• 1939 Şubat'ında Londra'daki yeni doktorları kanserinin tedavi ve ameliyat edilemez nitelikte olduğunu açıkladılar.(...) İlaç almayı reddiyordu çünkü zihninin açık olmasını istiyordu. 21 Eylül 1939'da "Artık bu işkenceden başka bir şey değil ve hiçbir anlamı yok."diyerek özel doktoru Max Schur'dan yardım istedi. Schur, Anna'ya danıştıktan sonra Freud'a aşırı dozda morfin verdi. Sonraki iki gün iki iğne daha yaptı. 23 Eylül 1939'da psikanalizin kurucusu Doktor Sigmund Freud öldü.
 • "Her şeye karşın, doğadan bir parça bu; canlı, gerçek doğadan bir parça. Peki o tuhaf, insanı huzursuz eden duygu nereden kaynaklanıyor? Doğayı böylesine milimi milimine tuvale aktarmak mı yanlış olan yoksa? İnsana rahatsızlık veren eksiklik, doğaya fazla sadık olmaktan mı kaynaklanıyor? Ya da bir konu, özüne nüfuz etmeden, ondaki bütün anlam katmanlarını açığa çıkaran gizemli ışığı yakalamadan duyarsızca ele alındığında, ortaya çıkacak olan şey, yalnızca insanın içini allak bullak eden korkunç bir gerçeklik midir? Tıpkı, güzel bir insanın içine, özüne ulaşmak amacıyla neş- tere sarılmak gibi: Ortaya dökülen iç organlar, insanın yüreğini kaldıran bir manzara değil midir? Neden, basit, sıradan bir doğa parçası, kimi ressamların ona verdikleri ışıkla sizde hiçbir bayağı izlenim uyandırmaz... hatta, tersine, haz verir, huzur verir, sükûnet verir de... aynı konu başka kimi ressamların elinde bayağılığa, çirkinliğe dönüşür? Oysa ikinci ressam da doğaya, konusuna tümüyle sadık kalmıştır. Resmi içinden aydınlatan ışığın eksikliğiyle açıklanabilir herhalde bu durum! Alabildiğine görkemli, göz alıcı bir doğa görüntüsü karşısında bile, gökyüzünde güneş yoksa eğer, bir şeylerin eksik olduğu duygusuna kapılmamız gibi tıpkı!"
 • Gönül dostluğu ihtiyacımız olan, başka hiçbir şey değil..🌾
 • "Sizi seviyorum. Bunun dünyanın teşekkülünden beri kac milyar defa tekrar edildiğini unutmuyorum, fakat siz söyleyin, canlılığından bir sey kaybetmiş mi? Kainatta hiçbir mevcudun olamayacağı kader taze ve olgun değil mi?.. Bu öyle bir kelime ki doğuyor ve doğuşuyla beraber kemali de içinde getiriyor. Sizi seviyorum.. Başka ne söyleyeyim? "
 • Etkisini zamanla gösterecek bir zehri gözünü kırpmadan içmeni sağlar aşk, ne kadar süreceğine emin bile olamadığın bir mutluluk için kalbini başkasının eline verirsin.
  Cesaretin en saf halidir, çünkü sana ait tek şey olan ruhunu senden başka biriyle paylaşırsın.
  Sevinçlerin, dönüp dolaşıp acıların olur, acılarınsa ardında derin yaralar bırakan tecrübeler.
  Ayağa kalkmayı öğrenirsin sonra, bacağında tonlarca yük varken, gözyaşların sonu gelmez bir sel misali akarken ve parmağını bile kaldırmakta aslında deliler gibi zorlanırken.
  Eski haline dönemeyeceğini bilirsin, mutlu olmaya çalışsan da anılarının o an buna izin vermeyeceğini de. Öfkenin yarattığı yıkımı görmüş olduğun için kimseye de kızamaz haldesindir.
  Elinde kalan ve önemli olan, her yaptığında ruhunun tamamlanmış hissettiği şeyleri mütemadiyen, zorlansan da yapmaya çalışmaktır.
  Geçmişi gerektiği kadar hatırlayıp, bağımlılık yapmaya başladığını anladığın yerde bırakmasını bilmek ve bunu olabildiğince hızlı yapmak hayati önem taşır, çünkü geçen her saniye, farklılıkların tecrübe edilmeyi bekleyen değerli anlarıdır.
  Resim yapıyorsan renklerin büyüsünde kaybolman gerekir, müzik dinliyorsan her bir nota iyileştiremeyeceğini sandığın yaralara merhem olmalıdır, kelimeleri kullanmak istiyorsan anlatmak için ; tüm harfler birbiriyle dans edercesine, uyumla kenetlenmelidir.
  İnsan olarak yaşamın sonunda huzura kavuştuğu nokta budur.
  Düşünebiliyorsan, ve hala merhamete dair bir kaç damla kaldıysa içinde, umudun asla sönmemelidir. Eskiden alevler içinde yaşadığın yoğunlukta hisler kıvılcıma dönüşmüş olsa bile, asla yok olmazlar, aldığın her nefeste korlanmaya devam ederler.
  Sonsuzluğun garip bir tanımı,
  Hiçbir şey gerçekten yok olmaz, yalnızca şekil, zaman, boyut değiştirir.
  Ve bir gün hepimiz bu döngünün bir parçası olacağız.
  İşte o güne kadar, sevdiklerine olabildiğince sıkı sarıl ve dış dünyanın kapladığı kısıtlayıcı, sahte etiketlerden sıyrılıp varoluşunun gerçekliğini hissettiren şeylere geri dön.
  Belki de alışıldığı gibi silahlarla, acımasızlıkla değil ama, bu da büyük bir savaşı zarafet ve sevgiyle kazanmaktır.
 • 235 syf.
  ·8/10
  Zaman zaman sinemaya giderim. Tercihim daha çok macera türü filmlerdir.

