Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt

9,1/10  (12 Oy) · 
37 okunma  · 
12 beğeni  · 
665 gösterim
1916. Ekim. Gece. Yağmur ve rüzgar. Ormanlık arazi. Akçaağaçlarla kaplı bir bataklığın kıyısında siperler. İlerde dikenli tel örgüleri. Siperlerin içinde dondurucu sulu kar. Bir gözetleme noktasının saçı ıslak, hafiften parlıyor. Sığınaklarda tek tük ışıklar.

Subay sığınaklarından birinin girişinde tıknaz bir subay, ıslak parmakları kaput bağları üstünde kaya kaya bir saniye durdu. Alelacele bağları çözdü, yakasından suları silkti, girişin orda ayak altında çamura dönen samanlara çizmelerini sildi, sonra kapıyı itip açtı, başını eğdi, sığınağa girdi.
(Kitabın İçinden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9789756865712
 • Orijinal Adı:
  Tihi Don
 • Çeviri:
  Tektaş Ağaoğlu
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
21 May 16:28 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 8/10 puan

" mücadeleli, dertli yıllarda. .
Kardeşler, kardeslerinizi yargılamayın. "

Aslında bu kelime koca bir kitabın özeti diyebilirim ...kimin haklı kimin haksız olduğu karışmış. .bir yanda devrim rusyası,bir yanda savaş yıllarının ağır atmosferi ...bir yanda alman tehlikesi .

Kim haindir bu kaosun içinde ...kazaklar 'ı
Kazaklar'a kırdıran. ..kurşuna dizdiren, ipe astıran ...böyle tarihin içine ....

Mehmet Kesdal 
 19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

Dramatik bir yaşam ve savaş,her türlü kötü koşullarda yeşertilen hayaller.Rus devriminin sancılı yılları ve Kazakların devrime yaptıkları katkının destansı öyküsü,akıcı bir anlatımla kitabın 2.cildinde okunmayı bekliyor.

Kitaptan 4 Alıntı

Ebru Ince 
 14 May 01:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Griyaznov...
"Çocukken kışları ocağın üstüne çıkardım , ninem de (o zamanlar yüzü aşkındı) parmaklarıyla başımda bit arar, benimle konuşurdu. .."benim küçük Maksimim " derdi,a canım benim !..Eskiden insanlar şimdiki gibi yaşamıyorlardı ...dirlik düzen icinde yaşıyorlardı, gam ,kasvet cekmiyorlardı...Ama sen benim minik yavrum yaşayıp göreceksin ...bir gün gelecek yeryüzü hep tellerle örtülecek ..havalarda demirden gagalı kuşlar uçacak ,kargalar karpuzları nasıl gagalarsa onlarda insanları öyle gagalayacak..İnsanlar açlıklan, vebadan kırılacak ,kardeş ağabeyine, oğul atasına baş kaldıracak...yangından çıkmış yonca tarlası gibi ....
tek insan kalmayacak ..."
.

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 98 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
Ebru Ince 
 14 May 01:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Asker yoldaşlar...
Bu musibet savaş iki yıldan beri sürüyor. Sizler iki yıldır, başkalarının çıkarlarını savunmak için siperlerde çürümektesıniz .Bütün ulusların işçi ve köylülerinin kanları iki yıldan beri akıtılmakta.Yüzbinlerce asker öldü, yaralandı .... geride yüzbinlerce dul ve yetim kaldı ; işte bunlardır bu katliamın sunucu ......

Ne için döğüşüyorsunuz ?
Kimin çıkarlarını savunuyorsunuz ?

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 20 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 20 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
Ebru Ince 
 14 May 02:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ah yüzbaşım ...
"Cevap var bana !
Şimdi babamın topraklarından ,aynı zamanda genel olarak ,toprak sahiplerinin ellerindeki topraklarından söz ediyordun ,halbuki bunlar özel mülktür. .Eğer senin iki gömleğin var da benim bir tane bile gömleğim yoksa ,senin lafina göre ..benim senin gömleklerinden birini almam lazım. ..öyle değil mi ?

Yevgeni kazağın yüzünü goremiyordu ama sesinden adamın güldüğünü tahmin etti ..

"Fazla gömlegimi ben kendiligimden verirdim size ....cephede , fazla gömleğim bir yana "sırtımdaki tek gömleğimi çıkarıp verdim de kaputumu çıplak sırtıma giydim..
Yalnız ben şimdiye kadar toprağını vereni hiç duymadım. ."

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 129 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 129 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)
Ebru Ince 
 14 May 02:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Listnitski ...
-Peki sen nesin bakalım bolşevik mi ?
"Adın önemi yok ...diye alay eder gibi ağır ağır konuştu Lagutin.."Mesele adda değil ,haklı olup olmadığında "
Halkın istediği şey gerçektir...
Ne var ki öteden beri gerçeği gömüp, üzerine tepe gibi toprak yığarlar...Dediklerine göre "gerçek "denilen şey çoktan ölmüş. ."

Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 128 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)Ve Durgun Akardı Don - 2. Cilt, Mihail Şolohov (Sayfa 128 - Altın kitaplar 1969 rusça aslı ile karşılaştırmalı.)