Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı

8,3/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
3 beğeni  · 
619 gösterim
Batı ve İslam; iki kültür ve tefekkürün arasındaki farklar nelerdir? Batı dünyası hakkında azgelişmiş ülkelere hangi yanıltıcı imajlar verilmektedir? Türkiye'de Batı ve Batılılaşma konusu, çağdaşlık ve bilimsellik gibi kavramlardan anlaşılması gerekenler relerdir? Batı uygarlığının paradoksları ve İslam'dan beklediği yardımlar hangileridir? Düşünce ve edebiyat dünyamızın önde gelen imzalarından Rasim Özdenören, insanımız için özellikle bu dönemde yeniden incelenip düşünülmesi gereken bu ve benzeri bir çok önemli konuyu büyük bir yetkinlikle tartışmaya açıyor.
(Arka Kapak)
Kübra 
04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok güzel bir kitap, mutlaka bilhassa gençlerin okuması gereken bir kitap. Tespit İslam diye geçse de bence çok farklı görüşlerde insanın hayretle okuyabileceği bir kitap. Bildik şeylere dahi öyle bir yerden bakmış ki Özdenören, okurken loblarım gülümsedi :)

Batılılaşma sürecine bütüncül bir yaklaşım. 'Şöyle mi yapsak, böyle mi yapsak diye düşünmek ne kadar doğru? Her halükarda yumurta kırılmış olacağına göre...' Katılmamak ne mümkün.

Kitaptan 1 Alıntı

Hz. Ömer'den ,cehalet dönemine ait hayatına ait en çok güldüğü ve en çok üzüldüğü birer olay anlatması istenince;güldüğü olayın,seyahate çıkarlarken helvadan put yaptıklarını,fakat yolda acıkınca putlarını yediklerini; üzüldüğü durumun ise,kızını gömmek üzere toprağı kazarken, kızın babacığım, üstün kirleniyor diyerek elbisesinin tozunu silkelemeye çalışması olayını anlatır.

Yumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Rasim ÖzdenörenYumurtayı Hangi Ucundan Kırmalı, Rasim Özdenören