Zeynep Buse Küçük, Romeo ve Juliet'i inceledi.
03 Mar 16:02 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eminim hepiniz hayatınızda bir kere bile olsa Romeo ve Juliet'in hikayesini duymuşsunuzdur. Ben de onlarca kez duydum, farklı kitaplarda hakkında yazılan şeyleri okudum ama kendisini ilk kez şimdi okudum. Ve neden sürekli adını, hikayesini duyduğumuzu anladım.

Olaylar hepimizin bildiği şeyler, duyduklarınızdan daha farklı herhangi bir şey beklemeyin yani. Ama anlatım, cümleler o kadar güzel ki... Neredeyse her cümlenin altını çizmek istedim. Birçok cümlesini bir yerlerde okumuştum zaten ama şimdiye kadar duymadığım gizli kalmış cümleler de buldum. O kadar mutlu etti ki beni o cümleler.

Fazla söze gerek yok. Bence kitap okumayı seven her insanın okuması gereken klasikler arasında Romeo ve Juliet. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Okuyun, okutun.

Gamze Tunç, bir alıntı ekledi.
21 Oca 17:52 · Kitabı okuyor

Altını çizmek gerek!!
...İslam diğer tüm inançlardan, doktrinlerden ve yaşam felsefelerinden ayrılıyor... Bu talebi gündelik yaşam diline tercüme etmemiz gerekirse, hayatı yalnızca din ve ibadet ile değil, çalışma ve bilimle geliştirmek gerektiğine inanan,...ların İslam'a mensup olduğunu söyleyebiliriz.

İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 43 - Yarın yayınları , 2017 , İslam Yalnızca Bir İnanç Değildir)İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç (Sayfa 43 - Yarın yayınları , 2017 , İslam Yalnızca Bir İnanç Değildir)
Kitap Tutkunu AhRaZ, bir alıntı ekledi.
02 Ara 2017 · İnceledi

Ölüm'den Mektup Var.!
Ulusal televizyon genel müdürüne,saygı değer beyefendi, ilgili tarafların gerekli önlemleri alabilmeleri amacıyla bu gece yarısından itibaren , zamanın başlangıcından geçtiğimiz yılın otuz bir aralık tarihine kadar olduğu gibi ölümün tekrar yürürlüğe gireceğini duyurmak istiyorum, faaliyetlerime ara vermemin , ya da başka bir deyişle , eski zaman resim ve gravür sanatçılarının hayallerinde oluşturdukları imgeler aracılığıyla anlatmak gerekirse , sembolik tırpanımı kılıfına yerleştirmemin sebebi, benden bu denli rahatsız olan insanların sonsuz yaşamın nasıl birşey olacağını görmelerini istememdi, sonsuza dek yaşama imkanı bulunsaydı neler olurdu görülsün istedim sayın genel müdür, öte yandan daima ve sonsuza dek kavramlarının tam olarak ya da halk arasında sanıldığı derecede eşanlamlı olup olmadıkları da apayrı bir tartışma konusudur ama şu anda önemli olan bu değil, dayanıklılık testi ya da ek zaman olarak adlandırabileceğimiz bu birkaç ayın ardından durumu hem ahlaki-felsefi hem de pragmatik-toplumsal açıdan gözden geçirdim, olayı bütünüyle gerek yatay gerek dikey bakış açılarından değerlendirdim ve sonuç olarak yanıldığım kanısına vardım, bu çerçevede olayların normal akışına döneceğini bildirmek isterim, bunun anlamı, ölmüş olmaları gereken ancak sağlık durumları ne olursa olsun dünyadaki varlıkları devam eden kişilerin yaşamlarının bu gece yarısı saatler on ikiyi gösterdiğinde son bulacağıdır, saatlerin on ikiyi göstermesi kavramının da sembolik olduğunun altını çizmek isterim, bu çerçevede, meydanlardaki saatleri durdurmak ya da kulelerdeki çanları susturmak gibi aptalca düşüncelere kapılanların ümitlerinin boşa çıkacağını da peşinen bildiririm, insanoğlunun kalbine en büyük korkuyu geri getirme yönündeki kararım kesindir-
.
.
.
.
.
.
tevekkül içinde olunuz ve ölüme karşı koymaya çalışmayınız, zira tüm çabalarınız boşa çıkacaktır, bununla birlikte yaptığım bir hatayı da kabullenmek ve vurgulamak isterim, bu hata ölüm konusunda sürdüregeldiğim usulle ilgilidir, şiimdiye kadarki acımasız ve haksız uygulamalarımdan, insanlara haber vermeden canlarını almış olmaktan dolayı rahatsızım, kişileri kalleşçe, uyarmadan, vakit tamam demeden öldürüyordum, bu tutumumun uygunsuz ve hoyratça olduğunu kabul ediyorum, bir vasiyet yazacak zamanı bile çoğu zaman insanlardan esirgemişimdir, ölüme doğru giden yolu onlara gösterecek bir hastalığı başlarına musallat ettiğim çok olmuştur ama insanların hastalıklara bakışı bambaşkadır, hep onlardan kurtulacaklarını düşünürler, ancak son anları geldiğinde ölümün geldiğinin farkına varırlar, her neyse, bundan sonra herkes ölüm konusunda eşit şekilde uyarılacak ve tüm insanlara yaşayacakları son bir haftada işlerini yoluna koyma fırsatı verilecektir, bireyler bu süre içinde vasiyetlerini hazırlayabilecek, aile bireyleriyle vedalaşabilecek, yaptıkları kötülükler için özür dileyebilecek ya da yirmi yıldır görüşmedikleri kuzenleri ile barışabileceklerdir, sayın genel müdür, satırlarıma son vermeden önce kendi elimle yazıdğım ve imzaladığım bu metni hemen bugün ülkenin tüm evlerine ulaştırmanızı rica ediyorum, mektubu insanların genelde beni tanıdıkları adımla imzalıyorum, ölüm.

Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 99)Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, José Saramago (Sayfa 99)
Yakup, Simyacı'ı inceledi.
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Bu zamana kadar adını sıkça duyduğum, hep merak ettiğim ama bir türlü okuma fırsatını yakalayamadığım bir romandı. Hayatın bize görünen kısmından çok aslında içinde neler barındırdığını gösteren ve ulaşılan sonuçtan ziyade o yolda neler öğrendiğimizin daha önemli olduğunu anlatan harika bir eser. 'Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken Şafak vakti güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.' Bu kitap hakkında söylenebilecek çok şey var. Öncellikle her okumada alınacak farklı bir tat, farklı bir ders var. Son derece etkileyici bir anlatımı olan insanın ufkunu açan tam bir başucu kitabı. Çok sade bir üslubu ve çevirisi var. Ve bol bol altını çizmek isteyeceğimiz cümleler. Felsefi yönü ne kadar ağır basarsa bassın, her okuyucunun kendi dünyasına ait kolaylıkla alabileceği dersler var. Konusuyla alakalı pek bir şey söylemeye gerek yok. Zaten yeterince yazılıp çizilmiş. Batılıların ya da doğuluların diye ayrıştırılmasına da gerek yok. Çünkü dünyadaki her bireye hitap ediyor. Ben çok fazla eleştirel bir yön bulamadım ki zaten arayamadim da okurken buna fırsat vermiyor. Düşündüren kitaplar her zaman kazandırır. İyi okumalar.

Bir S'öz
Uculsa bi bilgelikle kadim kitaplardan bir ses!, seslendi kulağıma,kulağımdan benliğime... bütün insanlık birikimi dedi ve ;

"Ya olmaması için gitmemiz gereken bir yöntem veya olması için gitmemiz gereken bir yöntem "
kullanıyoruz yada kullanamıyoruz dedi...

biraz sesizlik,biraz daha...
ve sanırım altını çizmek isteğinden olsa gerek anlamayadım bi daha tekrarlarmısın deyiverdim,sonuçta karşımda dile gelmiş bir kitapla konuşuyordum...

Ters yüz olmuş dünyanın,yüzü tersten olmamış dünyamıza seslenen insanlar hep mi hep var olsunlar...

NigRa // Andronikos, bir alıntı ekledi.
01 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

7 Ocak 2015’te fanatik Müslümanlar Hz. Muhammed’in karikatürünü yayımladıkları gerekçesiyle Fransız dergisi Charlie Hebdo'yu basarak çalışanlarını katlettiler. Takip eden günlerde Müslüman kuruluşlar saldırıyı lanetlerken bir “ama” eklemeden edemediler, örneğin Mısırlı Gazeteciler Sendikası, şiddete başvuran teröristleri lanetlerken bir nefeste, “dünyanın dört bir yanında yaşayan milyonlarca Müslümanın kalbini kırdıkları için,” dergiyi de kınadı.2 Sendikanın Tanrı’nın emirlerine karşı geldiği gerekçesiyle dergiyi suçlamadığının da altını çizmek gerek; işte ilerleme diye buna diyoruz.

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah HarariHomo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari
Ayşen, Akl-ı Kemal 4.Cilt'i inceledi.
 26 Mar 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Akl-ı Kemal serisinin son cildi 5 olsa da ben kargo nedeniyle son olarak 4. cildi okudum. Bu nedenle nacizane yorumumu bu cildin sonuna yazmayı uygun buldum.
Akl-ı Kemal serisini okurken insan kendini ders çalışıyor gibi hissediyor ki insanın aklında hep o soru, neden bu seri ders kitabı olarak okutulmuyor ki oluyor.
Atatürk'ün aklı, fikri, zekası, stratejileri, ülküleri ve yönetim becerisini gözler önüne seren bir seri.
Bu seriyi okurken özellikle alıntı paylaşmadım, paylaşamadım çünkü hakikaten genellikle sevdiğimiz tüm romanlar için aynı cümleyi kullanırız: alıntı yapsak tüm kitabı yazardık tekrar diye ya da etkilendiğim cümlelerin altını çizmek istesem tüm satırları çizmek gerek diye. Bu seri de aynen öyle, her bir satırı ve konusu Atatürk'ün aklını yansıttığı için etkilenmemek sevmemek imkansız.
Ve o yıllardan bu yıllara geldiğimizde aradaki kayıpları görüp içinizin cız etmemesi...
Sinan Meydan'ın tarzına gelecek olursak, konu itibariyle bazı cümleler bazı paragraflar tekrarlandığı için bu biraz sıkıcı olabiliyor. Ama ders kitabı niteliğindeki konuları okuyucuya sunabilmek zor olmasına rağmen okutabiliyorsa çok da birşey söylemek ayıp olur.
Mutlaka okumanızı tavsiye edebilirim.

nazey, Tanrı Daima Tebdil-i Kıyafet Gezer'i inceledi.
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 119 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap hakkında hiçbir fikrim yokken, tabletimdeki kütüphaneden rastgele okumaya başladım. Tanıdık sıkıntılar, davranışlar hakkındaki küçük ayrıntılar, bunların etkileri, nasıl başlamak gerek sorusuna verilen en güzel cevaplar... derken ben kitabın altını çizmek için yanıp tutuştum. Kitabı aldım en baştan tekrar okumaya başladım. Çeviren kişiyi, inceleme isteği doğurdu bende. Bazı anlamını bilmediğim (okurken anlamı çıksa da) kelimeleri internete aramam gerekti ve bu da beni memnun etti. "Aynısı kayyımda da var. Aynısı aynısı" şeklinde diyebileceğiniz bir hikaye. Taki sonuna geldiğinizde. Türk sineması tadıyla sanki alelade hemen baskıya yetişmek için kesilip atılınmış. Ve hikayeyle çelişmiş bir son. Sonuç olarak, kendini aşmak isteyen kişilere tavsiye edebileceğim orta üstü bir kitap.

Halil Yavuz KAYA, Bitmeyen Kavga'yı inceledi.
 29 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

1930 lu yılların Amerikası ve, John Steinbeck o yılların Kaliforniyasından sergiler eserini.
1930 yılının altını çizmek gerekir.
Ne den?
1. çünkü dünya 1929 ekonomik bunalımın etkisindedir .
2.Çünkü, dünya siyasetten ve ekonomik güç dengeleri bloklara ayrılmış.
3. Çünkü. dünya bu blokların başını çeken süper güçlerin sistemleri arasında sıkışıp kalmış, Yeni bir dünya haritası oluşturulma hazırlıkları başlanmış.
4. Dünya kapitalizmin peşinden mi giderek şekil alacak yoksa sosyalizm in peşi sıra mı yol alacak....?
5. İşte bu çerçeveye sokulmuş...bir dünyada, yazarlar da bu ahval içerisinde fikiriyatları ve kalemleri ile , yol aldılar.
Bitmeyen Kavgada bu atmosferin bir ürünüdür.
O zamanlarda üretim araçlarının başında geleni olan TORAK;. bu toplumsal olaylarda, emekçiler ile büyük toprak sahipleri arasındaki çetin çatışmaların oluştuğu yerlerdi..
Yazarın kaleme aldığı hikayede işte böylesi bir çatışmanın Marksit bir yaklaşımla resmedilmesidir..,
Bireysel mücadelenin.bir hiç olduğu,, eylemlerin bütün işcilerin desteği ve örgütlenmesi ile hedefe ulaşamasa dahi amaçlardan birin gerçekleştireceği gerceğini ortaya koymakta.
Yazar nefis ve sürükleyici bir dil kullanmış. Ama bu arada Çevirmen Tuncay Gökmenin hakkını da vermek gerek...Bazı deyimler, tanımlamalar, Öz değişler Türkçeye uygun ve bizim kullandığım ifadelerle cevirmiş. adeta bir Türk yazarın eserini okur gibi okuyorsunuz.
Bazen de konunun Amerika da değilde, 1917 Bolşevik Devriminden önce Çarlık Rusyasın da geçiyor sandığım zamanlar olmadı değil.
Bu tarz konulardan hoşlanan okurlar için tavsiye ederim.