Papatyalar, Peygamberler Tarihi'yi inceledi.
17 Şub 09:50 · Kitabı okudu · 6 günde

"Yemin olsun ki onların hayat hikayelerinde akıl sahipleri için çeşit çeşit ibretler vardir. Bu Kur'ân uydurulmus bir söz değildir. (Yusuf Süresi / 111. Ayet )"
Peygamberler ,Allah tarafından emir ve yasaklarını insanlara tebliğ etmek ve Hidayet yolunu yaşayarak göstermek üzere tayin edilmiş insanlardır.
ALLAH azze ve celle muhakkak ki Hz. Adem den Hz. Muhammed Mustafa s.a.v kadar bizim bildigimiz 25 ve bilmediğimiz binlerce peygamber göndermiştir. Ancak insan oğlunun bunlara ne kadar itimat ettiği açık bir şekilde günümüzde bile gözler önündedir.
Allahu Teâlâ ben yeryüzünde bir halife yaratacağım diye buyurdugunda melekler orada bozgunculuk çıkaracak birini mi yaratacaksin demişlerdi. ALLAH Teâlâ sizin bilmediğinizi bilirim diyerek içimizden çıkacak büyük Peygamberleri, Nebileri, alımleri, ulemalari ve kalbi iman aşkı ile yanan müminleri mujdeliyordu.
Hz. Adem yasak meyveyi yiyerek cennetten çıkarılmıştı. Lakin Allah en başta onu yaratirken ben cennette bir halife yaratacağım dememisti yeryüzünde bir halife yaratacağım demişti. Yani daha imtihana girmeden HZ. Adem in bu imtihanı kaybedecegi belliydi. Yoksa Hz. İbrahim i ateşten , Hz. NUH u turfandan, Hz. Lut u inkarci karisindan, Hz ismail i kurban olmaktan , Hz. İsa yi idam edilmekten ve Hz. Muhammed Mustafayi harber kalesinde bir kemik parçasını konusturarak zehirlenmekten kurtaran Allah Hz. Adem in de o meyveyi yemesini önlerdi. Ama imtihan edilmek için öncelikle dünyaya inmek gerekirdi.
Ve en ilk yaratılan insan ilk peygamber evlat acısını yaşayan ilk baba ,Hz. Havva ilk evlat acısını tadan anne oluyordu. İşin daha acısı bu acıyı yaşatan katılde kendi oğulları idi. Dünya durana kadar tüm cinayetler onun üzerine yazilacakti üstelik.
Hani evlatlarimiz sözümü dinlemedigi zman beddua ederiz ya... Düşünün Hz. Adem in oğlu katil olmuş , Hz. NUH un oğlu kendine iman etmemiş ve tufan da boğulmus, peygamber babalar evlatları imtihan edilirken bir kere bile beddua etmemiş Hep dua etmiş hidayete çağırmış. Evladin imtihan olduğunu gözler önüne sermislerdir.
Hz. NUH ve Hz. Lut Kariları kendilerine iman etmedikleri halde onlari boşamamis aksine onları imana davet etmekten bir dakika bile geri durmamislar. Asiye ise firavuna rağmen iman etmiş bu yolda canını vermişti. Birde günümüzde ki kadınlarin ve erkeklerin birbirine karşı sabrsiz davranışları.
Bu kitabı okurken peygamberlerin hayatı ile birlikte Kurani Kerim'de geçen bir çok hükmü ve birçok ayetin de anlamını öğrenmiş oluyoruz. Hangi ayet hangi şartlarda kime indi. Hepsi tane tane anlaşılır bir şekilde yazıyor.
Tarih tekerrurden ibarettir derler ya ibret alınmayan ders alınmayan tarih tekrar eder edecekte.
Kendilerine yüzlerce peygamber gelmesine rağmen iman etmeyen , peygamrini şehit eden israil oğulları ( Yahudiler) dünya durana kadar hem Allahın hem müminlerin lanetini üzerlerinde taşıyacak.
Hz. Muhammed Mustafa s.a.v yakışır bir ümmet olmayı bize nasip eyle Allahım.
Cehennem kapılarını açınca 》 EY cehennem kızım fatima oğlum ibrahim sana feda olsun illa Ümmetim illa Ümmetim diyen habibinin karşında bizi boynu bükük bırakma Allahım.
Kitabı sonuna kadar tavsiye etmekle birlikte uzun yazıp vaktinizi aldıgim için hakkinizi helal etmenizi isterim .
Allahın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun hayrli günler.
Es selamu aleyküm...

Zeynep, bir alıntı ekledi.
20 Oca 19:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zeytin Dalı
Yarattığı âdemoğlunun yeryüzünde kötülük tohumları saçtığını gören Allah, onu bir tufan ile cezalandırmaya karar verir ve Hz. Nuh'a bir gemi yapmasını ve bu gemiye inananlarla birlikte her cins hayvandan erkek ve dişi ikişer tane almasını emreder. Ve büyük tufan başlar . Hz. Nuh ve gemisindeki canlılar hariç yeryüzü üzerinde ne var ne yok herşey silinir. Tufan durulduğunda arz üzerinde suların çekilip çekilmediğini kontrol ettirmek için Nuh, gemisinden bir güvercin uçurur. Güvercin geri döndüğünde anlar ki , sular çekilmemiş. Yedi gün sonra bir güvercin daha salar. Güvercin bu kez ağzında ince bir zeytin dalı ile çıkar gelir. Hz. Nuh anlar ki sular çekilmiş. Ağzında zeytin dalı tutan güvercin o yüzden bugün barışın, umudun sembolü haline gelmiştir. Tufana direnen tek bir ağaç vardır yeryüzünde , o da zeytin ağacıdır.

Son Hasat, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 20 - Timaş)Son Hasat, Bahadır Yenişehirlioğlu (Sayfa 20 - Timaş)
Ebubekir PALA, bir alıntı ekledi.
15 Oca 19:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Peygamberler
' Bedenlerin Atası ' kabul edilen Hz. Adem İçin '' Safiyullah'',
Büyük Tufan sonrası yeniden ' Türeyişin Atası' olan Hz. Nuh için '' Neciyullah ''
Üç büyük dinin ' İnanç Atası ' sayılan Hz. İbrahim içinse ' Halilullah '' denir.
' Ruhların Atası' ( Ebu'l Ervah ) Hz. Muhammed ( s.a.v ) için de '' Habibullah '' yani ''Allah ile En Sevgili '' denilmektedir.

Bozkırın Sırrı  Türk Peygamber, Ahmet Turgut (Sayfa 357 - Kapı Yayınları)Bozkırın Sırrı Türk Peygamber, Ahmet Turgut (Sayfa 357 - Kapı Yayınları)
Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu bakımdan, bugün Amerika’nın nüfusunun az, halkının da görgüsüz ve cahil olduğuna şaşmayın. Şunu göz önünde tutun ki, Amerikan halkı, dünyanın geri kalanından en az bin yıl daha gençtir, çünkü Nuh Peygamber zamanındaki tufanla Amerikalıların yaşadıkları o büyük tufan arasında en az bin yıllık bir süre vardır. Dağlara kaçıp kurtulan insanlardan geriye kalan zavallılar, yeniden azar azar çoğalsalar da, yeryüzündeki soylu ailelerden biri olan Nuh ve oğullarının aksine az gelişmiş ve yabani insanlar oldukları için gelecek nesillere edebiyat, sanat ve uygarlık ürünleri bırakamadılar. Yaşadıkları dağlık yerlerin soğuğuna karşı kendilerini korumak için o dağlarda yaşayan kaplanların ve ayıların derilerinden ve uzun kıllı keçilerin yünlerinden kendilerine elbise yaptılar. Vadiye inip de alışmadıkları, tahammül edilemez bir sıcakla karşılaştıklarında daha ince giysiler dokumayı bilmediklerinden bugün de devam ettiği şekliyle çıplak gezinmeyi âdet edinmek zorunda kaldılar. Sadece ve sadece başlarına kuş tüyleri takmaktan gurur ve zevk duyarlar. Zaten bu alışkanlıkları da sel suları aşağıya indiğinde, yüksek mevkilere gelen sonsuz sayıda kuşla haşır neşir olan dağdaki atalarından almışlardır.

Yeni Atlantis, Francis BaconYeni Atlantis, Francis Bacon
Gezal eken, İbrani Mitolojisi'yi inceledi.
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

Kitapta ibrani (şimdiki Yahudiler) halkının yaşadıkları anlatılmaktadır.
Ademin yaratılışı , Havva, Nuh büyük tufan, İbrahim, Yakup ve Yusuf peygamberlerin hayatlarından bahsedilmiştir

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Allah insanları intihaba davet için, o büyük Tufan cezasını tertip zahmetine katlanmamalı idi. Nuh'un ümmetini, böyle bir toprak üstünde bu çıplak tepelerle çevrili yere bırakmalı idi.

Yaban, Yakup Kadri KaraosmanoğluYaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Nurhan Işkın, Beyaz Türk Piramitleri ve Lolan Güzeli'yi inceledi.
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Eser, Yafes'in Oğulları (Yada Taşı Efsanesi-1) serisinin ikinci kitabı.
Bu eser de ilki kadar başarılı...

Yazar, Orta Dünya'da diye adlandırılan ve Şeytan Erlik Han'ın yeryüzüne çıkmak için insanoğluna sunduğu ihtişam karşısında; insanoğlunun kendi soyuna ihanetini Dede Korkut hikayeleri tarzında kaleme almış...

Fantastik bir eser olan kitapta, Türk Mitolojisi işleniyor. Şamanlar, Kamlar, Hanlar tüm huzurlarını kaybetmek üzere olduklarında hem fikir olsalar da, Şeytan Erlik Han'ın ordusu karşısında ne yapacaklarını bilmeden kendi huzurlu dünyalarının üstünde var olmaya başlayan karanlığı nasıl aydınlığa çevirecekleri hakkında tüm bilgelerle fikir alışverişi yapmaya başlayıp, insanoğlunun sonunu getirecek olan bu savaşı kazanmak için tüm bilgilerini kullanmaya başlarlar...

Kaybolan oğlunu yıllar sonra karşısında gören Kağan bu durumu lehine çevirmeye çalışsa da, Türk Han acaba bu savaş için tüm hayatından ve sevdikleri uğruna başarılı ola bilecek miydi?
Yıllardır içinde biriktirdiği kinini bir kenara bırakıp, Şeytan Erlik Han ile savaşmayı göze alabilecek miydi?

Eserin devamını büyük bir merakla bekliyorum. Büyük Tufan (Nuh Tufanı)'ndan sonra dört bin yıl huzur ve bilgelikle yaşayan Türkütler acaba Şeytan Erlik Han'ın orduları karşısında başarıya nasıl ulaşacaklar? Bilgelik Kitabınındaki sırlar, karanlık güçlere karşı işe yarayacak mı? Eminim bu soruların cevabını yazar bizlere serinin üçüncü kitabında aktaracaktır...

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günler, geceler, haftalar, aylar geçti. Nuh tufanı gibi dünyanın devranını, tarihini değiştirecek olan bu ikinci tufan bir "Türk tufanı" idi. Bu tufanın her damlasında beşeriyetin nesl-i atisi için bir baba hüviyeti saklı idi... Bu tufan Avrupa'nın o zaman için, yıpranmış, paslanmış çehresini yıkacak, bu tufan ruhlara cila, gönüllere muhabbet, adalete kuvvet verecek, çelimsiz kadınlardan gürbüz çocuklar peyda edecekti. Bu Altın Ordu'da milyonlarca ikinci Hazret-i Adem, milyonlarca ikinci Ebü'l-beşer cevheri vardı.

Bu Türk tufanı, bu feyiz tufanı, beşeriyetin tekemmülü için bir halet-i tabiiye, bir rahmetti. Bir sevk-i tabii, bir azmi kavi ile gittikçe köpürüyor, gittikçe yayılıyor, gittikçe büyüyordu; önüne gelen ormanların koca koca ağaçları, çayırların mini mini çimenleri gibi atların ayakları altında eziliyor, arkada bir yeşil ot bile görünmez oluyordu... Denizlere benzeyen büyük nehirler, bunların önünde yılanvari kıvrılarak yataklarından çıkıyor ve istikametlerini değiştiriyor, çağlayanlarında bir damla nem bile ışıldamaz hale geliyordu... Dağlar bu tufana geçit vermemek için ya aşına aşına yarılıyor, ya ezile ezile gömülüyordu... Bu suretle, bitmez tükenmez ordu halkı, kara, kızıl, ak, batak kumlardan geçitler; dağ, yar, dere, tepe ormanlardan aştılar; çamurlara bulandılar, çığlarla yuvarlandılar... Yolda babalar, boğalar öldü, çocuklar, danalar doğdu; analar, kısraklar düştü; kızlar, taylar büyüdü... Düşen düştü, ölen öldü, denizden bir damla eksilmiş gibi tufan yine kabardı, yine ilerledi...

Çağlayanlar, Ahmet Hikmet MüftüoğluÇağlayanlar, Ahmet Hikmet Müftüoğlu
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Gene de çok uğraşmış Nuh Peygamber. Karısı ile ahaliyi ikna etmek için elinden geleni yapmış. Tam 800 yıl boyunca didinmiş... Nasıl bu kadar uzun sürmüş diye sormayın” diye önceden uyardı Banu Teyze. “Zaman okyanusta bir damladır sadece. Budur anın tanımı. Hangisinin büyük hangisinin küçük olduğunu görmek için ölçemezsin damlaları. Nuh da halkını doğru yola çekmeye çalışarak, onlar için dua ederek tastamam 800 yıl geçirmiş. Günün birinde Tanrı ona Cebrail’i göndermiş. ‘Bir gemi yap ve her tür canlıdan bir çift al güverteye’ diye fısıldamış melek.”

Tercümeye gerek olmayan hikâyeyi tercüme ederken, Asya’nın sesi biraz katılaşmıştı çünkü bu en az sevdiği bölümdü.

“Hazreti Nuh’un gemisinde her inançtan her mezhepten ahlak sahibi insanlar varmış” diye devam etti Banu Teyze. “Hazreti Davud da oradaymış, Hazreti Musa da, Hazreti Süleyman, Hazreti İsa, Hazreti Muhammed de, Allah’ın Selamı Hepsinin Üzerine Olsun. Gemiye erzak doldurup beklemeye başlamışlar.

Çok geçmeden tufan kopmuş. Allah şöyle buyurmuş: ‘Ey gökyüzü! Yağmurunu aşağı boşalt. Artık tutma kendini. Gazabını gönder!’ Sonra yeryüzüne emretmiş: ‘Ey yeryüzü, suları sakın emme.’ Dalgalar öyle hızlı yükselmiş ki gemide olmayanların hiçbiri hayatta kalamamış.”

Baba ve Piç, Elif ŞafakBaba ve Piç, Elif Şafak
MaGeLLaN, Silmarillion'u inceledi.
17 Haz 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 7/10 puan

SILMARILLION ve YAVRUSUNU SİNEK KAPAN MANDA EŞLİĞİNDE BEYİN ANEVRİZMASIJ.R.R.TOLKIEN'in oğlu Christopher TOLKIEN'in önsözüyle giriş yapılan eser,babasının 1917'lerden beri bu kitapla uğraşmasını,yazımını,değişiklikleri anlatımıyla başlıyor.

Sonrasında J.R.R.TOLKIEN'in yayıncısı Milton WALDMAN'a yazdığı 1951 tarihli uzuuun bir mektupla devam ediyor.Mektupta,J.R.R TOLKIEN eseri nasıl düşündüğü,diğer eserleriyle bağlantısı,yarattığı diller ve üzerinde özellikle dikkat edilmesi gereken kısımları ayrıntılı bir şekilde anlatıyor ve(mektup sadece bu kitap hakkında değil Hobbit ve Güç Yüzükleri hakkındada) ayrıntılı bir açıklama sunuyor.

Ve..SILMARILLION'a başlıyoruz.

Bu kitapta bir değişiklik yapıp yorumu okuduktan sonra değilde okudukça yazmaya karar verdim.Bakalım ne çıkacak?

Kitap Dünya'nın ve bölgelerin yaratılmasıyla başlar,sonra Elf'ler ve İnsanların Dünya üzerinde varlıkları anlatılır,eserde şiirsel bir dil kullanılır.

Güç Yüzüklerine aşina olan arkadaşlarında hatırlayacağı Krallar,Tanrılar,Elf'ler ve Cüceler(ilk yüzükler bunlar için dövülmüştü)tanıtılır.Yüzüklerin Efendisi'nden çok yakından tanıdığımız Balrog'lar ve Sauron anlatılmaya devam edilir.

Sonraki bölümde Günlerin Başlangıcı'na geçilir.Günlerin ışığı benzersiz ve çok değerli bir cevher olan Silmariller'le sağlanır ama karanlık ışığı yine rahat bırakmaz.

100 sayfayı geçkindir Yüzüklerin Efendisi gibi bir anlatım,bir destan bekliyorum ama hala karşıma çıkmadı.Elf'ler,Cüce'ler ve İnsanlar yaratıldı ve dünyaya salındı.Yüzüklerin Efendisi'ndeki bazı boşluklarda böylece dolmuş oldu.

Kitabı okurken birden karıştı ortalık(kitapta değilde sanırım benim kafada) buraya kadar anlaşılır gidiyordu,birden aklıma İsa peygamber,Nuh,Tufan,Anunnakiler falan gelmeye başladı(ne alaka valla anlamadım)İsa Ağrı Dağı'nda Nuh'u karşılıyor,gemideki hayvanları seçip seçip mangal yapıyorlar.Sonra Enki geliyor bunları mağaraya kadar kovalıyor,(kafa döndü)

Yüzüklerin Efendisi'ndeki destansı,film tadındaki anlatım bu kitapta yok (yada ben alamadım).Kitap çok kalabalık,çok iyi,çok kötü var.

Yüzüklerin Efendisi'ndeki tiplerin ataları,amcaları,teyzeleri,dayıları yani soyağaçları çıkarılıyor :/ acayip bi karışıklık var,ben bi çay içip karışıklığın geçmesini bekleyeyim.

Geldimm. ;) Devam.

Şu şunun anası,şu şunun oğlu/kızı,şu onun amcası falan diye gitmeye devam ediyor.

Silmariller özel taşlar içlerinde ışığı barındırıyorlar,elmas gibi ama değiller,daha sağlam,yok edilemezler.Dünya ışığını bunlardan alıyor ve normal olarak kötüler bunların peşine düşüyor.

Abilerim,Ablalarım kitap çok karışık TOLKİEN bunu yazarken hiçmi basit okuru düşünmedi merak ettim.Eee benimde bir zeka kapasitem var kardeşim sınırsız değilki,zamanında maddi durumumun elverdiği kadar almışım işte.

Ben bir Yüzüklerin Efendisi daha beklerken,Manda Yuva Yapmış Söğüt Dalına çıktı karşıma,ara vereceğim.Beyin Anevrizması'na doğru gidiyor bu iş.

200 sayfa okudum çıkan yoruma bak,sanırım hepsi bitince yapacağım yoruma şartlı tahliyesiz ömür boyu alırım. :/ Nede ciddi bir ilişki gibi başlamıştı oysa.

Yaa arkadaşlar kısaca buraya kadar anladığım;Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit'e konu olan olayları,epik bir dille,köklerine inerek anlatan bir eser.Okumak için belirli bir zaman dilimi (60 yaş üstü gibi geldi bana)belirli bir altyapı,belirli bir(çokca) TOLKIEN birikimi lazım.

Fantastik Edebiyat'ın Dikilitaşı olan bu kitaptan birşeyler almak için uğraşmak lazım.

Sakın olaki bu yorumu TOLKIEN'e hakaret veya yergi veya benzer bir şey olarak algılamayın,Büyük Ustayı yermek veya hakaret benim haddime değil ancak bu kitabı okumak gerçekten zor!

Daha sonra tekrar deneyeceğim(60'lı yaşlarda falan) umarım o zaman görüşebiliriz,belki daha sağlıklı bir yorum çıkarırım.

Teşekkür Ederim.