Harriet Beecher Stowe

Yazar 8,7/10 · 47 Oy · 2 kitap · 173 okunma ·  13 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

13 okur beğendi.
47 puanlama · 9 alıntı
1 haber · 1.183 gösterim
173 okur kitaplarını okudu.
124 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Harriet Beecher Stowe'nin Biyografisi

Amerika İç Savaşı dönemindeyken köle karşıtı romanlar yazmıştır. Bunlardan bir örneği ise Tom Amca'nın Kulübesi (1852)'dir. Yazdığı romanlar sayesinde ABD ve Birleşik Krallık'ta ün kazanmıştır. Tom Amca'nın Kulübesi dahil 20'den fazla kitap yazmıştır.

Yaşamı

Harriet Beecher Stowe 14 Haziran 1811 tarihinde Connecticut eyaletinde doğmuştur . Ailesinin 13 çocuğunun 7. olmuştur.21 yaşındayken Lane Teoloji Semineri başkanı olmuştur. Bu yüzden Ohio'ya taşınmıştır. 6 Ocak 1836 tarihinde evlenmiştir. İkiz kızları dahil olmak üzere tam 7 çocuğu olmuştur.

Harriet Beecher Stowe'nin Kitapları Kitap Ekle

2. Uncle Tom’s Cabin (Stage 3 - CD'li İngilizce Hikayeler)
8,5/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
Pyria, bir alıntı ekledi.
28 Şub 17:29 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu tam anlamıyla halis muhlis köpeklik , şeytanı kandırıp paçayı kurtaracaksın , sonra da tutup dine 'sarılacaksın'. Ne kaypak bir davranış bu , ömrün boyunca şeytana borcun biriksin , sonra ödeme zamanı gelince sıvış ! Peh !

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir avuç topragi , sığınacak bir damı olmadan yaşamak ne zordu..

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
 02 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanır mısınız ki bir insana yapılacak en büyük kötülük onu asmaktir? Hayır. Insanlara yapılacak en büyük kötülük kendinizden aşağı ise yaramaz bir kimse gibi görmenizdir..

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gökyüzünün bütün ışıkları, ayı, yildizi, güneşi artık onun için ölmüştü..

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm ne korkunç kelimeydi bu ! Yaşayan hayata bağlı umutlarla, isteklerle, tasalarla dolu bir alemden ayrılmak, Yok olup gitmek..

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Elleri ayakları zinciriydi.Kalbinin üstünde zincirlerden daha büyük bir ağırlık duyuyordu.

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe
Başaran Aslan, bir alıntı ekledi.
 22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Hala...
...bütün dünya halk yığınları, şimdilik sessiz bir öfkeyle homurdanıyor: Korkunç bir kükremenin yaklaştığını seziyorum...Belki yarın, belki daha sonra...Korkunç bir titreme.

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe (Sayfa 204 - Başkan Yayınları)Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe (Sayfa 204 - Başkan Yayınları)
Gülistan Sürek, bir alıntı ekledi.
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Efendim , beni satın alabilirsiniz ama ruhum sizin değil! Diye haykırdı.onun karşılığını siz veremezsiniz ki. Ne çıkar .Bana istediğiniz kötülüğü yapabilirsiniz, vücuduma işkence edebilirsiniz ama , ruhuma dokunamazsınız..

Tom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher StoweTom Amca'nın Kulübesi, Harriet Beecher Stowe

Harriet Beecher Stowe kitap incelemeleri

Güler Bilkay Aygün, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
 22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlkokul yıllarımda okumuştum. Çocuk aklımla düşündüğüm şey, köleliğin ne kadar korkunç bir şey olduğu ve köle olmadığımız için ne kadar şanslı olduğumuzdu. Güzel bir klasik.

Çocukken okumuştum. Kölelik bu dünyanın en utanç duyulması gereken kelimesi diye düşünüyordum. Köle kadınlar köle olmasın diye kendi çocuklarını öldürmüşler. İtilip kakılmışlar. İnsan yerine konmamışlar. Thomas More okurken de kölelik kısmı beni şaşırtmıştı. Yazar Ütopya kitabında yeni bir ülke hayal ediyor. Eşitlik üzerine bir devlet kurmak istiyor ama köle sınıfını da yeni devlet sistemine almış. İnsanoğluna hiç güvenemiyorum. Filozofta olsa kendi rahatı için yapmayacağı şey yok.

Dünya edebiyatı kalsiklerinden biri olarak kabul edilen Tom Amca'nın Kulübesi, yarattığı duygusal ve politik etkilerle yalnız edebiyata değil, ABD tarihine de damgasını vuran bir roman. İlk kez yayınlandığı 1852 yılında devrimci ve yenilikçi niteliğiyle büyük tepki toplayan, beyazların egemenliğini sürdürdüğü on dokuzuncu yüzyıl Amerika'sının utanç verici kölelik kurumu karşısındaki tutumunu acımasızca, ayrıntılarıyla gözler önüne seren bir başyapıt. Amerika'da köleliğin kaldırılmasında büyük etkisi olduğu söylenen roman, köleliğin korkunçluğunu, insan doğasına aykırılığını, ahlaki ve dini yanlışlığını dile getirir. Nasıl bir yaşam sürerlerse sürsünler, bütün kölelerin ortak noktası şudur; özgürlükleri ve gelecekleri yoktur. Mal olarak alınıp satılan, ailelerinden koparılan insanlardır onlar; kimi çocuklar, bu yazgıdan kurtulmaları için doğar doğmaz öldürülürler. On dokuzuncu yüzyıldaki kölelik koşulları göz önünde bulundurularak okunması gereken romanda, yazar, köleliği beyazların sorunu olarak ele alırken, zencilerin çektiği ıstırap ve sıkıntıları ön planda tutmuş, onlara özellikle Tom Amca başta olmak üzere, ahlaklılık, yumuşaklık ve inançla donatılmış bir insanlık gücü bağışlamıştır.

EZGİ AYKUT, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 30 günde · Beğendi · 10/10 puan

1852 yılında devrimci ve yenilikçi niteliğiyle büyük tepki toplayan, beyazların egemenliğini sürdürdüğü on dokuzuncu yüzyıl Amerika'sının utanç verici kölelik kurumu karşısındaki tutumunu acımasızca, ayrıntılarıyla gözler önüne seren bir başyapıt. Amerika'da köleliğin kaldırılmasında büyük etkisi olduğu söylenen roman, köleliğin korkunçluğunu, insan doğasına aykırılığını, ahlaki ve dini yanlışlığını dile getirir. Nasıl bir yaşam sürerlerse sürsünler, bütün kölelerin ortak noktası şudur; özgürlükleri ve gelecekleri yoktur. Mal olarak alınıp satılan, ailelerinden koparılan insanlardır onlar; kimi çocuklar, bu yazgıdan kurtulmaları için doğar doğmaz öldürülürler. On dokuzuncu yüzyıldaki kölelik koşulları göz önünde bulundurularak okunması gereken romanda, yazar, köleliği beyazların sorunu olarak ele alırken, zencilerin çektiği ıstırap ve sıkıntıları ön planda tutmuş, onlara özellikle Tom Amca başta olmak üzere, ahlaklılık, yumuşaklık ve inançla donatılmış bir insanlık gücü bağışlamıştır.

Mahmut öztürk, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluk dönemimde okuduğum en etkileyici kitap olduğuna şüphe yoktur, sonu hazinle sonlanan roman daha dün gibi hatıralrımda saklıdır... okunması şiddetle tavsiye edilir siyahi bir adamın başından geçenleri anlatan müthiş hikaye

Zeynep Yeşilyaprak, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
05 May 23:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okuyun şaşırarak okuyacağınız sonrasında kitap bitiminde vay be diyeceğiniz kitaplardan ciddi anlamda gerçekten dersler çıkarabileceğiniz sayılı anlamlı kitaplardan ben çoooook beğendim kesinlikle sizede tavsiye ederimmm ben bu kitaba çok bayıldım çünkü duygusal biri olarak 2 kez falan ağladım çok gğzeldi gerçekten

Zeynep, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kölelerin ortak kaderi şudur ki; bir yaşamlari ve özgürlükleri yoktur. Kimileri doğan çocuklarini bu kadere boyun eğmesinler diye öldürüp özgür birakiyorlardi. Hayatin bir baska yonunden bakmak istiyorsaniz, 1800lü yillarda yaşanan köleligin, durumu, trajedisi.

Metin Yılmaz, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
 11 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kemalettin Tuğcu kitaplarının peynir ekmek gibi satıldığı dönemde okuduğum, bana çocukluğumda okumayı sevdiren muhteşem bir kitap. Öyle ki; yıllar sonra o güzel günlerin anısına tekrar okudum...

Abdullah Ergen, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
20 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Küçükken okuduğum ve iyi ki okudum dediğim kitaplardan biridir.Irkçılığın ne kadar kötü bir şey olduğunu farkına vardığım ilk kitaptır.Küçük büyük herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.

Neşe Kübra Öder, Tom Amca'nın Kulübesi'ni inceledi.
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İlkokuldayken okumuştum. Çok sevmiştim hatta tekrar okumak istiyorum. Çocuk kitapları olarak geçiyorlar genelde ama büyüyünce tekrar okuduktan sonra anlatılmaya çalışılan şeyi daha iyi anlıyor insan.

Bütün İncelemeleri Göster