Sevil, bir alıntı ekledi.
18 Mar 00:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Derisi ne renk olursa olsun herkes insandır. Bütün insanlar kardeştir."

On Küçük Zenci, Agatha Christie (Sayfa 79)On Küçük Zenci, Agatha Christie (Sayfa 79)
Necati karapinar, Hz Alinin Liderlik Sırları ve Hitabet Sanatı'ı inceledi.
16 Mar 11:08 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap evinde dolaşırken elime geçen ve kitabın arkasını çevirip okuduğumda aslında ünlü bir kitap olduğunu anladım ve merhum Turgut Özal da bu kitabı okumuşlar. Hatta Turgut Özal’ın kardeşi Korkut Özal abisinin bu kitabı elinden düşürmediğini söylüyor... Merak ederek aldığım bir kitap..
Kitabı okumaya başladığınızda kitap liderler , yöneticiler , eğitimciler , girişimciler , öğrenciler ve kendi kendinin lideri olmayı hedefleyenler için bir başucu kitabı olduğunu bize güzel şekilde kendini göstertiyor.
Kitapta Hz Ali’nin iyi bir lider olamanın yanında insan olduğunun unutulmaması gerektiğini ve yöneticilikte erdemli olmaya verdiği önemi ve bu yüzyılda buna duyulan özlemi çok güzel dile getirmiş olmasıdır
Hz. Ali İslamın halifesi olduğu halde asla ‘ müslümanın en kötüsü Müslüman olmayanın en iyisinden daha iyidir ‘ mantığıyla hareket etmemişti. O yaratılanı yaratandan ötürü sevmeyi öğretmişti ve şöyle demişti ; Bir kısmı dinde kardeştir sana , öbür kısmı yaradılışta eştir sana. Diyerek insanlara ne güzel mesaj veriyordu bundan asırlar önce.
Sevilen ve hala hikayeleri anlatılan liderlerin ve yöneticilerin hepsi incelendiğinde erdemli inançlı kimseler olduğu gözlenmektedir.
Liderlik sırları hakkında bir çok sırlar vermişti o. Liderlik silgi kullanmadan resim çizebilme sanatıdır hataya gelir tarafı yoktur.
Çok iyi bir hitabetçi idi ;
Hz. Ali yaşayan insanlar kadar mezarlıkta yatan insanlara da seslenirdi. Fakat sözlerini ölülere değil , ruhlarını öldürmeye çalışan dirilere söylerdi…
Konuşmasını gür ve tane tane yapardı ve konuşurken hibat ile alakalı şunu söylerdi. İnsanoğlu sadece inandığı hakikati gür bir sesle haykırabilir. Bu yüzden kendisi her sözünü gönüllere inci inci nakşetmiştir.
Tayin ettiği valilere hep şunu söyledi; gittiğiniz yerlere adalet götürün haberiniz olsun ki dünya arkası dönük bizden gitmekte, ahiret ise bize doğru ilerlemektedir.
Adaleti savundu hep;
Adaleti savunurken en büyük rolün her zaman alim ve lider kişilerde olduğunu vurgulamıştır.
Günde 10 milyon varil petrol üreten arap dünyasında bir ülkenin şehrinde, hala elektriğin bulunmadığı karanlık evlerin olması ve bu evlerde aç yatan insanların bulunması, yine aynı kentte milyonlarca para verip çocuklarına en pahalı oyuncakları alan insanların yaşıyor olması çelişkiden de öte tuhaf gerçekliktir!
Bu eşitsizliği anca bilginler ve liderler önleyebilir ve anca onlar halkı aydınlatabilir. Geçenlerde Sıcak Düz ve Kalabalık ( T. Friedman) isimli kitapta geçen bir araştırmaya göre arap halkının büyük çoğunluğu ‘ keşke ülkemizde petrol çıkmasaydı ‘ diyor çünkü bir taraf aşırı zengın olurken bir taraf çok fakir oluyor. Bunun önüne geçmek bilginlerin ve liderlerin ülke halkını aydınlatmasından geçiyor diyor Hz. Ali
• ‘İdareci ve yönetici kırmızı güllere koşarken ezdiği kır çiçeklerinin farkında olmalıdır ‘ aslında tüm adaleti ve yöneticiliğin ne denli önemli oluşunu özetlemektedir.

