Ah Biz Ödlek Aydınlar

9,0/10  (4 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
645 gösterim
Türkiye'nin toplumsal topografyasını vermeye çalışırken, bu işi kendi insanlarımla alay ederek, onları gülünçleştirerek, yererek yaptım elbet, çok da kızdım onlara. Ama bütün bunların hepsinden daha çok, hepsinden daha üstün bir duyguyla sevdim onları. Her ne yazdımsa, halkımı gerçekten, özden severek yazdım.

"İnsanları sevmek" diye çok klişe bir söz var. Dış anlamıyla beğenmiyorum, doğru bulmuyorum bu sözü. Çünkü, insanlan sevmek, halkı sevmek deyince, onları olduğu gibi, şimdiki durumlarıyla mı seveceğiz? Yani kötü olanlara kızmadan, kötülükleri hoş görerek mi seveceğiz? Hayır, ben kızarak seviyorum, ama kızmamın kökünde sevgi var. Bugünkü durumu beğenmediğim için kızıyorum. Ama öykülerime aldığım insanlan çok sevdiğim için de, dunumlanmn değişmesini istiyor ve buna çalışıyorum.

Ben bir gülmece yazarıyım. Kızmadan, öfkelenmeden, her an öfke üstünde olmadan, durmadan öfkesi bilenmeden nasıl gülmece yapılabilir? Ve o kızdığın insanlan sevmeden nasıl sanat yapılabilir? Yaşadığım çağda yurdumun toplumsal topografyasını çizmeye çalıştığım öykülerim, ikisi de aynı duygu kaynağından gelen kızgınlığımın ve sevgimin ürünleridir, demek yanlış olmaz sanırım.

"Sevilene karşı duyulan öfke..." adlı bölümden...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitaptan 11 Alıntı

Tuco Herrera 
 24 Nis 16:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"1940' ta , köylümüzün, işçimizin yoksulluğundan söz etmek komunistlik sayılıyordu.
1944'te sendikaların kurulmasını isteyen herkese, komunist diye bakılıyordu.
1946'da grev hakkı istemek , komunist olmak için yetiyordu.
1950'de toplumcu bir partinin kurulmasını istemek, toplumcu bir parti kurmaya kalkmak, en büyük komunistlik..
1955'te basamaklı vergi istemek toplumsal adalet ve güvenlik istemek...
Ya bugün ? Ulusal gelirin hakça, emek oranında üleşimini , topraksız köylüye toprak ve tarımsal üretim aracı dağıtımını, dışalım ve dışsatımın devletleştirilmesini istemek , komunistlik diye adlandırılıyor.
İyi ama , daha önce istenilenlerin çoğu bugün uygulanıyor. KOMUNİST Mİ OLDUK?"

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 133 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
25 Nis 13:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sabahattin Ali' nin Son Günleri... Aziz Nesini cezaevinde son ziyaret =(
"Paşakapısı Cezaevindeyim.Sabahattin Ali ziyaretime gelmişti.Onunla son konuşmamız oldu .Anlatması uzun ya, biyeri konumuza değgin.Sabahattin , bir KAMYON aldığını, güney illerine yük taşıyacağını söyledi.Çok para kazanacaktık.
- Bak Sabahattin , dedim, bu kamyon yükçülüğünü sen nasıl olsa yapacaksın.Yap.Ama para filan kazanamazsın.Ne var ki, sen kamyonculuktan para kazanamazsın ama , bu serüvenden üç hikaye çıkarabilirsen , Türk edebiyatı çok şey kazanabilir."

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 92 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 92 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
24 Nis 18:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin' den YÜZYILIN KAPAĞI!!!
"...Bu yeryüzünde öyle meslekler vardır ki, o meslekten olanlar, o mesleği yapanlar, kendilerini tanıtacak kart bastırmazlar.Bunlar , kendilerini tanıtırlarken , yaptıkları işi söyleyemezler.Örneğin orospuların , örneğin hırsızların , örneğin yankesicilerin , örneğin dolandırıcıların, örneğin genelev işletenlerin kartları yoktur ve bu işi yaptıklarını söyleyemezler.
Dünyanın her ülkesinde değişik türde sosyalist partiler vardır.Sosyalist Parti , Hristiyan Sosyalist Parti, Sosyal Demokrat Parti, Nasyonalist Sosyal Parti, Konservatif Sosyalistler vb..Ve biz biliyoruz ki dünyada kapitalistler de var...AMA NİÇİN ADINDA KAPİTALİST OLDUĞUNU BİLDİREN TEK BİR PARTİ BİLE YOK DÜNYADA?

