Replik
Merhamet zamanı geçti..
..artık cezamız başlıyor ..

"Nuh: Büyük Tufan "

İsmail | Synergy, Ağrı Dağı'ı inceledi.
 11 Nis 20:06 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Nereden gözüme çarptı, nasıl ilgimi çekti ben de anlayamadım, aniden oldu. Bir ara kitap satış sitesinde gezerken ismi dikkatimi çekti ve değerlendirmeye aldım. Ağrı Dağı, Türk hükümeti, yabancı yazar, bir de korku-gerilim olunca hemen satın aldım. Evet polisiye olsun, korku olsun bu türlerde yabancı yazarların, ülkemizle ilgili yaptıkları kurgular çok azdır. Bu da kitabı okumam için en büyük etkendi.

Yıllar önce hatırlayacağımız üzere, Nuh Peygambere, Allah tarafından bir uyarı adı altında ibretlik bir olayın vuku bulunacağı vahiy edilmiştir. Bunun üzerine Nuh aleyhisselam, bir avuç insan ve hayvanlardan birer çift olmak üzere, yaptığı gemisine tüm canlıları toparlamıştır. Ve büyük tufan tez vakitte gerçekleşip, tüm yeryüzü sular altında kalmıştır. Ve sadece Nuh'un gemisi ayakta kalmıştır. Olaydan sonra da geminin son hali Ağrı Dağı'nda, yerden yüzlerce metre yükselikte çakılı kalmıştır. Evet biz böyle biliyoruz tarihteki bu olayı. Ve günümüzde de bunun üzerine çalışmalar da vardır. Yazarımız da bu olaydan esinlenerek bir eser meydana getiriyor.

Abd ve diğer ülkelerden birkaç araştırmacı ve gözlemci, Türk Hükümeti'nin gözetiminde ve yine hükümetin tedarik ettiği rehberlerle birlikte Ağrı Dağı'na tırmanır. Gemiyi bulmak isteyen araştırmacılar esrarengiz olaylarla karşılaşır. Ve geçmişin laneti üzerlerine siner adeta. Korku ve çaresizlik dağın her tarafını kaplar.

İlk başlarda güzel bir giriş yaptım. Ortalarda da epey güzel geçti. Kurgu değişik olunca ve ülkemiz üzerinden servis edilince haylice memnun oldum. Korku vardı elbet ama beni pek tatmin etmedi. Özellikle son zamanlarda aynı olaylar devamlı süregeldi. Bu da beni sıktı. Spoiler olmaması adına, okuyunca anlaşılacaktır ne demek istediğim. Aslında bu kurguyu, korku- gerilim değil de, aksiyon-macera üzerine sunsaydı, daha güzel şeyler meydana gelebilirdi. Yine de ben beğendim. Yazarın öbür eserlerini okumamam için hiçbir sebep yok. Çünkü güzel eserleri de olabilir. Saygılar...

*falah *, Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
17 Şub 09:50 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

"Yemin olsun ki onların hayat hikayelerinde akıl sahipleri için çeşit çeşit ibretler vardir. Bu Kur'ân uydurulmus bir söz değildir. (Yusuf Süresi / 111. Ayet )"
Peygamberler ,Allah tarafından emir ve yasaklarını insanlara tebliğ etmek ve Hidayet yolunu yaşayarak göstermek üzere tayin edilmiş insanlardır.
ALLAH azze ve celle muhakkak ki Hz. Adem den Hz. Muhammed Mustafa s.a.v kadar bizim bildigimiz 25 ve bilmediğimiz binlerce peygamber göndermiştir. Ancak insan oğlunun bunlara ne kadar itimat ettiği açık bir şekilde günümüzde bile gözler önündedir.
Allahu Teâlâ ben yeryüzünde bir halife yaratacağım diye buyurdugunda melekler orada bozgunculuk çıkaracak birini mi yaratacaksin demişlerdi. ALLAH Teâlâ sizin bilmediğinizi bilirim diyerek içimizden çıkacak büyük Peygamberleri, Nebileri, alımleri, ulemalari ve kalbi iman aşkı ile yanan müminleri mujdeliyordu.
Hz. Adem yasak meyveyi yiyerek cennetten çıkarılmıştı. Lakin Allah en başta onu yaratirken ben cennette bir halife yaratacağım dememisti yeryüzünde bir halife yaratacağım demişti. Yani daha imtihana girmeden HZ. Adem in bu imtihanı kaybedecegi belliydi. Yoksa Hz. İbrahim i ateşten , Hz. NUH u turfandan, Hz. Lut u inkarci karisindan, Hz ismail i kurban olmaktan , Hz. İsa yi idam edilmekten ve Hz. Muhammed Mustafayi harber kalesinde bir kemik parçasını konusturarak zehirlenmekten kurtaran Allah Hz. Adem in de o meyveyi yemesini önlerdi. Ama imtihan edilmek için öncelikle dünyaya inmek gerekirdi.
Ve en ilk yaratılan insan ilk peygamber evlat acısını yaşayan ilk baba ,Hz. Havva ilk evlat acısını tadan anne oluyordu. İşin daha acısı bu acıyı yaşatan katılde kendi oğulları idi. Dünya durana kadar tüm cinayetler onun üzerine yazilacakti üstelik.
Hani evlatlarimiz sözümü dinlemedigi zman beddua ederiz ya... Düşünün Hz. Adem in oğlu katil olmuş , Hz. NUH un oğlu kendine iman etmemiş ve tufan da boğulmus, peygamber babalar evlatları imtihan edilirken bir kere bile beddua etmemiş Hep dua etmiş hidayete çağırmış. Evladin imtihan olduğunu gözler önüne sermislerdir.
Hz. NUH ve Hz. Lut Kariları kendilerine iman etmedikleri halde onlari boşamamis aksine onları imana davet etmekten bir dakika bile geri durmamislar. Asiye ise firavuna rağmen iman etmiş bu yolda canını vermişti. Birde günümüzde ki kadınlarin ve erkeklerin birbirine karşı sabrsiz davranışları.
Bu kitabı okurken peygamberlerin hayatı ile birlikte Kurani Kerim'de geçen bir çok hükmü ve birçok ayetin de anlamını öğrenmiş oluyoruz. Hangi ayet hangi şartlarda kime indi. Hepsi tane tane anlaşılır bir şekilde yazıyor.
Tarih tekerrurden ibarettir derler ya ibret alınmayan ders alınmayan tarih tekrar eder edecekte.
Kendilerine yüzlerce peygamber gelmesine rağmen iman etmeyen , peygamrini şehit eden israil oğulları ( Yahudiler) dünya durana kadar hem Allahın hem müminlerin lanetini üzerlerinde taşıyacak.
Hz. Muhammed Mustafa s.a.v yakışır bir ümmet olmayı bize nasip eyle Allahım.
Cehennem kapılarını açınca 》 EY cehennem kızım fatima oğlum ibrahim sana feda olsun illa Ümmetim illa Ümmetim diyen habibinin karşında bizi boynu bükük bırakma Allahım.
Kitabı sonuna kadar tavsiye etmekle birlikte uzun yazıp vaktinizi aldıgim için hakkinizi helal etmenizi isterim .
Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun hayrli günler.
Es selamu aleyküm...

Zeynep, bir alıntı ekledi.
20 Oca 19:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zeytin Dalı
Yarattığı âdemoğlunun yeryüzünde kötülük tohumları saçtığını gören Allah, onu bir tufan ile cezalandırmaya karar verir ve Hz. Nuh'a bir gemi yapmasını ve bu gemiye inananlarla birlikte her cins hayvandan erkek ve dişi ikişer tane almasını emreder. Ve büyük tufan başlar . Hz. Nuh ve gemisindeki canlılar hariç yeryüzü üzerinde ne var ne yok herşey silinir. Tufan durulduğunda arz üzerinde suların çekilip çekilmediğini kontrol ettirmek için Nuh, gemisinden bir güvercin uçurur. Güvercin geri döndüğünde anlar ki , sular çekilmemiş. Yedi gün sonra bir güvercin daha salar. Güvercin bu kez ağzında ince bir zeytin dalı ile çıkar gelir. Hz. Nuh anlar ki sular çekilmiş. Ağzında zeytin dalı tutan güvercin o yüzden bugün barışın, umudun sembolü haline gelmiştir. Tufana direnen tek bir ağaç vardır yeryüzünde , o da zeytin ağacıdır.

Son Hasat, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 20 - Timaş)Son Hasat, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 20 - Timaş)
E.PALA, bir alıntı ekledi.
15 Oca 19:28 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Peygamberler
' Bedenlerin Atası ' kabul edilen Hz. Adem İçin '' Safiyullah'',
Büyük Tufan sonrası yeniden ' Türeyişin Atası' olan Hz. Nuh için '' Neciyullah ''
Üç büyük dinin ' İnanç Atası ' sayılan Hz. İbrahim içinse ' Halilullah '' denir.
' Ruhların Atası' ( Ebu'l Ervah ) Hz. Muhammed ( s.a.v ) için de '' Habibullah '' yani ''Allah ile En Sevgili '' denilmektedir.

Bozkırın Sırrı  Türk Peygamber, Ahmet Turgut (Sayfa 357 - Kapı Yayınları)Bozkırın Sırrı Türk Peygamber, Ahmet Turgut (Sayfa 357 - Kapı Yayınları)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu bakımdan, bugün Amerika’nın nüfusunun az, halkının da görgüsüz ve cahil olduğuna şaşmayın. Şunu göz önünde tutun ki, Amerikan halkı, dünyanın geri kalanından en az bin yıl daha gençtir, çünkü Nuh Peygamber zamanındaki tufanla Amerikalıların yaşadıkları o büyük tufan arasında en az bin yıllık bir süre vardır. Dağlara kaçıp kurtulan insanlardan geriye kalan zavallılar, yeniden azar azar çoğalsalar da, yeryüzündeki soylu ailelerden biri olan Nuh ve oğullarının aksine az gelişmiş ve yabani insanlar oldukları için gelecek nesillere edebiyat, sanat ve uygarlık ürünleri bırakamadılar. Yaşadıkları dağlık yerlerin soğuğuna karşı kendilerini korumak için o dağlarda yaşayan kaplanların ve ayıların derilerinden ve uzun kıllı keçilerin yünlerinden kendilerine elbise yaptılar. Vadiye inip de alışmadıkları, tahammül edilemez bir sıcakla karşılaştıklarında daha ince giysiler dokumayı bilmediklerinden bugün de devam ettiği şekliyle çıplak gezinmeyi âdet edinmek zorunda kaldılar. Sadece ve sadece başlarına kuş tüyleri takmaktan gurur ve zevk duyarlar. Zaten bu alışkanlıkları da sel suları aşağıya indiğinde, yüksek mevkilere gelen sonsuz sayıda kuşla haşır neşir olan dağdaki atalarından almışlardır.

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon
Xezal eken, İbrani Mitolojisi'yi inceledi.
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitapta ibrani (şimdiki Yahudiler) halkının yaşadıkları anlatılmaktadır.
Ademin yaratılışı , Havva, Nuh büyük tufan, İbrahim, Yakup ve Yusuf peygamberlerin hayatlarından bahsedilmiştir

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Allah insanları intihaba davet için, o büyük Tufan cezasını tertip zahmetine katlanmamalı idi. Nuh'un ümmetini, böyle bir toprak üstünde bu çıplak tepelerle çevrili yere bırakmalı idi.

Yaban, Yakup Kadri KaraosmanoğluYaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Nurhan Işkın, Beyaz Türk Piramitleri ve Lolan Güzeli'yi inceledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eser, Yafes'in Oğulları (Yada Taşı Efsanesi-1) serisinin ikinci kitabı.
Bu eser de ilki kadar başarılı...

Yazar, Orta Dünya'da diye adlandırılan ve Şeytan Erlik Han'ın yeryüzüne çıkmak için insanoğluna sunduğu ihtişam karşısında; insanoğlunun kendi soyuna ihanetini Dede Korkut hikayeleri tarzında kaleme almış...

Fantastik bir eser olan kitapta, Türk Mitolojisi işleniyor. Şamanlar, Kamlar, Hanlar tüm huzurlarını kaybetmek üzere olduklarında hem fikir olsalar da, Şeytan Erlik Han'ın ordusu karşısında ne yapacaklarını bilmeden kendi huzurlu dünyalarının üstünde var olmaya başlayan karanlığı nasıl aydınlığa çevirecekleri hakkında tüm bilgelerle fikir alışverişi yapmaya başlayıp, insanoğlunun sonunu getirecek olan bu savaşı kazanmak için tüm bilgilerini kullanmaya başlarlar...

Kaybolan oğlunu yıllar sonra karşısında gören Kağan bu durumu lehine çevirmeye çalışsa da, Türk Han acaba bu savaş için tüm hayatından ve sevdikleri uğruna başarılı ola bilecek miydi?
Yıllardır içinde biriktirdiği kinini bir kenara bırakıp, Şeytan Erlik Han ile savaşmayı göze alabilecek miydi?

Eserin devamını büyük bir merakla bekliyorum. Büyük Tufan (Nuh Tufanı)'ndan sonra dört bin yıl huzur ve bilgelikle yaşayan Türkütler acaba Şeytan Erlik Han'ın orduları karşısında başarıya nasıl ulaşacaklar? Bilgelik Kitabınındaki sırlar, karanlık güçlere karşı işe yarayacak mı? Eminim bu soruların cevabını yazar bizlere serinin üçüncü kitabında aktaracaktır...

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günler, geceler, haftalar, aylar geçti. Nuh tufanı gibi dünyanın devranını, tarihini değiştirecek olan bu ikinci tufan bir "Türk tufanı" idi. Bu tufanın her damlasında beşeriyetin nesl-i atisi için bir baba hüviyeti saklı idi... Bu tufan Avrupa'nın o zaman için, yıpranmış, paslanmış çehresini yıkacak, bu tufan ruhlara cila, gönüllere muhabbet, adalete kuvvet verecek, çelimsiz kadınlardan gürbüz çocuklar peyda edecekti. Bu Altın Ordu'da milyonlarca ikinci Hazret-i Adem, milyonlarca ikinci Ebü'l-beşer cevheri vardı.

Bu Türk tufanı, bu feyiz tufanı, beşeriyetin tekemmülü için bir halet-i tabiiye, bir rahmetti. Bir sevk-i tabii, bir azmi kavi ile gittikçe köpürüyor, gittikçe yayılıyor, gittikçe büyüyordu; önüne gelen ormanların koca koca ağaçları, çayırların mini mini çimenleri gibi atların ayakları altında eziliyor, arkada bir yeşil ot bile görünmez oluyordu... Denizlere benzeyen büyük nehirler, bunların önünde yılanvari kıvrılarak yataklarından çıkıyor ve istikametlerini değiştiriyor, çağlayanlarında bir damla nem bile ışıldamaz hale geliyordu... Dağlar bu tufana geçit vermemek için ya aşına aşına yarılıyor, ya ezile ezile gömülüyordu... Bu suretle, bitmez tükenmez ordu halkı, kara, kızıl, ak, batak kumlardan geçitler; dağ, yar, dere, tepe ormanlardan aştılar; çamurlara bulandılar, çığlarla yuvarlandılar... Yolda babalar, boğalar öldü, çocuklar, danalar doğdu; analar, kısraklar düştü; kızlar, taylar büyüdü... Düşen düştü, ölen öldü, denizden bir damla eksilmiş gibi tufan yine kabardı, yine ilerledi...

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet MüftüoğluÇağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu