William Shakespeare

Yazar 8,6/10 · 2808 Oy · 69 kitap · 2 okunma ·  2079 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2.079 okur beğendi.
2.808 puanlama · 3.409 alıntı
6 haber · 28.991 gösterim
2 okur kitaplarını okudu.
1 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

William Shakespeare'nin Biyografisi

William Shakespeare, İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır. 26 Nisan 1564'de Stratford-Upon-Avon'da doğan Shakespeare'in yaşamı hakkında bildiklerimiz kilise, mahkeme ve tapu kayıtları gibi resmi belgelerle çağdaşlarının onun kişiliği ve eserleri hakkında yazdıklarına dayanır. Klasik oyunlar ile yazarların yaşamlarını oyunlaştırmada usta bir yazar ve yönetmen olarak kabul edilen, yazılan ve sahnelenen Şu Bizim Will (William Shakespeare'in Yaşamı) adlı oyun, şairin oyunlarına da ilginç bir dramaturjiyle yaklaşmaktadır. William 23 Nisan 1616 tarihinde İngiltere'de Stratford-Upon-Avon da ölmüştür

William Shakespeare'nin Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (541 Oy) ·  2.188 Okunma
8,9/ 10  (579 Oy) ·  2.109 Okunma
8,6/ 10  (329 Oy) ·  1.178 Okunma
8,6/ 10  (202 Oy) ·  783 Okunma
8,5/ 10  (139 Oy) ·  437 Okunma
8,2/ 10  (78 Oy) ·  349 Okunma
7,9/ 10  (41 Oy) ·  171 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Ferah, bir alıntı ekledi.
30 Tem 2015

''Erkekler mi daha akıllıdır kadınlar mı ?
Elbette ki kadınlar.
Çünkü bacağı güzel diye, hiçbir kadın askıntı olmaz bir erkeğe...”

William ShakespeareWilliam Shakespeare
Neslihan, bir alıntı ekledi.
22 Mar 2015

İnsan insan mıdır, yalnızca yiyip içmek ve uyumakla geçiriyorsa hayatı?

Hamlet, William ShakespeareHamlet, William Shakespeare
Hatice, bir alıntı ekledi.
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cehaletten başka karanlık yoktur.

On İkinci Gece, William Shakespeare (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)On İkinci Gece, William Shakespeare (Sayfa 141 - Remzi Kitabevi)
Buse Koparal, bir alıntı ekledi.
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Cehennem boşalmış, şeytanların hepsi burada!"

Fırtına, William Shakespeare (Sayfa 28 - Remzi Kitabevi)Fırtına, William Shakespeare (Sayfa 28 - Remzi Kitabevi)
Yunus Emre Dilsizmen, bir alıntı ekledi.
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

BENVOLIO: Beni dinle ve onu düşünme, unut!

ROMEO: Öğret bana, nasıl unutulur düşünmek?

Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Romeo ve Juliet, William Shakespeare (Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Serpil Ağ, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, haksız olan hep kazanıyor.

Kış Masalı, William Shakespeare (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası)Kış Masalı, William Shakespeare (Sayfa 106 - Türkiye İş Bankası)
Serpil Ağ, bir alıntı ekledi.
05 Şub 01:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

" Budala, akıllıyım sanır, ama akıllı budalalığını bilir. "

Nasıl Hoşunuza Giderse, William Shakespeare (Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası)Nasıl Hoşunuza Giderse, William Shakespeare (Sayfa 100 - Türkiye İş Bankası)
Bütün Alıntıları Göster

William Shakespeare ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Veba salgını sırasında doğmuş,18 yaşında evlenmiş, bu evlilikten iki tane ikiz yani dört çocuğu olmuş ancak ailesi ile aynı şehirde pek yaşamamıştır. Doğumgünü kutlaması sırasında aldığı aşırı alkol nedeniyle komaya girip ölmüştür.

Shakespeare en sevdiğim yazarlardan. Onun muhteşem hazır cevaplığı kitaplarındaki bütün karakterlerinde kendini gösteriyor.

Birçok yazar metinleriyle beraber yok olmaya mahkûmken, William Shakespeare'in dört yüz yıl boyunca hâlâ okunduğunu, derslerde işlendiğini, operalara ve balelere konu olduğunu biliyoruz. Dünyanın hangi köşesine gidersek gidelim onun oyunuyla karşılaşıyoruz. En ünlü ressamlar, onun oyunlarından sahneler resmediyor, en güzel tezler onun hakkında yazılıyor. Peki, Shakespeare neden hâlâ okunuyor?

1) Çünkü William Shakespeare, insanı ve insan psikolojisini en güzel anlatan yazar. Karakterlerin monologlarını ve iç seslerini de okuruna duyurmasından dolayı gerçek hislerimizi açıkca gözler önüne serip, neye nasıl güldüğümüzü, nasıl ağladığımızı bize çok iyi anlatan bir yazardır. Onun kurguladığı karakterleri sayesinde insanın en aydınlık ve en karanlık taraflarını neredeyse hiç bulanıklaşmadan, gayet net görebildiğimiz bir gerçek. "Venedik Tâciri" oyunundaki Antonio'yu, karmaşık yapısıyla tanıdığımız Danimarka prensi Hamlet'i, Lady Macbeth'i sayfalarca tahlil etsek yinede onların karmaşık yapılarını çözümlememiz çok zor.

2) Çünkü Sahakespeare'in temaları hâlâ güncel, evrensel, zamansız ve sabit. Onun kullandığı temaları bizler hâlâ yaşıyor ve deneyimledikçe büyük ustadan medet umuyoruz. Aşk, kıskançlık, nefret, ihtiras, iftira, yalan, ihanet, gurur, cesaret temaları hepinize tanıdık gelmiyor mu? Peki ya Hamlet'teki iktidar kavgası? Macbeth'teki politik güç oyunları? Jül Sezar'daki suikast planlaması? 8. Henry'deki tutku ve hırs? Kral Lear'ın ülkeyi üç kızına bölüştürme kararı üzerine oynadığı küçük oyun? Othello'nun karısının sadakatsizliği? Hırçın kız Katherine'in sivri dili... İşte tüm bunlar ve daha fazlası kendimizden bir parça bulduğumuz ve belkide özdeşleştiğimiz karakterler. Shakespeare müthiş gözlem kabiliyeti ve öngörüsüyle dört yüz sene sonra bile yaşanabilecek hâdiseleri yazdı.

3) Çünkü Shakespeare kültürleri birleştirir, dünyanın farklı uçlarında yaşayan insanlar "Bir Yaz Gecesi Rüyası"na da "12. Gece"ye de kahkahalarla güler.

4) Çünkü Shakespeare'in "Nasıl İsterseniz Öyle" oyununda dediği gibi "Dünya bir sahnedir, kadınlar ve erkekler ise oyuncularıdır, bu sahnenin giriş ve çıkışları olduğu gibi bir kişi birden fazla rolü oynayabilir." Ancak sahneyi bu kadar iyi bilen bir adam inandırabilirdi bizi bu benzetmeye.

Sanat özgür olmalı ve geleceğe bakmalıdır. Eser her ne formatta olursa olsun çağını aşmalıdır, ses getirmelidir, toplumun üzerine bilgi dağarcığı zerreleri olup yağmalıdır. Çünkü sanat insanı anlatır. Shakespeare'de ise insan halleri çağı aşar ve bize el uzatır, âdeta dokunmak ister kalbimize, tutup kaldırmak ister bizi yerden. İşte bu yüzdendir ki Shakespeare'de zaman ve mekân bağlılığı yoktur. Tüm bu eserler onu dört yüz yıldır okunur kılar ve bir dört yüz yıl daha okunur kılacağı su götürmez bir gerçektir.