Doğanay, bir alıntı ekledi.
14 Mar 19:39 · Beğendi

- İnsanlar kardeştir. İsa öyle söylüyor.
- İsa da kim oluyor?
- Tanrının elçisi ve oğlu!
Yamtar az kalsın yere yuvarlanacaktı. Bir müddet söyleyecek söz bulamayarak yanağını kaşıdı. Sonra papaza sordu:
- Bu İsa senin yalavaç (peygamber) dediğin adam mı?
- Evet!
- Tanrının oğlu olduğuna göre çok ulu kişi olsa gerek.
- Elbette.
- Boyu elli kulaç var mıydı?
- Hayır! İsa yalavaç (peygamber) da senin gibi benim gibi bir kişidir.
Yamtar, papaza keskin keskin baktı. Bu ak sakalı koca doğru mu söylüyordu? Bunu bir türlü anlayamıyordu. Yeniden sordu:
- Tanrı hangi katunla evlendi de bu İsa Yalavaç (perygamber) doğdu?
- Tanrı hiçbir katunla evlenmez.
Artık Yamtar’ın canı sıkılmıştı. Bu bön koca neler söylüyordu? Bağırarak sordu:
- Bana bak koca! Benimle doğru konuş. Tanrı evlenmediyse bu yalavaç (peygamber) anasız mı doğdu?
- Hayır anası vardı. Onu Meryem doğurdu.
- Bu Meryem, Tanırının katunu değil miydi?
- Değildi.
- Ama İsa’yı doğurdu, değil mi?
- Doğurdu.
- İsa da Tanrının oğlu…
- Evet!
Yamtar yüzünü göğe kaldırıp söylenmeğe başladı: “İsa Tanrının oğlu. İsa’yı Meryem doğurdu. Ama Meryem, Tanrının katunu değil. Tanrı, İsa’nın babası… İsa’nın anası, babası var. Babası Tanrı… Anası Meryem… ama Meryem, Tanrının katunu değil… İsa….”

Bozkurtlar, Hüseyin Nihal AtsızBozkurtlar, Hüseyin Nihal Atsız
Eylem, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 17:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

değişik, çeşit :)
Kış ortasının en tatsız tarafı karanlık değil, karanlığın simgelediği bitimsizliği unutmanın zorluğudur; bitimsizlik aslında en çok, tüm dünyayı kuşatan adaleti çağrıştırır ve tıpkı adalet gibi acımasızdır. Kış ortası ve adalet iki kız kardeştir; ilkbaharda, güneş gökyüzünde parıldadığında, iki kardeşin de ne musibet olduğunu anlarız.

Özgür İnsanlar, Halldor Laxness (undefined)Özgür İnsanlar, Halldor Laxness (undefined)
Harun Mert, bir alıntı ekledi.
08 Mar 13:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Ama terk ettikleri zenciymiş" (ölüme)
Emily Brent sert bir sesle Vera'nın sözünü kesti.
"Derisi ne renk olursa olsun herkes insandır. Bütün insanlar kardeştir."

On Küçük Zenci, Agatha ChristieOn Küçük Zenci, Agatha Christie
Tuğba Köprübaşı, bir alıntı ekledi.
01 Mar 21:48 · Kitabı yarım bıraktı · 10/10 puan

İslamiyet insanı ahseni takvim tarif eder yani en güzel surete yaratılmış. Hata allah İn yeryüzünde ki halifesi olarak tanımlar onu Allahını emaneti olarak görür insana şerefi mahlukat sıfatı görerek kainatın en şerefli payesine ulaştırır hiçbir sebep insanların bir kısmının diğeri üzerine üstün kılmak için mantıklı olmaz insanlar her halükarda eşittir hz. Ömer in deyişiyle ya fıtrata ya da dinde kardeştir

Payidar, Şevki Karabekiroğlu (Sayfa 33 - Lopuz)Payidar, Şevki Karabekiroğlu (Sayfa 33 - Lopuz)
Mhtrm.Tş., Alparslan Türkeş ve Dokuz Işık'ı inceledi.
14 Şub 09:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Alparslan Türkeş tarafından Millî Doktorin Dokuz Işık olarak ortaya konulan ülkücülüğün ana ilkeleridir.

9 Işık doktrini, 1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP)’nin, 1969 yılından itibaren de Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’nin programının temelini oluşturur.

Alparslan Türkeş bu tezini, başta kapitalizm, liberalizm ve komünizm olmak üzere yabancı doktorinler ve yönetim sistemlerine karşı bağımsız son Türk devletini koruyabilmek için, millî bir görüş etrafında birleşmek için ortaya koymuştur.

Dokuz Işık’ın esasları
Bağımsız son Türk devletini koruyabilmek için, milli bir görüş etrafında birleşmek zorundayız. Bu görüş Dokuz Işık görüşüdür. Dokuz Işıkçılar, Türk milletine, tarih ve kültürüne dayanan, ona inanan bir doktrindir. Bunun nasyonal sosyalizm ile hiç bir ilgisi yoktur.

Türkiye’mizin hızla kalkındırılması, çağlar üzerinden sıçrayarak Türk milletinin atom ve uzay çağına sokulması ile mümkündür. Bu da her şeyden önce dünya çapında çok üstün kaliteli ilim adamları ve yüksek teknisyenler kadrosu meydana getirmeye bağlı bulunmaktadır.

Bizim inancımıza göre, yabancı memleketlerin şartları altında meydana getirilmiş bulunan yabancı doktrinler ve yönetim sistemleri taklit edilerek Türkiye´nin kalkındırılması sağlanamaz. Ne kapitalizm ve liberalizm, ne de komünizm Türkiye için yararlı olamaz. Türkiye´yi kalkındıracak sistem ve görüş ancak Türk milletinin özelliklerine uygun, Müslüman Türk milleti realitesini göz önünde bulunduran ve modern ilim ve tekniği yol gösterici kabul eden milli bir görüş olmalıdır.
Bunun kısaca formülü Türk emek potansiyelinin, milli üretim faktörlerine rasyonel bir şekilde bağlanması, devletin vatandaşlara üretim yollarını açarak bütün tedbirleri alması ve kolaylıkları temin etmesi ve milli gelirin artmasında kendisine düşen esas rolü oynamasıdır.

İşte biz böyle milli bir doktrin sahibi bulunduğumuz iddia eden bir kadroyuz. Milli görüşümüzün adı “Dokuz Işık Doktrini”dir. Bu görüş dokuz ana ilkeye dayanmaktadır.

Dokuz Işık Doktrini’nin ilkeleri
Milliyetçilik

Her şey Türk milleti için, Türk milleti ile beraber ve Türk milletine göre sözleriyle özetlenebilecek, Türk milletine bağlılık, sevgi ve Türkiye devletine sadakat ve hizmettir.

Ülkücülük

Türk milletini en ileri, en medeni, en kuvvetli bir varlık haline getirme ülküsüdür.

Ahlakçılık

Türk milletinin ruhuna, örf ve adetlerine uygun yüksek varlığını korumayı ve geliştirmeyi ön gören esaslara dayanır.

İlimcilik

Olayları ve varlığı ön yargılardan ve art düşüncelerden sıyırarak ilim mantalitesi ile incelemek ve girişilecek her çeşit faaliyette ilmi önder yapmak prensibidir.

Toplumculuk

Her çeşit faaliyetin toplumun yararına olacak şekilde yürütülmesi görüşüdür. İçtimai ve iktisadi olmak üzere iki ayrı bölümü kapsamaktadır. İktisadi görüş olarak mülkiyeti esas kabul eder, fakat mülkiyetin millet zararına kötüye kullanılmasına karşı olan bir görüşü belirtir. Karma ekonomiyi ve ana stratejik iktisadi faaliyetlerin devlet kontrolünde bulunmasını öngörür. Sosyal görüş olarak sosyal adalet düzeni, fırsat eşitliği, sosyal güvenlik ve sosyal yardımlaşma teşkilatı kurulmasını kabul eder.

Köycülük

Köyleri tarım kentleri haline birleştirerek kalkındırmayı öngörür. Köylünün tefecilerin elinden kurtarılması ve ihtiyacı olan kredi ve diğer yardımların sağlanması için kooperatifleşmeyi hedef alır. Bilhassa orman bölgesinde yaşayan köylüleri öncelikle ve hızla refaha kavuşturmak amacını güder.

Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik

Birleşmiş Milletler Anayasasında yazılı bütün hürriyetlerin sağlanmasını gaye edinmiştir. İnsanların şahsiyet olarak geliştirilmesini toplumun kalkınması için yararlı bir yol olarak kabul eder.

Gelişmecilik ve Halkçılık

İnsanlar ve medeniyetler daima daha iyi, daha güzeli, daha mükemmeli istemek ve aramakla gelişir. Elde edinenle yetinmemek ve daima daha ilerisini istemek ve bunu elde etmek için gayret göstermek şuurudur. Ancak bu gayret ve çabalarda Türk milletinin tarihinden, milli benliğinden ve kökünden kopmadan yükselmek ve ilerlemek gayedir. Yapılacak her işte halka doğru, halkla beraber olmayı ilerlemenin, yükselmenin vazgeçilmez bir prensibi olarak kabul ederiz.

Endüstricilik ve Teknikçilik

Türk milletinin kalkınması için acele sanayileşmesi lazımdır.

Dokuz Işık görüşünün esasları gayet özet olarak bunlardır. Dokuz Işık, nasıl kapitalizmi, Marksist sosyalizmi reddediyorsa, Nasyonal-sosyalizmi ve faşizmi de reddeder. Nasyonal-sosyalizm ve faşizm, kapitalizmin dejenere bir sapması olup, insan hak ve hürriyetlerine inanmayan gerici diktatörlüklerdir. Dokuz Işık ise, insan sevgi ve saygısına dayanır, ferdi ve iktisadi hürriyetleri bir bütün olarak gerçekleştirmek isteyen demokratik bir görüştür.

İlahlaştırılmış faşist devletçiliğe, putlaştırılmış nazist ırkçılığa inanılmaz. Fosilleşmiş şöhretlerin yaptığı gibi siyasi kariyerinin belirli bir dönemde faşist, belirli bir döneminde kapitalist, diğer bir döneminde sosyalist olmak, düşüncenin politika ahlakında yoktur. Ülkücüler, Türk’e aşık, Türk vatanına aşık Dokuz Işıkçılardır.

Amaçları bu kutsal vatan üzerinde Büyük Türk milletinin ebediyyen bağımsız yaşamasını sağlayacak milli görüşü çizmek, bunu savunmaktır. Alparslan Türkeş’e göre Türk Kürt kardeştir ve Turancılıkla bütün kardeş Türk halklarının birliğini hedefler.

Aslı, bir alıntı ekledi.
07 Şub 20:17 · Puan vermedi

"Derisi ne renk olursa olsun herkes insandır. Bütün insanlar kardeştir."

On Küçük Zenci, Agatha ChristieOn Küçük Zenci, Agatha Christie
Kainatın Şarkısı, bir alıntı ekledi.
05 Şub 13:55 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Derisi ne renk olursa olsun herkes insandır. Bütün insanlar kardeştir.

On Küçük Zenci, Agatha Christie (Sayfa 79 - Altın Kitaplar)On Küçük Zenci, Agatha Christie (Sayfa 79 - Altın Kitaplar)