·
Okunma
·
Beğeni
·
12.452
Gösterim
Adı:
Othello
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055388294
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müjde Yayınları
Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri ve aynı zamanda oyunun baş erkek kahramanıdır. Shakespeare'in bu oyunu Cinthio tarafından yazılan "Moor Of Venice" adlı kısa hikâyesine dayanarak, yaklaşık 1603 yılında yazdığı sanılıyor.
160 syf.
·3 günde·8/10
Bir arkadaşım bana " İnsanları tanımak istiyorsan psikoloji kitapları değil, tiyatro kitapları okumanı tavsiye ederim." demişti. Hak verdim.

Fitne ne büyük bir zehir! Hele de güvene oynanmışsa...Bir kanser gibi yavaş yavaş hissettirmeden ele geçirir ruhunuzu.Bütün masumiyeti bir canavara çevirir. Öyle bir parazit ki bütün huzuru yer bitirir. Geriye zombileşmiş ruh kalır. Bütün dünya ayaklarınıza serilse de her şeyde bir bit yeniği arar durursunuz. Boğazınızda hep bir düğüm varmış gibi sürekli yutkunursunuz. Uykusuzluğun esiri olur geceleriniz. Huzursuzluğun esiri olur gündüzleriniz. Ve şüphe ve güvensizliğin getirdiği kara bulut sevdiklerinizi bir bir alır elinizden.

Güvenin güvesi şüpheden uzak kalmanız temennisiyle. Fitnesiz dostluklar dilerim.
160 syf.
·2 günde·9/10
Etkinlik sayesinde üçüncü Shakespeare eserini de okumuş oldum Othello ile. Sanırım bu üç kitap arasından da en beğendiğim bu eseri oldu. Tiyatro, oyun okumak bence en zevkli okuma türlerinden. Beyinde kişileri, yerleri ve olayları canlandırmak çok daha kolay ve güzel oluyor. Yazarın dili harika, mükemmel bir şiirsel anlatım.

Hasan Ali Yücel Klasiklerinden okudum eseri 157 sayfalık bir kitap. Kıskançlık ana temalı bir eser. Her şey kıskançlık üzerinden ilerliyor. Gözü yukarılarda siyahi Mağrip'li komutan olan Othello ile Venedikli üst düzey yöneticinin kızının aşkını anlatıyor. Iago isimli bir şeytan var Othello'nun yanında danışman olan ve öylesine bir şeytan ki tamamen kötülükten doğmuş. Kıskançlığı öylesine sokuyor ki Othello'nun beynine artık beynini kemiriyor Othello'nun. Birbiri arkasına yaşanan talihsizlikler de Othello yüzünden yanlış anlaşılıyor ve sonunda çok kötü olaylar yaşanıyor.

İçerisinde Türkler, Osmanlı Devlet'inin de geçmesi ve Kıbrıs Savaş'ı esnasında yazılmış bu yüzden de ayrı bir tebessüm kattı.

Çok büyük bir tema olmayabilir kıskançlık ama bu kıskançlığı anlatırken hayatınızla ilgili sosyal mesajlara doyacaksınız. Hastalıkla, sağlıkla, aile olmakla, iyilik- kötülük ayrımıyla bir sürü anlamlar taşıyor.

Çok beğendim sizlere de rahatlıkla tavsiye ederim. Alıntılardan göreceksiniz zaten.

