Güler K., bir alıntı ekledi.
4 dk.

Şu çılgın, kıran kırana yaşam savaşında hepimiz dayanıklı bir şeylere sahip olmak isteriz, bu yüzden de yaşam kavgasındaki yerimizden olmamak için kafamızı süprüntülerle, olgularla doldururuz. Eksiksiz bilgi sahibi adam: Çağdaş ideal işte budur. Eksiksiz bilgi sahibi adamın zihniyse ürkütücü bir şeydir. Elden düşme züccaciye satan bir dükkân gibi, baştan aşağı toz ve eciş bücüş nesneler, canavarlar. Her şeye gerçek değerinin üstünde fiyat konmuş.

Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 21)Dorian Gray'in Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 21)
Mcekmen, bir alıntı ekledi.
6 dk.

(İstenmediği yerde) Kalmak gibi bir kahramanlığa kalkışmak, banyoda hiçbir şekilde yok edilemeyen hamamböceklerinin kahramanlığına benzer.

Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 338 - Panama)Milena'ya Mektuplar, Franz Kafka (Sayfa 338 - Panama)
Deniz Demirsoy, bir alıntı ekledi.
8 dk.

Bir seferinde ağabeyi aşk oyunlarını en ufak girdisine çıktısına varıncaya dek anlatırken Aureliano onun sözünü kesip Nasıl bir şey oluyor? diye sordu. Jose Arcadio hiç duraksamadan yapıştırdı yanıtı:

-Yer sarsıntısı gibi tıpkı.

Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 33)Yüzyıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 33)
Fezâ, bir alıntı ekledi.
8 dk.

Allah ve İnsan
İnsan, Allah’a inancını yenilemeli, tazelemelidir. Bir alışkanlık gibi değil. Bir töre gibi bile değil. Bir mirastır bu ama, bir miras gibi de değil. Sanki ilk ve son insan kendisiymiş gibi, Allah’a inancını tazelemelidir insan.

Ruhun Dirilişi, Sezai KarakoçRuhun Dirilişi, Sezai Karakoç
Kübra Can, bir alıntı ekledi.
9 dk. · Kitabı okuyor · Beğendi

Bazen kendini, Şahin marka arabanın arka camına yazılmış Dante'den bir dörtlük gibi hissedersin. Ya hissettiğin yanlıştır ya da olduğun yer.

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 139)Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum, Serkan Karaismailoğlu (Sayfa 139)

- ne kadar az düşünüyoruz.
Anne-Baba olmak; sadece çocuk doğurmakla olunmuyor ya da çocuk yapıp da onu başıboş bırakmakla da olunmuyor ya da çocuğu okula postalayıp rahat edeyimle de olunmuyor ya da tam tersi çocuğun her dediğini yapmakla da olunmuyor. Aile dediğin; çocuğun ilk "okul"u demektir. Lütfen çocuk yetiştirmek konusunda hassas olalım. Amaç; insanı "adam" gibi yetiştirmek olmalı.

Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
10 dk.

Üst düzey bir İngiliz yetkilinin söylediği gibi; "Herkes Bağdat'a gitmek istiyor. Gerçek erkekler ise Tahran'a gitmek istiyorlar. "

Euro Dolar Savaşı, Cengiz ÖzakıncıEuro Dolar Savaşı, Cengiz Özakıncı
Menekşe, Yusuf ile Zuleyha'yı inceledi.
11 dk. · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

"Değil mi ki kalbin içinde doğruyu gösteren bir yol vardı."

İnsanlar tarafından çokça bilinen bir kıssadır , Yusuf ile Züleyha'nın ki. Nitekim Kuran-ı Kerim'de Ahsen-El Kasas(12/3) olarak yer verilir kendisine. Yani kıssaların en güzeli.. İçeriği ve tefsiri ise okudukça düşündürür, düşündükçe aydınlatır insanı. Bunlar biraz dursun şimdi kitabımıza dönelim. Defalarca anlatılmış Yusuf ile Züleyha'nın hikayesini bir de Nazan Bekiroğlu'nun kaleminden dinleyelim..

Nazan hanım kendi zerafetini ve naifliğini kitabına katmış adeta. Şiir gibi bir anlatım ve üslubu var. İnsanı içine çekip kendine ait dünyasında harmanlıyor kitap . Tasvirleri akıcı ve edebi bir dil kullanılmış. Çoğu insanın sevdiği gibi hızlıca bitiveriyor.

Aşkı , sabrı , iffeti , rüzgar tersten esse de bir durup düşünmemiz gerektiğini anlatıyor bize aslında. Bundan fazla inceleme kitabın içeriğine dalmak olur, o yüzden başlarken yazdığım gibi bir alıntıyla bitirmek isterim yazımı:

"Yusuf güçlüydü bu yüzden. Bir mazlum ahının gök kubbeyi sarsacağı bilgisiyle. Devranın gün gelip de döneceğinin haberiyle. Ne ki var zerre kadar şer ne ki var zerre kadar hayr, bir gün şaşmaz bir terazide tartılacağının emniyetiyle."

Burak Cvc, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Eğer siz vermediyseniz, sizi gözetlediği bu kadar çok gözü nereden buldu? Eğer sizden almadıysa, nasıl oluyor da sizleri dövdüğü bu kadar çok eli olabiliyor? Kulluk etmemeye karar verdiğiniz an özgürsünüz demektir. Onu itmenizi ya da dengesini bozmanızı istemiyorum fakat yalnızca onu desteklemeyin. İşte o zaman, onun altından temeli(kaidesi) çekilmiş bir heykel gibi tüm ağırlığıyla düşüp parçalandığını göreceksiniz. Kendi kendini kulluklaştıran halk."

Gönüllü Kulluk Üzerine Söylev, Étienne De La BoétieGönüllü Kulluk Üzerine Söylev, Étienne De La Boétie
Batu Han, bir alıntı ekledi.
11 dk. · Kitabı okuyor

"Ben bir kurdum!Bir çakal değil;gök yeleli bir bozkurt!Tıpkı tüm Hilalîler gibi...Ölümden korkmam,başarısızlığa mazeret göstermem;sadece ilerlerim!"

Ulak : Tuna'nın Sırrı, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 56)Ulak : Tuna'nın Sırrı, Okay Tiryakioğlu (Sayfa 56)