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 164 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 164 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
24 Nis 12:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Emperyalizm vs Sosyalizm
Kapitalizmin bugünkü gelişmiç biçimi olan çağcıl emperyalizm (klasik emperyalizm bile değil) ancak savaşla beslenebiliyor.Savaş olmazsa , savaş çıkaramazsa besinsizlikten, açlıktan ölür emperyalizm.Emperyalizmin utkusu için kesinlikle savaş gerekir; bu savaş dahaca sayısı konulmamış bir dünya savaşı olmadığı zamanlar , günümüzde olduğu gibi , bölgesel savaşlar biçiminde sürdürülen savaşlar ve iç savaşlardır, devletlerin içindeki savaşlardır.Oysa sosyalizmin utkusu ancak barışa bağlıdır.Bu yargı, sosyalist ülkeler savaş çıkaramaz yada savaşmaz anlamına gelmez elbet.

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 64 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 64 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
25 Nis 12:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin niçin BÜYÜK "ADAM"dır.. Vol.II
"Profesyonel yazarlığa başladığım günden beri, okurlarımın gönderdikleri mektupları saklarım, onları sıralar, dosyalara koyarım.Ne yazık ki ,1955 yılına dek gönderilmiş okur mektupları şimdi bende yok.O mektupları polisler , evimi sayısız aramaları sırasında , dosyalarıyla birlikte alıp götürdüler, bir daha da geri vermediler.En büyük umudum , o kektup dosyalarının polis arşivinde korunmuş olmasıdır.
1955 yılından sonraki okur mektuplarım, tarih sırasına göre düzenlenmiş dosyalarda , şimdilik bende bulunuyor.Otuz kırk dosya dolusu mektuptır bunlar.İçlerinden en ilginç olanı , bana böyle bir kitabı derlemyi esinleten ikisidir.
Türk işçisi o mektubu , 1958 yılında Adana'dan göndermişti.Yazısı zor okunuyordu.İlkokulu bile bitirememiş olduğu belliydi.Dört sayfalık mektup kağıdını, en kaba , en ağır, en iğrenç sövgülerle doldurmuştu.Beni bir yurt haini olarak görüyordu.Mektubundaki sövgü yazılarıyla da yetinememiş, kendini tutamayıp mektup kağıdına , iskelet kafası , ucundan kan damlayan kama, tabanca , idam sehpası resimleri de yapmıştı.Mektubunun sonunda , gelecek pazar günü yapılacak Galatasaray - Fenerbahçe futbol maçını görmek için Adana'dan İstanbul' a geleceğini, bu fırsatı kaçırmayıp, hazır İstanbula gelmişken , beni öldürüp bir yurt hainini ortadan kaldırarak büyük bir yurtsverlik görevi yapacağını yazıyordu.
Okurlarımdan birçok tehdit mektupları almıştım, ama böylesini hiç almamıştım.O mektubu da , özenle öbür okur mektuplarımın dosyasına koydum.
O maç oldu bitti.Beni öldüren olmadı.Aradan üç yıl geçti.1961 yılında, yine Adana' dan bir işçiden bir mektup aldım.bu ke mektup ,"Sayın öğretmenim , benim değerli yazarım!" diye başlıyordu. Bu işçi, mektubunda ,elbette benim kendisini tanımayacağımı, üç yıl önce bana bir mektup yazdığını ,o mektupta bana çok ağır sövdüğünü , ölümle tehdit ettiğini , gerçekten de beni öldürmeye kesin kararlı olduğunu , ama o maçı seyir için İstanbul' a gelemediğinden beni öldüremediğini , patronu işinden çıkardığı için o zaman İstanbula gelecek yol parası bulamadığınıı, o mektubu yazdığındanberi çok değiştiğini, öyle bir mektup yazdığı için şimdi çok utandığını , o zamana dek beni tanımadığını, başkalarının sözlerine uyarak bana düşman olduğunu, ama o tehdit mektubunu yazdıktan sonra merak edip gazetedeki(Akşam Gazetesi) yazılarımı okumaya başladığını, bir de okumaya başlayınca artık bırakamadığını , böylece gerçekleri öğrenip uyandığını , uzun uzun anlatıyordu.Kendisini bağışlamamı diliyordu.
Bu işçinin mektubunun en değerli yanı neydi, biliyor musunuz?Bu türlü sövgü ve tehdit mektupları gönderenler genellikle korkak ve alçak olduklarından mektuplarınaaçık adlarını , adreslerini ya hiç yazmazlar yada yanlış ad, adres yazarlar.Oysa Adanalı bu işçi , son övgülü mektubundaki doğru adını ve adresini , daha önceki tehdit mektubunda da yazmıştı.
Elbet onu anımsamıştım.Mektup dosyalarımı araştırıp , yeni mektubunu da eskisinin yanına koydum.
Bir yazar olarak yaşamım boyunca ulusal ve uluslararası ödüller,armağanlar, şeref diplomaları aldım.Ama bunların hiçbiri, Adanalı o işçiden aldığım ikinci mektup kadar beni sevindirmemişti..

