Adı:
Pinokyo
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
28
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059229982
Orijinal adı:
Le Avventure Di Pinocchio
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Kelebek Yayınları
Pinokyo Carlo Collodi Mavi Kelebek Yayınları 1. Pamuk Prenses 2. Rapunzel 3. Uyuyan Güzel 4. Altın Saçlı Kız ve Üç Ayı 5. Hansel ile Gretel 6. Çizmeli Kedi 7. Fareli Köyün Kavalcısı 8. Alaaddin’in Sihirli Lambası 9. Kurşun Asker 10. Pinokyo 11. Beremen Mızıkacıları 12. Prenses ve Bezelye Tanesi 13. Kurt ile Yedi Keçi Yavrusu 14. Jack ve Fasulye Sırığı 15. Kurbağa Prens 16. Çirkin Ördek Yavrusu 17. Kral’ın Yeni Giysileri 18. Kibritçi Kız 19. Küçük Deniz Kızı 20. Kurt ile Üç Yavru Tavşan 21. Kendini Akıllı Sanan Küçük Kurt 22. Babasını Kurtaran Çocuk 23. Paylaşmayı Seven Küçük Kirpi 24. Ejderhaları Rahatsız Etmeyin 25. Maymunlar Neden Ağaçta Yaşar? 26. Zürafanın Boynu Neden Uzun?
192 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Pinokyo'yu komik anlatımıyla Masalcı Oyuncaklar kanalından izleyebilirsiniz ...
https://www.youtube.com/watch?v=TVZJPgzojFo

Kitabından ziyade tiyatro ve beyaz perdeye aktarılmasıyla veya çizgi filmlerde boy göstermesiyle daha çok tanıdığımız, yazar Carlo Collodi 'nin ölümsüz eseri Pinokyo.

Ben de çoğumuz gibi tahta kukla Pinokyo'yu yalan söylemesi sonrası burnunun uzaması yönüyle hatırlarım. Aslında Pinokyo'nun başka birçok özelliği var. En başta gerçekten yaramaz bir kukla Pinokyo. Çünkü o bir çocuk ve çocuk olmanın en önemli kuralı tabi ki yaramazlık. Ve karşımızda inanılmaz yaramaz bir çocuk var, onun yaramazlıklarını okumak oldukça eğlenceli...

Neyse ki zaman geçtikçe bu yaramazlıklarını azaltıyor bizim Pinokyo, fakat bu sefer de yaramaz arkadaşlarının kurbanı oluyor. Şahsen bana hemen kendi çocukluk yıllarımı hatırlattı. Yazarın amacı da bu sanırım, tahtadan bir kukla da olsa Pinokyo, hepimiz gibi çocukluğunu yaşamaya çalışıyor. Hemen bir nasihat geliyor bizim yaramaza: "Kötü arkadaşlarının öğütlerine kulak asma Pinokyo, yoksa pişman olursun" (Sayfa 45) Ama maalesef inanmıyor yaramaz Pinokyo. Kendisine nasihat verilmesi canını sıkıyor ve diyor ki : "Biz zavallı çocuklar ne kadar talihsiziz. Herkes bize bağırır, bizi azarlar, herkes bize öğüt verir. Bıraksan, herkes başımıza baba, öğretmen kesilecek." (Sayfa 53)

Öğütlere kulak asmayan Pinokyo'nun başına gelmeyen kalmıyor, ama yine de umursamıyor bizimki. Bir musibet, bin nasihatten yeğdir derler ama bir musibet de yetmiyor bizim yaramaza ...

''Seni göz açıp kapayana kadar zengin edeceklerine söz verenlere güvenme oğlum. Onlar ya delidir ya da dolandırıcı." (Sayfa 51) Zenginlik tüm insanların zayıf noktası, tabi Pinokyo'nun da burnu sürçüldükçe yalan söylüyor ve burnu uzuyor yaramazın.

Küçüklere yazılıp büyüklere mühim mesajlar gönderen bir eser. Kesinlikle büyüyünce bir daha okumamız gereken çocuk kitaplarından. Üstelik yalan söyleme sahneleri de ön plana çıktığı gibi fazla değil aslında. Pinokyo'nun en büyük zaafı, kötülüklere kolayca aldanması. Yazarın başarısı da buradan kaynaklanıyor, çocuklara yazarak tüm insanlara önemli mesajlar gönderiyor Carlo Collodi. Okunmalı, okutulmalı, bir kez daha okunmalı.
200 syf.
·5 günde·7/10 puan
Her hatasında başına türlü türlü belalar açan ve her defasında da iyi bir çocuk olacağına, söz dinleyeceğine yemin eden küçük kukla Pinokyo karşınızda. Kitabın ön planında ebevenylerinin sözünü dinlemeyen, yaramaz, kötü çocukların başlarını hep belaya sokacağını, mutsuz olacağını ve yanlış kararlar alacağını anlatılırken; arka planında ise yoksulluk, açlık ve iyi niyetimizden yararlanmaya çalışan kötü kalpli insanlar vurgulanmıştır. Bu kitapta karşımıza çıkan Pinokyo devamlı yalan söyleyen ve burnu uzayan kukla olarak değil de daha çok çevresinde onu uyaran, nasihat veren ve koruyup kollayan varlıkların sözünü dinlemeyen yaramaz, okuldan ve çalışmaktan nefret eden tembel ve haylaz bir kukladır. Ancak bütün yaramazlıklarına rağmen küçük Pinokyo başına gelen olaylar çerçevesinde sonunda ailesi için her şeyi yapan temiz kalpli birine dönüşmüştür ve bu huyuyla ödüllendirilmeye layık olmuştur. "Kötüyken iyi olan çocuklar, ailelerine de yeni ve güler yüzlü bir görünüş kazandırırlar." İyi ki filmini izlemekle kalmayıp kitabını da okumuşum dediğim bu kitabı çocuk veya yetişkin herkesin okumasını tavsiye ediyorum. Şimdiden keyifli okumalar.
176 syf.
·30 günde·6/10 puan
Merhaba!
Pinokyo'yu bir çoğumuz duymuş, küçükken de okumuşuzdur. Benim Pinokyo'ya dair bildiğim tek şey yalan söyleyince burnunun uzamasıydı. Fakat kitapta sadece 2-3 defa burnu uzadı.
Kitapta genel olarak çocuklara ders olsun diye anlatılan konular var. Örnek olarak; anne-babanın sözünü dinlemek, iyi kişilerin nasihatlerini dinlemek, yalan söylememek, okula gitmek, kötü kişilerle arkadaşlık etmemek, çalışmayı sevmek ve çalışmak, hastalanınca ilaç içmek gibi başta çocuklara devamında büyüklere dersler var.
Birkaç alıntı yapayım ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız:

"Pinokyo, hayırsız insanların öğütlerine sakın inanma, yoksa karışmam, pişman olursun sonra!"

"İtaatsiz çocuklar bu dünyada saadet yüzü görmezler!"

"Yalanlar derhal belli olur, yavrum! Yalanın da iki türlüsü vardır: Yalanlar vardır, bacakları kısadır... Yalanlar vardır burunları uzundur! İşte seninki uzun burunlu olanlardan!.."

"Bugün artık şuna kanaat getirdim ki, insanın iki kuruşu namuslu bir şekilde bir araya getirmesi için onları ya el emeğiyle kazanmalı, yahut zekasıyla..."

Ve kitabın sonunda Pinokyo; iyi, akıllı ve uslu bir çocuk olmasının ödülünü görür.
İyi okumalar kitap kurtları!
200 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çocukluğumun masal kahramanını yetişkinlikte de okumak güzeldi. Bu okuma olaylara farklı açıdan bakabilmemi sağladı. Ara ara bazı kitaplardan ikinci kez geçmek iyi oluyor.

Hatırlıyorum ilkokulda birkaç farklı yerden alıp okumuştum, hem okuldan hem kütüphaneden.
Bu kitap tam metindi, okumadığım kısımlar vardı, çünkü bazı yerlerin çocuklar için basılan kitaplarda olmadığını düşünüyorum. Bir eserin bütünlüğünün korunması açısından tam metin olması önemli, hangi tür kitap olursa olsun.

İlk önce bendeki yerinden bahsetmek istiyorum, sonrasındaysa okuduğum karanlık yerlerinden. Beş yaşlarında gittiğim tiyatro kursunda Pinokyo olarak başrol oynamıştım. Okumayı bilmediğim için annem ve ablam ezberlememde yardım etmişti. Başta ablamın yaş grubuna alınmadığımdan ağlayıp o grupta kalmak istemiştim ve sonrasında bütün bir oyunu ezberleyerek Pinokyo'yu oynamıştım. Çalıştığımız kültür merkezinde, kreşlerde ve huzurevlerinde oyunlarımızı oynardık. Kedi ve Tilki ile birlikte olan sahneleri, periyi ve babam Gepetto Usta’yı hatırlıyorum. Burnumun uzamasını da parmağımı burnumdan ileri götürerek yapıyordum. Başka oyunlarda da küçük rollerdeydim. Kırmızı Başlıklı Kız’da ormancı, Kül Kedisi’nde arabayı çeken attım:) Bir keresinde Kül Kedisi’ni oynayan kız hastalandığında hoca benim oynamamı istemişti. Küçücük boyumla nasıl göründüm bilmiyorum, dans etme sahnesi biraz komik olmuş olabilir. Küçükken masalları okumanın yanında onların içinde olup canlandırmanın keyfi bambaşka bir dünyaydı. Benim için tiyatronun yeri hep çok özel olmuştur, çok tatlı anılar.

Şimdi gelelim karanlık yanlarına. Çocukken okuduğum kitaplarda sanırım Pinokyo'nun Kedi ve Tilki tarafından ağaca asılması yoktu. Bir sahnede de altınları alınmak istenirken Pinokyo, kedinin patisini ısırıp koparıyor. Altınlarını çaldırınca ihbar etmek için mahkemeye gidiyor fakat yargıç onu “Bu zavallının dört altını çalınmış; onu buradan götürün ve hemen hapse atın” diyor. Yazarın, burada ve birkaç yerde de yaşadığı dönemin durumunu anlatan göndermeleri vardı.

Carlo Collodi’nin asıl soyadı Lorenzini, kendi gazetesinde yaptığı politik eleştiriler sonucu gazetesi hükümet tarafından kapatılmış. Sonrasında Fransız peri masallarından yaptığı çevirilerde başarı kazanınca sadece çocuklar üzerine yazmaya karar vermiş. Bu açıdan bakınca kitabın bazı yerlerinde sisteme olan eleştirilerini görüyoruz. Bunu çocukken fark edebilmek zor olabilir. Ayrıca çocuklara uygun olmayan satırlar;
- Pinokyo’nun kedinin patisini ısırarak koparıp tükürmesi,
- Kedi ile Tilki’nin Pinokyo’ya önce bıçakla saldırması, sonra bıçak sert tahta gövdesinde kırılınca Büyük Meşe ağacına götürüp orada sallandırmaları ve can çekişmesini beklemeleri.
Bu kısımlar muhtemelen kısaltılmış bölümlerde yoktur. Pinokyo şiddet ve eziyete maruz kalıyor. Collodi, bu bölümü;
“Nefesi kesilince daha fazla konuşamadı. Gözlerini kapadı, ağzını açtı, bacaklarını araladı, uzun uzun titredi ve bilinçsiz halde öylece asılı durdu” şeklinde bitiriyor. Burada sonlandırdığı masalı, masala ilgi büyük olunca periyle tekrar hayata döndürüyor. Ve kitap peri tarafından gerçek bir çocuğa dönüştürülmesiyle, mutlu sonla bitiyor.

İlkokulda da farklı kitaplardan okuduğum Pinokyo'yu bir de yetişkinken okumak istedim. Okuduğumuz yaşlar düşünce yapısının değişmesinden dolayı farklı gözle bakmamızı sağlıyor.
112 syf.
·9/10 puan
Çocukluğumuzun, çocukluğumun en hafızaya kazınan kitabı değil mi sizce?
Pinokyo neden yalan söyledi? Amacı neydi?
Pinokyo aslında yalanın değil sadece insan olma çabasında bir karakter. Evet aslında gerçek hayatta da öyle değil midir? Yalan söylemeyen insan var mı şakası dahi olsa zannetmiyorum. Bizler zorunlu olarak mı yalan söylemeyi tercih ediyoruz yoksa insan olduğumuz için mi ? Burası tartışılır. Ama şunu söyleyebilirim müthiş bir yapıt. Basit bir kitap görülebilir ama üzerine düşünmek ve akıl süzgecinden geçirmek lazım.
24 syf.
·2558 günde·Puan vermedi
Pinokyoyu bilmeyen cocuk yoktur herhalde:)
Pinokyo gerçekten çocuklar için çok güzel bir masal bence.
Her masalın sonundaki gibi bu masalda bir şeyler öğretiyor ... (pinokyo dersini aliyor)
Sürekli yalan söyleyen pinokyoyu bir gün peri cezalandırıyor ve pinokyo her yalan söyleminde burnu uzuyor...Taaa ki pişman olana kadar...
200 syf.
·4 günde·9/10 puan
Pinokyo pek çok görsel kaynağa ve hikayeye konu olmuş bir karakter olduğu hâlde ben ilk defa kendisiyle tanışma fırsatını buldum.
.
Italyan edebiyatında neşeli yanların olduğu ama bir o kadar da dokunaklı bir öyküye sahip Pinokyo.
.
Gepetto Usta'nın tahtadan bir kukla yapmayı düşünmesi ile başlıyor hikayemiz. Antonio Usta'dan konuşan bir odun parçası alıp Pinokyo'yu yapar.
.
Pinokyo'nun yaramazlıkları daha ilk dakikadan başlar sevgili babasına da kendisine de pek çok zorlu günler yaşatır. Tam iyi bir çocuk olup yaramazlık yapmayacağını söyledikten sonra yine yaramazlık yapar. Babasıyla yıllarca birbirlerini kaybederler.
.
Her şey düzene girip babasıyla tekrar mutlu yaşadığı zamanlarda iyi kalpli peri Pinokyo'yu affeder ve onu gerçek bir çocuk yapar.
.
Hataların göz göre göre tekrarlanmamasını hatırlatan eğlenceli bir kitap okudum.
200 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu dünya üzerine gelmiş ve gelecek olan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser. Tüm insanların kendi ruhunda bulduğu bir Pinokyo mutlaka olacaktır. Çünkü Pinokyo yalan söyleyince burnu uzayan aptal bir kukladan çok daha fazlası...

‘Bu kez de ucuz yırttım. Babacığım söz veriyorum bir daha kötü bir çocuk olmayacağım.’

Ah Pinokyo! Benim güzel evladım. Seni hep seveceğim.
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Geçtiğimiz günlerde Alice Harikalar Diyarında’yı okuyup bu “meşhur ve çok iyi bildiğimiz” masalın orijinalinin hakkında hiç bir fikrimin olmadığını farketmiştim. Seriye şimdi Pinokyo’yu da ekledim. Gerçekten de çok iyi bildiğimi sandığım masalları aslında hiç bilmiyormuşum. Bu da bana ders olsun...

ps. Elime geçtikçe masalların orijinallerini okumaya devam...
Hepimiz klasik pinokyo eserini biliriz ama pinokyonun kendi yaşamı arasında bize ders vermesi...... ya da pinokyonun hayatından alacağımız dersler... bence kitabın konusu bu ders vermek. Kitapları sevmemin nedenide belki de budur...
200 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan·Ne Okusam'dan
Sürekli yalan söyleyince burnunun uzamasıyla meşhur olan Pinokyo'nun aslında yaramaz, söz dinlemeyen, okumayı sevmeyen biri olduğunu öğrenince şaşırmadım değil ama şaşırdığım kadar üzüldüğümde bir gerçek...

Çocuk Edebiyatı'nın en güzel örneklerinden biri mutlaka. Anlamlı, düşündüren, güldüren, samimi bir anlatıma sahip..
Hepimizin etrafında Pinokyolar olduğuna inanıyorum.

Son olarak öğrencilerime mutlaka okutup, konu üzerinde tartışmalarını ve çıkarımda bulunmalarını sağlayacağım bir kitap.
Keyifli okumalar ...
Kitap çok tatlı .
Bu daha çocuksu bir pinokyo hikayesi .
Kardeşlerime okumuştum ordan biliyorum .

Yani kardeşlerinize okumak istiyorsanız bu kitabi alabilirsiniz cok tatlı bir kitap ......
-Dünyada bütün sanatlar, işler arasında yalnız biri hoşuma gidiyor.
-Hangisi acaba bu?
-Yemek, içmek, uyumak, eğlenmek ve sabahtan akşama kadar başıboş yatmak sanatı.
Carlo Collodi
Sayfa 14 - İş Bankası Kültür Yayınları
Acının içtenliği bana senin ne kadar iyi bir kalbin olduğunu gösterdi ve iyi kalpli çocuklardan biraz küstah ve tembel olsalar bile asla ümit kesilmez;yani doğru yola döneceklerine dair her zaman bir umut vardır.
Eh,sen bilirsin oğlum.Açlıktan karnın zil çalıyorsa şu gurundan iki dilim kes de doya doya ye! Ama dikkat et,mide fesatına uğramayasın!
- Zavavallı Pinokyo! Acıyorum sana.

- Niçin acıyormuşsun bakalım?

- Çünkü kuklasın; daha da kötüsü, odun kafalısın.
Kendini tembelliğe bırakanların sonu hep kötü olmuştur. Tembellik çok kötü bir hastalıktır; hemen, daha çocukken iyileştirmek gerekir bu hastalığı; büyüdükten sonra iyileşmez artık..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Pinokyo
Baskı tarihi:
2018
Sayfa sayısı:
28
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059229982
Orijinal adı:
Le Avventure Di Pinocchio
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Mavi Kelebek Yayınları
Pinokyo Carlo Collodi Mavi Kelebek Yayınları 1. Pamuk Prenses 2. Rapunzel 3. Uyuyan Güzel 4. Altın Saçlı Kız ve Üç Ayı 5. Hansel ile Gretel 6. Çizmeli Kedi 7. Fareli Köyün Kavalcısı 8. Alaaddin’in Sihirli Lambası 9. Kurşun Asker 10. Pinokyo 11. Beremen Mızıkacıları 12. Prenses ve Bezelye Tanesi 13. Kurt ile Yedi Keçi Yavrusu 14. Jack ve Fasulye Sırığı 15. Kurbağa Prens 16. Çirkin Ördek Yavrusu 17. Kral’ın Yeni Giysileri 18. Kibritçi Kız 19. Küçük Deniz Kızı 20. Kurt ile Üç Yavru Tavşan 21. Kendini Akıllı Sanan Küçük Kurt 22. Babasını Kurtaran Çocuk 23. Paylaşmayı Seven Küçük Kirpi 24. Ejderhaları Rahatsız Etmeyin 25. Maymunlar Neden Ağaçta Yaşar? 26. Zürafanın Boynu Neden Uzun?

Kitabı okuyanlar 4.875 okur

  • Nesibe Havva Çelen
  • Emine Azra ÖZÇUBUK
  • Cemal Tüysüz

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları