Ali Çankırılı

Yazar 7,6/10 · 50 Oy · 13 kitap · 183 okunma ·  22 beğeni
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2015

Rabbimiz, “Yiyin için ama israf etmeyin, ben israf edenleri sevmem” buyuruyor. Allah’ın bu emrini bilmeyen, duymayan Müslüman neredeyse yok gibidir. Buna rağmen ülkemizde tonlarca ekmek ve yemek artığı çöpe gidiyor. İstatistiklere göre bir senede çöpe atılan ekmeğin parasıyla beş yüz okul binası yapılabiliyor. Çöpe atılan yemek artıklarını da buna katarsanız her sene bin okul binası çöpe gidiyor demektir.

Ali ÇankırılıAli Çankırılı
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2015

Erkeğin yeni rolünü kabul etmediği ve direnç gösterdiği ailelerde karı koca arasında güç savaşı başlıyor. Güç savaşı çoğu zaman kadına şiddete dönüşüyor. Toplumda ve medyada kadına şiddet uygulayan erkeklerin eğitimsiz, kültürsüz, maganda tipler olduğuna dair bir önyargı var. Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları bunun doğru olmadığını gösteriyor. Araştırmaya göre üniversite mezunlarının % 24'ü kadınlara şiddet uygularken, bu oran hiç eğitim almamış erkeklerde % 2'lerde kalıyor.

Ali ÇankırılıAli Çankırılı
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2015

''Yine çocukluğumdan hatırlıyorum. Sizin de temas ettiğiniz gibi büyüklerin yanında çocuk sevmek ayıp sayılır, saygısızlık olarak değerlendirilirdi. Babam beni severken dedem içeri girdiğinden beni dizinden indirir, ileriye doğru iterdi. Çocuk aklıyla neden böyle yaptığını anlayamazdım. Beni sevmediğini zannederdim. Büyükler konuşurken küçüklerin lafa karışması ayıp sayılırdı. Eleştiri ve suçlamalara cevap veremez kendimizi savunamazdık. Cevap verdiğimizde “Utanmadan bir de cevap veriyor” diye azar işitirdik. Saç tıraşımızdan giydiğimiz elbiseye kadar seçme hakkımız yoktu, bizim adımıza anne baba karar verirdi.''

Ali ÇankırılıAli Çankırılı
kitapları seven, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2015

''Gençler bir meslek sahibi olmak için senelerce tahsil yapıyorlar, ancak aile kurmak ve anne baba olmak için bir eğitim almıyorlar. Bu konularda kitap okuyan, evlilik okullarına ve anne baba okullarına devam eden gençlerin sayısı oldukça az. Evlenip, çocuk sahibi olunca kendi anne babalarından gördükleri hataları farkında olmadan tekrar ediyorlar. Çalışan annelerin çocuklarına ya bakıcı ya da büyük anne bakıyor. Anne babalar çocuklarını yeterince tanımadan çocuklar büyüyor, okula başlıyor, elektronik bakıcılarla (televizyon, İnternet, akıllı telefon vs.) vakit geçiriyor.''

Ali ÇankırılıAli Çankırılı
AYNUR, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

...çocukları Allah'la ve cehennemle korkutmak doğru değildir. Çünkü yaramaz çocukları cehennemine atan bir Allah yoktur. Allah, çocuklara karşı annelerinden daha şefkatlidir. Öyle ise çocuklarımıza önce cenneti olan Allah'ı anlatmalıyız. Çocuklar ancak cennet fikri ile Allah'ı sevebilir ve ölüm korkusunu yenebilir.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 87)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 87)
AYNUR, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Eğer dış dünyaya körü körüne uyacak derecede, kendi aklımızla sorgulamadan toplumsal kalıba uyarsak, özümüzü tanıyamaz, "ben" olamayız, özümüzle ilişkimizi kaybederiz.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 71)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 71)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
23 Oca 15:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Büyük bir düşünür diyor ki; "Sevgi ve saygı istenilmez, verilir."

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 87)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 87)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
 23 Oca 15:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Size bir şey söyleyeyim mi doktor bey?"demişti; "babama ne zaman yaklaşıp konuşmak, birşeyler sormak istesem bana ilham perisiyle arasına girdiğim için kızardı. Onunla sohbet ettiğimi, benimle ilgilendiğini hatırlamıyorum. Siz onu güzel eserler yazan bir şair olarak bilirsiniz, ama onun şiirleri benim için bir anlam taşımıyor."

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 80 - undefined)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 80 - undefined)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
22 Oca 18:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kaç yaşında olursa olsun, babasını kaybeden insan, evini barkını kaybedenlerin ruh hâliyle garip bir yetimlik duygusu yaşar

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 12)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 12)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
22 Oca 18:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar, genellikle her zaman beraber oldukları varlıkların değerini yeterince bilemez.

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 11)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 11)
AYNUR, bir alıntı ekledi.
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

duyusal motor (sensorymotor) dönemi (0-2 yaş)
Bebeğin oynadığı küçük bir top saklandığı zaman, topun kaybolduğunu zanneder. Top bebeğin elinden alınıp saklandığı zaman topun alındığı yöne doğru elini uzatır, ama aramak için bir çaba içine girmez, topu unutur. Topu tekrar ortaya çıkardığımızda bebeğe sihir yapmışız gibi gelir. Bu yüzden "ce-e oyunu" gibi insanların ve nesnelerin kaybolup tekrar ortaya çıktığı oyunlar çok hoşuna gider.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 42)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 42)
AYNUR, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Ölüm, dünyanın değişmez en büyük gerçeğidir. Ölümü öldürüp kabir kapısına kapatmaya kimsenin gücü yetmez. Ölümün zamanı belli olmadığından, insanlar arasında büyük-küçük, zengin-fakir ayrımı yapmadan, şu veya bu sebeple her vakit gelebildiği için insanlar ölümden korkuyorlar.

Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 86)Çocuk Resimlerinin Dili, Ali Çankırılı (Sayfa 86)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
23 Oca 13:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Beyim, dediğim gibi, ben fazla okumuş bir adam değilim. Hayat okulundan mezunum sizin anlayacağınız. Tabiat, bizim için, Allah'ın yarattığı en güzel okuldur. Çocuklarımı, ABC okuluna başlamadan önce, tabiat okulu ile tanıştırırım. Mesela, onlara sorarım: "Şu koyunlar nasıl oluyor da yeşil ot yedikleri halde, beyaz süt veriyorlar? Şu çiçekler, aynı toprağı, aynı havayı ve aynı suyu paylaştıkları halde; nasıl oluyor da renkleri ve kokuları farklı olabiliyor? Minicik incir çekirdeği, koca bir ağaca nasıl dönüşüyor?" Bütün bu soruların cevabını ararken onlara kâinatın yaratıcısı olan Allah'ı anlatırım.

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 53)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 53)
Züleyha, bir alıntı ekledi.
23 Oca 18:24 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gerçek sevgi hiçbir zaman karşılıksız kalmıyor.

Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 129)Babacığım Neredesin?, Ali Çankırılı (Sayfa 129)
2 /