• 214 syf.
  ·7 günde·Beğendi·8/10
  > Adaletin, hak ve hukukun, düşüncenin ve özgürlüğün bizler için daha da önemli olduğu şu son günlerde okumuş olduğum bu güzel kitaba dair incelemem ve düşüncelerimin aktarımıdır. Sen, “SPOİLER AVCISI” arkadaşım, sen bu incelememe sakın yaklaşma! Yaklaşsan bile, zahmete katlanıp okuyacağın bu incelemenin içeriğinden bırak bir spoiler bulmayı, spoiler nerede diye ararken, beyninin yanacağından ve okuduklarından zerre anlamayacağından adım gibi eminim. Onun için hiç mi hiç zahmete katlanma ve benim incelemelerimden uzak dur. Bunu hem benim adıma hem de sevdiğim, incelemelerine emek veren tüm arkadaşlarım adına söylemeyi kendime görev ediyorum! Güne Pachelbel - Canon In D Major. https://www.youtube.com/watch?v=NlprozGcs80 ile başladım ve sonrasında incelememi sakin kafa ile yazarken dinlenebilecek en güzel şeyin Adagios https://www.youtube.com/...qmLG7v1w&t=3622s olduğuna karar kılarak klavyemin üzerinde sihirli parmaklarımı uçurmaya başladım. Bu eser iki yıldır okunacaklar arasında beklemekteydi ve çok sevdiğim, merakla takip ettiğim değerli ekonomist, gazeteci yazar Emin ÇAPA’nın önerilerinden birisiydi. Onun tavsiyelerine ve kitaplara dair görüşüne değer veriyorum. Bu sebeptendir ki, bu gibi kitapları okurken, kitap içinden kaynak kitap bula bula kendimi eğlendirerek okuma hayatıma farklı bir bakış açısı ile devam ediyorum. Umarım sizleri bugün gene uzun uzadıya tarih yolculuğunda yormuş olmayacağım düşüncesi ile şimdi yavaş yavaş konuya geçebilirim.


  > Profesör Carlo Ginzburg 'un kaleme almış olduğu bu Peynir ve Kurtlar kitabı, 1975 yılında yayınlanan Fransız tarihçi Emmanuel Le Roy Ladurie’nin kaleme aldığı Château de Montaillou (Bir Fransız köyünde Katolikler) eserinin benzer bir kopyası değildir. Profesör Ginzburg, belki de cesaret edip okuyacağınız bu kitabı ile sapkın bir toplumdan ziyade, izole edilmiş olarak yaşayan bir bireyi kaleme alıyor ve onun bu zorlu mental ve tinsel manevi yaşam mücadelesini bizlere aktarmaya çalışıyor. Bu güzel kitabıyla o dönemin bazı niteliklerini bizlerle paylaşıyor. Dönemin Roma Katolik toplumunda var olan ve neredeyse tamamen Ortodoks olmayan fikirlerin şaşırtıcı cesaretini ve erdemini ortaya koyuyor. Orta Çağ'ın açıkça ifade edildiği gibi, 'inanç çağı' olduğu okur tarafından anlaşılıyor, çünkü o döneme ait bütün kanıtlar, tarihi kaynaklara ait bize ulaşan birçok şey dönemin rahipleri ya da manevi kalemleri tarafından yazılmıştı. Bu süreç, matbaanın icadı ve icadından sonraki birkaç yüzyıl daha böyle ilerledi de diyebiliriz. Dini liderlerin, önde gelen rahiplerin sansürler ve baskılar ile kitleye hâkim olduklarından dolayı, o dönemi bir nevi inanç yüzyılları gibi görmek ya da düşünmek olası mümkündür. Günümüzde sıradan bir hayat süren, eğitimsiz, dünyadan bihaber insanların ne düşündüğünü bilmek çok zor olmasa gerek, ama dönemin şartları gereği Katolik yöneticileri tarafından bunu bilmek, kestirmek pek de kolay bir şey değildi. İşte sadece bu döneme ciddi manada eğilen Robert Mandrou ve Peter Burke gibi tarihçiler, o dönemde ne olup bittiğini esaslı bir şekilde ele alanlardandır. Ama Profesör Ginzburg bu konuda şanslıydı ve daha dikkat çekici başka kanıtlar ve birisini, Menocchio’yu buldu.

  “İlginç olan her şey karanlıkta geçer.
  Hiç bilinmez insanların gerçek hikâyesi.” #43843205


  Kitaba Dair:

  > Menocchio olarak da bilinen Domenico Scandella, İtalya'nın Friuli-Venezia Giulia bölgesine bağlı Pordenone ilinde bulunan bir komünde, Montereale Valcellina 1532 doğdu ve 1599 yılları arasında yaşadı. Venedik cumhuriyetinin bir parçası olan Friuli'deki küçük bir tepe kasabası olan Montereale'de neredeyse bütün hayatını geçiren ve sade yaşama sahip basit bir değirmenciydi. Hayatını değirmencilik yaparak sürdüren Menocchio, fakir olan ailesinin de geçimini buradan sağlamaktaydı. 16. yüzyılda değirmenler, ağırlıklı olarak dış dünya görüşüne kapalı toplumlarda bir buluşma yeri ve sosyal ilişkilerin yürütüldüğü yerlerdendi. Bir birahane misali, 'fikir alışverişi ve eşten dosttan alınacak havadisler için uğrak bir yerdi' ve değirmencilik, 'yeni fikirlere son derece elverişli ve onları yaymaya meyilli bir meslek grubuydu'. Öğütücüler, Orta Çağ dönemsel mezheplerinde ve 16. yüzyıl Anabaptistleri döneminde daha çok öne çıktılar. Ginzburg, aynı zamanda, Menocchio ile benzer düşüncelere sahip olan ve Modena’nın dağlarında yaşayan bir değirmenciyi daha ele almıştır.

  > Vakti zamanında Venedik, İtalya'daki en liberal ve din karşıtı devletti ve 17. yüzyıl başında İngilizler, Venediklileri neredeyse fahri Protestanlar olarak görüyorlardı. O dönemin burjuva aristokrat hükümeti, Friuli’deki soylular ve köylüler arasında var olan şiddetli düşmanlığı destekliyordu. Friuli, Avrupa'da, köylülerin betimlerini Parlamento'nun yanında temsil eden bir organ olması bakımından benzersizdi. Menocchio, 16. yüzyıl standartlarına göre nispeten özgür bir toplumda yaşıyordu ve 1584'te dini sapkınlıktan ilk yargılandığında soruşturmacıya, Venedik düzenlemelerinin Engizisyon tarafından yapılan bütün mahkemelerde laik bir görevli bulunması gerekliliğini hatırlatan bir savunma eyleminde bulundu.

  > Profesör Ginzburg, Menocchio'nun mahkemede geçen sorgusunu genellikle ikili diyaloglar çerçevesinde ela aldı ve biz okurlara ara açıklamalar ile konu hakkında gayet anlaşılır bir gidişat sundu. Bu yargılama öncesi ve sonrasında, Menocchio’nun kendisini okudukları hakkında çok düşünen ve bu koca dünyada yalnız hisseden birisi olarak görüyoruz. Aslında okuduğu ve bu okuduklarından yola çıkarak bazı düşüncelerinin tehlikeli olduğunun farkında olan Menocchio, ancak sorgucuların, hâkimlerin ve kitlenin önünde karşı konulmaz, bilgi dolu bir tavır sergiliyordu. Fikirlerini, zaman zaman en şeffaf biçimde, büyük bir tedbirsizlikle onlara, orada bulunanlara aktarıyordu. Salonda bulunan sorgu ve Engizisyon heyeti duyduklarından rahatsız olmuştu ve Menocchio'nun sapkınlıklarını tanımlayabilmek adına, onun bu haletiruhiyesinden elle tutulur bir anlam çıkarma gayretindeydiler. Bu duruşmalar esnasında kayıtlara geçen 11 kitaptan bahsedildi. Bu kitaplarının bir kısmı kendisine ait olanlardı ve bazıları ise ödünç alınmıştı. Bu okumuş olduğu eserlerin, Menocchio gibi insanlara yeni fikirler getirmiş olma ihtimalinde kilisenin manevi baskısının önemini de küçümsememeliyiz. Sir John Mandeville'in, 14. Yüzyıl Seyahatleri’nin İtalyanca çevirisi ona İslam, Hindistan ve Çin dinlerinin, oldukça farklı medeniyetlerin varlığının bilinci de ortaya koymuştur. Kayıtlarda pek rastlanılamadıysa da, muhtemelen 1547’de Venedik’te İtalyanca çevirisi yapılmış olan bir Kuran’ı da okuduğu düşünülmektedir. Bu bize o zamanın yönetiminin göreceli liberalizminin bir başka örneğini de göstermektedir: Eğer yanlış hatırlamıyorsam, Kuran, 1649’a kadar İngilizcede neredeyse hiç görünmemiştir.

  > Ginzburg’a göre, Menocchio’nun, ‘kendisinde sıkı bir şekilde yerleşik olan fikirlerinin ve inançların teyidini ararken sanki tek taraflı ve keyfi’ bir okuma eğilimi içerisinde olduğunu vurguluyor. Şayet konuya ilgisi olanlar varsa onlarda hatırlayacaklardır ki, 1660 yılında II. Charles’ın tekrar tahta çıkışından sonra Puritan vaizi John Bunyan’ın vaazlarının kışkırtıcı olduğuna hükmedildi ve 1672’ye kadar Bedford’da hapsedildi. John Bunyan Kuran'ın İngiltere'de yayınlanmasından sonra da benzeri sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya kaldı. Profesör Ginzburg, Amerika’nın yerlilerinin açıklamalarını okumaktan şüpheci sonuçlar çıkaran ve çok farklı bir entelektüel seviyede faaliyet gösteren çağdaş bir yazar olan Michel De Montaigne’ye de değiniyor. Bernard de Mandeville'den örnekleme yapan Menocchio, bütün manevi dinlerde iyi insanlar olduğu görüşünü öne sürüyor:

  “Hristiyan olarak doğduğuma göre Hristiyan olarak yaşamak istediğimi, ama Türk olarak doğsaydım Türk kalmak isteyeceğimi işte bu yüzden söyledim”. (s.87)

  > İtalyan yazar Giovanni Boccaccio'nun Decameron'unun oldukça şaşırtıcı bir kaynağa atıfta bulunan Menocchio, “Her insan inancının haklı olduğunu söyler, ama hangisinin doğru olduğunu bilmiyoruz.” sonucuna vardığını ifade eder. Tüm bu okudukları aracılığı ile hoşgörüyü ve başkalarının görüşlerine olan saygı aradığı düşüncesi o günün Engizisyon’cularına değilse de, biz okurlara daha mantıklı gelmektedir. Başka mantıklı bir kaynağa, il Fioretto della Bibbia’ya atıfta bulunan Menocchio; “Yüce Tanrı, Kutsal Ruh'u herkese, Hristiyanlara da, sapkınlara da, Türklere de Yahudilere de vermiştir; hepsini sever, hepsinin ruhunu da aynı şekilde kurtarır.” #43886185 fikrine kapıldım der.

  > Bu yüzden Profesör Ginzburg'un asıl üzerinde durduğu esas mesele, Menocchio'nun okuduklarını net olarak anlamadığı, ama okuduklarının aracılığı ile mental olarak aklına getirdiği bu manevi düşünceleri, fikirleri tanımlamak, açıklamak için kafa yorduğudur. Menocchio'nun mahkeme tutanak kayıtlarındaki davranışlarından, sanki bu dünyadaki bir başka yarıktan çıkmış gibi, neredeyse anlaşılmaz görünecek kadar sıra dışı olan köklü bir kültürel tabaka ortaya çıkmaktaydı. Bu durum sadece yazılı kitapların sayfalarından filtrelenmiş bir reaksiyonu değil, aynı zamanda indirgenemez bir sözlü kültür kalıntısı içermekteydi. Burada dikkate alınacak öncelikli şey, basit bir değirmenci konuşması ile Kilise ve dünyayla ilgili kendi görüşünü ve düşüncelerini dile getirmeye cesaret ediyordu. Sonrasında önem arz eden ikinci mesele ise, kendisinin etkileyici düşüncelerinde geçen kelimeler içinde fermente olan dünyanın belirsiz, anlaşılmaz görüşünü ifade etmek için kullandığı betimlemelerdi. Kitaplarda geçen cümle veya cümlelerden kazanmış olduğu deneyimler aracılığı ile fikirlerini formüle ederek kendisine özgü bir savunma tarzı yaratışıydı.

  Menocchio; 'Anlayamıyor musunuz, engizitörler* bildiklerini bilmemizi istemiyor!' diye diğer bir köylüye bağırdı. (engizisyon mahkemesi üyeleri)

  "Kilise'nin kanunu ve emirlerinin hepsinin aslında ticaret olduğuna inanıyorum; hayatlarını bununla kazanıyorlar." #43887505

  > Fakat Reform ve baskının yayınladığı 'sözlü kültür' de neydi? Menocchio'yu bunları okumaya iten etken ve sebepler nelerdi? Neden “Kutsal metinler insanları aldatmak için uyduruldu” düşüncesine hâkimdi? Dini tasvirleri, törenleri, kutsallıkları, azizlerin günlerini, kilisenin gücünü, servetini ve yine Kilisenin insanlar üzerinde olan ekonomik baskısını ve papazların İlahi Güç ile inananlar arasında olan arabuluculuklarını reddetti. Daha olumlu bir şekilde, Menocchio, Engizisyon mahkemesi ününde “Gözle görülebilecek ve algılanabilecek her şey Tanrı'dır... Bizler birer tanrıyız.” deme cüretini gösterdi. Ölmüş olan sevdiklerimiz ya da insanlar için dualar yerine “hala bu dünyada iken birbirimize yardım etmeliyiz” ve “Komşumuzu sevmek, Tanrı'yı sevmekten daha önemlidir.” Görüşünü savundu. Onun bakışı açısından bu bir dini, manevi görevden çok ahlaki bir yaklaşımdı. Kendisinin üzerinde durmuş olduğu bu görüşlerin birçoğu, bulundukları yüzyılın ortalarında Friuli'de bulunan Anabaptistler tarafından yapılmaktaydı ve mahkemenin görüşü, kendisinin bu tür gruplarla temas halinde olmuş olabileceğiydi, ancak bu asla ispat edilemedi. Bunların dışında, Engizisyon tarafından yasaklı olan yerel bir İncil'e de sahipti.

  "Siz papazlar ve keşişler, siz de Tanrı'dan daha fazla şey bilmek istiyorsunuz, şeytan gibisiniz, yeryüzünde Tanrı olmaya kalkıyorsunuz, şeytanın izinden giderek Tanrı'nın bildiği kadar bilmek istiyorsunuz. Aslında bir insan ne kadar çok bildiğini sanırsa, o kadar az biliyor demektir." #43887332

  > Okuduktan sonra da anlayacağımız üzere, kitaplar Menocchio için sadece bir 'kaynak' olmaktan da öteydi. Düşüncelerinde 'cennetin var olduğuna inanmıyordu, çünkü cennetin nerede olduğunu bilmiyordu'. Dünyanın Tanrı tarafından yaratılmadığını, ancak 'doğal bir işleyiş içerisinde olan döngü' ile 'dünyanın en mükemmel özü sayesinde' var olduğu fikrini savunuyordu. Profesör Ginzburg, Menecchio’nun konuya tamamen bilimsel bir fikir ile yaklaştığını vurguluyor ve yazar bizlere burada Thomas Burnet'in, Peynir yapımının metaforunun Kutsal Kökeni Teorisi'ndeki (1681) kaynağına dikkat çekiyor.

  > Peynir ve Kurtlar maneviyatın biraz daha çok öne çıktığı, baskının hâkim olduğu bir Orta Çağ dönemini ele alan etkileyici, ama okuması bir o kadar zor bir eserdir. Elimde olan bu güzel çeviri mükemmel bir okuma imkânı sunmakta ve çeviriyi yapan Sn. Ayşen GÜR, Menocchio'nun yargılanış sürecini dilimize olması gerektiği güzellikte aktarmıştır. Fırıncı Menocchio’nun işkence sırasında neler söylediğini, kendi içsel çekişmesini, feryadını, ağlamasını ve gözyaşlarını doğru aktarması, bir çevirmen için çok başarılı bir şeydir.

  “Ölüyü defnetmeyi ticarete çevirdiler
  Sanki bir çuval yün ya da bibermiş gibi:
  Bu işlerde çok açıkgözdürler
  Önce parayı avuçlarına saymazsan
  Ölüyü kabul etmezler bile;” #43924769

  > Profesör Ginzburg, Menocchio'nun ilk kez Engizisyon mahkemesinde yargılanışını, işkence gördüğü zaman dilimini, kalemi aracılığı ile biz okurlara ustaca aktardı. Sonrasında görülen ikinci duruşmada bu suçlamaya dair geçerli bir kanıt bulunmadığını da açıkça ifade ettiği görülüyor. Ancak Kutsal Roma makamı, VIII. Papa Hazretlerinin de konuya olan ilgisinden dolayı, bu kadar önemli bir durum karşısında, Fırıncının yeniden yargılanmasında olan ısrarını ezici bir şekilde kabul ettirdi ve mahkeme bu zavallı Fırıncı hakkında üzücü bir karar aldı.

  "İyilik yapmaktan başka hiçbir şey istemiyorum." #43889654 "Bir insan günahkârsa, cezayı çekecek olan yalnızca kendisidir." #43889812

  Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

  Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

  ~ Adem YEŞİL ~
 • Çağdaş toplumlarda incinmek ve diğerlerini incitmek eskiden olduğundan daha kolay. İnsanlar birbirleriyle eskisine oranla daha çeşitli biçimlerde ilişki kuruyorlar.
 • Mustafa Kemal Atatürk'ün düşündüğü "Milli Eğitim" şu temeller üzerine dayanmaktadır:
  -İnsan Hakları: Öneminin kavranılması ve saygı duyulmasının zorunluluğu, haklar ve sorumluluklar, özgürlükler
  -Eğitimin milli olması: Ortak milli değerler, vatan ve millet sevgisi,bağımsızlığın önemi ve savunulması
  -Eğitimin çağdaş gereklerle uyumlu olması: Aklın ve ilimin, bilimin rehberliği
  -Toplumsal eksiklikleri giderici eğitim: Şeref,onur, ahlak ve etik
  -Toplumsal ve ekonomik hayata ilişkin etkili ve yardımcı olabilecek kitlelerin yetiştirilmesi. Eğitimin toplumun sosyal ihtiyaçları ile uyumlu olması.
 • ..o zamanki insanların özellikle karakteristik olan yanları hemen hepsinin bütün hayatlarını ve etkinliklerini çağdaş akımların ortasında, pratik kavganın içinde sürdürmeleridir, biri konuşup yazarak, öbürü kılıcıyla, çoğu da her ikisiyle birden taraf tutuyor ve savaşa katılıyor. Onları bütün insan yapan dolgun ve güçlü kişilikleri de buradan geliyor. Çalışma odasına kapanıp kalanlar o çağda kural dışıydı.
  Karl Marx
  Friedrich Engels, Doğanın Diyalektiği
 • 208 syf.
  ·Beğendi·Puan vermedi·
  1000 KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – BİRİNCİ AŞAMA

  Ülkemize yurtdışından dönen Türk bilim adamları şöyle bir tespitte bulundular. Bu bilim adamları Avrupa Amerika ve bili mum yabancı ülkelerde uzun yıllar görev yapmış akademisyenlerdir. Türkiye de sayısal bilim alanında tüm dünya ile başa baş gitmektedir( fizik-kimya- matematik-tıp-mühendislik bili mum teknik ve sayısal bilimlerde gelişmiş ülkeler ile 3 yıl ileri 5 yıl geri başa baş) Ancak sözel ve metafizik bilimlerinde dünyadan 100 yıl 200 yıl 300 yıl geride. ( felsefe-sosyoloji-edebiyat- psikoloji- ahlak- kişisel gelişim- dinler tarihi- vahiy kültürünü okuma ve anlamada 500 yıl geride olduğu bile var.). Toplumun ülkenin kodlarını oluşturan medeniyeti kuran vizyon u geliştiren milleti ayakta tutanda işte bu sözel bilimlerdir. Ülkemizde en zeki çocuklarımızı fen liselerine veriyoruz. Fen liselerinde sadece sayısal bilimler verilmektedir. Fen lisesi mezunların tamamı Tıp – mühendislik gibi alanlara gitmekte felsefesi olmayan her hangi fabrikada makine parçası üretmekle ömrünü geçirmektedirler.
  Vasat öğrencilerimizde öğretmen imam gazeteci siyasetçi esnaf gibi direk insan yetiştiren meslekleri seçiyorlar. Bu tablodan nasıl bir inkişaf beklersiniz. İrfanı olmayan zeki seküler mühendisler. Kitap okumayan vasatın altında eğitimci akademisyenler bu ülkeye için tehlikedir.
  İşte bu listedeki kitapların tümünü fen lisesi ve sayısalcılar öncelikle ve tüm toplum bireyleri mutlaka okumalıdırlar. Böylece dünya ile açığı kapatıp öne geçelim. Selam ve dua ile…..

  Kitaplık Okuma Listesi’nin BİRİNCİ AŞAMA kitap listesi:
  1- İslam’ın Dirilişi-Sezai Karakoç.
  2- İnsanlığın Dirilişi-Sezai Karakoç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  3- Diriliş Neslinin Amentüsü-Sezai Karakoç.
  4- Sütun-(Hepsi değil, bazı bölümleri seçilerek okunacak)-Sezai Karakoç.
  5- Yitik Cennet-Sezai Karakoç.
  6- Geleceğimizde İslâm Var-Roger Garaudy.
  7- Bu Ülke-Cemil Meriç (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  8- Beş Şehir-Ahmet Hamdi Tanpınar-(Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  9- Yaşamak-Cahit Zarifoğlu (Birinci Aşama bitince yeniden okunacak).
  10- İnsanlığın Medeniyet Destanı-Roger Garaudy.
  11- Gül Yetiştiren Adam-(Anlatı) Rasim Özdenören
  12- Yoksulluk İçimizde-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  13- Ya Tahammül Ya Sefer-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  14- Bu Böyledir-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  15- Sır-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  16- Uzun Hikâye-(Hikâye) Mustafa Kutlu.
  17- Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler-Rasim Özdenören.
  18- Üç Zor Mesele-İsmet Özel.
  19- İslâm’ın Vadettikleri-Roger Garaudy.
  20- Doğu ve Batı Arasında İslâm-Aliya İzzetbegoviç.

  KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – İKİNCİ AŞAMA
  21-Okulsuz Toplum-Ivan Illich-Birey Toplum Yayınları.
  22-Türkiye’nin Maarif Davası-Nurettin Topçu-Dergâh Yayınları.
  23-İslâm Kültür Atlası-İsmail Faruki-İnkılab (“Rehber” kitap bu: Liste bitince 2. kez okunacak)
  24-İslâm Tarihi-3 cilt-Filibeli Ahmet Hilmi ve Ziya Nur Aksun-Ötüken Yayınları
  25-Kur’ân-ı Kerîm Işığında Hz. Muhammed Mustafa (sav)-2 cilt-Osman Nuri Topbaş-Erkam Y.
  26-Mızraklı İlmihal-Semerkand Yayınları
  27-Komünist Manifesto-Marx & Engels.
  28-İlm-i Hâl-S. Ahmet Arvâsî
  29-Tefsir Usûlü ve Tarihi-Ömer Çelik-Erkam Yayınları
  30-Sünneti Anlamada Yöntem-Yusuf el-Karadavî
  31-Çöle İnen Nur-Necip Fazıl Kısakürek
  32-Fıkıh Usûlü-Vehbi Zuhayli-Risale Yayınları
  33-Tasavvuf-William Chittick-İz Yayıncılık
  34-Kelâma Giriş-U. Murat Kılavuz-A. Saim Kılavuz-İSAM Yayınları
  35-İslâm’ın Vizyonu-William Chittick-İnsan Yayınları
  36-Yoldaki İşaretler-Seyyid Kutup
  37-İslâm Düşüncesi-Muhammed İkbal-Külliyat Yayınları
  38-40-Çağ ve İlham-I-II-III-Sezai Karakoç-Diriliş Yayınları
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-REFERANS KİTAPLAR
  1-Kur’ân-ı Hakîm ve Meâl-i Kerîm-3 cilt-Hasan Basri Çantay
  2-Riyâzü’s-Sâlihîn-3 cilt-İmam Nevevî
  3-Büyük İslâm İlmihâli-Ömer Nasuhi Bilmen
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-SÖZLÜKLER
  1-Osmanlıca Türkçe Ansiklopedik Lûgat-Ferit Develioğlu
  2-Misalli Türkçe Sözlük-Ayverdi-3 cilt
  3-Büyük Türkçe Sözlük-Mehmet Doğan.
  İKİNCİ AŞAMA’DA BAŞVURULACAK-KAVRAM-TERİM SÖZLÜKLERİ
  1-Kur’ân Sözlüğü-John Penrice-İşaret Yayınları
  2-Kur’ân Terimleri Sözlüğü-Mukatil b. Süleyman-İşaret Yayınları
  3-Arap Dili’nde ve Kur’ân’da Farklar Sözlüğü-Ebû Hilâl el-Askerî-İşaret Yayınları
  4-Kelimeler Arasındaki Farklar-İsmail Hakkı Bursevî-İşaret Yayınları.
  5-Tarifat-Cürcanî-Litera Yayıncılık.
  6-Müfredat-Kur’ân Istılahları Sözlüğü-Râğıb el-Isfehânî-Pınar / Çıra Yayınları.
  İkinci aşama kitap listesini kaynağından okumak için tıklayınız
  4 KURŞUN KALEMLE OKUMA YÖNTEMİ
  Kitaplar, mutlaka 4 Kurşun Kalem’le okunacak.
  1-Yeşil Kalem’le: Kilit kavramların altı çizilecek.
  2-Kırmızı Kalem’le: Önemli satırların altı çizilecek.
  3-Mavi Kalem’le: Atlanmayacak yerler işaretlenecek veya gerekirse çizilecek HAFİFÇE
  4-Siyah Kurşun Kalem’le: Kitab’ın sayfalarının sağ ve sol kenarlarına notlar alınacak, başlıklar çıkarılacak, kavramlaştırmalar yapılacak ve ÜST BOŞLUKLARA EN ÖNEMLİ CÜMLE YAZILACAK…
  Okunan kitabın Birinci Bölüm’ü bitince, sırasıyla:
  1-Önce yeşil kalemle çizilen yerler / kavramlar hızla okunacak…
  2-Kırmızı kalemle çizilen satırlar okunacak…
  3-Sayfaların üst taraflarına yazılan cümleler okunacak…
  100 KİTAPLIK OKUMA LİSTESİ – ÜÇÜNCÜ AŞAMA
  41-Tarih Hırsızlığı-Jack Goody-İş Bankası Yayınları.
  42-Şarkiyatçılık-Edward Said-Metis Yayınları.
  43-Küresel Çağda Tarih Yazmak-Lynn Hunt-Küre Yayınları.
  44-Dünya Tarihini Yeniden Düşünmek-Marshall Hodgson-Vadi Yayınları.
  45-Dünya Tarihi-William McNeill-İmge Yayınları.
  46-Uygarlıkların Grameri-Fernand Braudel-İmge Yayınları.
  47-Bir Bunalım Çağında Toplum Felsefeleri-Pitirim Sorokin.
  48-49-Tarih Bilinci-Arnold Toynbee-2 cilt.
  50-İslâm Medeniyeti Tarihi-Wilhelm Barthold, Mehmet Fuad Köprülü-Alfa Yayınları.
  51-53-İslâm’ın Serüveni-Marshall Hodgson-3 cilt-Pegasus Yayınları.
  54-Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Tarihi-Osman Turan-Ötüken Yayınları.
  55-Zihniyet ve Din-Sabri Ülgener.
  REFERANS KİTAPLAR
  -Türk Tarih Deyimleri Sözlüğü-Zeki Pakalın-3 cilt.
  ROMAN VE TARİH ANLATILARI
  * Devlet Ana-Kemal Tahir-roman.
  * Osmancık-Tarık Buğra-roman.
  * Yaban-Yakup Kadri Karaosmanoğlu-roman.
  * Çankaya-Falih Rıfkı Atay-Yakın Tarih Anlatısı.
  * Fatih-Harbiye-Peyami Safa-roman.
  * Huzur-Ahmet Hamdi Tanpınar-roman.
  1. Bir küçük Osmancık vardı – Hasan Nail Canat
  2. Yasemen – Hasan Nail Canat
  3. Bir avuç ateş – Hasan Nail Canat
  4. Gül yarası – Hasan Nail Canat
  5.Yiğit Mustafa – Hasan Nail Canat
  6. Kırımlı Murat destanı – Hasan Nail Canat
  7. Nur dağındaki çocuk – Hasan Nail Canat
  8. Yaralı serçe – Hasan Nail Canat
  9. Kardeş kurşunu – S.Ateş Alpat
  10. Ana yüreği – S.Ateş Alpat
  11. Zamanın Zeynebi – S.Ateş Alpat
  12. Güller ağlar ülkemde – N.Aydın Gökduman
  13. Bir firavun bir mucahid – Yusuf Koç
  14. İdamlık genç – Emine Şenlikoğlu
  15. Maria – Emine Şenlikoğlu
  16. Huzur sokağı – Ş.Yüksel Şenler
  17. Boşluk – A. Günbay Yıldız
  18. Sokağa açılan kapı – A. Günbay Yıldız
  19. Dallar meyveye durdu – A. Günbay Yıldız
  20. Hristiyan gülü – Emine Şenlikoğlu
  21. Aşka uyanmak – A. Günbay Yıldız
  22. Aynada batan güneş – A. Günbay Yıldız
  23. Bir dünya yıkıldı – A. Günbay Yıldız
  24. Çiçekler susayınca – A. Günbay Yıldız
  25. Ekinler yeşerdikçe – A. Günbay Yıldız
  26. Figan – A. Günbay Yıldız
  27. Gurbeti ben yaşadım – A. Günbay Yıldız
  28. Mavi gözyaşı – A. Günbay Yıldız
  29. Ona secde yakışıyor – A. Günbay Yıldız
  30. Sitem – A. Günbay Yıldız
  31. Ülkemin açmayan çiçekleri – A. Günbay Yıldız
  32. Yanık buğdaylar – A. Günbay Yıldız
  33. Yıllar geriye dönse – A. Günbay Yıldız
  34. Müslüman savaşçı – Sadık Tekin
  35. Özgürlük Savaşçıları -1 K. Sancaktar
  36. Zaferin bedeli – 2 K. Sancaktar
  37. Moskof Mezarlığı – 3 K. Sancaktar
  38. Zindan hatıraları – Zeynep Gazali
  39. Mushaflar ve Bombalar 1 – Ahmet Pakalın
  40. Şehid Hama -2 Ahmet Pakalın
  41. Hamalı – 3 Ahmet Pakalın
  42. Alim ve Tağut – Yusuf Kardavi
  43. Derviş – M. Ali Gönül
  44. Yeterki Kuran Susmasın – Ömer Saruhan
  45. 39. Koğuş – Naşit Tutar
  46. Hakikat Yolcuları – Naşit Tutar
  47 – Kalbimin Düştüğü Yerdeyim – Habbab Çetin Akdeniz
  48. Aşk Düşünce Yollara – Munib Engin Noyan
  49. Malcolm X – Alex Haley
  50. Hatıralarım – Hasan el-Benna
  İslam Düşünce Atlası- İbrahim Halil Üçer
  İslam Düşüncesi Tarihi- Mian Muhammed Şerif
  • Ana Hatlarıyla İslam Felsefesi- Necip Taylan
  • İslam Felsefesi- Hilmi Ziya Ülken
  • İslam Düşüncesi- Salih Aydın
  • İslam Düşüncesi Üzerine- Ekrem Demirli
  • İslam Düşüncesi Tarihi- Bayram Ali Çetinkaya
  • İslam Düşüncesi Üzerine Makaleler- Ebu’l Ala Afifi
  • İslam Düşüncesi Yazıları- Mehmet Bayraktar
  • İslam Felsefesine Giriş- Mehmet Bayraktar
  • İslam Felsefesi Tarihi- H. Ömer Özden
  • İslam Felsefesi Tarihi- Macit Fahri
  • İslam Felsefesi- Cüneyt Kaya
  • İslam Düşüncesinin Yapısı- Süleyman Uludağ
  • İslam Düşüncesinin Kurucu Unsurları- İsmail Kurt, S. Ali Tüz
  • İslam Felsefesi Sözlüğü- Mehmet Vural
  • İslam Felsefesi Tarihi- Mehmet Vural
  • İslam Felsefesi Tarihine Giriş- H. Hüseyin Bircan
  • Ana Kaynaklarıyla İslam Felsefesi- Osman Öztürk
  • İslam Felsefesi Tarihi- Hüseyin Karaman
  • İslam Felsefesi Üzerine- Ahmet Arslan
  • İslam Felsefesi Tarihi- İsmail Hakkı İzmirli
  • Mekasidü’l Felasife- İmam Gazali
  • Filozofların Tutarsızlığı- İmam Gazali
  • Mişkatu’l Envar- İmam Gazali
  • El-Munkız Mine’d-Dalal- İmam Gazali
  • Faslu’l Makal- İbn Rüşd
  • Tutarsızlığın Tutarsızlığı- İbn Rüşd
  • Metafizik Şerhi- İbn Rüşd
  • Ahlak-ı Alai- Kınalızade
  • Kitabu’l Burhan- Farabi
  • El-Medinetu’l Fazıla- Farabi
  • Mukaddime- İbn Haldun
  • En-Necat- İbn-i Sina
  • Şifa Külliyatı- İbn-i Sina
  • Kitabu’t Tavasin- Hallac-ı Mansur
  • İşrak Felsefesi- Sühreverdi
  • Nüzhetü'l-Ervâh ve Ravzatü'l-Efrâh- Şehrezuri
  • Filozoflarla Mücadele- Şehristani
  • Münazarat- Fahreddin Razi
  • İslam Bilim Tarihi ve Felsefesi- Osman Bakar
  • Mutluluk ve Felsefe- İbn Miskeveyh
  • İbn-i Sina’da Metafizik ve Meşşai Gelenek- Muhittin Macit
  • Çağdaş İslami Akımlar- Mehmet Ali Büyükkara
  • Aristoteles ve Farabi’de Ahlakın Kaynağı- Hümeyra Öztüran
  • Amiri Felsefesinde Tanrı ve Âlem- Cüneyt Kaya
  • Varlık ve İmkân- Cüneyt Kaya
  • Şeriat ve Hakikat- H. Bayram Başer
  • Varlık ve Akıl- Ali Tekin
  • Nasıruddin Tusi’de Önermeler Mantığı- Harun Kuşlu
  • Cahız’ın Ahlak Düşüncesi- Yunus Cengiz
  • Nedensellik Kitabı- Kadı Abdulcebbar
  • Osmanlı Felsefesi- Ömer Mahir Alper
  • İslam Felsefesinde Akıl-Vahiy/Felsefe-Din İlişkisi- Ömer Mahir Alper
  • Varlık ve İdrak- İbrahim Kalın
  • Kindi Felsefi Risaleler- Mahmut Kaya
  • İslam Filozoflarından Felsefe Metinleri- Mahmut Kaya
  • Felsefe ve Ölüm Ötesi- Mahmut Kaya
  • İslam Düşüncesinde Felsefe Eleştirileri- Fatih Toktaş
  • İbn Rüşd Felsefesi- Hüseyin Sarıoğlu
  • İslam Felsefesine Giriş- Neşet Toku
  • İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi- Kolektif
  • Ebubekir Razi’nin Ahlak Felsefesi- Hüseyin Karaman
  • İslam Ahlak Felsefesi- Mevlüt Uyanık, Aygün Akyol
  • İslam Ahlak Teorileri- Macit Fahri
  • İslam Felsefesi Kelamı- Macit Fahri
  • Felsefi Mirasımız ve Biz- Cabiri
  • Arap-İslam Aklının Oluşumu- Cabiri
  • Kelam Tarihinin Problemleri- Muhit Mert
  • Sistematik Kelam- Ömer Aydın
  • Kelam- Şerafettin Gölcük, Süleyman Toprak
  • Tefsir Usulü- Muhsin Demirci
  • Tefsir Tarihi- Muhsin Demirci
  • Hadis Usulü- İsmail Lütfi Çakan
  • Hadis Tarihi- Ahmet Yücel
  • Fıkıh Usulü- Fahrettin Atar
  • İslam Felsefesinde Mistik Bilginin Yeri- Şahin Filiz
  • Yitirilmiş Hikmeti Ararken- İlhan Kutluer
  • İslam Ahlak Felsefesine Giriş- H. Hüseyin Bircan
  • İslam Düşüncesinin Batı Düşüncesine Etkileri- Bekir Karlığa
  • Mezhepler Tarihi- Muhammed Ebu Zehra
  • Ahlak-ı Nasıri- Nasıruddin Tusi
  • İslam’da İtikadi Mezhepler ve Akaid Esasları- İrfan Abdulhamid
  • Üç Müslüman Bilge- S. Hüseyin Nasr
  • Gazali’nin Felsefi Kelamı- Frank Griffel
  • İslam Mantık Tarihi- Tony Street
  • İslam Felsefesi ve Kelamı- Montgomery Watt
  • İslam Felsefesi Tarihi- Henry Corbin
  • İslam Felsefesine Giriş- Oliver Leaman
  • Ortaçağ İslam Felsefesine Giriş- Oliver Leaman
  • Doğuşundan Günümüze İslam Felsefesi- Roy Jackson
  • İslam Felsefesi Tarihi- S. Hüseyin Nasr, Oliver Leaman
  • İbn-i Sina Metafiziği- Robert Wisnovsky
  • İbn-i Sina’nın Mirası- Dimitri Gutas
  • Yunanca Düşünce Arapça Kültür- Dimitri Gutas
  • İslam Felsefesine Giriş- P. Adamson, R. C. Taylor
  • Varolmanın Boyutları- William Chittick
  • Siyasal İslam Düşüncesi Tarihi- Anthony Black
  • İslam’ın Mistik Boyutları- Annemarie Schimmel
  • İslam’da Felsefe Tarihi- T. J. De Boer


  İSLAM AHLAKI SAHASINDA
  1. Tasavvuf ve Ahlak Eğitimi, Hasan el-Benna, Nida Yay.
  2. Hicab, Mevdudi, Düşün Yay.
  3. İslam’da Sosyal Adalet, Seyyid Kutub, Hikmet Neşriyat.
  4. Furkan-Rahman’ın Dostları İle Şeytanın Dostları Arasındaki Fark, İbn Teymiyye, Guraba Yay.
  5. Abidler Yolu, İmam Gazali, Semerkand Yay.
  İSLAM AKAİDİ SAHASINDA:
  1. İmam-ı Azam’ın Beş Eseri, Ebu Hanife, İFAV Yay.
  2. Sırat-ı Müstakim, İbn Teymiyye, Pınar Yay.
  3. Allah’ın Varlığı ve Tevhidin Hakikati, Yusuf el-Karadavi, İhtar Yay.
  4. El-Akidetü’l-Vasıtiyye, İbn Teymiyye, Takva Yay.
  5. Kitabu’t-Tevhid, Muhammed b. Süleyman et-Temimi, Ümmülkura Yay.

  İSLAM DÜŞÜNCESİ SAHASINDA:
  1. İslam’da Cihad, Seyyid Kutup & Mevdudi & Hasan el-Benna, Özgü Yay.
  2. Gelin Bu Dünyayı Değiştirelim, Mevdudi, Özgün Yay.
  3. Yoldaki İşaretler, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  4. Din Bu, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  5. İstikbal İslam’ındır, Seyyid Kutub, Özgün Yay.
  İSLAMİ ŞAHSİYETLER SAHASINDA:
  1. Hatıralarım, Hasan el-Benna, Beka Yay.
  2. Babam Mevdudi, Hamire Mevdudi, Mana Yay.
  3. Üstat Ali Ulvi Kurucu – Hatıralar 2, Ertuğrul Düzdağ, Kaynak Kitaplığı.
  4. Şeyhülislam İbn Teymiyye ve Mücadelesi, Rizaeddin Fahreddin, Özgü Yay.
  5. Hakikate Giden Yol, İmam Gazali, Semerkand Yay.

  İSLAM TARİHİ SAHASINDA:
  1. Hilafet ve Saltanat, Mevdudi, Hilal Yay.
  2. Yahudi İle Savaşımız, Seyyid Kutub, Hikmet Neşriyat.
  3. Kayıp Minare (Kemalizm Tahlili), Abdullah Azzam, Küresel Kitap.
  4. 20. Asrın Cahiliyesi, Muhammed Kutub, Beka Yay.
  5. İslam Deklarasyonu, Aliya İzzetbegoviç, Fide Yay.

  İSLAM DAVETİ SAHASINDA:
  1. İslam Davetçilerine, Mevdudi, Dünya Yay.
  2. Tevhid Daveti, Seyyid Kutub, Ravza Yay.
  3. İslam’a Bağlılığım Neyi Gerektirir, Fethi Yeken, Özgün Yay.
  4. Bilginin Gücü, Cevdet Said, Pınar Yay.
  5. Bireysel ve Toplumsal Değişmenin Yasaları, Cevdet Said, Pınar Yay.
  İSLAM SİYASETİ SAHASINDA:
  1. Tevbe Suresi Tefsiri, Abdullah Azzam, Buruc Yay.
  2. İslam ve Beşeri Kanunlar, Abdülkadir Udeh, Ravza Yay.
  3. Said Halim Paşa Bütün Eserleri, Ahmet Özalp, Anka Yay.
  4. Öncelikli Meseleler Fıkhı, Yusuf el-Karadavi, Nida Yay.
  5. Biz Müslüman mıyız? Muhammed Kutub, Hilal Yay.

  İSLAMİ KAVRAMLAR SAHASINDA:
  1. Şehadet, Said Havva, Yenda Yay.
  2. Tevhidin Anlamı, Seyyid Kutub, Şehadet Yay.
  3. Tağut, Ahmet el-Kattan, Kitap Dünyası.
  4. Kur’an’ın Dört Temel Terimi, Mevdudi, Özgün Yay.
  5. Güç İrade ve Eylem, Cevdet Said, Pınar Yay
  Dini eserler:
  Mesnevi tümü -- mevlana
  Mahir İz – Tasavvuf
  Hamidullah’ın bütün kitapları
  A. Kemal Belviranlı - İslam Prensipleri ve Peygamberimiz Efendimiz
  Mahmud Hakkı - Halid b. Velid
  Bekir Topaloğlu - İslam’da Kadın
  Muhammed Ebu Zehre - İslam’da Sosyal Dayanışma
  Gazali’nin eserleri
  Ali Özek - İslam’da İbadet
  Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu - Dini Şiirler Antolojisi
  Mehmet Vehbi Efendi’nin tefsiri ve Ahkam-ı Kuraniyye’si
  Hasan Basri Çantay ve Ömer Nasuhi Bilmen’in mealleri, Hukuk-ı İslamiye Kamusu ve Muvazzah İlm-i Kelâm
  Eşref Edip - Asr-ı Saadet
  Şirvanî - İslam’da Siyasi Düşünce ve İdare
  Ebu’l Hasan en-Nedvî - Müslümanların Gerilemesi ile Dünya Neler Kaybetti ve Hazreti Peygamber’in Yolu
  Ömer Rıza Doğrul - Kuran Nedir
  Enver Kuraşî - Faiz Nazariyesi ve İslam
  Zübeyir Sıddık - Hadis Edebiyatı Tarihi
  Mahmud Ebussuud - İslami İktisadın Esasları
  Osman Keskioğlu - İslam Hukuku
  Muhammed Ebu Zehre - İmam-ı Azam Ebu Hanife ve Riyazu’s-Salihîn
  Seyyid Kutup’un kitapları
  Muhammed Kutup’un kitapları
  Mevdûdî’nin eserleri
  Rahmi Baban - İlim-Ahlak-İman ve Allah Vardır.
  Edebi eserler:
  Mehmet Akif – Safahat
  Necip Fazıl - Ahşap Konak ve Reis Bey
  Ali Ulvi Kurucu - Gümüş Tül ve Alevler
  Abdullah Öztemiz Hacıtahiroğlu - Sessiz Gürültü
  Necla Pekolcay - İslami Türk Edebiyatı
  Yahya Kemal Beyatlı - Aziz İstanbul ve Kendi Gök Kubbemiz
  Namık Kemal - Gülnihal ve Vatan Yahut Silistre
  Ahmet Hamdi Tanpınar - Beş Şehir ve Huzur
  Nurettin Topçu – Taşralı
  Cengiz Dağcı’nın romanları
  Ergun Göze - Meşhurların Son Sözleri
  Peyami Safa - Matmazel Noralinya’nın Koltuğu ve Fatih-Harbiye
  Samiha Ayverdi’nin eserleri
  Tarık Buğra - Ayakta Durmak İstiyorum
  Ahmet Hikmet Müftüoğlu – Çağlayanlar
  Ömer Seyfettin - Eski Kahramanlar
  Ahmet Kabaklı - Türk Edebiyatı Tarihi
  Fahri Ersavaş - Hamasi şiirler Antolojisi
  Genel kültür eserleri
  İlhan Egemen Darendelioğlu - Türkiye’de Komünist Hareketleri
  Kadir Mısıroğlu - Sarıklı Mücahitler
  İsmail Hami Danişment - Garb Medeniyetinin Membaı Olan İslam Medeniyeti, Eski Türk Seciye ve Ahlakı ve İstanbul’un Fethinin Medeni Kıymeti
  Hitler - Komünistler ve Beynelmilel Yahudi
  Necip Fazıl - Büyük Mazlumlar, Türkiye’de Komünizm ve Köy Enstitüleri ve İdeolocya Örgüsü
  Abdülmecit Belli - Adalet Mülkün Temelidir
  Osman Turan - Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi Tarihi ve Türkiye’de Siyasi Buhranın Kaynakları
  Tahirü’l Mevlevi - Müslümanlıkta İbadet Tarihi
  Cevat Rifat Atilhan - Masonluk, 31 Mart Vakası ve diğer eserleri
  Ergun Göze - Peyami Safa-Nazım Hikmet Kavgası, Kadir Mısıroğlu Amerika’daki Zenci Müslümanlık Hareketi
  Nurettin Topçu’nun tüm eserleri
  Ahmet Çiftçi - Komünizmin Maskesi Sosyalizmdir ve Ortak Pazar
  Bekir Berk - Dünya Anayasalarında Din
  Mustafa Sıbai - İslam’da ve Müslümanlara Göre Kadın
  Ali Fuat Başgil - Gençlerle Başbaşa
  Saadet Bektöre - Volga Kızıl Akarken "Volga Kızıl Akarken"
  Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu - Sultan II. Abdülhamit ve Osmanlı İmparatorluğunda Komitacılar ve Ordu ve Politika
  Mümtaz Turhan - Garplılaşmanın Neresindeyiz
  Kadircan Kaflı - Türkiye’nin Kaderi
  Mehmet Kaplan - Büyük Türkiye Rüyası
  William J. Lederer-Eugene Burdick - Kızıl Karıncalar ve Çirkin Amerikalı
  U. T Hsu - Gizli Mücadele.
  Tarihi eserler:
  M. Asım Köksal - Hz. Muhammed ve İslam Tarihi
  Vecdi Bürün - Nasıl Öldüler
  Yılmaz Öztuna’nın eserleri
  Kadir Mısıroğlu - Yunan Mezalimi, Lozan Zafer mi, Hezimet mi
  Necip Fazıl - Sultan Abdülhamit ve Vahideddin
  İsmail Hakkı Uzunçarşılı - Osmanlı Devletinin İlmiye Teşkilatı
  İsmail Hami Danişment - İzahlı Osmanlı Tarihi Kronolojisi
  Abdullah Taymaz - Rus İhtilalinden Hatıralar.
  İBNİ HALDUN - MUKADDİME
  ROGER GARAUDY – TÜM KİTAPLAR
  1000 Soruda 4 Raşit Halife / POLEN YAYINLARI
  1000 Soruda Peygamberimizin (s.a.v) Hayatı POLEN YAYINLARI
  20. Asrın Cahiliyesi BEKA YAYINLARI
  Alemlere Rahmet Hz. Muhammed (sav) BEKA YAYINLARI
  Asrımızda İslam Uygulanabilir mi? RAVZA YAYINLARI
  Batıcı Söylemler ve İslam BURUC YAYINLARI
  Benzerini Getiremezler BEKA YAYINLARI
  Biz Müslüman mıyız? AĞAÇ KİTABEVİ YAYINLARI
  Biz Müslüman mıyız? HİLAL YAYINLARI
  Biz Müslümanmıyız ŞURA YAYINEVİ
  Bosna Hersek Katliamı TEVHİD YAYINLARI
  Çağdaş Dünyaya İslami Bakış BEKA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları (3 Cilt Takım) RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 1- Demokrasi RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 2 -Komünizm- RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları 3 -Sekülarizm, Rasyonalizm, Milliyetçilik- RAVZA YAYINLARI
  Çağdaş Fikir Akımları BEKA YAYINLARI
  Çağdaş Konumumuz BEKA YAYINLARI
  Çocuklar İçin Peygamberlerin Hayatı BEKA YAYINLARI
  Düzeltilmesi Gereken Kavramlar RİSALE
  Evrim ve Değişmezlik BEKA YAYINLARI
  Gelenekler Çatışması BEKA YAYINLARI
  Hz. Muhammed'in Hayatı / Gençler İçin İLKE YAYINCILIK
  Hz. Peygamberden Gençlere 50 Nasihat İLKE YAYINCILIK
  İman ve İnkar Aynasında İki Kadın Portresi İLKE YAYINCILIK
  İnsan Psikolojisi Üzerine Etüdler RAVZA YAYINLARI
  İslam Budur BEKA YAYINLARI
  İslam Dünyasında Aydınlanma Sorunu BEKA YAYINLARI
  İslam Etrafındaki Şüpheler HİSAR YAYINLARI
  İslam İnancı RİSALE /Nureddin Yıldız
  İslam Kahramanları Ashab-ı Kiram (5 Kitap Takım) HİSAR YAYINLARI
  İslam Terbiye ve Ahlak Sistemi HİSAR YAYINLARI
  İslama Göre İnsan Psikolojisi ESMA YAYINLARI
  İslamın Etrafındaki Şüpheler TUĞRA NEŞRİYAT
  İslami Açıdan Tarihe Bakışımız RİSALE
  Kadının Özgürlüğü ve Tesettür RAVZA YAYINLARI
  Kadının Özgürlük Savaşı RAVZA YAYINLARI
  Kur'an Araştırmaları Medeni Ayetler Cilt 2 SERİYYE YAYINEVİ
  Kur'an Araştırmaları Mekki Ayetler Cilt 1 SERİYYE YAYINEVİ
  Kur'an Kıssaları BEKA YAYINLARI
  Kur'an'ı Nasıl Okuyalım İŞARET YAYINLARI
  Küreselleşme ve Müslümanlar BEKA YAYINLARI
  La İlahe İllallah BEKA YAYINLARI
  La İlahe İllellah / Akide, Şeriat ve Hayat Yolu RAVZA YAYINLARI
  Lailahe İllallah İHTAR YAYINLARI
  Nasıl Davet Edelim? BEKA YAYINLARI
  Örnek İslam Toplumu RİSALE
  Peygamberden Parıltılar BEKA YAYINLARI
  Peygamberimizin Savaşları HİSAR YAYINLARI
  Peygamberimizin Seriyyeleri HİSAR YAYINLARI
  Sosyal Bilimlerin İslami Temelleri BEKA YAYINLARI
  Tartışmalar BEKA YAYINLARI
  Tih'den Çıkış BURUC YAYINLARI .
  ….. DEVAM EDECEKTİR….
 • Bir başka deyişle, çağdaş dünyanın gerçekleriyle ve kendi tarihsel mirasını uzlaştırıcı bir yaşam felsefesi geliştirememiş toplumların, kronolojik yaşıyla orantılı olarak olgunlaşmış bireyler üretebilmelerini beklemek bir ütopyadır !
 • İsveç'te 18 milyon insan yaşar. Çağdaş uygarlık düzeyinin zirvesindedirler. Yollar, pırıl pırıl kentler, fert başına düşen yüksek gelirler, sağlık hizmetleri, harika sosyal güvenceler ve İsveç Devlet İstatistik raporlara göre şu gerçekler: Her üç kişiden biri müzmin uykusuzluk çeker. Kliniklik alkoliklerin sayısı 500bin. Yılda 20 bin kişi intihara teşebbüs eder..