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 234 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 234 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
 24 Nis 13:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Hemen hepimiz halk çocuklarıyız. Ya emekçi sınıfından yada küçük burjuvanın en yoksul kesiminden geldik.Kaynağımızın bütün meziyet ve kusurlarını ortalaşa taşırız.İyi eğitilmedik, iyi öğrenim görmedik, yabancı okullarda, Avrupa'da yetişmedik, çoğumuz yabancı dil bilmeyiz,bilenimiz de iyi bilmez.Her nereye ulaştıksa , dirseklerimizle ite ite, anlatılmaz zorluklarla , soluk soluğa geldik.İster istemez içine daldığımız politika bizim için nelüks ne fanteziydi.Anababa parasıyla , devletin verdiği bursla yapmadık politikayı.Bu yüzden göze aldığımız tehlikeler de, yaptığımız işe oranla çok büyüktü.İşte bu nedenlerle özel yaşantımızda da , sanatımızda da kayıplarımız büyük oldu."

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 33 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 33 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
 24 Nis 17:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kore savaşına katılıp katılmamak Türkiye'yi illgilendiren en önemli kararlardan bir tanesiydi.Bu Kore savaşına bir hükümet kararıyla Türkiye'nin girdiğini biliyoruz.O zaman 28-30 miyonduk.Bitek gazetemizde Kore Savaşına karşı yazı çıkamazdı.Çıkmamıştır.Türk basını için övünülecek bir durum değildir.28 milyon insanın fikir temsilcileri bitek ses olarak, bir bando gibi ortaya çıkmışlardır.Bunlara karşı bir avuç aydın, Barışseverler Derneğini kurmuşlar, hepsi birden tutuklanmışlar, hiçbirinin savunuculuğu Türk gazetelerinde yaypılmamıştır.Ki sonuçta benim sınıf arkadaşlarım şehit oldular, çoğu yaralı, gazi geldiler efendim, şimdi de Kuzey Kore ile Güney Kore birleşince! Bizim orda bacaklarımızı, canlarımızı niye verdiğimiz kimse sorulacaktır?27 mayıst nasıl yanlış bir yöne çevrilmiştir ki mahkeme salonunda kadın donu bayrak gibi sallandırılmış, ama sorumlu saydıkları kişilere Büyük Millet Meclisi'ne DANIŞMADAN NEDEN KORE SAVAŞINA KATILMA KARARINI ALDIKLARI BİKEZ BİLE SORULMAMIŞTIR.

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 140 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 140 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
25 Nis 12:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aziz Nesin niçin BÜYÜK "ADAM"dır..
"Yine adını söylemek istemediğim başka bir ülkede de şu olay geçer.O ülkeden üç arkadaşım taksiye binerler.Konuşmalarında birkaç kez adım geçince, şoför de konuşmaya katılarak,
- Ben o yazarın kitaplarını okudum.. der
- Yaa... Türk yazarıdır o.
Şoför ;
- Yok canım, der, Türk değil...
- Türk
- Değil...Hiç Türk olsa , bizi bu kadar yakından tanır, böyle anlatabilir miydi? O da bizden...Ama başı belaya girmesin diye Türk adı kullanıyor.."

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 242 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 242 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
 24 Nis 10:03 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her gün iskender yer gibi ZAM yemek nedir ..
...Kırk yılda bir zam olursa elbet kıyamet kopar, her kırk saatte bir kopan kıyamete bile insan alışır.
Şimdi biliyor musunuz bir ekmek kaçadır ve kaç gramdır? Ben bilmiyorum. Nasıl bilebilirim? Her ay gramı iniyor, fiyatı BİNİYOR!

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 21 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 21 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
Tuco Herrera 
 24 Nis 10:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bozuk düzenli toplumlarda tesadüflerin insan yazgısına egemenlik oranının çok daha yüksek olduğunu söylemek , hepimizin bildiği bir gerçeği bir daha açıklamaktan başka bişey değildir.

Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 26 - Nesin Yayınları 12. Baskı)Ah Biz Ödlek Aydınlar, Aziz Nesin (Sayfa 26 - Nesin Yayınları 12. Baskı)
2 /