Adı:
Ermiş
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
121
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787213
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Prophet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi
55 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Tüm edebi otoriteler tarafından tasavvuf anlayışından oldukça etkilenmiş ve bunu eserlerine de yansıtmış olan Halil Cibran'ın gelmiş geçmiş en iyi eseri olarak kabul edilen ve kırktan fazla dile çevrilmiş olan bu nadide eser tabiri caizse adeta anlam içinde anlam ifade etmektedir..
Bu kitapta insan hayatını anlamlandıran ve önemli kılan tüm anlar insan ruhuna yapılan hafif dokunuşlarla betimlenip biz okurlara ulaştırılmıştır..
Bu güzel ve anlamlı eseri kesinlikle okumanızı öneririm..
55 syf.
·2 günde
Ne kadar alıyorsanız kendinizden o kadar verin.. özgürleşin, haz duyun, acıyı tadın.. Okurken aklıma Siddhartha geldi onun gibi bir felsefi yapısı var sanki. Hoş bir kitaptı sanırım kitap hediye ediceğim zaman ilk sırada bu kitabı tercih edeceğim. İyi okumalar :)
55 syf.
Yazarı tanımak isteyenler için ilk kitap olmaya aday bir kitaptır. Yazar bu kitabında din felsefesine farklı bir pencereden bakmış. Kendi koyduğu adlarla bütün dinlerin adeta en iyi yönlerini alarak kendince bir din felsefesi oluşturmuş. Kitabın çeviri ismi Ermiş olsa da ingilizce ismi olan Prophet peygamber anlamında da kullanılmaktadır. Ermiş kitabı Cibran'ın diğer kitap ve eserlerinin temeli ve anası konumundadır. Farklı konulara dair güzel cümleler ile anlatımdan lezzet almamak elde değil. Kitap bir ilmihal havası uyandırsa da bildiklerimizi örnekleyen pekiştirici bir eser olmuş.
55 syf.
·28 günde·Puan vermedi
Halil Cibran' ın en büyük başarısı sadece yaşadığı ülkede değil tüm dünyayı etkisi altına alabilmiş harika bir eser sevgili okur eseri daha tasarı aşamasındayken bile tek bir gününü bile Ermiş olmadan geçirmedi. Bu eseri okuduktan sonra umarım bizimde tek günümüz bile Ermiş olmadan geçmez. Tek bir kelime bile boş yere yer etmemiş yapabileceği en iyi kelimeyi vermiş. Başta El Mitra ve diğerlerinin sorularıyla El Mustafa soruları açıklarken o kalabalığın içinde buluyorsunuz sormak istediğiniz soruları yanınızdaki insanlar dillendiriyor. Bakalım sonunda El Mustafa memleketine dönebilecek mi ? Iyi okumalar, sevgili okurlar..
55 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Toplumdaki neredeyse her konuya dair soruların olduğu, herkesin kendine cevap bulabileceği bir eser. Aşk,evlilik ,çoçuk,din,dua ,yasalar,özgürlük gibi her türlü konuya değinilmiş olması biz okurların kendimize dair çıkarımlarda bulunmamızı sağlayacaktır.
55 syf.
·Beğendi·10/10 puan
'Sevginizi verebilirsiniz çocuklara. Fikrinizi vermeyiniz. Kendi fikirleri var çocukların. Çatı altına bedenlerini alırsınız, ruhlarını değil.
Onlar gibi olmaya gayret edebilirsiniz. Sizler gibi olmalarını istemeyiniz'.. Ve bunun gibi daha nice haklılık payı bulabileceğiniz bir eser. Okunası..
55 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Halil Cibran, büyük bir zevkle okuduğum yazarlardan biridir. Okumayı bitirdiğim her kısa hikayesinden sonra (bkz: Meczup kitabı) beni 2-3 dakika kadar düşündürür ve vermek istediği alt anlamları çok iyi bir şekilde kavrarım. Arap ülkelerinde gayet meşhur olmasına rağmen ülkemizde durum böyle değildir. Hatta İş Bankası, Ermiş kitabını basmasa sanıyorum ki çoğu okurun haberi olmayacaktı bu değerden. Ermiş kitabı ise Halil Cibran' ın çoğu konuyu ele alarak oluşturduğu söz dizilerinden oluşur. 54 sayfadır ancak bana göre çoğu 500-600 sayfalık kitaplarda bulunmayacak kadar anlam içerir. Ve kesinlikle Cibran anlayarak okunmalıdır, şahsen ben 54 sayfayı 3-4 saatde okudum çünkü benim için yemekten anlayanlar yemeği hemen mideye indirmez tadına vararak yer, bu önemli bir noktadır
122 syf.
·1 günde·10/10 puan
Sayfa sayısı az ama anlattıkları, hissettirdikleri o kadar çok ki bu kitabın. Hemen başlayıp hemen bitiyor bakıldığında. Fakat okurken cümlelerin çoğunu tekrar okuma ihtiyacı duyuyor insan. Hatta sayfayı bir daha okusam mi diye düşünüyor. Yani benim düşüncelerim böyle oldu :)Okuyup bitirdim fakat ne zaman canım sıkılsa, kitaplıktan alıp rastgele bir sayfasını açıp okuyup mutlu olacağım bir eser yazmış Halil Cibran. :")
55 syf.
·10/10 puan
Okuduğum en iyi kitaplardan bir tanesiydi.Kitap ve yazar hakkında çok fazla yorum okuyup hayal kırıklığına uğramamak için uzun bir süre erteledim okumayı. Ertelediğim için pişman değilim. Belirli bir seviyeye gelmelisin ki Ermiş'i anlayabilesin.

Doğum ve ölüm olan iki kapı arasında yürüyor insan. Birinden giriyor dünyaya diğerinde çıkıyor. Ermiş yürüdüğümüz yol boyunca bize ışık tutacak cümleler söylemiş. Olur da unutursak diye doğru olanı ya da yanlış olanı aramazsak kendimizde diye sufleler vermiş.

Sizlerden kitap tavsiyesi isteyen arkadaşlarınıza Felsefe,Kişisel Gelişim, Roman/Hikaye tarzında gönül rahatlığı ile önerebileceğiniz bir kitap. Benimde kütüphanemde en sevdiğim kitapların yanına koyduklarımdan. Altını en fazla çizdiklerimden.

İncelememi kitabın beni en çok etkileyen " Kentin duvarlarının içine ev yapmadan önce, hayallerinizle kırlara çardak yapın. " cümlesiyle bitirmek istiyorum. Sevgili dostlar hayal coğrafyasının sınırı yok hayallerinizi korkak alıştırmayın.

Keyifli okumalar. :)
55 syf.
·2 günde·9/10 puan
Halil cibran la tanışma kitabım Ermiş.Hem de ne alışma bu kadar kısa bu kadar az sayfalardan belleklere kolayca sığmayacak cümleler..Yazım diline hemen alıştığımı söylemeliyim.Kitabin zorlayan pek bir yani olmadi beni.Konusu bakımından her zaman yazılan ve benim pek sevmediğim tasavvuf konusu hakim kitaba.Ancak tasavvufu o kadar farklı işleyip iyiliği ve iyiliğe dair herşeyi tasavvuf söylemlerinin dışın da o kadar güzel açıklamış ki hayran kaldım.Son olarak şunu söylemeliyim ki kitabı sadece bir kez okuyarak tadını alamazsınız.Hayatınızın farklı evrelerin de alıp okuyun ve her okuyuşunuz da aynı cümleleri nasıl farklı algıladığınıza şahit olacaksınız.
55 syf.
·1 günde·8/10 puan
"Size hayatın karanlık olduğu da söylendi ve siz de bezginlik içinde bezginler tarafından söylenenleri tekrarlıyorsunuz. Ben de diyorum ki bir dürtü olmadıkça hayat karanlıktır gerçekten ve bilgi olmadıkça tüm dürtüler kördür. İş olmadıkça tüm bilgiler boşunadır ve aşk olmadıkça tüm işler boştur..."

Bu kısım çok hoşuma gitti, özellikle paylaşmak istedim. Halil Cibran'ın okuduğum ilk kitabı Ermiş. Bu kitabı sitede sizlerin yorumları üzerine okumaya karar vermiştim 1000kitap dostlarım. :) Kısacık ama uzun süre düşündürebilen bir kitap olduğunu ve her fırsatta alıp tekrar okumak gerektiğini düşünüyorum. Ermiş aşka sevinç ve kadere, dostluğa, ölüme ve daha fazlasına dair çok anlamlı tanımlamaların ve tavsiyelerin bulunduğu harika bir kitap. her yerde okuyabileceğiniz, her yere götürebileceğiniz bir kitap.
55 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Harikulade bir kitap! Başucunda bekletilip hayata dair bir rehber olarak rahatlıkla kullanılabilir. Değindiği her konuda ufkunuzu açıp sizi doğruya, iyiye yönlendirecek. Kısacık bir kitaba koca bir evren yorumlaması sığdırılmış. Mutlaka okunmalı !
Sevinçliyken yüreğinizin derinliklerine bakın göreceksiniz; sizi şimdi sevindiren,bir zamanlar üzenden başkası değildir.
Halil Cibran
Sayfa 16 - Kültür Yayınları
Sonra zengin bir adam dedi ki, bize vermekten söz et. O da yanıtladı : malınızdan mülkünden verdiğinizde pek fazla bir sey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir.
"Ve eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında merak ve hayranlıkla dolu tutabilseydiniz, acınız da en az sevinciniz kadar harikulade görünürdü."
Amacınıza doğru sağlam ve cesur adımlar atarken iyisinizdir. Ama bu yolda topalladınız diye kötü olmazsınız. Topallayanlar bile geriye doğru gitmezler.
İhtiyaçları değişir insanın, fakat sevgisi ve sevgisinin ihtiyaçlarının karşılandığını görme arzusu değişmez.
İnsan için tüm amaçlarını susuzluktan çatlamış dudaklara ve tüm yaşamı bir çeşmeye dönüştüren bir armağandan daha büyüğü yoktur kuşkusuz. Benim şerefim ve ödülüm bu armağanda yatıyor.
Tıpkı bir zincir gibi en zayıf halkanız kadar zayıf olduğunuz söylendi sizlere. Bu sadece yarı hakikattir. Sizler aynı zamanda en güçlü halkanız kadar güçlüsünüz. Ölçmek sizi en küçük ediminizle, okyanusun gücünü köpüklerinin zayıflığıyla değerlendirmek demektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ermiş
Baskı tarihi:
1994
Sayfa sayısı:
121
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757787213
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Prophet
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Anahtar Kitaplar Yayınevi

Kitabı okuyanlar 38,7bin okur

  • Seher
  • Gülsevin Garip
  • Valentinus
  • Kübra Özçelik
  • imparatoriçe
  • Murat
  • Şevval Kaya
  • tuğçe
  • Çiğdem Baler
  • Ayşe Nur Özkara

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (12)
9
%0.1 (14)
8
%0.1 (9)
7
%0.1 (6)
6
%0 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları