Adı:
Carmen
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Carmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kalem Yayınları
95 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Aslına bakılırsa çingenelik ilgi çekici bir kültürdür ama insanlar genelde inceleyecek mesafeye gelmemişlerdir.
Hayatımın bir on yılını harbi çingeneler arasında geçirdiğim için, hayatları, düşünce yapıları bana pek de yabancı değildir.
İlgi çekici, asla değişmeyecek olan bir huyları özellikle hoştur ki; gündelik yaşayan insanlardır. Çingene bakkallarında sigara tek tek, yağ-şeker-zeytin gibi yemeklikler de bardakla satılır. Yani o an, o gün ne kadar gerektiyse o kadar alırlar. Cebinde dünya kadar parası olan dahi sigarayı paketle değil taneyle alır. Fal gibi şeylere, gizeme merakları vardır. Ama bu fal olayı bulundukları ülkeye göre değişir. Türkiye'de kurşun döker, balkanlarda tarot açabilirler. Türkiye'de tarot bakanını da gördüm.

Kadın erkek ilişkileri de enteresandır, çingenenin duygusal manada çingene olmayanla pek işi olmaz. Kur yapması veya yakın davranması yanıltıcıdır, tuzaktır. Zaten bir insan da az bir safdiriklik gördüler mi, kaçışı yoktur. Ama tanıyor, biliyorsan, ters köşe yapman muhtemeldir. Hayatları, yakınlarına sadık ve cefakar, yabancılara karşı umursamazdır. Yani çingene mahallerinde asla komşu komşuyu soymaz desem sanırım anlaşılmış olur.

Genelde utanma sıkılma pek bilmezler. Yani fight club'a katılanlardan birisi çingene olsaydı tüm kitap güme giderdi.
Sanıldığının aksine, kavgadan pek haz etmezler. Genelde kadınlar kavga eder, bu kavgalar grup/mahalle olarak da gerçekleşebilir ve izlenmesi keyiflidir.
Eğlenceye, müziğe olan meraklarını sanırım bilmeyen yoktur. Klarnet, keman gibi enstrumanları mükemmel çalarlar. Kendilerine çalgıcı denmesinden nefret ederler. Sanatkar diyeceksin beyefendi! Bir de durduk yere vur patlasın çal oynasın olur, alışık olmayan düğün dernek var sanır, şaşırır. Bu eğlence merakına karşın gözlerinde genelde hüzün görmüşümdür.

Dine bakış açılarını ise tek kelime ile özetlemek gerekirse; yoktur. Yani ben içlerinde otururken koca mahallede bir tane namaz kılanına denk geldim. Onu da görmüş değilim, karısı gittiği her yerde kocasının namaz kıldığını anlatıyormuş, herkes şaşkın!

Neyse işte, kitabımızın konusu da bir çingene kızı olan Carmen'le alakalıdır. Carmen ve hayatını mahvettiği bir delikanlının fırtınalı hayatları dersem sanırım daha kapsayıcı olur. Kitap genel olarak bir hikayeyi anlatsa da özellikle Carmen'in hal ve hareketleri, inatçı ve zorba tavırları baya bir hoşuma gitti. Yani elini beline koyup, ayaklarını yere vurarak hayır! hayır! diyen veya ellerini karnına koyup, geriye doğru gerinerek karakteristik bir kahkaha atan Carmen'i sevdim. Karakter olarak gayet eğlenceli birisi olduğunu düşünüyorum ve hatırımda kalacaktır sanırım. Size de keyifli okumalar dilerim.
95 syf.
Çok uzun bir roman değil. Okuyacaklar için çok uzun bir öykü gibi de gelebilir. Yaşadığım yerlerde gördüğüm çingeneler ile benzerliği pek çok kitaptaki çingenelerin. Buradaki çingeneler için de kocaları pek bir kutsal. Aynen buradakilerde de hatun çingeneler çalışıyor, koca erkek çingeneler günlerini gün ediyor. Çingene hatunu Carmen, kendisine yardım eden Jose ile yakınlaşır sevgili olur. Evli olduğunu ve eşinin hapishaneden kaçırdığını gizler. Bunu öğrenen kör kütük aşık Jose kıskançlıktan bu kocayı öldürür. İkisi evlenirler. Ancak bir türkü sadık olamayan , başkaları ile flört etmekten vazgeçemeyen Carmen kocasından kendisini öldürmesini ister. Ne mi oluyor sonuçta? Merak eden okuyacaktır eminim. Keyifli okumalar...
95 syf.
·Puan vermedi
Bir süvari alayında onbaşı olan Don Jose nin bir çinğeneye aşık olduktan sonra, aşkı için katil olarak görevini bırakması, Carmen(Büyü) isimli çingene kızın avucunda oynattığı bir aşığına dönüşmesi ve kaçakçılık soygun gibi olaylara karışıp Carmen'e deli gibi aşkından dolayı yaptığı yaptığı hatalar kendi dilinden anlatılıyor.. Çingene leri tanımaya yönelik okudugum en akıcı kitap, Türkiye de ki çingene lerle olan benzerlikleri de çok fazla. Kitap hic ara vermeden okunup bitecek kadar akıcı.
110 syf.
·3 günde·Puan vermedi
2021’in okumuş olduğum ilk kitabı.


Bir dragon süvari alayında onbaşı olan Don Jose, Carmen adında bir çingeneye aşık ve bu aşk yüzünden başına gelen olaylar anlatılıyor.


Bu kitapla birlikte çingeneler hakkında çok fazla bilgi edinebiliyorsunuz.

Tavsiye edip etmemekte kararsızım .


Keyifli okumalar...
110 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Bir İspanyol çingene kadını ve bir eşkıyayı ele alır. Muhteşem güzellikte bir çingenenin eşkıya elinde mahvoluşunu yazan yazar, betimlemeler ve çingenenin gizli aşkıyla kafamı karıştırmadı değil.

Bir alıntı;
‘İspanyollar der ki bir kadına güzel denebilmesi için onun otuz tane şartı bir araya getirmesi gerekir. Örneğin üç tane kara şeyi olmalıdır: gözleri, gözkapakları, kirpikleri. Üç tane zarif şeyi olmalıdır: parmakları, dudakları, saçları.’
110 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Yazar bir tutku, gurur, öç ve ölüm öyküsünü çingenelerin hayatını ele alarak anlatır. Bir onbaşı hapise götürmekle sorumlu olduğu Carmenita’ya aşık olur. Kaçmasına göz yumar. Görevi tehlikeye girer. Daha sonra Carmen, onbaşının başını belaya sokar da sokar.
95 syf.
Çok eski baskısını Ankara'da bir sahafta görünce aldım. Almamın tek sebebi hayatımı perişan eden kadınında arada bir kullandığı ismi taşımasıydı. Daha da ilginç olan kitapta Carmen isminde bir çingene kadının olmasıdır ki erkekleri kendine aşık eden ve hiçbir erkeğe bağlanmayan bir karakterdir. Aynı dedim, aynısı...Kitabı geç okuduğum için ayrıca da üzüldüm.
95 syf.
·5/10 puan
Genel olarak kitap sıradan çingene kahramanlarla sıradan bir hikayeyi anlatmakla beraber kitabın sonlarında çingenler, yaşadıkları yerler ve konuştukları diller hakkında bilgi veren sade, akıcı ve aşk üzerine yazılmış bir kitaptır.
Bu kitabı okudum tam bi çingene hayatı üzerine kurulu bi aşk var .
Güzel ve etkileyici bi o kadar da sürükleyicidir ,tavsiye ederim..Bir Dünya Klasiği daha kütüphaneme eklendi:)
95 syf.
·7/10 puan
Hayatını düzgün yaşayan bir askerin yükselip rütbe arttırmayı planlarken ilk görüşte kapıldığı bir çingene için bütün her şeyi geride bırakıp haydut olup çingeneyi elde etmeyi çabalamasını anlatan çok akıcı bir üsluba sahip 1,5 saatlik bir yolculuk sırasında okurken bitirdiğim hikayeler tarzındaki kitap sanki ispanya sokaklarındaymışım gibi kültürünü anlatan kitabı pek beğendim.
95 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Opera diyince aklıma 2 şey geliyor; 1. Pavarotti ve 2. Carmen Gerçekten bu sanat türünün gercek bir cahiliyim.
Carmen tutkulu bir aşkın nasıl tutsakliga dönüştüğünün öyküsü. Güzeller güzeli çingene kızı Carmen ve karşısında işinde, gücünde askerliğini yapan Jose Navarro. Fransiz edebiyatının en çok okunan kitaplarindan biri olmasından öte binlerce kez opera,bale,tiyatro olarak sahnelenmiş. Yazar Prosper Merimee'nin ölümünden 5 yıl sonra George Bizet tarafından Carmen operası besteleniyor ve bir komedi bekleyen Parisliler bir trajedi ile karşılaşınca, ilk başta bir başarısızlık yaşanıyor. Rivayet odur ki acımasız eleştiriler, operanin premierinden birkac ay sonra 37 yaşındaki Bizet'in erken ölümüne neden olmuştur.
Ancak baştan çıkarıcı kızımız Carmen'i gerçekten o derecede kışkırtıcı, tutkulu ifade etmeyi başaran Carmen operası, Nietzche'nin de dikkatini çekmiş ve kendi felsefesi ile yakın buldugu bu operayi onlarca kez daha izlemiştir.
Nietzsche Ağladığında kitabindan uyarlanan filminde de operanin müzikleri kullanılmıştır.
Sanırım hem yazar hem bestekar, Carmen'in bu kadar meşhur oldugunu görseler hayli mutlu olurlardı.
Kitabin çevirmeni Nesrin Altınova Fransa Milli Eğitim Bakanlığı ve Fransa Kultur Bakanligi tarafından uluslararası çeviri ödülü almış ünlü cevirmenimiz, kitabi okuyunca bu ödülü ne kadar hakettigini bir kez daha fark edip, gurur duyacaksınız.Gerçekten çok hem de çok başarılıydı.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
95 syf.
·7/10 puan
yıllar önce kitapçılarda denk gelip isminin cazibesine kapılıp aldığım bir kitaptı.. ince bir kitap fakat zihnimde kalan şey kitabı bitirmeden bırakamamış olmamdı..ispanyada geçiyor olaylar.. çingene olan Carmen bir afet tabii.. genel olayların dışında çingeneler ve yaşamları hakkında çok orijinal bilgiler içeriyordu hatta ispanyada çingene olması da şaşırtmıştı beni diye hatırlıyorum.. hatırladığım başka bir şey ise Carmen in çingene kocasına sadakati ve her ne yaparsa yapsın kendi ırkından olana karşı bağlılığıydı..
Yalan söylüyordu, efendim.
Her zaman da yalan söyledi.
Ömrü boyunca bu kız doğru laf etti mi bilmem.
-Gelgelelim, konuştu mu ona inanıyordum, elimde değildi.
Yalan söylüyordu, efendim.
Her zaman da yalan söyledi.
Ömrü boyunca bu kız doğru laf etti mi bilmem.
-Gel gelelim, konuştu mu ona inanıyordum, elimde değildi.
Prosper Merimee
Sayfa 42 - Mercek yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Carmen
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Carmen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kalem Yayınları

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0