·
Okunma
·
Beğeni
·
24,9bin
Gösterim
Adı:
Ev Sahibesi
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780201309676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayınları
168 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar @eserinkitapligi öncülüğünde klasik okuma grubumuzla beraber Dostoyevski Evsahibesi adlı kitabını okuduk.
Dostoyevski'nin bundan önce İnsancıklar adlı eserini okumuştum. Ve bu kitap üstadın ikinci okuduğum eseriydi. Bir şey itiraf etmek istiyorum bu kitabını okurken sayfa sayısı az olmasına rağmen beni birazcık yordu Ama güzeldi. Bu yorulma bence benim alışık olmadığım tarzda olması etkendi bence. Bunun farkındayım. İnkar etmiyorum şunun şurasında bir kaç aydır klasik okuyorum. Ve benim okuduğum kitapların çoğu ki bu 7 yıla tekabül ediyor. Daha basit, anlaşılır, beni düşünmeye itmeyen, rahat okunan , çerezlik diye hitap ettiğimiz kitaplar dı çoğu... Neyse ben yine konuyu dağıttım arkadaşlar kitaba döneyim.
4 öyküden oluşan bu eserdi. En güzeli tabi ki eserin adını aldığı Ev Sahibe'siydi. Muhteşem bir aşk hikayesi ama, altında yatanları ve verilmek istenenleri de anlamamak mümkün değil. Din ile ilgili anlatımlar yatmakta altında. Yalnız mutlaka bu hikayeyi okumalısınız arkadaşlar. Aşkı anlatması ve tavsiri efsane bence
Duyguları, kahramanların hissettiklerini çok güzel anlatmış. Resmen içinde yaşadım hikayenin
Öyküler ilginç değil ama anlatım tarzı ve duyguyu size hissettirmesi güzel.
Beklenmedik bir anda gelen aşk, üstelik evli bir kadına...
Vicdan ve aşk arasında kalınan ikilem...
Öykülerin bir sonuca tam olarak bağlanmaması kötü olsa da, dediğim gibi aşkı anlatımı ve tavsiri efsane Gerisi bana göre hikaye
Beğendim ve okumanızı öneriyorum.
İyi okumalar diliyorum
Kitapla kalın arkadaşlar
168 syf.
·Puan vermedi
İş Bankası Yayınları'ndan aldıysaniz bu kitapta "Ev Sahibesi"nin yanı sıra Bay Proharçin, Dokuz Mektupluk Roman ve Polzunkov adlı öyküler de kitabın içinde bulunmaktadır. İş Bankası bu kitapta Dostoyevski'nin 1847 1848 yılları arasındaki öykülerin toplamış Kronolojik bir sırayla okursanız "Öteki"nden sonra Dostoyevski'yi sanki biri kızdırmış, o da 'alın size' der gibi sanki bile isteye anlaşılmamak istemiş gibi geldi bana. Bu anlamda okurken zorlandığımı itiraf etmeliyim. Kendi adıma kitap denizime 1 Deniz yıldızı'nı daha eklemiş oluyorum.
Keyifle okumanız dileğiyle...


Kitaplar insanı bozarmış derler. Kitap okumayı seviyor musun?Kafayı geçmişe takmak insanı acı verir, dedi ihtiyar düşünceli bir tavırla. Geçmişte yaşananlar içilmiş içki gibidir! Mutluluğu geçmişte aramanın ne anlamı var? Kaftan eskimişse çıkar at!Şunu bil beyim: zayıf İnsan tek başına yaşayamaz!

Özgürlük akılsız yüreğe göre değildir!
%51 (85/168)
·Beğendi·Puan vermedi
Dostoyevski bu kitapta, bazı insanların çevrelerine karşı iyi insan rolü yaparken aslında içlerinde gizledikleri şeytanı açığa çıkarmış. Saf bir insanın üzerinde psikolojik baskı kurulduğunda nasıl kolaylıkla kandırılabileceğini anlatmış. Hikayenin sonunda ortaya çıkan arkadaşı vasıtasıyla da akıllı bir insanın kimseye güvenemeyecegini ve çevresindeki insanlara şüpheyle yaklaşacağını anlatmış.
Spoiler başlıyor!!!
Hikayemizin kahramanı Ordinov, ev sahibesi güzel Katerina'ya aşık olur. Ancak Katerina'nın yaşlı ve sahtekar bir kocası vardır. Katerina kocası Murin'i terkedip Ordinov'la olmak istese de kocası Katerina'yı Ordinov'a yar etmez. Karısını psikolojik olarak etkileyerek kendisiyle kalması hususunda ikna eder. Aslında Ordinov'a kin besleyen, bunu ona da farkettirmekte sakınca görmeyen Murin, ortak arkadaşları Yaroslav'ın yanında o kadar masumane bir ifade takınır ki Yaroslav onun çok dürüst bir beyefendi olduğundan şüphe duymaz. Ordinov evden kibarca kovulur. Murin ve Katerina memleketine döner. Yaroslav insanlara güvenmemesi gerektiğini öğrenerek akıllanmaya başlar.
105 syf.
#okudumbitti

Ev Sahibesi, Dostoyevski'nin dört öyküsünden oluşan bir kitap.

Ev sahibesi;

Bilim aşığı olan ve sosyal hayattan kopuk biri olarak yaşayan Ordinov, oturduğu evden çıkmak zorunda kalması sonrası Petersburg sokaklarında ev ararken, bir kilisede, yaşlı bir adam ve oldukça güzel bir kadınla karşılaşır. Daha sonra ikilinin oturdukları evi bulan ve bu güzel kadının aşkıyla yanan Ordinov oturdukları evin bir odasını kiralar. Ve olaylar böylece başlar.

Bay Proharçin;

Oldukça cimri bir memurun, yaşadığı dairede kalan diğer kişilerle olan ilişkileri anlatılıyor.

Dokuz Mektupluk Roman;

İki kişi arasında toplam dokuz mektuptan oluşuyor. Başlangıçta ılımlı şekilde başlayan mektuplaşmalar, üçkağıtçı tarafın diğer tarafın parasını iç etmesi ve "teyzem öldü, karım hastalandı, çocuk evde taş yiyor" gibi türlü bahanelerle sürekli yüz yüze görüşmeden kaçması sebebiyle sertleşen mektuplarla devam ediyor.

Polzunkov;

Memur olduğu zamanlarla ilgili bir olayı ve yaptığı 1 Nisan şakasının hayatını nasıl değiştirdiği anlatılıyor.

Kitaptan Alıntılar

Kafayı geçmişe takmak insana acı verir.
Hiçbir güç güzelliğe karşı koyamaz
Özgürlük, akılsız yüreğe göre değildir.
Anavatanımızın dumanı bile bize tatlı ve hoş gelir.
"Özgürlük ekmekten tatlı, güneşten güzeldir."

Keyifli okumalar dilerim.
168 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Selam kitap sever dostlarım
Uzun zamandır klasik paylaşmıyorum.Zamanı geldi diye düşünüyorum.Grubumla okumaktan mutluyum.
Dostoyevski-Ev Sahibesi kitabıyla geldim.
Kitap 4 öyküden oluşan bir eser.
Kitaba adını veren öykü en kafa karıştırıcı öykü diyebilirim.
Aşk öyküsü gibi gözükse de aslında dini bilgiler psikolojik analizler içermekte.Harika bir ironi örneği
Kitapta çok açık noktalar sanki bilerek bırakılmış.Kişilik analizleri ve ruh hallerinin anlatılışı gene üstada yakışır durumdaydı.Klasikler candır
Klasikler Aşktır
Kesinlikle bu eseri Okumanızı öneriyorum.Kitapla kalın dostlarım.Saygılarımla.

ALINTILAR
Siz fazla kitap okumaktan bu hale gelmişiniz, beyninizi kitaplarla doldurmuşunuz; biz köylüler halk dilinde buna okumaktan beyniniz sulanmış deriz.

Şunu bil beyim:
Zayıf insan tek başına yaşayamaz!

Gözlerinden kalbindekilerin hepsini, bütün sevgini okuyorum.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Ordinov beklenmedik anda aşık oldu,yolunu ona çevirdi. Ordinov kendisi miydi artık? Evli bir kadının peşinden ne kadar gidebilirdi?İşte vicdan meselesi tüm bunlar..
168 syf.
·8 günde·8/10 puan
Üstat Fyodor Dostoyevski bu kitabında dönemin Rusya'sından tüm insanlığa açılan bir pencereden üç farklı hikaye ile insan ruhunun inceliklerine ışık tutuyor.

Çevirmen Tansu Akgün'e bu eseri dilimize kazandırdığı için teşekkürler.

Okuyun,
Okutun!
168 syf.
·3 günde·7/10 puan
Dostoyevski'nin okuduğum 8. Kitabı. Belki iyi bir kitaptır ama okuduğum önceki kitaplarınının baya gölgesinde kaldı. Dostoveyski'yi tanımak isteyen yani ilk Kez okumak isteyen varsa bu kitabı çok sonradan okumalı, bu kitapla başlamamalıdır. İnce olduğu halde beni baya yoran bir kitap oldu. Kitap 4 hikayeden oluşmuştur. İyi okumalar.
168 syf.
·5 günde·6/10 puan
Dostoyevski kitaplarını kronolojik sırayla okuyan biri olarak açıkçası bu eserinin, ilk iki kitabına kıyasla ciddi anlamda hayal kırıklığı yaşattığını söyleyebilirim. Ama 1849'da I. Nikola'nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olarak tutuklanmadan ve kurşuna dizilmekten son anda kurtulmadan önce yazdığı son eser olması açısından değerli addedilebilir mi? Evet. Ünlü eleştirmen Belinski, bu eserden sonra Dostoyevski'den geleceğin büyük yazarı olarak söz etsede bence asıl ilk iki kitabı bu övgüyü hak ediyordu. Yine de kronolojik sırayla okuyanların atlamadan bu kitabı da okumasını tavsiye ederim.
168 syf.
·4 günde·10/10 puan
Kitabo okuduğumda ühühühühü diye ağlamıştım.
Benim gibi delikanlı Özcan Deniz erkeğini ağlatan kitap bugün yarın bir zalım kızın eline geçse kim bilir neler yaptırır.
Birdenbire tüm yaşamını yalnız geçirdiğini, ne kimsenin onu sevdiği ne de onun kimseyi sevebildiği aklına geldi.
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Bilim, kullanmasını bilenler için bir kazanç kapısıdır; Ordinov'un bilim tutkusu ise kendine doğrulttuğu bir silahtı.
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Eğer taşrada hizmet etme şansını ele geçirirseniz, elinizi... memleketinizin ocağında ısıtmayın... Bir edebiyatçı şöyle demiş:

Anavatanımızın dumanı bile bize tatlı ve hoş gelir!

Anavatan, beyler, hepimizin anası, biz onun yavrularıyız ve bu yüzden onu emip sömürürüz!..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ev Sahibesi
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780201309676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ezr Yayınları

Kitabı okuyanlar 4.481 okur

  • Nur
  • betus

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları