Adı:
Atinalıların Devleti
Baskı tarihi:
19 Mart 2012
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758491841
Orijinal adı:
Athenaion Politeia
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arya Yayıncılık
Baskılar:
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
H. Oppermann’ın 1928 yılında çıkarmış olduğu Yunanca metinden, B. Haussoullier’in Fransızca, G. Wentzel ve Karl Hude’nin Almanca çevirileriyle karşılaştırılarak çevrilmiştir.

Ünlü Yunan filozofu Aristoteles’in yok olduğu sanılan “Atinalıların Devleti” adlı yazısı, Mısır’dan Londra’daki British Museum’a getirilmiş olan bir papirüs elyazmasının ortaya çıkartılmasıyla 1891 yılı Şubat ayında yeniden gün ışığına çıkmıştır.
120 syf.
·4 günde·10/10
Bu kitabı kimler okumalı ? Sorusu ile başlamak istiyorum incelemeye. Hiç düşünmeden cevap verebilirim ki herkes bu kitabı okumalı. Öncelikle siyaset bilimi , kamu yönetimi veya tarih eğitimi alanlar ya da bu alanlara ilgisi olanların kesinlikle okuması gereken bir eserdir. Aristo bu kitapta Anitalıların devlet yapısını , işleyişini , kurumlarını , yönetim şekillerini ve geçirdiği evreleri anlatıyor. Monarşi , oligarşi , tiranlık , demokrasi sistemlerinin Antik Yunan da nasıl uygulandığı , nasıl başladığı ve sonlandığı hakkında bilgiler bulabiliyorsunuz bu kitapta. Bu yönetim şekilleri ve sistemleri işlenirken dönemim tarihine ve yaşanan olaylara da değindiği için siyaset bilimciler ve tarihçiler için kaynak kitap olma özelliğini de taşıyor bu kitap. Son olarak İş Bankası Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisinden olan çevirisini tavsiye ederek sonlandırayım incelememi. Bu kısacık eser üzerine yayınlanmış akademik bir çok çalışma bulmanız mümkündür ben kısaca neler anladığına değinmeye çalıştım. Kendi adıma söylemem gerekirse günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce yaşayan insanların günlük hayatlarına , yaşayış ve yönetim şekillerine kadar detaya inen üstelik bunu 77 sayfalık bir kitapta yapan Aristo ya ve eserine mutlaka bakmanızı öneririm.
108 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Lise dönemlerimde birinci sınıftan üçüncü sınıfa kadar aynı hocanın her sene verdiği üç tane farklı ders vardı. Bunlar Demokrasi , Psikoloji ve Felsefe dersleriydi.

Şimdi kitabın yazarına bakıyorum Aristo adı yani Felsefe'nin ağa babalarından hangi konuda yazmış demokrasi üzerine ve demokrasi ne ister yani siyaset yaparken kişiler ne yapmalı düşünmeli ve sinirlerine hakim olmalı yani psikolojik olarak güçlü olmalılar.

Efendim kitabımızda Aristo'nun hayatı boyunca kendi devletinde yaşanan yönetim değişikliklerini anlatan eserimiz öncelikle her okura hitap etmiyor. Çünkü bu alanla ilgilenen ve bu alanda mesleğini icra edenlerin alakadar oldukları çok sayıda konu mevcut olduğu içindir. Benim mesleğinde alakasız ama ilgi alanımda olduğu için ve bana bir şeyler katacağını düşündüğüm için okudum.

70 yılda 11 yönetim değişikliği olmuş Atina'da. 11 tane yönetimde de neredeyse farklı yönetim şekilleri olmuş yani insan şaşıyor ama bir yandan takdir ediyor. Çünkü her yönetim önceki yönetimin eksiklerin kapatacak şekilde oluşuyor ve yeni yasalarla daha iyi bir demokrasi sunuyor.

Ben genel olarak eseri beğendim. En azından bana demokrasi tarihi hakkında güzel bilgiler verdi. Siyasi Bilimler , Kamu yönetimi v.b. alanlarda okuyanlara daha değerli şeyler katacak bir eser...
120 syf.
·Beğendi·10/10
Muntazam bir düzen için hukukun nasıl bir vazgeçilmezlik olduğunu anlatmak için ülkemizde okunmalı. Medeniyet ve demokrasi hakkında kısa ama çok faydalı bir klasik.
108 syf.
Atina da yaşanan yönetim sistemlerinden ( oligarşi,monarşi,tiranlik ve demokrasi ),hukuk düzenine kadar her şeyi ayrıntisina kadar anlatilmis.
Hangi yönetim sistemi gelirse gelsin hukuk sistemi pek değismemis.
Günümuz hukuk sisteminin temelini olusturmuslar.
2500 yil önce ayrintili bir hukuk sisteminin olmasindan cok etkilendim.
120 syf.
·22 günde·Beğendi·5/10
İlk okuduğumda isimleri karıştırdığımdan dolayı tekrar tekrar okuyup 1 saat sunumda anlattığım biricik kitabım :) siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuduğumdan dolayı monarşi oligarşi demokrasi evrelerini anlattığından kesinlikle tavsiye ederim. Dİğer alanlar okuyamaz mı tabiiki de okuyabilir.kitaptan bahsetmek gerekirse; aristoteles in kabolduğu sanılan atinalıların devleti mısırdan londraki müzeye getirilmesi ile ortaya çıkmıştır.belirtmek gerekir ki kitap halen eksiktir.ayrıca okurken en beğendiğim yeri de söylemeden geçmeyeceğim Halkın hiç bir hakkı yokken kendi bedenlerini senet olarak gösterdikleri bir dönemde solon'un ellerinden tutup demokrasiyi sağlaması onlara belirli temel haklar vermeleri ve halkın hala yetinememesi ve bunun üzerine solun un atinayı terk etmesi..kitap genel olarak 2 ana bölümden oluşuyor. 1. ana bölümde;
1-12 bölümler : monarşiden oligarşiye geçişi
13-19 bölümlerde : tiranlığın gelişmesi ve devrilmesi
20-28 bölümlerde : demokratianın nasıl geliştiği
29-40 bölümlerde : oligarşik değişikliklerle bunlara karşı yapılan tepkiler
41, bölümde : baştan başlanılarak özet geçiliyor
2. ana bölümde 4 başlıkta anlatılıyor ;
42,bölüm : yurttaşlık hakları
43-46 bölümler : beşyüzler ve halk meclisinin düzenleri, yetkileri işleri
47-62 bölümler : memurların devleti yönetmeleri
63-69 bölümlerde : mahkemeler
108 syf.
·Beğendi·10/10
Milattan önce ve sonraki dönemde yaşamış günümüz demokrasi anlayışının başlangıcı olmuş oldukça güzel bir kitap .. okuyun ve günümüzle karşılaştırın derimmm
120 syf.
Aristoteles adını duyduk mu aklıma felsefe gelir. Birçok insan içinde öyledir. Bu kitabında ise felsefeden ziyade Atina Devletinden, yönetim şeklinden, yaşanan olaylardan, demokratikleşme süreci gibi şeylerden bahsediyor. Tarihsel bilgilendirici bir nitelik taşıyor. Yalnız Yunan tarihini pek bilmediğim için biraz üstün körü okuma oldu gibi. Hiç duymadığım isimler, yer adları ve birçok kelime var.

Kitabı nerden aldığımı nasıl elime geçtiğini hatırlamıyorum. Bir gazete eki olarak verilmiş. Ama eski bir basım olduğu belli. Birçok ismi ve olayı bilmediğim için araştırarak okudum. 100 sayfalık bir eser olmasına rağmen beni bu sebeple oyaladı. Atinalıların tarihini de biraz öğrenmiş oldum.

Kitabın başında ilk başlarda başa gelen Solondan bahsediyor. Demokratikleşme yolunda ilk adımı atmış. Halkı köle durumundan kurtarmış. Sonrasında ise keyif yapmak varken ülkenin geleceği için onların düşmanı olmayı göze almış. Yasalar çıkarmış. Yasaların kalıcı olması için de ticaret amacıyla mısıra gittiği anlatılıyor. Solonun ardından bir süre sonra Peisistratos geldi. Ülkeden kovuldu. Tekrar geldi. Tekrar gitti derken en son asker toplayıp savaşıyor ve kazanıyor. Ülkeyi yasalara uyan bir yurttaş gibi yönettiği anlatılıyor. Her iki yanda onu ister hale geliyor. Oğulları başa geçtiğinde işler değişmiş. Ondan sonra da birçok yönetici gelip geçiyor. Belli dilimlerde belli başlı bir yönetici değil de meclis tarafından yönetilmiş.

Atina devletine baktığımızda halkın içinde çeşitli sınıflar olduğunu, bazı sınıfların neredeyse hiç bir şeye hakları olmadığını görüyoruz. Solon bunu değiştirmiştir. Alt tabakada olan bir işçi gerekli şartları sağladığında çiftçi konumuna yükselebiliyormuş mesela. Günümüzdeki yönetim şekli ve yasa o dönemlerde ortaya çıkmış. Mesela 18 yaşına gelenler delikanlı olarak isim alıyorlar ve 2 yıl boyunca askeri eğitim görüp, askerlik yapıyorlar. Ardından normal bir yurttaş olabiliyorlar. Seçim yaşları önceleri 40, 30 gibi olurken zaman geçtikçe düşmüştür. Mecliste konuşulan konular, yapılan oylamalar, adalet sistemi anlatılmıştır.

Ülkenin refah seviyesi yönetici liderin başarılı olmasıyla doğru orantılıdır. Meclis kabilelerden seçilen insanlardan oluşuyor. İlk başta 4e bölünen kabilelerin sayısı da zamanla çoğalmıştır. Atinalılar ay yılını kullanmışlardır.

Yöneticilere tyrannos deniliyordu. Kleisthenes başa geçtikten sonra Atina demokrasi ile yönetilmeye başlar. Solon ile temelleri atılan demokrasi artık yaşanabilir duruma gelmiştir.
Bundan sonra daha birçok isim geçiyor. Çoğunu hatırlayamıyorum. Çünkü okurken bile beni zorlayan cinste isimler vardı. Devletin yönetimi bazen gevşiyor. Bazen refaha ulaşıyor. Hep bir iniş çıkışlar var.
120 syf.
·Puan vermedi
Biraz felsefe biraz da düşündüren bir kitap eski atinayı ve yaşam şekillerini her yönden herşeyini anlatıyor tarih sevenler alabilirler ama gaza gelip almayın sıkılabilrsiniz bazı yerleri sıkıyor..
120 syf.
·Puan vermedi
Atinalıların Devleti ise, Atina'nın en eski tarihini, demokrasinin kuruluşunu ve gelişme sürecini, oligarşik yapıyı, vatandaşlık hakları, halk meclisleri, memurlar ve mahkemelerle ilgili durumları ele alıyor. Özellikle hukuksal alandaki uygulamalar ve günümüzde hemen hemen aynı olması Aristo ve Antik Yunanın önemini ortaya koymaktadır. Kanunilik İlkesini, Avrupa’da ilk kez ortaya koyan, Fransız düşünür Charles de Montesquieu ve kitapta yer alması dikkat çekici aynı zamanda bilgilerimizi yenilememize sebep hadiselerden biri...
120 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
77 sayfasında toplamda 57 adet dip not ile bir çok terim ve kişiyi içeriyor kitap. Her ne kadar ince bi kitap olsa da anladığım kadarıyla Atina'daki 70 yılda gerçekleşen 11 yönetim değişikliliğini ve değişikliliklerle beraber gelen yeni yasaları ve bu yasaların ortaya çıkardığı olayları güzel bir şekilde özetliyor. Bazı kısımlarda terimlere o kadar boğuluyorsunuz ki anlamadan okudunuz ama okudukça anladığınız sayfalara dönüşüyor bu kısımlar.

Kesinlikle okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap değil. Ama eğer Aristotales'in yaşadığı ve kendisinden önceki dönemlerdeki siyasi olayları yorumlamasını okumak isterseniz kesinlikle okuyun.

Ve son olarak eğer Yunan tarihine ilginiz yoksa çerez kitap niyetine okumayın.
120 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Atina’nın değişen siyasi durumunu anlatmılmış bu kitapta. Atina’nın siyasi durumunu ve devletin kurumlarının nasıl işlediğini merak edenler için gayet güzel bir kitap.
108 syf.
·Puan vermedi
Atinanin basindan gecmis tiran ve krallarin farkliliklari cok acik ve net gorulebiliyor spartanin atinadan nasil ustun oldugu ve meclis sekli ki en dogru meclis yapisina sahipler kisacasi kimse bizdeki milletvekilleri gibi yattigi yerden kazanmiyor. Bu meclis yapisi incelenip modern yapisiyla tbmm’ni buna gore dizayn edilmesi gerekmektedir.
''yurtta insana yakışmayan kölelik boyunduruğu altında inleyenleri, ağaların zorbalıkları karşısında tir tir titreyenleri özgürlüğe ulaştırdım.''
Aristoteles
İş Bankası Kültür Yayınları
Nasıl hitabet karşımızdakini ikna etmek sanatını öğretiyorsa, mantık da bilimsel araştırmanın ve tanıtlamanın tekniğini öğretecektir.
Aristoteles
Sayfa 9 - Arya Yayıncılık
Sizler, bütün iyi şeyleri bıkıncaya kadar bol bol tatmış olan sizler, taşkın yüreğinizi yatıştırın. Ölçüsüz düşüncelerinize, dileklerinize gereken sınırları çekin. Çünkü biz her şeye evet demeyeceğiz, sizin her dilediğiniz olmayacak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Atinalıların Devleti
Baskı tarihi:
19 Mart 2012
Sayfa sayısı:
140
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758491841
Orijinal adı:
Athenaion Politeia
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arya Yayıncılık
Baskılar:
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
Atinalıların Devleti
H. Oppermann’ın 1928 yılında çıkarmış olduğu Yunanca metinden, B. Haussoullier’in Fransızca, G. Wentzel ve Karl Hude’nin Almanca çevirileriyle karşılaştırılarak çevrilmiştir.

Ünlü Yunan filozofu Aristoteles’in yok olduğu sanılan “Atinalıların Devleti” adlı yazısı, Mısır’dan Londra’daki British Museum’a getirilmiş olan bir papirüs elyazmasının ortaya çıkartılmasıyla 1891 yılı Şubat ayında yeniden gün ışığına çıkmıştır.

Kitabı okuyanlar 167 okur

  • Tuğ
  • Oktay OZPRCN
  • Mehmet Yılmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0