Sosyalizm ve İnsan Ruhu

·
Okunma
·
Beğeni
·
4061
Gösterim
Adı:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
123
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Roll Yayınları
Baskılar:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
The Soul of Man Under Socialism
...Oscar Wilde'' adıyla ''Sosyalist'' kavramının yanyana gelmesi, hele Türkiye gibi bir ülkede, insanları şaşırtabilir.
Oscar Wilde denince hemen aklımıza müthiş romanı ''Dorian Grey'' gelecek ve oyunları ve masalsı öyküleri.
Ama Sosyalizm üzerine düşündükleri hakkında, kendini sosyalist görenlerin bu yazıda söylenenleri ciddiye alarak düşünmeleri gerekir.
Çünkü Wilde, gelişkin bir bireysellik çerçevesinde bakıyor sosyalizme, dolayısıyla söyledikleri, bir hayli yakın Marx'ın sosyalizm anlayışına.
67 syf.
Kitabın ön sözünde sosyalizm ve oscar wilde isimlerinin yan yana gelmesi şaşırtıcı olabilir gibi şeyler yazılı ama bence hiç de değil, tam aksine oscar wilde gibi yazılarında da hep şahit olduğumuz üzere 'güzel'e tutkun, estetik duygusu son derece gelişkin birinin sosyalizme inanmasında şaşırtıcı hiçbir taraf yok. Söyledikleri, temelde Marx öncesi ütopik sosyalistlerini andırıyor, -o, her ne kadar ütopik olmadığını söylese de-. Bireyselliğin sosyalizm sayesinde gerçek anlamda açığa çıkacağı gibi ilk bakışta ters gibi gelebilen ama özünde doğru bir noktaya işaret eden ilginç sözler barındırıyor kitap. Düşününce toplum olabilmek için de, sınıf bilinci için de öncelikle birey olmak, kendi gerçekliğinin farkına varmak gerekmiyor mu zaten? Öyle olmadığı için de halk değil sürü oluyoruz çoğu zaman. Bu noktada Valerie solanas'ı hatırlıyorum. Onda da -erkek kadın saçmalıklarını saymazsak- sevgi ve çalışma hayatı üzerine buna benzer değerli pasajlar mevcuttu.

Elbette ki meselenin devrim yapmakla hallolmayacağı ve esas meselenin onu korumak olduğunu, bunun için de o nefret ettiği otorite ve şiddete biraz ihtiyaç olduğunu bilemezdi tabi. Bunlar onun yaşamından sonraki deneyimler. Bkz. Lenin<3 Ki zaten söylediği şeyler esas olarak felsefi açıdan kavranmalı. Estetize edilmiş soylu bir itiraz!

Bazen o kadar güncele ve dar politik yaklaşımlara dalıyoruz ki esas olayı unutuyoruz. Bana göre sosyalizm her şeyden önce insan sevmenin ideolojisidir. Onu en estetik haliyle açığa çıkarmanın mücadelesidir. En temel nokta budur. Yer yer bu kavrayışın hatırlanmasında fayda var. Hele yaşadığımız zaman gibi devrimin gerilediği, gericiliğin hortladığı, ilericilik anlamında yaprak kımıldamadığı zamanlarda başlangıç noktasına dönmekte fayda var: O içteki cevheri canlı tutabilmek için.

Yoksulluk, eşitsizlik, insanın insanı sömürmesi ve bununla birlikte sadece mevcut durumu sürdürmeye yarayan lanetli hayırseverlik gibi şeylere sonsuz bir kin; iyiye ve güzele, insan ruhunun çiçek açacağı o eşitlik ve kardeşlik davasına sonsuz bir inanç. Oscar Wilde'nin bu duygularını ben de paylaşıyorum. Çünkü bu kin ve inanç olmadan hayat son derece anlamsız. Ve mesafeler çok can sıkıcı:/
67 syf.
·Puan vermedi
“Başkaları için yaşama” gerekliliğinden kurtulabilir miyiz? Ve Nasıl?
Tam da böyle başlıyor kitabına Wilde.
Bireyin varoluşuyla, kendini gerçekleştirmesini, özünü keşfetmesini ve kendi yaşamını istediği gibi şekillendirebilme hakkına sahip olduğunu ‘Bireyselcilik’le (Bencilikle farklarını göstererek) açıklamış ve bunun önemine değinmiş.
Bu kitabında yazar;
Sanat ve sanatçının, otoritenin, gazeteciliğin, yoksulluğun, hayırseverliğin, toplumun yeniden inşasıyla ilgilenmeyen Hz. İsa’nın görüşleriyle ve insanların en güzel yaşama hakkına sosyalizmde ulaşabileceklerine dair görüşlerini apaçık bir dille anlatmış.
Ne tür bir dünya düzeninde yaşamanın en uygun olduğunu (ki yazara göre bu sosyalizm) düşünenlere, sorgulayanlara alternatif bir kitap olarak tavsiye ederim.
Seçme ya da tercih yapma şansımız olmadığını düşündüğümden ben yaşamak istediğim dünyayı düşlerimde yaşıyorum(Maalesef)
Kitapla Kalmalı
67 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Sanırım en fazla alıntı paylaştığım kitap oldu dolayısıyla en fazla altını çizdiğim.. Kitap Oscar Wilde'nin sosyalizm, sanat ve insan ile ilgili yoğun düşüncelerini içeriyor. Bence bu kitabı okumadan önce yazar hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız, benim gibi Oscar Wilde aşığı, onun görüşlerini bilen bir insansanız eğer zaten keyif alırsınız ama yazarı tanımadan okursanız bazı fikirleri hoşunuza gitmeyebilir. Ben zaten onun yazdığı her cümleye hayran olduğum için çok beğendim ama sizlerin de beğeneceğinizi düşünüyorum. Keyifli okumalar..
123 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Oscar Wilde - Sosyalizm ve İnsan Ruhu... ROLL Kitaptan çıkıyor. Murat Belge'nin ön sözüyle yayına hazırlanmış. Sosyalizm deyince akla ilk gelen Oscar Wilde olmayacaktır kuşkusuz. "Zorunluluklar sizin olsun, bana lüksleri verin." diyen bir abimiz nihayetinde; ama Oscar Wilde sosyalizmin, bireyciliğin (bencilliği, hep kendini düşünmeyi kast etmiyor) önünü açacağını söylüyor. Başta anlamıyor insan, tezat gibi görünüyor. Wilde, birey olmayı önemsediğinden sosyalizmi önemsiyor. Soru işaretleri büyüyor haliyle. Sosyalizm toplumculuk değil miydi kabaca? Öyle değil! Sosyalizm, hem refah üretip hem de bunu adil bölüştüreceğinden toplumu oluşturan bireyler kendi potansiyellerine ulaşmak için zamana ve imkana sahip olacak; fert olma, sanatla ilgilenme kısıtlı bir zümrenin tekelinde olmaktan çıkacak ve satha yayılacak, diyor. Bireyin sosyalizmle kendini bulacağı fikri anlam kazanıyor. Köleliğin olmadığı bir Helenizm'in doğuşu olarak görüyor Sosyalizm'i. Ancak "baskıcı" olmayan sosyalizm diye şerh koyuyor. Sosyalizm ve özgürlükleri farklı kaplara koyup eser miktarda karıştırmak marazlı bir kafanın ürünü olur bana göre de Kitap ne kadar sosyalizm temalı olsa da "kitlenin" sanatçı üzerinde "amasız fakatsız" baskı unsuru olamayacağının altını çiziyor. Halkın, sanat üzerinde baskı yapacak vasıftan uzak olduğunu, sanattan etkilenmesi gerekenin kitleler olduğunu defaatla söylüyor. Ticari kaygılarla halka şirin görünmeye çalışan sanatçıya da verip veriştiriyor. Ayrıca altürizmin sağlıklı bir empati olmadığını, hatta kitlelerin sorunlarını çözmede ayak bağı olduğunu, toplumun ve bireyin sorununu çözecek şeyin "sosyalizm" olduğunu söylüyor. Kitapta kıymetli "aforizmalar" var, anlatılan konuya ışık tutacak. Velhasıl okuması keyifli güzel bir kitaptı. #oscarwilde #sosyalizm #insanruhu #roll #bookstagram #instagram #book #kitap #kitaplık #neokudum #kitapaşkı #zorbasahaf
67 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Kitapta sosyaliz ve bireyselliği anlatıyor. bencil olmadan bireysel olmanın erdemi.bu yazarın sanata bakış açısı ve bu anlamda topluma bakışı acısını anlatmış yazar.


Kuşkusuz ki Sosyalizmin kurulmasıyla birlikte bize sağlayacağı en önemli kazanım, günümüz şart­ larını göz önünde bulundurduğumuzda, neredeyse herkesin muzdarip olduğu o menfur "başkaları için yaşama" gerekliliğinden bizi kurtaracak olmasıdır. As­ lına bakarsanız, bu illetten yakasını kurtarabilenlerin sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır.

İlk bölümde isyan hakkında yazılanlar güzel, Daha sonra bireysellik biraz ön plana geliyor biraz de Hiristyanlık
Ama genel anlamda güzel anlaşıyor ve düşündüren bir kitap
136 syf.
Kitap tamamen Sosyalizmin kisi üzerindeki etkisine odaklı konulari ele almış. Bazı yerlerde görüşün gerçekliğinden sapmış olsa da okunması gereken kitaplardan biri olduğuna inaniyorum. İyi okumalar.
67 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kısa kısa paragraflar halinde Wilde'ın sosyalizm,insan ve siyaset hakkında ki düşüncelerinden oluşan bir kitap. Wilde'ın iğneleyici dili kendini gösteriyor bu kitapta ki bence böyle bir konuya da yakışıyor.Ayrıca siyaset alanında Wilde'ın düşüncelerini okumak ayrı bir keyif.Zevkle okudum ve bir çok yerin altını çizdim.
88 syf.
·2 günde·10/10
Sosyalizm, sosyal ve ekonomik alanda toplumsal refahı devlet kararlarının getireceğini ve üretim araçlarının hakimiyetinin toplumlara ait olduğunu savunan, işçilerin yönetime katılmalarına ağırlık veren, özgür girişimi devletin ve sendikaların baskısı altında tutmaya çalışan bir görüştür temelinde. Fakat burda bahsedilen sosyalizm tanımından çok daha farklı. Okurken nelere hapsolduğumuzu, aslında kendimiz için değil de eşyalar için yaşadığımızı hissettiriyor kitap. Her cümlesi çok anlamlı, her paragraftan sonra bir düşünüyor insan. Mutlaka okunmalı. İnsana yaşamda ki yerini sorgulattırıyor.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Belki ütopik bir görüşleri vardır. Ama kitapta da değindiği gibi Gelişme ütopyaların gerçekleşmesiyle oluşur. Topluma sanata sanatçıya ve aklımıza gelecek herkesin sosyalizmdeki yerini belirlemede fikir sunuyor. Ama temel konusu bireysellik ve bireyselliğin sonuçları faydaları. Çok beğendim tavsiye ediyorum.
67 syf.
·997 günde·9/10
Kimse de özlemeyecek onu. Çünkü insanın aradığı ne acıdır ne haz; salt hayattır. İnsan hep yoğun, dolu dolu ve kusursuz bir yaşam sürmeyi arzulamıştır. Başkalarını kısıtlamadan, yahut ıstırap çekmeden bu arzusuna ulaşabildiğinde tüm eylemleri ona haz verecek, kendisi de daha aklı başında, daha sağlıklı, daha uygar, daha kendisi bir hal alacaktır.
İnsan mutluyken kendisi ve çevresiyle uyum içindedir. Sosyalizmin istese de istemese de hizmetinde çalıştığı yeni Bireysellik kusursuz bir uyum yaratacaktır.

İnsanı mutlu etmek için mutsuzluğuna neden olayı ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin Fakirliği ortadan kaldırmak için onları beslemek değil fakirliğe neden olayı yani ekonomisini kendi üretimini elde etmesi için çalışmak gerekir. Zengin burjuvaziler fakir sınıfındakileri besleyerek fakirlere yardım ettiğini sanır halbuki daha çok fakirleştirir.

Her insan bireyin yaşanılır bir hayat sürmesi için ekonomisinin güçlü olması lazımdır. Özel sektörlere bel bağlayıp para babalarının daha çok kazanması için kendi yaşamını heba etmemelidir. Bunu önlemenin tek yolu da Sosyalizmdir.

Sadaka belayı def etmez fakirliği çoğaltır. Dini duyguları istismar ederek hazır olarak elde etmeyi sağlar.
133 syf.
·1 günde·9/10
Benim okuduğum Metis yayınlarına aitti. Kitabın bir sayfasında o konuya ilişkin çeşitli alıntılar mevcut. Çok beğendiğim bir kitap oldu. Sosyalizmi, sanatı ve insanı çeşitli açılardan ele almış ve bunu da gayet güzel bir akıcılıkla yansıtmayı başarmış.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Elimden gelse kitabın bütün cümlelerini alıntılamak isterdim. Katıldığım noktalar olduğu gibi katılmadığım noktalarda oldu. Wilde, bazı fikirlerini ütopya olarak nitelendirse de insanlığın hayalleri doğrultusunda ilerleyeceğini belirtiyor ki bu düşüncesinde son derece haklı. Makineleşmenin gelecek yüzyıllarda insanın köleliğine son vereceğini belirtirken bunun yanında oluşabilecek olumsuzluklara da değiniyor. Benim gibi Oscar Wilde sevenlerdenseniz okunası bir kitap hatta tanımayanların bile hayranlık duyacağı ve şaşıracağı tespitleri olduğuna inanıyorum. İyi okumalar.
Bencillik, kendi bildiğiniz gibi yaşamak değildir. Bencillik, başkalarının da sizin arzu ettiğiniz gibi yaşamasını istemektir..
Tarih okumuş herkes bilir ki; itaatsizlik insanın asıl erdemidir. İlerleme itaatsizlik yoluyla kaydedilir, itaatsizlik ve başkaldırı yoluyla.
Genelde bize yoksulların hayır işlerine minnettar olduğu söylenir. Bazıları şüphesiz ki öyledir ama yoksulun erdemlisi hiç bir zaman minnet duymaz. Onlar nankör, hoşnutsuz, dikbaşlı ve isyankardır..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Baskı tarihi:
2006
Sayfa sayısı:
123
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Roll Yayınları
Baskılar:
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
Sosyalizm ve İnsan Ruhu
The Soul of Man Under Socialism
...Oscar Wilde'' adıyla ''Sosyalist'' kavramının yanyana gelmesi, hele Türkiye gibi bir ülkede, insanları şaşırtabilir.
Oscar Wilde denince hemen aklımıza müthiş romanı ''Dorian Grey'' gelecek ve oyunları ve masalsı öyküleri.
Ama Sosyalizm üzerine düşündükleri hakkında, kendini sosyalist görenlerin bu yazıda söylenenleri ciddiye alarak düşünmeleri gerekir.
Çünkü Wilde, gelişkin bir bireysellik çerçevesinde bakıyor sosyalizme, dolayısıyla söyledikleri, bir hayli yakın Marx'ın sosyalizm anlayışına.

Kitabı okuyanlar 222 okur

  • Özgür Çırak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0