• Gençlerle Başbaşa Ali Fuad Başgil'in yazdığı 80 sayfalık küçük bir kitap. Kitapta başarı, irade, mizaç, verimli çalışma, huylar ve bunların değişkenliğinden bahsediliyor. Kitabı elinize alır almaz altını çizmek için elinize aldığınız kalemi yerine geri koyuyorsunuz çünkü kitap başlı başına altı çizilmelik bir kitap.Hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok. Tam bir başucu kitabı.
 • Simone de Beauvoir ev işlerinin saçma ve köleleştirici olduğunu söyler; sanki ev dışında yapılan bütün işler çok tatminkar ve ufuk açıcı gibiymiş gibi... Bunu söylerken Beauvoir süpermarket kasiyerlerinin değil de entelektüellerin ve sanatçıların yaşamlarını düşünüyordu kuşkusuz. Ütü yapmak daha saçma ve küçültücü bir iş mi? Gerekli diplomaları alıp anaokulu öğretmeni olmak onurlu da, evde oturup kendi çocuğuna bakmak mı değersiz kılıyor insanı? Evde yapılan bütün işlerin değersiz olduğunu varsayan bu paradokstan çıkmak gerek. Bütün bunları kadınların "eve geri dönmesini" yüceltmek için değil, eskiden riyakarca övülen "annelik" ile annenin yaptığı işlerin toplumsal olarak küçümsenmesi arasındaki karşıtlığın altını çizmek için söylüyorum. Asıl olan, yapılan bütün işlerin bir toplum hizmeti olarak görülmesi ve çocukların eğitiminin paylaşılması.
  Kolektif
  Sayfa 218 - Sylviane Agacinski
 • ortada ilginç bir teori var. ne derece doğru olur bilemem. bunu desteklemek için de size şunu söyleyim:
  myanmar da dışlanan müslümanlara kimlik verilmiyor. deniliyor ki 1948 den önce anan baban buralarda ise ispatla sana kimlik verelim. yoksa kimlik yok diyorlar.
  ama şu detayın da altını çizmek gerek:
  myanmar da seçimlerde bu kimliksiz müslümanlara oy vermesi için geçici kart veriliyor..

  şimdi makarayı geri saralım:
  suriyei mültecilerin sayısı kaça ulaştı?
  70.000
  bu mülteciler nerede?
  izmirde.

  peki hüseyin çelik ne dedi geçenlerde?
  secimler bir kereye mahsus 2013 de olsun.

  sebep??
 • İçinde eksik, ve yanlış bilgiler olsa da, insanın ufkunu açan, yunan mitolojisi tanrılarını serüvenleri ile anlatan bu kitap ufkunuzu açacak. Șunun altını çizmek gerek; kitabı okuduktan sonra mitlerin dinlerin kaynağı olduğu kanısına vardım. Okuduğunuzda bazı olayların farklı versiyonlarını dinlerde görebilirsiniz. Örneğin altın postun aranıșı serüvenini okuduğunuz zaman Hz. İbrahim ve İsmail'in hikayesi olduğu, yaratılış, nuh tufanı ve kıyamet gibi olayları yunan mitolojisinde (ki yunan mitolojisi ilahi dinlerden öncedir.) görebilirsiniz.
 • Son birkaç yılın en çok konuşulan, gerek yaptığı ve yapmayı amaçladığı işler, gerek özel yaşantısı ile en çok takip edilen girişimci, milyarder, deli bir dahinin yaşam öyküsü... Biyografileri severim tabii biyografi konusu kişi de ilgimi çekmeli. Türkiye'ye kadar gelip Anıtkabir'e uğramasını geçtim sırf SpaceX in başındaki isim olması bile benim Elon Musk'ı merak etmem için yeter de artar bile. Seveni de sevmeyeni de çok, kitabı okuyunca daha iyi anlaşılıyor. Yazar her yönüyle Elon Musk'ı inceleme fırsatı bulmuş ve kitaba aktarmış. Kimse mükemmel değildir, Elon Musk da öyle ve yazar bunu gayet başarılı bir şekilde anlatmış. Yine de objektif olarak bakınca hayran kalmamak zor. Bugüne kadar başardıkları gerçekleştirmeyi hayal ettiklerinin yarısı bile değil kitabı okuyunca anlaşılıyor. Ayrıca Elon Musk sıradan bir milyader değil. Evet bir araba koleksiyonu var, yanlış hatırlamıyorsam 4-5 tane falan. Dürüst olursak o kadar parası olan neredeyse herkes birden fazla araba edinir. Özel jeti de var, daha çok iş için kullanıyor ve kullandırıyor(bunun altını çizmek isterim). Kitapta ailesine de yer verilen bir bölüm var ve iki kuşak öncesinden itibaren uçmak eyleminin aile geleneği haline geldiği anlaşılıyor. İş odaklı bir yaşam sürüyor ve çok fazla seyahat ediyor, sık gittiği yerlerde mülkü olmasını bekliyorsun ama hayır o arkadaşlarında kalmayı tercih ediyor. Kitabı okumamış olsam pinti diyeceğim de alakası yok. Bence mülk edinmeyi fazla önemsemiyor. Yaptığı işlerden para kazanıyor doğru, ama bunu sırf servetine servet katmak için yapmıyor. Adam hayallerinin peşinden koşuyor. İnsanlığın yaşam kalitesini arttırmak için çalışıyor bu yönü çok takdir edilesi ve ilham verici. Hala geçerli mi bilmiyorum ama kitapta Tesla nın elektrikli arabalarla ilgili yaptıkları yenilikler ve gelişmeler için patent almadıklarını, bu durumun başka kişilerin ve şirketlerin de elektrikli arabalar üretebilmesi için bir yol olduğunu okudum.
  İşin özü Musk ı sevin sevmeyin farketmez ama bence bu kitabı herkes okumalı. İlham için, kendi yaşamımızı sorgulamamız için, hayallerimizin sadece hayal olarak kalmayabileceğini öğrenmek için ve aslında sınır,engel,imkansız vb. olumsuzlukları aşabilmek için herkese bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.
 • Eminim hepiniz hayatınızda bir kere bile olsa Romeo ve Juliet'in hikayesini duymuşsunuzdur. Ben de onlarca kez duydum, farklı kitaplarda hakkında yazılan şeyleri okudum ama kendisini ilk kez şimdi okudum. Ve neden sürekli adını, hikayesini duyduğumuzu anladım.

  Olaylar hepimizin bildiği şeyler, duyduklarınızdan daha farklı herhangi bir şey beklemeyin yani. Ama anlatım, cümleler o kadar güzel ki... Neredeyse her cümlenin altını çizmek istedim. Birçok cümlesini bir yerlerde okumuştum zaten ama şimdiye kadar duymadığım gizli kalmış cümleler de buldum. O kadar mutlu etti ki beni o cümleler.

  Fazla söze gerek yok. Bence kitap okumayı seven her insanın okuması gereken klasikler arasında Romeo ve Juliet. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Okuyun, okutun.
 • ...İslam diğer tüm inançlardan, doktrinlerden ve yaşam felsefelerinden ayrılıyor... Bu talebi gündelik yaşam diline tercüme etmemiz gerekirse, hayatı yalnızca din ve ibadet ile değil, çalışma ve bilimle geliştirmek gerektiğine inanan,...ların İslam'a mensup olduğunu söyleyebiliriz.
  Aliya İzzetbegoviç
  Sayfa 43 - Yarın yayınları , 2017 , İslam Yalnızca Bir İnanç Değildir