"En kötüsünü bilmek, hiçbir şey bilmemekten daha iyidir." Sayfa 91
 • Macbeth
  8.7/10 (799 Oy)794 beğeni2.855 okunma1.366 alıntı20.873 gösterim
 • Cimri
  8.4/10 (597 Oy)536 beğeni2.179 okunma392 alıntı10.448 gösterim
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
  8.3/10 (397 Oy)366 beğeni1.543 okunma610 alıntı11.859 gösterim
 • Venedik Taciri
  8.4/10 (386 Oy)332 beğeni1.368 okunma596 alıntı7.306 gösterim
 • Hamlet
  8.9/10 (1.431 Oy)1.457 beğeni5.096 okunma2.325 alıntı46.800 gösterim
 • Romeo ve Juliet
  8.8/10 (1.365 Oy)1.372 beğeni5.273 okunma2.371 alıntı42.603 gösterim
 • Don Quijote
  8.6/10 (1.097 Oy)1.086 beğeni4.611 okunma1.794 alıntı23.669 gösterim
 • Dörtlükler
  8.8/10 (1.036 Oy)1.082 beğeni3.519 okunma2.428 alıntı20.175 gösterim
 • Faust
  8.1/10 (703 Oy)668 beğeni2.867 okunma2.456 alıntı28.169 gösterim
 • Martı
  8.0/10 (603 Oy)541 beğeni2.250 okunma751 alıntı13.042 gösterim
160 syf.
·1 günde·9/10
Shakespeare, insanı tahlillemeyi gerçekten çok iyi başarıyor.
Othello adlı hikaye şiirsel dili ve yazılışıyla çok ilgimi çekti. (Kültür Bakanlığı Yayıncılık'tan okudum.)
Iago gibi insanlar niye var ki sanki ? İkiyüzlü insanlar.. Yüzüne dost görünüp arkadan fitne fesat yayarak bitiren insanlar..
Iago fesat aklıyla öyle planlar kurar ki bu planlarıyla şüpheye yer bırakmaksızın insanları kendine inandırıyor. Othello'yu da karısına karşı doldurup fitne ateşini yakıyor ve Othello sonunda pişman olsa da iş işten geçiyor.

Ayrıca Türk düşmanlığı yine dikkatimi çekiyor ve Türklerin korkulu rüyaları olduğunu görebiliyoruz.
Keyifli okumalar. :)
160 syf.
·Beğendi·7/10
Hamlet'in yanında daha sönük kaldığını söyleyebilirim öncelikle . Gerek anlatımdaki şiirsellik gerek konu olarak Hamlet çok daha iyiydi. Tabiki kitaba kötü diyemem yani anlatımdaki şiirsellik, konusu, karakterler ve tiyatro havası olarak çok güzeldi özellikle Hamlet'ten önce okumuş olsam çok az negatif yorum yapardım ama Hamlet'i okuduktan sonra böyle bir giriş yaptım. Okuduğum kitapta bir çok sahne kısaltılmıştı (ve malesef kitabın son açıklamaların da gördüm kısaltmalar yapıldığını) bu yüzden detaylarda biraz açık vardı ve hissediliyordu tavsiyem okuyacaksınız tam metinlisini bulabilirseniz kesinlikle o şekilde okuyun çünkü eksiklikler çok belliydi.
160 syf.
·1 günde·7/10
Shakespeare’in kalemi, şiirselliği çok hoşuma gidiyor. Bu da diğer shakespeare kitapları gibiydi. Oldukça şiirsel ve şiirsel cümlelerin arasında kendine pay çıkartacağın önemli ve derin anlam içeren cümleler. Kıskançlığı anlatıyor bu kitap. Hırs ve kıskançlık birinin gözünü nasıl döndürebilir , dürüstlük nasıl göz ardı edilebilir...
Othello soylu bir komutan. Venedikli bir kıza aşık oluyor . Birbirlerini büyük bir aşkla seviyorlar. Iego ise Othello’dan nefret eden hırslarına yenik düşmüş bir adam aynı zamanda Othello’nun çavuşu. Othello’ya yanaşıp dürüstmüş gibi davranıp onu parmağında oynatmaya hırsını ondan çıkarmaya çalışıyor. Othello‘nun aklına kıskançlık sokup onu olduğundan başka birine çevirmeye çalışıyor. Onu tuzağına düşürmeye çalışıyor. Birde Cassio var . Othello’nun dürüst yaveri. Othello’ya büyük sevgi ve saygı ile bağlı.Kıskançlığın, hırsların, yalanların ve dürüstlüğün kitabı. Kitabın konusu kısaca bu.
160 syf.
·2 günde
Akılsızca ama çok seven biri, kolayca kıskanmayan ama bir kez de kıskandı mı kendini kaybeden birinin hikâyesi.
Hatta psikolojide patolojik kıskançlık “Othello kıskançlığı” olarak da anlandırılıyor.

Iago kötülerin kötüsü, sevgili Desdemona ise bir melek. İyiliğin, yalan ve kötülüklere yenilişi temel konu malesef. Mitolojik kavramlar ve İncil’den bazı olayların aktarımı var. Ama her şey minik notlarla gayet kolay ve akıcı bir şekilde algılanıyor.

Okuma listemde W. Shakespeare olmazsa olmaz dedim ve bu ilk okuduğum eseri oldu. Barok tarzdaki bu eseri gerçekten şairane, duyguların yoğun ve coşkulu anlatıldığı, mutlaka okunması gereken bir eser
160 syf.
Kitabın asıl teması kıskançlık. Kıskançlığın ne kadar pis bir hastalık olduğu ve insanın yakalanınca gözlerin görmez kulakların duymaz olduğu anlatılmış. Kitapta beni en çok etkileyen karakter çavuş Iago oldu. Shakespeare Iago karakteriyle bu dünyaya sadece kötülük yapmaya gelmiş ruh hastası insanların da olabileceğini, karşımıza çıkan her insana güvenmemiz gerektiği mesajını vermek istemiş. Iago'nun kin, nefret, intikam ve ikiyüzlülük yüklü karakteri bu kadar da olmaz dedirtiyor. Romeo ve Juliet'ten kat kat başarılı bir eser. Tavsiye ederim
160 syf.
·Puan vermedi
Her repliği bir önerme içeren güzel bir eser. Başlangıçta Iago'nun emeline ulaşacağını sandım,bir şekilde Desdamona'yi oyuna getirecegini ancak farklı sonuçlandı. Guzeldi,filmi de güzel. Hepsinden önce bana göre oyunu güzel yapan en onemli detaylardan biri, İago'nun aktif olarak kötülükte bulunmaması. İnsanların icinde halihazırda varolan kötülük mekanizmasını ateşlemesi ve geri çekilip olayların trajediye dönüşmesini izlemeye koyulmasıdır.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Delice ruhların toplantısında,
Seçilmiş William Shakespeare.

Toparlan, ey kalemin deli ruhu
Anlat bu şaheserin içindeki
Vazgeçilmez ruhu.

Görülür, dost görünümlü gülücükler Taşıyan,
En büyük düşman.

Nazlıdır bu düşman karşı cepheye
İçindeki kini karşıdakine sulama niyetiyle.

Verir içinde hiç olmayanı
Dost diye görülen.

Boyatır gözleri ele yare karşı
Taşıdığı tek niyettir,
Kapabildiği anlayışı.

Kaptırır kendisine
Keklik diye adlandırdığı.
Zaferide karaktersizliktir
Çokça umduğu.

Kaptırıldımı bir gönül ok'a,
Durdurulmaz bir sudur ;
Hiç durmadan susarak
Bağıran gözlerde,
Saklı kalmaktan ötede
Yazılmak istenen kağıda.

Dost gülücüklü durur mu?
Alır eline yüzdeki kaoslu gülûcüğü,
Toplatıp patlatır içindekini
cephedeki gülücüğe kananı

Hey belirsizlikler ile örtünüp
Akşamın zıfiriliğinde
Kapanmış lambalar arasında
Sallana ruh,
Toparlanda büyü geldi
Geçmek bilmedi
Tutup da yakayı
Nakletti içindekini..

Hiç durmadan insanlığı boyatan okumalarınız. Hep artsın raflardaki tozlanmayıp biriktirdikleriniz.

Yazdığım incelemeleri kitaptaki dili ile anlatmayı arz ettiğimden bu şekilde yazmayı temenni ettim.
160 syf.
·2 günde
Shakespeare'ın okuduğum ikinci eseri. Sosyolojik açıdan gerçekten çok hoş noktalara değiniyor. Hamlet kadar beğenmesem de yine benzer konular işlenmiş ki zaten tragedya pek farklı bir olay beklenmiyor.

İçeriğine fazlaca girip şahıslar hakkında spoiler vermek istemiyorum. Fakat şunu söylemeliyim ki cehenneme gidecek biri varsa o da"Iago" dır. Okurken "benim karşımda olsan kafanı patlatırdım"  diye iç geçiyordum her yalanında. =)) Kendisi tam bir şeytan hatta ve hatta şeytan'a papucunu ters giydirmeyi bırak ayağında papuç olduğuna inandırarak kızgın toprakta yürütür. Buna rağmen en çok alıntı yaptığım kendisinin konuşmalarıdır.
Yine kendisinin bir sözü:
"Göründükleri gibi olmalıdır insanlar,
Eğer değillerse göründükleri gibi,
İnsan değil, şeytandırlar."
Bunun gibi haklı sözler kullananıyor. yani biz buna kısaca zeka diyebiliriz fakat yanlış yönde kullanılmış sonuçta kendisi de dahil dört kişinin ölümüne neden olmuş, bununla da kendinin ne kadar melaike olduğunu göstermek için "bakın efendim ben ne kadar şeytanım görün" demek istemektedir.

Yine sanırım kadınlarla bir alıp veremediği var ki sürekli bir yerden yere vurmalar falan Örneğin;
 "Hadi, hadi, konuşturma beni. 
Siz kadınlar, sokakta güzelsiniz yağlıboya tablo gibi, 
Oturma odasında çıngırak, mutfakta yaban kedisi,
Kabahatliyseniz azize, kızınca ifrit kesilirsiniz"
gibi hiç aslı astarı olmayan ifadeler de bulunuyor.(evet bazı kadınlar böyle fakat erkeklerde Iago gibiyse buna sebep aramayın, yapacak bir şey yok beğenmiyorsanız kapı kolunu 1-2 N kuvvetle açıp çıkabilirsiniz) ;)
 
Kısaca kötülük, ölüm, ihanet, entrika, en önemlisi nasıl şeytan olunur? öğrenmek istiyorsanız, buyurun okuyun. :))
Keyifli okumalar.
Sevgi konusunu yeniden ele almak gerekiyor bu kitabı okuduktan ve uyarlama filmini izledikten sonra birde güveni sorgulamak gerekir tabii ki...Shakespeare bize en başta Othello'nun karısını dünyadaki bütün sevgilerden üstün tutarak sevdiğini anlatıyor. Ama süreç böyle ilerlemiyor. Desdemona başlarda onun için ulaşamayacağı biriydi ve bu yüzden ona hayrandı. Ancak elde edince bütün cazibesini yitirdi ve söylentilerle çok sevdiği Desdemona'nın kendini aldattığını düşündü. Çok sevseydi böyle olmazdı diye düşünüp bilindik sonlara bağlamak istiyorum. Ama unuttuğum birşey var bu Shakespeare'in trajedi dünyası... Elbetteki sonu böyle bitmeliydi trajik ölümler yanlış anlaşılmalar olmalıydı. Benim sorguladığım nokta şu ki sevgi tamamen güvenden ibaret değil mi ? Öyleyse ilk hamlede Othello'yu bu şüpheye iten ve Desdemona'yı sevdiği adam tarafında öldülmeye mahkum eden neydi ?
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kıskançlığın nasıl da sinsice ilerlediğini ve bitmez denilen aşkı bitirdiğini gözler önüne seren bir eser... Sorunsuz ilerleyen alçakça bir plan, iftiraya uğrayan insanlar, kuşkulu bir aşık ve sonun da yok olan hayatlar...
Hem güzel, hem akıllıysa bir kadın, bilir
Güzelliği kullanılmak, aklı kullanmak içindir.

Ya bir kadın çirkin ve akıllıysa?

Çirkinse eğer, ama aklı varsa ona yetecek,
Mutlaka bir güzel bulur çirkinliğini örtecek.

Ya güzel, ama aptal olursa?

Güzel olan kadına daha hiç aptal denilmemiştir,
Hatta aptallığı sayesinde çocuk bile edinmiştir.
William Shakespeare
Sayfa 35 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Ama hep lafta kalır bu sözler en sonunda.
Şimdiye kadar hiç görmedim ben

Kulak yoluyla iyileştirildiğini yürek acısının.
William Shakespeare
Sayfa 21 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 14.Basım
Bir kadın ki, güzel olduğu halde kibirlenmez,
İyi konuşabildiği halde, gevezelik etmez,
Gösterişi sevmez, zengin olduğu halde.
Her şeye gücü yeter, ama kullanmayı istemez.
Gücendirildiğinde, öcünü almak elinde olmasına rağmen,
Uğradığı haksızlığa sabırla katlanmayı bilen;
...
Böyle bir yaratık İşte, varsa eğer böylesi.
William Shakespeare
Sayfa 36 - Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Othello
Baskı tarihi:
2015
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055388294
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Müjde Yayınları
Othello, William Shakespeare'in yazdığı trajedilerden biri ve aynı zamanda oyunun baş erkek kahramanıdır. Shakespeare'in bu oyunu Cinthio tarafından yazılan "Moor Of Venice" adlı kısa hikâyesine dayanarak, yaklaşık 1603 yılında yazdığı sanılıyor.

Kitabı okuyanlar 1.753 okur

 • Sinemis Çelik
 • Tuba
 • EMAD ALBOUNİ
 • Evren
 • Allegro
 • Halit Selim Dönmez
 • Ade birman
 • Taluy Kan
 • Damlin
 • Elo

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (1)
9
%0.2 (1)
8
%0
7
%0.2 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları