Anne Ancelin Schützenberger

Anne Ancelin Schützenberger

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
414
Gösterim
Tamamına erdirilmemiş ve/veya kesintiye uğramış işlerin bitirilmiş olanlara göre daha iyi hatırlandığını gösterdi çünkü bunlar''kafaya takılmaya''ve dolayısıyla zihinde sancımaya devam ederler.Bu işler genellikle uzun zaman boyunca kafada ve hafızada kalırlar zira olaylar yaşandığı zaman yapmış yada söylemiş olabileceklerimiz yani tamamlanmamış iş etrafında dönüp dururuz.
Tersine,sonlandırılmış işler hafızada ''düzene sokulmuştur''ve bu nedenle gündelik hayatta unutulabilirler,bu da sayfayı çevirmemizi ve başka bir şeye geçmemizi sağlar.
Kitaptaki örnekler, her ne kadar istatistiki olarak anlamlı olarak bildirilse de herkese uygulanabilirliği düşük izlenimi veriyor. Araştırmadaki kisilerin index vakalar olması sonuçların toplum geneline uygulanabilirliğini sorgular hale getiriyor. Ama bir gerçek var ki; bazen insan kendi davranışının neden olduğunu anlayamadığı ve sonrasında pisman olabileceği hareketleri hayatı boyunca sıklıkla yapabilmektedir ve bunun nedenini bilemiyebilir. Atalarımızdan gelen psikolojik yüklerin genetik (epigenetik?) aktarımı bundan sorumlu olabilir mi? Bu kitap bu soruya bir giriş gibi...

Yazarın biyografisi

Adı:
Anne Ancelin Schützenberger

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.