Kitapçı Mendel

7,4/10  (7 Oy) · 
33 okunma  · 
7 beğeni  · 
773 gösterim
Bu kitapta ünlü yazar Stefan Zweig'ın öykülerinden bir seçki sunuluyor. Yazdığı öykülerin en çarpıcı örneklerinin yer aldığı kitapta, özellikle "Kitapçı Mendel" ve "Geçmişe Yolculuk" uzun öyküleri ile, Zweig, okurun ruhunu derinden etkiliyor. Zweig bu öykülerinde; savaşın ve zorbalığın en acı izlerinin yaşandığı 20. yüzyılda birçok ülkede yaşanan değişik hayatlara yüzünü çeviriyor. İnsan ruhunun bilinmez ve karanlık derinliklerine inerek okuyucusunu canlı bir yolculuğa çıkarıyor. Aşkın kırılganlığı, tutku, hırs, geçmişin karanlık gölgesi, savaşın açtığı derin yaralar gibi temaları konu edindiği bu öykülerde çok yönlü bir anlatımla karşımıza çıkıyor. Savaş karşıtı ve hümanist bir yazar olan Stefan Zweig'in uzak bir geleceğe emanet ettiği öyküleriyle hala günümüz dünyasına ışık tuttuğunu görmek onun unutulmayacak bir yazar olduğunun en büyük kanıtı. Burhan Arpad ve Ahmet Arpad'ın ortak çevirisi olan kitapta şu öyküler yer alıyor: "Geçmişe Yolculuk", "Kitapçı Mendel", "Karlarda", "Unutulmayacak Bir İnsan", "Yürüyüş", "Acaba O muydu?", "Alacakaranlıkta Bir Öykü", "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu", "Bir Yaz Öyküsü", "Yalnız İki İnsan".
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2009
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789944122948
 • Çeviri:
  Burhan Arpad
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:
melih erdoğan 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Bu ve Zweig'in diger tüm kitaplarıyla ilgili tek şey söyleyecegim: Allahını seven şu adamın üstüne antidepresan atsın.. Cümlenin devamını 150 karakter sınırını doldurmak için kuruyorum, ve doldurdum.

Kitaptan 10 Alıntı

seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Çünkü anılar, insanları birbirine bağlar.

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 78)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 78)
Nur Zorlu 
19 May 10:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz niçin yaşardık,ayakkabımızın altından kalkan son tozla rüzgar her şeyimizi yok ettikten sonra?

Kitapçı Mendel, Stefan ZweigKitapçı Mendel, Stefan Zweig
seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Aradan haftalar, aylar, bir yıl geçmesine karşın deniz ötesinden haber alamayınca, mektuplar gelmeyince coşku dolu o insanın da ruhunu kaplayan resim yavaş yavaş solmaya başladı. Çalışmaların ateşiyle yanan her günün sonunda anıların üzeri daha kalın bir tülle örtülüyordu. İlk zamanlar külün altındaki ateşin koru seçiliyordu. Fakat bir süre sonra bu tabaka iyice kalınlaştı ve her şeyi örttü.(Geçmişe Yolculuk)

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 31)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 31)
seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Bana yaşamdaki en önemli iki şey üzerine ders vermiş olan bir insan vardır ki,bir ömür boyu unutmam mümkün değil. Bu kişi bana şunları öğretmiştir:Tamamen kişisel özgürlüğe dayanarak, bu dünyaya hükmeden en büyük güce,paranın gücüne esir olmamayı ve içinde yaşanan toplumda tek bir düşman bile edinmemeyi ...........(Unutulmayacak Bir İnsan )

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 93)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 93)
Kanatsız Kitap 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Fakat ne yazık ki bu arada gözlüğü yere düşer, düşün dünyasına açılan gizemli teleskobunun camları kırılır.

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 71)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 71)
seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Zamanla içinin rahatladığını, duygularının değiştiğini, gerginliğinin azaldığını hissetti. Her bitkinin yaşayabilmesi rengini yitirip solmaması için topraktan ve güneşten aldığı, depoladığı güç gereklidir. İnsan denen varlık ise sadece geçmişin anılarıyla yaşayamaz. Rüyalara bile duyguların gıdası gereklidir. Yoksa kanları donar, pırıltıları solup gider. (Geçmişe Yolculuk)

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 31)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 31)
seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Düşündüm ve basit, fakat insancıl duygularla o ölüye sadık kalmış iyi yürekli bu kadının karşısında kendimden utandım. Doğru dürüst bir eğitim almamış bu insan, Jacop Mendel'i daha iyi anımsayabilmek için, ondan kalan bir kitabı yıllarca muhafaza etmişti. İnsanları birbirine yaklaştırmak ve böylece unutulup gitmeyi engellemek için kitapların yaratıldığını bilmesi gereken ben ise; kitapçı Mendel'i yıllarca unutmuştum.

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 79)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 79)
seher 
17 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

Fakat akşamları anlatılan öyküler hep hüznün yolunda bulurlar kendilerini. Alacakaranlığın tülü üzerlerini örter, akşam bütün hüznüyle yıldızsız bir kubbe yaratır, sonra gecenin karanlığı gelir, kan gibi ağır ağır öykülere sızar ve onları oluşturan güzel, çok renkli kelimeler çok dokunaklı sözlere dönüşür, bizim yaşamımızla bütünleşirler…’’... (Alacakaranlıkta bir öykü)

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 171)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 171)
Kanatsız Kitap 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sonra binbaşı düşünür, acaba şu işe yaramaza iyice bir fırça attıktan sonra onu odasından kovsa mıydı, yoksa olayı çok ciddiye mi alsaydı? Hemen hemen her makam böyle kararsız durumlarda önce bir tutanak hazırlar. Evet, bir tutanak her zaman iyidir. Yararı yoktur, fakat zararı da olmaz, milyonlarca benzeri kağıdın arasında bir kâğıt parçası olarak kalır.

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 69)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 69)
seher 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 1/10 puan

İnsan susup ,düşüncelere daldı mı, içine kapanır, kendini dinler , saatin zamanı nasıl yüzlerce küçük parçaya böldüğünü, seslikte nefesin bir hastanınki gibi gürültüyle çıktığını duyar.(Alacakaranlıkta Bir Öykü)

Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 140)Kitapçı Mendel, Stefan Zweig (Sayfa 140)