Adı:
Demir Ökçe
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053607953
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Jack London'ın Demir Ökçe'si distopya edebiyatının ilk örneği olarak kabul edilir. Günümüzden yüz yılı aşkın bir zaman önce kaleme aldığı eserinde London, çok eski ama hiç eskimeyen bir hikâyeyi konu edinir. Ezen ve ezilen mücadelesi tüm çıplaklığıyla gözler önündedir. Amerika Birleşik Devletleri'ni pençesine almış olan Oligarşi, namıdiğer Demir Ökçe tüm şiddeti ve gaddarlığıyla emekçilerin üzerine yürümektedir. Teröristler, ekonomik ve siyasi ilişkiler, faşist devlet yapılanması sanki daha o zamandan yirminci yüzyılda insanlığın yaşayacağı acı olayların habercisi gibidir... Jack London ya da doğduğunda kendisine verilen isimle John Griffith, 12 Ocak 1876'da San Francisco'da doğdu. İlk teknesi Razzle Dazzle'la San Francisco Körfezi'nde maceralı bir hayata atıldı. Kaçak istiridye avladı, Japonya'da fok avlayan bir gemide tayfalık yaptı, ABD'yi bir başına dolaştı. Yaşam tarzını değiştirmeye karar verip Oakland'a döndü, liseye başladı; sınavlarını dışırdan vererek üniversiteye girdi. 1897'de altın aramak isteyen binlerce kişi gibi Jack London da Kanada'ya gitti ve bu yolculuk yazarlığının keşfi oldu. Bir yıl kaldığı Klondike hakkında, 1903'te yayınlanan Vahşetin Çağrısı ile 1906'da çıkan Beyaz Diş dahil çok sayıda öyküyü kaleme aldı. 22 Kasım 1916'da geride bıraktığı 15 eseriyle, hayata gözlerini yumdu. Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı ile başladığımız Jack London'ın bütün eserleri dizisini Demir Ökçe ile sürdürüyoruz.
318 syf.
·Beğendi·9/10
UYARI : İncelemelerimde spoiler yoktur .. Bu platformda okuduğunu anlamayan ve yazdıklarımı spoiler sanan bir takım "ÇOK AKILLI" insanlar vardır !!! Ben spoiler olduğunu düşünmüyorum ama sen olduğunu düşün ve ona göre oku ..

"KALE KÜÇÜK - AYI BÜYÜK .. BİR CİNLİK YAPMALIYIM " derken bakın neler oldu, nerelere geldiler ?!?!

Evet bir kiritikle daha beraberiz PAPİÇULOLAR!!! Uzun müddet evvel okuduğum ama kritiğini yapmak için Jack London ' ın hayatını okumayı beklediğimden dolayı ertelediğim kitaplardan bir tanesi daha .. Konu az uzunca , toparlamaya calışıcam kısaca..hemen başlayalım o yüzden ..

