aldığını. Nar taneleri gibi içinde, en derininde olgunlaştırıyor yeni Seraplarını. Yeni nar çiçeklerine su veriyor. O benim küçük devimdi. Onun öğrencileri de onun nar çiçekleri...

Asarcık'tan İz, Kolektif (Sayfa 89 - Öykü Bölümü, Şubat 2018 Baskı: Uğur Ofset Matbaacılık)Asarcık'tan İz, Kolektif (Sayfa 89 - Öykü Bölümü, Şubat 2018 Baskı: Uğur Ofset Matbaacılık)
R.T, bir alıntı ekledi.
22 Mar 13:03 · Kitabı okudu · İnceledi

Nar Çiçekleri (Emre ÜNSAL - Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni)
- Hoca bu da sana benim hediyem olsun. Buranın narı meşhurdur, onu getirdim sana. Bu narların taneleri kadar elinden tuttuğun öğrencilerin olsun. Benim narım çiçek açtı. Başka narların da çiçek açmasına vesile olasın hoca, dedi.

Asarcık'tan İz, Kolektif (Sayfa 88 - Öykü Bölümü, Şubat 2018 Baskı: Uğur Ofset Matbaacılık)Asarcık'tan İz, Kolektif (Sayfa 88 - Öykü Bölümü, Şubat 2018 Baskı: Uğur Ofset Matbaacılık)
Doğanay, Türk Edebiyatı Tarihi'yi inceledi.
22 Mar 02:30 · Beğendi

Türklerin destan dönemiyle ilgili yapılan güzel araştırmaların kitabıdır yine Hüseyin Nihal Atsızın makaleleriyle muhteşem sade bir dille anlattığı eserdir. Eserde karşılaştırmalara büyük önem verilmiştir İslamiyet öncesi ve İslamiyet sonrası Türk edebiyatı arasında ilişkiler kurulmuştur. Herkesin severek okuyabileceği güzel bir eser.

Kasım İ., Otuz Beş Yaş'ı inceledi.
21 Mar 21:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaren hocamın incelemesinden sonra bir şeyler aklımda canlandı. "Ben de birkaç şey yazayım," dedim.

Tarancı, garip bir adamdır. Çirkin bir çehreye sahip olduğu için, evindeki aynaları kaldırmıştır. Hiç sevgilisi olmadığı için kendisiyle mektuplaşmıştır. Ki inananlar da olmuştur. Ölümden korktuğu yok, yaşamayı bilmiyor. Yaşamak cesaretli bir iş; korkaklar sadece seyreder. Tarancı, Öz Şiiri benimser. Anlaşılmak için değil, duyulmak için yazar. İyi ki yazı icat edilmiş yoksa garibim Tarancı ne halt ederdi. Kafayı oynatıp deli olurdu. Tarancı, toplumla değil, kendisiyle ilgilenmiştir. "Müsaade edin de geçeyim; yüküm ağır, kendimi taşıyorum," diyor. Türk Edebiyatı'nda "Ölüm Şairi" olarak biliniyor. Ben "korkak" olarak biliyorum. Bizim Ahmed'in komşusu...Ben Ahmed'in yerinde olsam kulağını çekip "Yaşa be oğlum! Gideceğiz, bir daha da dönmeyeceğiz," derdim.

Memleketimin birçok şairi vardır. Ben Ahmed'i çok severim. Diğerlerini de severim ama Ahmed kadar değil. Bir de Diyarbekir'in öz çocuğu olarak onu bilirim. Neyse, konumuz Ahmed değil, Tarancı...

Yazmak, bir nevî kendinle konuşmaktır. Kitap gibi...Yazma gücü olan birinin yalnızlıktan şikayet etmeye hakkı yoktur. Tarancı ne yazık ki ediyor. İnsanlardan kaçmak için mi yazıyor yoksa insanlar ondan kaçtığı için mi yazıyor? Bilemiyorum. Tarancı'nın hasta bir ruhu da var. Neden hasta bir ruhu var? İçine kapanık biri; insanlarla değil, kağıtlarla konuşuyor; bir de çirkin bir çehresi var.

Ağaç, kuş, gökyüzü...Yani, doğa...Tarancı'nın ilgisini çeken bunlar...İnsanlar değil. Neden? İnsanlar onu hor mu gördü yoksa kendisi mi öyle düşünüyor. Kuşlardan bahsede bahsede onlar gibi ürkek bir yüreğe sahip oluyor.

Şiirler kimseye ait değildir; ihtiyacı olanlar kullanabilir. Garibim Tarancı çirkin bir çehreye sahip olduğu için şiir yazsın; şiirlerini okuyanlar da malzeme olarak kullansın.
Ah ulan, Cahit...

Belki 10 belki 11 yaşındayım. Tarancı'nın evindeyiz. Ölüm yıl dönümüydü...Ankara'dan, İstanbul'dan gelenler vardı. "Yaş Otuz Beş" şiirini okuyorduk. Neyse, şiir bittikten sonra, bir abla, elime 1 lira sıkıştırdı, "Al şunu kendine bir ciklet alırsın, canım," dedi. "Ula oxlım ciklet nedır? " diye içimden konuştum. Kadının öyle bir ses tonu vardı ki karşısında dilsiz kesildim; teşekkür dahi edemedim. Neyse, akşama kadar soruşturdum. Ciklet denen şey sakızmış. Abla hakkını helal eylesin, ebesine bir güzel sövdüm.

Elif güven, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
21 Mar 12:30 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitap 1943 yılında basıldıktan sonra ilk eleştiri Nazım Hikmet’ten geldi. Nazım, Mayıs 1943’te Bursa Hapishanesi’nden gönderdiği mektupta Kürk Mantolu Madonna hakkında şunları yazdı:

“Kürk Mantolu Madonna, ben bu kitabı hem sevdim hem kızdım. Evvela niçin kızdığımı söyleyeyim. Kitabın birinci kısmı bir harikadır. Bu kısmın kendi yolunda inkişafı yani bir küçük burjuva ailesinin içyüzünü tahlili öyle bir haşmetle genişlemek istidadında ki, insan buradan ikinci kısma geçerken, elinde olmayarak, yazık olmuş, bu çok orijinal, çok mükemmel başlangıç ve imkan boşuna harcanmış, keşke bu başlangıç harcanmasaydı, diyor. Ben başlangıcı okurken yani Berlin’e kadar olan pasajı, senin benim anladığım manadaki realizmine hayran oldum. Beni dinlersen o başlangıcı almak ve kahramanın ölümünü kısaca tekrarlamak suretiyle o ailenin efradı ve eşhasının hayatları etrafında bir ikinci cilt, ayrı bir roman yapabilirsin, böylelikle de dinlemeye başladığımız harika musiki birdenbire kesilmiş olmaz. Gelelim ikinci kısmına, o kısım, başlı başına bir büyük hikaye olarak güzeldir ve böyle bir tecrübe gerek senin için gerekse Türk edebiyatı için lazımdı. Sen bu tecrübeyi başarıyla yaptın.”

Yusuf, Kuyucaklı Yusuf'u inceledi.
20 Mar 16:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk Edebiyatı başyapıtlarından olmayı gerçekten sonuna kadar hak eden bir kitap. Kuyucaklı Yusuf'un hikayesini okurken hep son delikanlının hikayesini okur gibi hissettim. Bi diğer nokta ise kitapta kötü katakterlerin çok yoğun olması ve Kuyucaklının etrafını kuşatmasıydı. İyilik resmen kapana kısılmıştı. Bugünleri çağrıştırdı bana.

Mr.Kuralay, Ruh Adam'ı inceledi.
18 Mar 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi

Kitap, Uygurlu Yüzbaşı Burkay'ın masalıyla başlıyor. Girişi hâlâ aklımda, yazarın farklı bir tarzı var çok hoşuma gitmişti.Nefsiyle mücadele eden baş karakterin iç dünyası ve psikolojisi beni çok etkiledi.Gerçek ile hayal arasında gidip gelen tasvirler oldukça başarılı.Kütüphanemde kesinlikle olmasını istediğim kitaplardan biridir. Bozkurtların ölümü'nden önce okumuştum,onunla karşılaştırmak hata olur.

Bu kadar popüler olamaması yazara karşı duyulan önyargı mı bilinmez ama Türk Edebiyatı için kesinlikle her yönüyle çok değerli bir edebi eserdir.