Bonnie Garmus

Bonnie GarmusBir Kimya Meselesi yazarı
Yazar
0.0/10
0 Kişi
1.043
Okunma
32
Beğeni
1.835
Gösterim

Bonnie Garmus Kimdir?

Bonnie Jean Garmus, Amerikalı bir yazar ve eski metin yazarıdır. Garmus, Seattle'dan. ABD'de, İsviçre'de ve Kolombiya'da metin yazarı ve kreatif direktör olarak çalıştı. 2022 yılında ilk romanı Lessons in Chemistry yayımlandı.
Tam adı:
Bonnie Jean Garmus
Unvan:
Amerikalı bir yazar ve eski metin yazarı
Doğum:
Kaliforniya, ABD, 1957

Okurlar

32 okur beğendi.
1.043 okur okudu.
105 okur okuyor.
364 okur okuyacak.
10 okur yarım bıraktı.

Bonnie Garmus Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Elizabeth kadınların erkeklerden düşük pozisyonları sanki buna mahkûmmuş gibi, sanki bedenlerinin daha küçük olması beyinlerinin de daha küçük olduğunun biyolojik göstergesiymiş gibi, sanki doğaları gereği daha aşağıdalarmış ama bu cazip bir şeymiş gibi kabul ettiklerine dair hararetli bir nutuk çekti. Daha beteri, Elizabeth bu kadınların böyle görüşleri, "Oğlanlar yaramazdır", "Kızlar böyledir işte" gibi cümlelerle çocuklarına da aktardıklarını açıkladı. "Kadınların derdi ne?" diye sordu Elizabeth sertçe. "Neden bu basmakalıp kültürel yargıları benimsiyorlar? Daha kötüsü, neden bunları pekiştiriyorlar? Gizli Amazon kabilelerindeki baskın kadın rolünden haberleri yok mu? Margaret Mead kitaplarının baskısı mı tükendi?" Harriet sadeleştirilmemiş tek bir cümle daha duymak istemediğini ima edercesine ayağa kalkana kadar da hiç durmadan konuştu.
Sayfa 257Kitabı okudu
❝ Bir çocuğun en fena şeylere katlanması, sonra evrenin tüm kanunları ve tüm deliller aksini söylediği halde ertesi günün daha iyi olabileceğine karar vermesi, başka türlü yüreklilik olmalıydı. ❞
Altın kitaplarKitabı okudu
Ölsekte kalsakta beraber :))
İşte Madeline dahil herkes bu öğle yemeğini böyle icerikler nedeniyle istiyordu.Fakat Medeline yemegini Amanda 'ya sunuyordu çünkü arkadaslik için fedakarlık yapmak gerekirdive tabii ki koca okulda tuhaf bir çocuk olduğunun kendisi de farkında olan Madeline 'le alay etmeyen tek kişi Amanda'ydı.
Sayfa 9
"Senin şu işini," dedi tartışmayı başka yöne çevirmeye çalışarak. "Ben halledebilirim galiba." "Hiçbir şeyi halletmene ihtiyacım yok," dedi Elizabeth. "Kendi durumumu düzeltmeye gayet güzel becerebilirim ben." "Hayır, yapamazsın." "Anlayamadım?" "Düzeltemezsin, çünkü dünyanın işleyişi öyle değil. Hayat adil değil." "Bak," dedi, "hayat asla adil olmadı ama sen onu adilmiş gibi yönetmeye devam ediyorsun, sanki birkaç yanlışı düzelttiğinde diğer her şey yerli yerine oturacakmış gibi. Oturmaz. Tavsiye ister misin?" Elizabeth hayır diyemeden ekledi. "Sistemle uğraşma. Zekânla alt et."
Yanliz bir anne,tüm zamanların heralde en bilim dışı deneyinin,bir insan evladı yetiştirme deneyinin öncü bilimcisiydi.
Sayfa 175 - AltınkitaplarKitabı okudu

Bonnie Garmus İletileri

Tümünü gör
Toplaşın kitaplar içinden film çıktı :) ekleme yapıldı
Kirpinin Zarafeti
Kirpinin Zarafeti
--> Kızıl Ekim (imdb 7.6)
Kardeşini Doğurmak
Kardeşini Doğurmak
--> Atlıkarınca (imdb 6.7)
Psikiyatrist
Psikiyatrist
--> Psycho (imdb 8.5)
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri
--> Recall (imdb 7.7) Film ya da dizileri olan kitaplar ve ben çok beğendim;
Anne of Green Gables
Anne of Green Gables
(imdb 8.7) çok eğlenceliydi
Kirpinin Zarafeti
Kirpinin Zarafeti
(imdb 7.4)
Fareler ve İnsanlar
Fareler ve İnsanlar
(imdb 7.5)
Yeşil Yol
Yeşil Yol
(imdb 8.6)
Boyalı Peçe
Boyalı Peçe
(imdb 7.5)
Kafes
Kafes
(imdb 8.6)
Körlük
Körlük
(imdb 6.6)
Dorian Gray'in Portresi
Dorian Gray'in Portresi
Genç Bir Doktorun Anıları
Genç Bir Doktorun Anıları
(imdb 7.9)
Ağrıdağı Efsanesi
Ağrıdağı Efsanesi
Yanılmak Güzeldir
Yanılmak Güzeldir
filmin adın Flipped ya da İlk Aşk
Algernon'a Çiçekler
Algernon'a Çiçekler
çok güzel kitap filmi ve dizisi var
Genç Werther'in Acıları
Genç Werther'in Acıları
Goethe'nin İlk Aşkı olarak geçiyor
Bir Kimya Meselesi
Bir Kimya Meselesi
dizisi de yayınlandı. İzlemenizi tavsiye ederim. Bazı kitapların filmleri var ben önce filmi izler beğenirsem sonra kitabı okurum :) Bazen de kitap başka bir filme atıf yapar. Böyle kitaplar hem daha gerçekçi hem daha güzel geliyor bana. Varsa beğendiğiniz eksik film yoruma yazabilir misiniz, izleyeyim?
Bir Kimya Meselesi
Bir Kimya Meselesi
"Bir kimyager olarak bu uğursuzluk saplantısının hiç de bilimsel olmadığının farkındaydı, batıl bir inatçı bu.Yine de fark etmezdi.Hayat insanın olumsuz sonuçlar olmadan tekrar tekrar deneyip yanılabileceği bir şey değildi,eninde sonunda mutlaka bir şeyler kırılıp dökülürdü." Elizabeth Zott,1960 yıllarda tamamı erkeklerden oluşan bir enstütide bir kimyagerdir.Ama hayatı biranda alt üst olur ve çok sevdiği işinden ayrılmak zorunda kalır. Peki bu Elizabeth'i işini yapmaktan alıkoyar mı?Asla... Kadınların evde oturup, çocuk doğurmak ve ev işleri ile tüm gününü geçirmesini düşünen erkekler, Kadınlar asla sevdikleri işi, hayallerini yarım bırakmazlar. Aradan yıllar geçer Elizabeth artık bir anne ve tek başına herkesle mücadele ediyor.Bir kanalda yemek programı sunuyor. Peki çok istediği sevdiği mesleğine ne oldu? Günümüzde de hala kadın erkek eşitsizliği devam ederken 50 li ve 60 lı yıllarda çok daha fazla olan bir dönem ve bununla mücadele etmeye çalışan kadınlar.Elizabeth'i çok sevdim keyifle okudum tavsiye ederim 👍🤗 🧨İnsanlar hamile bir kadının başarabileceklerini çoğu zaman, kederli bir hamile bir kadının başarabilecekleriniyse daima hafife alıyordu." 🧨Aptallar, aptallıklarını aptallıklarından ötürü fark etmiyor olabilirdi belki ama tipsizler tipsizliklerinin farkında olmalıydı çünkü aynalar vardı.

Bonnie Garmus Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
416 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Bonnie Garmus / Bir Kimya Meselesi Bir kadının hayatta karşılaşabileceği baskıcı tutumları, işyerindeki cinsel ayrımcılığı, güzelliğinin zekasının önüne geçmesini ve ilişkide yaşayabileceği inişli çıkışlı konuları, bazen duygusal ama çoğunlukla mizahi bir dille gözler önüne seren harika bir eserdi
Bir Kimya Meselesi
Bir Kimya MeselesiBonnie Garmus · Altın Kitaplar · 20231.043 okunma
416 syf.
·
Puan vermedi
Bir Kimya Meselesi Elizabeth labavatuarda çalışırken üstün deha Calvin'le tanışır. Arkadaşlıkları kısa zamanda birlikteliğe dönüşür. Sonrasında ikili aynı evde kalıp işe beraber gidip gelmeye başlarlar. Calvin ısrarcıdır. Elizabeth'e birlikteliklerinin adını koymak için.. Ve
Bir Kimya Meselesi
Bir Kimya MeselesiBonnie Garmus · Altın Kitaplar · 20231.043 okunma
416 syf.
9/10 puan verdi
Bir Kimya Meselesi~Bonnie Garmus @altinkitaplar . ""Erkekler de kadınlar da insandır. Ve insanlar olarak hepimiz yetiştirilme tarzımızın ürünü, yavan eğitim sistemlerimizin kurbanı ve kendi davranışlarımızın sorumlusuyuz. Kısacası kadınların erkeklerden düşük görülmesi de erkeklerin
Bir Kimya Meselesi
Bir Kimya MeselesiBonnie Garmus · Altın Kitaplar · 20231.043 okunma