  Bilim kurgu filmlerini sevmiyorum. Olmamışın olmuş gibi anlatılması ve hayalin cisme dönüşmesini sevmiyorum. Belki romanını okurum. Çünkü onu hayalde cisimleştiren başkaları değil, benim.

  Aşk filmlerinden de hoşlanmıyorum. Belki de süflileşmesinden, belki de kolay olmasından. Belki rezilliğinden. Ben aşkın zor olanını severim. Ben aşkın bilinmeyenini, ben aşkın sır olanını severim. Belki de hiç anlaşılmayanını. Bu sebeple vıcık vıcık, yolda bulunup parkta kaybedilen aşkların filmlerini de izlemiyorum.

  Fantastik filmlerden de hoşlanmıyorum. Hele böyle garip yaratıkların bir biriyle savaştırılmasını hiç anlamıyorum. Büyücülerin, şeytanların, garip yaratıkların ortalarda dolaştırılmasından hoşnut değilim. Benim hayal dünyamı öldürüyorlar desem yeridir. Harry Potter ilk yayınlandığında üç cildini okudum. Ama hiçbir filmini izlemedim.

  Bütün bunları niye anlattım. Bugünlerde kitaplığımı yeni yerine taşıdım ya, sepetlerden bir kitap düşmüştü yere. Kitap son 30 yıl içerisinde vizyona girmiş filmlerden alıntılar yapmış. Her filmden birkaç kare söz. Ama olsun. Onlar da fikir vermeye yetiyor. Keyiflenmek istediğim ara zamanlarda kitabı okudum, bitirdim.

  Elimde bir de Nurullah Ataç’ın Karalama Defteri kitabı var. Deneme tarzında yazılmış kitapta sinemaya değinen Nurullah Ataç, sinemayı sanatın dalları arasında görmüyor. Çabuk tüketildiğini, izlenip bittiğini, sonrasında kimselere salık veremediğini belirtiyor. Arşivlere girmediğini, alıp kütüphanesine koyamadığını, çevirip çevirip okuyamadığını söylüyor. Belki o zamanlar için bu böyleydi. Ama, Nurullah Ataç şimdilerde yaşayıp, filmlerin değil kütüphanelerde elde taşındığını görseydi sanırım böyle düşünmeyecekti.

  Yazıyı daha fazla uzatmadan o filmlerden birkaç alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum: Belki birçoğunu sizler de hatırlayacaksınızdır:

  “Herkes ölür, ama herkes gerçekten yaşamaz.” Cesur Yürek Filmi’nden.

  “Korku seni hapiste tutar, umut seni özgür kılar.”
  “İstediğin şeye inan, fakat sana bu duvarların tuhaf olduklarını söylemiştim. İlk önce onlardan nefret edersin, sonra onlara alışırsın. Yeterli zaman geçtiğinde ise onlara bağlanırsın.” Esaretin Bedeli Filmi’nden

  20. Yüzyılın en derin gerçeklerinden biri: “Ne okuyorsanız osunuz.” Mesajınız Var Filmi’nden

  “Hayat bir kutu çikolata gibidir.”
  “Bir gün yağmur başladı ve dört ay boyunca dinmedi. Var olan her türlü yağmuru yaşadık. Küçük damlalı yağan yağmur, eski büyük damlalı yağmur, yandan gelen yağmur, ve bazen de alttan yağıyormuş gibi yağan yağmur.” Forrest Gump Filmi’nden

  “Deliliğin tanımı: Her seferinde farklı sonuçlar bekleyerek, aynı davranışı defalarca yinelemektir.” 28. Gün Filmi’nden

  “Kardeşlerim! Hayatta yaptıklarımız sonsuzlukta yankısını bulur.”
  “Hayat bir rüya, korkulu bir rüyadır.”
  “Ölüm hepimize gülümser, yapabileceğin tek şey senin de dönüp ona gülümsemendir.” Gladyatör Filmi’nden

  “Sence başka gezegenlerde hayat var mı? Bilmiyorum Sparks. Ama şunu söylemeliyim ki, eğer sadece biz varsak korkunç bir yer israfı demektir.” Mesaj Filmi’nden

  “İnanılmaz. Sizi kötülüğe götüren kapı geniş ve cezbedicidir.”
  “Benden ne istiyorsun? Kendin olmanı istiyorum. Biliyorsun evlat, suçluluk; sırtında taşıdığın bir çuval tuğla gibidir. Tek yapman gereken yere bırakmak.” Şeytanın Avukatı Filmi’nden

  “Sen mükemmel değilsin evlat. Aslına bakarsan evlat, tanıştığın bu kız, o da mükemmel değil. Asıl soru şu: Birbiriniz için mükemmel misiniz? Bütün olay bu. Samimiyet denilen şey bu.” Can Dostum Filmi’nden

  “Dedi ki: Rüzgarı yüzünde hissetmezsen, kanatlar neye yarar?” Melekler Şehri Filmi’nden

  “Şeytanın yaptığı en büyük kurnazlık, tüm dünyayı yaşamadığına inandırmakmış.” Olağan Şüpheliler Filmi’nden

  “Yıllardır günahlarımın dönüp beni bulmasından korkuyordum. Bu bedel, dayanamayacağım kadar ağır.” Vatansever Filmi’nden

  “Ailesine yeterince vakit harcamayan asla gerçek bir erkek olamaz.”
  “Düşmanlarından asla nefret etme, bu muhakemeni etkiler.”
  “En zengin adam, dostları en güçlü kişilerden oluşandır.”
  “Düşmanların, hep geride bıraktıklarından yararlanarak kuvvetlenirler.”
  “Çok önemli, kulağına fısıldamalıyım: Güç, gücü olmayanları yıpratır.”
  “Bakın bu taşa. Çok uzun zamandır suyun içinde. Ama su içine işleyememiş. Bakın kupkuru. Avrupa’daki adamlara da aynı şey oldu. Asırlarca Hıristiyanlık onları çepeçevre sardı. Ama İsa içlerine giremedi. İsa içlerinde yaşamıyor.” Baba Filmlerinden.

  “İyiliğimizin ölçüsü kucakladıklarımız, oluşturduklarımız ve aramıza aldıklarımızdır.”
  “Eğer görmemeniz gereken bir şey görmüşseniz diğer tarafa bakmayı öğrenmişsinizdir.”
  “Eğer kazara umutlarınız yıkılırsa asla daha fazla istememeyi öğrenmişsinizdir.” Çikolata Filmi’nden

  “Herkesin cehennemi farklıdır. Hepsi alevler ve acıdan oluşmaz. Gerçek cehennem, yolunda gitmeyen hayatındır.”
  “Bazen kazandığında kaybedersin.” Aşkın Gücü Filmi’nden

  “Dağlar yeterince yüksek değil, vadiler yeterince derin değil. Nehirler yeterince geniş değil. Seni benden ayırmayı hiçbir şey başaramaz. “ Bridget Jones’in Günlüğü Filmi’nden

  “Bir keresinde bana ne demiştin hatırlıyor musun? ‘Her yeni dakika hayatı değiştirmen için yeni bir fırsattır.’ Seninle yeniden karşılaşacağız.” Vanilla Sky Filmi’nden

  “Sen de bundan nefret eder misin? Neden? Susmaktan. Neden hep konuşmak zorundayız? Kendimizi iyi hissetmek için mi? Ne bileyim, iyi bir soru. Özel biriyle birlikte olduğunu, çenesini kapatıp, karşılıklı susabildiği zaman anlıyor insan.” Ucuz Roman Filmi’nden

  “Zafere kurban vermeden ulaşılmaz.” Pearl Harbor Filmi’nden