Biliyorsunuz sanayi devrimini ilk önce tamamlayan ülke İngilizlerdi.. 1730 larda tekstil sektöründe çalışanlar ( başlıca onlar ama geri kalan neredeyse tüm nüfus ) krik-kraklarla efenime söyliyeyim eti balık krakerlerle beslenmeye çalışan anorexia nervosaya tutulmuş su aygırları kıvamında yaşıyorlardı çünkü üretim aletleri yetersiz , basit ve az sayıdaydı..Küçük topluluklar halinde çalışıp üretimi yükseltmeye çalışıyorlardı..Üretim az , beslenecek boğaz çok olduğundan kelli herkes sefalet içerisinde yaşıyordu zira beslenecek nüfusun büyüklüğünün aksine pasta küçük olduğu için dilimde küçüktü ( ETİCİN REKLAMINDA KALEDE DURAN AYI MİSALİ İŞTE... KALE KÜÇÜK AYI BÜYÜKTÜ BİR CİNLİK DÜŞÜNMELİYDİLER!!) ..Bu onları bir dizi icat yapmaya itti.. Basit düzenekler ilkel makineleri , ilkel makinelerle artan üretimse işgücündeki eksikliği ve enerji ihtiyacını açığa çıkardı.. Sonrasında buharlı makineler ve pistonlar , fosil yakıtlarla fabrikalar , elektrik falan fistan gülistan derken ta bugünlere gelindi. İnsanoğlu üretimi arttırıp kısmen karnını doyurmuştu doyurmasına ama bu kez de üretilen ürünün satımı ile balla tatlanan ağızlar paranın bağımlısı olmuşlardı..Pazar ve hammadde arayışı derken insanoğlu gözünü bir türlü doyuramadığı bir başka canavar yaratmış oldu..Kapitalizm! Bu doymak bilmez canavarı halkların yararına kullanıyoruz diyerek sözde dizginleyen işverenler pipetlere varıncaya kadar işçi ve emek sınıfının kanını hüplettiler.. Sonra onlar da günümüzde halen daha devam eden düzenlerin temellerini atıp birleştiler..vampirik holdingler- karteller ve anemi aromalı tröstler meydana getirip tüm dünyaya yayıldılar..Biz bu canavarın ilk evrimini gerçekleştirmeden önceki günleri ile, 800'lerin sonu 900'lerin başı ile ilgilenicez ve Amerika' ya gidicez..
800lerin 3. çeyreğinde doğmuş ve 900 lerin başında kenevir atölyelerinde çalışmakta olan iri yapılı gürbüz bir genç vardı..İlk başlarda o da sirkülasyonu karşılıksız emek ve kanla sağlanan çarklar arasında kalıp öğütüldü..Kenevir tezgahlarına kolunu bacağını kaptıranları gördü ..Yeri geldi emeğinin karşılığını alamadı ,yeri geldi aç kaldı..O günlerini hiç unutmadı ve ünlü bir yazar olarak anılmaya başladığı günlerde, konuşma yapması için davetli olarak gittiği bir seminerde bu canavarın kalbinin attığı eyaletlerden birinde tüm işveren sınıfına ve din adamlarına ateş püskürdü..Yaptığı cidden büyük cesaret isteyen fakat kodamanlar tarafından kabul edilemez bir işti.. Çünkü YENİ EMPERYALİZM henüz doymaktan çooook uzaktı .. Bir önceki yüzyılda imparatorluk kuranların tümü Avrupa ülkeleriydi .. artık daha zenginlerdi ve fetihler için istekte dahil HERŞEYE sahiptiler..PARA , BUHARLI GEMİLER , TÜFEKLER VE AÇGÖZLÜLÜK ..Ve tahmin edileceği üzere bu kurucu babalar çayda çıra eşliğinde buharlı gemilerle çıkılan seferler sonucu yoksul ve geri kalmış ülkeleri kelimenin tam anlamıyla bir bir YUTTULAR!! Pamuk , kauçuk , pirinç gibi temel besin ve ihtiyac maddelerine gereksinimleri vardı ve ürettikleri mallar için pazar istiyorlardı..Ama aynı zamanda gittikleri yerde başkaları üzerinde egemen olmayı da amaçlıyorlardı.. Bu yüzden gittikleri yerlere yanlarında MİSYONERLERİ de götürdüler..Diğer ülkeler de bunu copy -paste ederek uygulamaya geçirdi..bunlardan biri Japonya diğeri ise Amerika idi..Ve tahmin ettiğiniz üzere toplantı da bu yamyamlara ayar veren gencin ismi JACK LONDON ' dı.. Muazzam bir karalama kampanyası başlatıldı kendisi için.. İşte bu kampanyanın başlatıldığı günleri kelimenin tam anlamıyla zindan ettiler kendisine.. Yine de yılmadı. O açgözlüleri ve onlarla kader birliği yapan kiliseyi de DEMİR ÖKÇE adını verdiği hamura katıp yoğurup bu muazzam sistem eleştirisini romanlaştırdı..bizlere ulaştırdı (bkz : sonrasında UÇURUM İNSANLAR - #18738047 ile de ikinci bir tokat vurdu).. Hep söylüyorum yine söyleyeceğim : Jack London hayatı boyunca ne yaşadıysa onu yazdı.. Böyle bir eserin o dönem için yazılmış olması korkunç bir cüret ve meydan okuyuş.. King Kong ' un yüreğine mantar kırıp sote de yapsan herkesin harcı değil ..Velhasılkelam , kitabı alıp okuyacaklar sizler de kitabı elinize aldığınızda işveren ve emek sınıfının mücadelesine ve bir devrime şahitlik yapacaksınız ..Bu gözü dönmüş puro tellendiren kodamanların para ve güç için sınırları ne kadar esnetip yeri geldiğinde nasıl ortadan kaldırdıklarını tecrübe edeceksiniz.. ve en ama en önemlisi distopik denen bu romanın günümüzdeki sistemle nasıl birebir örtüştüğünü göreceksiniz .. son sözüm : SEN ÇOK YAŞA AMERİKALI VİKİNG .. SEN ÇOK YAŞA !!


Buraya kadar yılmadan okuyan herkes için gelsin.. Ahu Tuğba söylüyor : Buyur Gel "MIRNIK" (?!?!?!?!!!!) albümüne isim veren parça !!!!

https://www.youtube.com/watch?v=l_OJuG0nbpk

Not : bir başka incelememde çocukluğumda bu albümle yollarımızın nasıl kesiştiğini de anlatacağım .. Esen ve İŞSİZ kalınız !!!
336 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Arkadaşların ricası üzerine bir inceleme yapmaya çalışacağız...

Jack London'u gerek bu site gerekse dışardan sadece ismini duymuştum. Burada ise daha yakından tanımama ve 'Okuyacağım' adlı bölüme eklememin sebebi ise; Maral 'ın alıntılarını okuyarak oldu. Övgü dolu bir şekilde karşıladım alıntıları. Ve bu şekilde okuma listeme aldım. Aslında bu kitabı bu aralar okumayacaktım. Bana vesile olan arkadaşım Yasee oldu. Daha öncesinde ufak bir atışma neticesinde bana birkaç kitap gönderdi. Bu kurnaz arkadaşım (tabi ben ondan kurnaz... ne demezsin:))) ) okuyacağım listeme bakıp göndermiş. Tabi kitaplar gelmeden önce benim haberim yoktu hangi kitapları göndereceğine dair. Kitapları elime henüz ulaşmamışken ben de onun okuma listesine baktım ve ortak bir okuyacağım listesinde kitaba rastladım. Bunu tahmin etmek hiç de zor değil tabi(Demir Ökçe). Neyse o gönderdiği kitaplar elime ulaşınca kitaplar çift çift oldu bende. Neyse ki bu kitabı almamıştı kendine. Ben de benim aldığım Demir Ökçe'yi ona gönderdim. Böylece hem o bana almış oldu hem de ben ona. Yaz tatili vesilesiyle de okumaya başladım.

Demir Ökçe (kitabın kapağında da yazdığı gibi) mana olarak Oligarşi manası verilmiştir. 19. ve 20. yy'da Amerika'nın San Francisco eyaletinde geçmektedir. Malumunuz üzerine ezen~ezilen (Proleterya~Burjuvazi) sermayeyi elinde bulunduran~emek sahibi insanlar... bunları uzun uzadıya anlatıp kafanızı karıştırmak istemiyorum yalnız bu az evvelki sade tanımdan bilimsel(sosyolojik) tanıma geçmem gerekiyordu. Kitabın ana konusu buydu. Ernest Everhard ve Avis Everhard anakahramanlarının tanışmaları evlenmeleri ve akabininden gelişen süreçlerde devrim adına yaşadıklarını anlatırlar. Aslında bu ikisi (Ernest~Avis) aynı sınıfın mensupları olmalarına rağmen tanışmalarının ilk safhalarında aynı zihniyetten de değildiler. Çünkü Ernest'in devrimci bir kişiliği vardır. Avis ise kendi halinde avukatlık yapar ve Burjuvazi hayatı sürerdi. Ta ki Ernest'in hayatlarına girip yataklarında yatarlarken(Babası ve bir Psikopos da dahil) tokatlaya tokatlaya uyandırarak gerçeği görmelerine vesile olmuştur. Bu az evvelki tanım bana ait. Sadece onlar tokat yetmemişler kiminle bu konu hakkında konuşmuşsa Ernest, gerçeği herkesin yüzüne vurmuştur.


İçerikten daha fazla bahsetmeyeceğim. Alıp okumanız ve tadına varmanızdan yanayım. Yani kitabı anlatacak halimiz yok açıkçası. TİŞ KÜLTÜR Yayınları deyip övgü dolu sözlerle şişirmeme gerek yok sanırım. Şunu söylemek istiyorum: Hakikaten muazzam derecede akıyor kitap. Benim için birçok klasiğin önünü dahi geçmiştir. Yani bu kitabın yazıldığı tarihten önce yazılan esas klasikler. Bu kitap K.Y(Kültür Yayınları)'nda zaten Modern Klasikler Dizisi'nde yer alıyor. O manada dedim zaten. İlginç bir yanını daha söyleyeyim. Bazı kitaplar kanser eder ya da tam tersine bazı kitaplar da insanı iyileştirir. Fakat bu kitap ise insanı ortada yetim gibi bırakıyor. Çünkü kitap nokta olmadan sonlanıyor bu da ne demek oluyor: Demek ki bunları yazarken bir yerlerde yakalanmış Avis...

Avis yaşadığı devrim günlerini elyazmalarına kaydediyor. Artık geldiği yere kadar ne oluyorsa kitap aniden kesiliyor ve sizin zihninizdeki yayın yarıda kalıyor ve koskoca karanlığa giriyorsunuz. Gönül isterdi ki iki~üç bin sayfa anlatsaydı. Daha bir şeyler gelişmemişken yarıda kalıyor. Bu tadı damağında meselesinden ziyade tam tadı alacakken kaçar ya bir şey. İşte tam da böyle bir şey oluyor.

İşte bu şekilde kitabın yarıda kalması insana birnevi ağır geliyor. Ammaaan. Boşverin. Her şeyi öğreniyor muyuz... Hayır tabiki de. Bu da eksik kalsın yani. Belki de ben teselli ediyorum kendimi. Ne bileyim kitap gerçekten harikaydı. En ağır konuları bile sizi içerisine alıp yaşatarak öğretiyordu. Böyle öğretmeye can kurban. Uzun uzun bilimsel metinleri okuyup da kafası allak bullak olan ne demek istediğimi anlar. Yeri gelmişken söyleyeyim: Kitap 25 başlık altında işliyor konusunu. Böyle edebî tertibi çok güzel. Ayrıca bazı kavramlarına aşık oldum günlük hayatta da kesinlikle kullanacağım. İlk defa duydum ve çok hoşuma gitti. Mesela: Gündüz Feneri. Çevremde ayaktakımı olan, bir şeye yaramayan ve yaradığını sanan ve hatta bir şey bilmeyip de bildiğini sanan insanlara söyleyeceğim bir kavram daha eklendi.

Kitabı aslında sonra okuyacaktım yukarıda anlattığım vesilelerle öne alındı okuma zamanım. Hiç pişman değilim. Bilâkis alıp okumak bana edebî zevk verdi. Hâlâ aklım kitaptaki olaylarda. Acaba ne olmuştu sonrasında. Fesuphanallah insan
312 syf.
·7 günde·8/10
Demir Ökçe, kapitalizmin toplum üzerindeki etkisini ve sosyalizmle olan savaşını Avis Everhard gözünden okuyuculara sunuyor. Yazarın gerçek dünyaya oldukça paralel olarak kurguladığı dünya işçi sınıfını, toplumun alt tabakasını ve alt ve üst tabaka arasındaki büyük uçurumu çok güzel gözler önüne seriyor. Kitaba ilk başladığınızda Ernest Everhard kitabın başkahramanı ve yaşanan olaylarda sarsılmaz yeri olan bir karakter gibi görünse de öyle değil aslında. Avis Everhard (anlatıcımız) toplumun üst tabakalarında yer alan ve Ernest ile tanışana kadar ustaca örtülen perdenin arkasındakileri görmeyen bir kız. Ernest ile tanıştıktan sonra toplumun alt sınıflarında yaşananlara tanık oluyor ve yaşadığı hayatı sorgulamaya başlıyor. Avis'in gerçekleri görmeye başlaması ile biz okurlar da bu gerçeklere tanık oluyor ve üst tabaka ile alt tabakanın sınıf mücadelesine dahil oluyoruz.

Kitap bu toplum yapısı ve gerçekleri açısından oldukça ürpertici bir gerçekliğe sahip, daha önce düşünmemiş bile olsanız kitabı okurken yazanların çoğunun bugünde geçerli olduğunu, kapitalizmin yönettiği toplumda insan ayrımının nasıl yapıldığını, emeğin ne kadar kolay harcanabilir olduğunu ve değerinin asla karşılanmadığını çok iyi anlıyorsunuz. Kitabın bu kısımlarında daha önce bilmediğim şeyler anlatılmıyordu ancak bir kez daha okumak ve London'ın çarpıcı dilinden okumak beni bir kez daha çarptı.

Kitapta Ernest Everhard oldukça abartılan bir karakterdi ve bundan çok hoşlanmadım, bu kitabın gerçekçiliğine gölge düşüren bir durumdu, sanki yazar tüm iyi ve güçlü karakteristik özellikleri Ernest'te toplamaya çalışmıştı ki bu derece mükemmeliyet gerçekçilikten ödün vermeye sebep oluyor. Bu abartı dışında kitaptaki karakterler ayrı ayrı oldukça ilgi çekiciydi, Ernest'in ilk başlar yaptığı uzun konuşmalara karşı inanların verdiği tepkiler zaman zaman gerçek dışı ve yazarın abartısı gibi gelse de bu konuşmaları okumak oldukça bilgilendiriciydi.

Demir Ökçe, kurgusuyla, karakteri ile ve anlatmak istedikleriyle oldukça güzel ve insanı doyuran bir kitaptı. Oku-geç roman olarak okursanız sevme ihtimalinizin oldukça düşük olduğunu düşünüyorum, yazarın anlatmak istediğine kulak vererek ve düşünerek okursanız hem seveceğiniz hem de size bir şeyler katabilecek nitelikte bir roman.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/2016/05/demir-okce.html
336 syf.
·18 günde·8/10
Bitti! Ve ben çok üzgünüm :(
Bir kitap bu kadar gerçeği anlatabilir. Bu kadar kendi içine hapsedebilir. Gerçek dünyadan koptuğum bu kitapla, gerçek dünyanın ikizinde buldum kendimi. Tam bir paradoks yaşadım. Kitabı okumam süresince " Bütün bunlar gerçek! " hissine kapıldım. Ve bana kalan şey yine aynı his. Kitap bitti ve ben hala " Bütün bunlar gerçek!" diyorum. Notlar kısmını okuyana kadar bunu dedim. Yine de diyorum.

Affınıza sığınarak Notlar kısmını alıntılayacağım.
"Günümüzde Jack London, daha çok Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu romanları ve macera öyküleriyle hatırlanır. Ancak London'ın, bir maceracı olmanın yanı sıra, sosyal ve politik olaylarla da yakından ilgilendiği bilinmektedir. Demir Ökçe, didaktik bir roman. 20. yüzyılın başında, sosyalizmin kavram ve görüşlerini Platon diyalogları tekniğini hatırlatan bir yoldan "öğretiyor". Öte yandan metin, yazılışından yaklaşık 20-30 yıl sonra Avrupa'da ete kemiğe bürünen faşizmin de "ayak seslerini" duyuruyor okura. Sosyalist Ernest Everhard'ın eşi Avis, olayları, geçmişe bakan bir tanık gözüyle anlatıyor, onun varlığı, ayrıca romanın duygusal boyutunu da tamamlıyor. Metne 'sözde' 2700'lü yıllarda "eklenmiş" dipnotlar, romanı bilimkurgu türüne de yaklaştırıyor.
Demir Ökçe: Bir dönemin tanıklığı."

Son cümlede geçtiği gibi " Bir devrin tanıklığı" oldu benim icin bu kitap. Yalnız beni dünyadan nefret ettirmeye yetti. Zaten dünyayı sevdirebilmiş bir kitap halen mevcut değil ya da ben raslamadım. Varsa öyle bir kitap önerilere açığım. Ama bildiklerimle ne kadar mutlu olunabilir sorgulanır. Herhalde keyif aldığım tek sey kitapların cesurca söyledikleri.

Teşekkür ederim Jack London. Benim yerime haykırdığın için.
320 syf.
·35 günde·Beğendi·9/10
İncelemeye başlamadan evvel, Jack London’ın zihnide oluşturduğu ve ‘Demir Ökçe’ romanına da uyarlamış olduğu Ernest Everhard karakterine teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletiyorum :)

‘Demir Ökçe’ kitabı ile tanışmama vesile olan Yorgun demokrat hocama ise, teşekkürlerimi iletiyorum.

Kitabı ilk olarak Dorlion yayınlarından okumaya başladım. Daha doğrusu kitabı satın almak için gittiğim yerde başka alternatif bir yayınevi bulunmuyordu. Kitaptaki çeviri hataları ve yazım yanlışlarını ile karşılaştığım ilk anda, kendimi şöyle avuttum “Belki de ilerleyen sayfalarda düzelir.” Lakin sayfalar ilerledikçe, görmüş oldum ki Dorlion yayınevi eseri çevirirken ve metne dökerken katletmiş.

Sonrasında kitabı okuduğum sayfada bırakıp, Dorlion Yayınevi ile iletişime geçmeye karar verdim. Kendilerine kitap hakkında bir mail gönderdim, lakin zahmet edip mailime dönüş sağlamadılar. Tabi ki bu beni yıldırmadı, yayınevi firmasının iletişim için kullandıkları cep telefon numarasını bulup, WhatsApp uygulaması üzerinden mesaj gönderdim. (https://i.hizliresim.com/bVJXn8.png) Mesajlarımı gördükleri halde yine cevap yazmadılar.

Artık tam anlamıyla çileden çıkmıştım. Yayınevini aradım. Ne kadar özensiz ve yazım hataları ile dolu bir kitabı piyasaya sürdüklerini sesli olarak dile getirdim.

Telefonu kapattıktan sonra, anladım ki çeviri kitaplarında kült olmuş yayınevlerinin dışına çıkmak, düpedüz ahmaklıkmış.

İnternet'ten İş Bankası Kültür Yayınlarına ait olan, baskısını istettim ‘Demir Ökçe’ kitabının. Kitap elime ulaştığında, ilk sayfadan başlayarak tekrar okudum. Çevirideki kalitenin ve dilin özenli bir şekilde kullanıldığının da farkına varmış oldum. Artık yayınevi meselesini de çözdüğümüze göre kitabı incelemeye başlayalım.

Kitabın başlangıcında şöyle bir söz yer alıyor; “Acılarla dolu bu dünya tiyatrosunda peş peşe geçen sahneler insana elem verir. Biraz sabret; Yazarımız beşinci perdede, bakarsın bu vahşi oyunun anlamını gösterir.” Bu söz okurların dikkatini çekmek için, kitabın en ilk sayfasına eklenmişti. Nitekim de bahsi geçtiği gibi 5.perdede yani 5.bölümde(Bilge Aşıkları) bahsi geçen ve yaşanan olaylar örgüsü yavaş yavaş anlam kazanmaya başladı.

Bilge Aşıkları bölümümden sonra alevlenen olaylar örgüsü daha da artarak devam etti. Spoiler vermekten korktuğum için, konuları kısarak anlatıyorum. Jack London ‘Demir Ökçe’ kitabında kapitalist sistemin, bizlere dayatmış ve yaşatmış olduğu olaylar döngüsünden bahsediyor. Kapitalizm tüm çıplaklığı ile okurların gözleri önüne seriliyor.

İşçi sınıfının ne gibi elem verici hadiseler yaşadığından sık sık söz ediliyor. Kapitalist sınıfın, proletarya sınıfı üzerindeki, korkunç hükmünü ve baskısını dile getiriyor London. Düzenin değişmesin aslında bilinçlenme ve haykırma yolundan geçeceğini, defaatle vurgulamaktan asla çekinmiyor ve bıkmıyordu, o güzel karakter Ernest Everhard.

Everhard sosyalizmi sonuna kadar savunuyor, kapitalizmin karşısında ise, bir beton kadar sağlam bir tutum sergiliyordu. Gerek zekası ile gerek cesareti ile Ernest Everhard tam anlamıyla toplum için gönderilmiş bir kurtarıcı niteliklerini bünyesinde taşıyordu. Kapitalizmin işçilerin üzerindeki vahşi etkisini yok etmek için, sarf ettiği çaba ve gayreti beni büyülemiş ve kendine hayran bırakmıştı.

Olaylar döngüsü o kadar sürükleyiciydi ki, kitabın bitmesinden korktuğum ve doya doya kavramak istediğim için, sayfaları yavaş yavaş okuyarak ilerledim. Sözlerimi şöyle bitirmek istiyorum; ‘Demir Ökçe’ kitabı modern klasikler arasında, başı çekebilecek harika bir eser. Mutlaka okunması gerektiği kanaatindeyim vesselam.
Saygılarımla…


Kitapta hoşuma giden bazı alıntılar;

"Her biriniz, kendine özgü düşleriyle, kendine özgü arzularıyla yarattığı evrende yaşıyor. İçinde yaşadığınız bu gerçek dünya konusunda hiçbir şey bilmiyorsunuz ve düşüncenizin, gerçek içinde ancak bir mantık sapıklık olayı olarak bir yeri olabilir" (Sayfa - 12 - İş Bankası Kültür Yayınları)

"Her biriniz, kendine özgü düşleriyle, kendine özgü arzularıyla yarattığı evrende yaşıyor. İçinde yaşadığınız bu gerçek dünya konusunda hiçbir şey bilmiyorsunuz ve düşüncenizin, gerçek içinde ancak bir mantık sapıklık olayı olarak bir yeri olabilir"
(Sayfa - 21 - İş Bankası Kültür Yayınları)

"Çatınızın kirişlerinden küçük çocukların ve güçlü kuvvetli adamların kanı damlıyor. Gözlerimi kapattığımda kanın tıp tıp tıp diye üzerime damladığını hissedebiliyorum.”
(Sayfa - 36 - İş Bankası Kültür Yayınları)

"Bunlar iş hayatının dışına çıktıkları zaman kafaları çalışmaz. Bildikleri tek şey iştir. İnsanlıktan da toplumdan da bihaberlerdir ama yine de milyonlarca aç insanın ve ellerine düşen diğer milyonlarca insanın kaderi üzerinde söz sahibidirler. Tarih bir gün onların yüzüne acı acı gülecek."
(Sayfa - 61 - İş Bankası Kültür Yayınları)
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Distopik eserleri çok seven biri olarak bu kitabı da severek okuduğumu söylemeliyim.Amerikada ki oligarsik sisteme verilen ad demir ökce. Halkın, işçi sınıfının kapitalist sistem tarafindan nasıl ezildiği gözler önüne seriliyor. Günümüz yüzyilinin bir yansıması adeta. Sosyalizm hakkında da bilgiler veriyor kitap. Distopik eserlere ilgi duyuyorsaniz bu kitabı da okuyun bence. :)
336 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Galıba bu eseri kitaplığıma, hayatımın belli dönemlerinde tekrar alıp okumak üzere geri gönderiyorum. Unutmamak için ve vahşetin gerçekliğini her daim hatırlayabilmek için. Belki de filmlerde toplumdaki yükselişler sahnelerinin gösterildiği yerler okunarak ancak bu kadar yaşatılabilirdi.
Bitirmeme sayfalar kala yaşadığım bu mide bulantıları en az bu kitap kadar ölümsüz olarak kalacak bende.
İnsan, insanlığa ait olabilmesi için önce katlima şahit olması gerek.
336 syf.
·Puan vermedi
Sizde de bu durum gerçekleşti mi bilmiyorum ama kitabı okurken zaman zaman kahramanı Ernest sandığım ve Ernest üzerinden olayları kafamda betimlediğim oldu. Kahraman neden Ernest değildi dedirten bir kitaptı; ta ki kitabın son cümlesine kadar daha doğrusu son dipnottaki cümleye kadar...
336 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Distopya ama ne distopya! Yer yer sadece gerçeklerin anlatılmış olduğu, yaşanılmışlıkların inanılmaz boyutlara varmasıyla '' zaten bu bi' distopya '' diye bana uyarı veren fakat özünde çok net gerçekleri taşıyan bir distopya.
Sanayinin, tröstlerin, kapitalizmin çığ gibi büyümekte olduğu yirminci yüzyıl başlarındaki Amerika'da geçiyor her şey. İşçilerin nasıl bir sınıfsal baskı altında kalarak sömürülüşünün, birer ''makine köleleri'' haline getirilişinin derin, etkileyici ve vurucu anlatımı. Hükümetin ve özelleşmenin sadece ''kâr etmek'' güdüsüyle hareket edişine karşılık ''devrim'' uğrunda canlarını veren bir işçi sınıfını, ölen yüz binlerce insanın -uçurum insanlarının- yaşadıkları acının,vahşetin gerçekliğini bastıra bastıra anlatıyor bu kitap.
Demir Ökçe her ne kadar ''distopya'' türü içerisinde geçse de hepsinden önce bir tarihi roman. Her şey gerçekti, ve hepsi yaşandı çünkü.
336 syf.
·Beğendi·10/10
İşte gerçek dünya düzeni... Bence bunu da okumadan ölmeyin. Çünkü nerede, hangi düzenin içinde yaşadığınızı bir anlayın... Zor bir kitap ama muhteşem. Şahsen ben okurken Türkiye'nin durumu geldi hep gözlerimin önüne. Zihnimde parça parça olan bilgiler bu kitap sayesinde birbirine bağlandı. Bu kitap müthiş bir sentez, özet ve tablo. Büyük resmi ustalıkla okumasını umut ettiği insanlık için küçültmüş, anlaşılır hale getirmiş, yorumlamış, sentezlemiş... "Yaşanılan düzeni anlarsanız geleceğinizi kurtarırsınız"ın kılavuzluğu da var bu kitap da. Bu bir roman değildi bence. Bu bir hayatı anlama kılavuzu ve rehberi. Şiddetle tavsiye ediyorum
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Devrimcilerde insanlık için sarsılmaz bir inanç coşku dolu bir idealizm engin bir fedakarlık buldum Fedakarlık feragat ve yiğitliğin ne demek olduğunu onlarda gördüm Onların yaşamı temiz soylu ve canlıdır amerikan emperyalizminin varlığı ve bu varlıklı paralı burjuvazi yaşama karşı yokluk içinde demir ökçenin işçi sınıfı yani proleteryanin alın terinin hakını istemesi ve bütün insanlık için yeni bir yaşam kaynağı sunmasına karşılık baskı ile para ile faşist bir uygulama ile çatışmalarını dile getiriyor ve bu bağlamda devrim dediğimiz olgunun nasıl bir yaşam savunduğunu ve devrimci olmanın nasıl bir sorumluluk boyutunu taşıdığını tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor..
Aman yok! Sahip olduğunuz her şeyi istiyoruz. Elinizdeki her şeyi almadan muradımıza ermeyiz. İktidarın dizginlerine ve insanoğlunun kaderine biz hakim olmak istiyoruz. Bakın şu ellerimize. Ne kadar güçlüler. Hükümetlerinizi, saraylarınızı, sürdürdüğünüz sefaları sizden alacağız. İşte o günden itibaren tarladaki köylü gibi, şehirdeki aç kalmış kavruk çırak gibi ekmeğinizi kazanmak için siz de çalışacaksınız. Bakın şu ellerimize. Ne kadar da güçlüler!
Jack London
Sayfa 76 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
''Bütün bu kitaplar bana ne öğretir bilir misiniz? Yasa başka şey, hak, adalet başka şey.''
Öve öve bitirilemeyen modern toplumunuz kan üzerine kurulu, her tarafından kan fışkırıyor. Bu kıpkırmızı lekeden ne ben kaçabilirim ne de sizler.
Hükümetlerinizi,saraylarınızı sürdüğünüz sefaları sizden alacağız. Iste o günden itibaren tarladaki köylü gibi ,şehirdeki aç kalmış kavruk çırak gibi ekmeğinizi kazanmak için siz de çalışacaksınız!
Yeni şeyler öğrendikçe, okumayı gerekli gördüğüm kitapların listesi kabarıyordu.
Jack London
Sayfa 92 - Oda Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Demir Ökçe
Baskı tarihi:
Şubat 2013
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053607953
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Jack London'ın Demir Ökçe'si distopya edebiyatının ilk örneği olarak kabul edilir. Günümüzden yüz yılı aşkın bir zaman önce kaleme aldığı eserinde London, çok eski ama hiç eskimeyen bir hikâyeyi konu edinir. Ezen ve ezilen mücadelesi tüm çıplaklığıyla gözler önündedir. Amerika Birleşik Devletleri'ni pençesine almış olan Oligarşi, namıdiğer Demir Ökçe tüm şiddeti ve gaddarlığıyla emekçilerin üzerine yürümektedir. Teröristler, ekonomik ve siyasi ilişkiler, faşist devlet yapılanması sanki daha o zamandan yirminci yüzyılda insanlığın yaşayacağı acı olayların habercisi gibidir... Jack London ya da doğduğunda kendisine verilen isimle John Griffith, 12 Ocak 1876'da San Francisco'da doğdu. İlk teknesi Razzle Dazzle'la San Francisco Körfezi'nde maceralı bir hayata atıldı. Kaçak istiridye avladı, Japonya'da fok avlayan bir gemide tayfalık yaptı, ABD'yi bir başına dolaştı. Yaşam tarzını değiştirmeye karar verip Oakland'a döndü, liseye başladı; sınavlarını dışırdan vererek üniversiteye girdi. 1897'de altın aramak isteyen binlerce kişi gibi Jack London da Kanada'ya gitti ve bu yolculuk yazarlığının keşfi oldu. Bir yıl kaldığı Klondike hakkında, 1903'te yayınlanan Vahşetin Çağrısı ile 1906'da çıkan Beyaz Diş dahil çok sayıda öyküyü kaleme aldı. 22 Kasım 1916'da geride bıraktığı 15 eseriyle, hayata gözlerini yumdu. Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı ile başladığımız Jack London'ın bütün eserleri dizisini Demir Ökçe ile sürdürüyoruz.

Kitabı okuyanlar 2.419 okur

  • Lütfü Akdemir
  • Şadan Çağlar
  • Zübeyir Yılmaz

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.1 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları