Adı:
Julius Caesar
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408822
Kitabın türü:
Çeviri:
Bülent Bozkurt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitapevi
168 syf.
·1 günde·10/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Julius Caesar kitabının da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

42 kitaplık Shakespeare serüvenimin tam da yarısına geldiğim bugünlerde, Julius Caesar adını araştırmak istedim. Bir de ne göreyim... Latince Caesar, Yunanca Kaisar demek ve hepimizin bildiği Kayseri şehri de Sezar kenti demekmiş. Peki nasıl yani? Julius Caesar Ramazan'da çemenli Kayseri pastırması yemeyi çok seven bir diktatör müydü?

Şimdi, önce bir düşünelim. Ninja Kaplumbağalar'daki Michelangelo, Splinter ustasını öldürseydi nasıl olurdu dersiniz? Peki, Scooby Doo sahibi ve biricik dostu Shaggy'yi öldürse? Hatta Pikachu da Ash'i öldürse? Ya da bildiğiniz bir örnek vermem gerekirse, Dostoyevski'nin Suç ve Ceza kitabındaki Razumihin dostu Raskolnikov'u öldürseydi nasıl olurdu sizce? Raskolnikov baltasını o tefeci kadına saplayabilir miydi?

Hepimiz Julius Caesar'ın Brutus tarafından ihanete uğramasını ve ihaneti sırasında da meşhur "Sen de mi Brutus?" cümlesini söylediğini duymuşuzdur. Hatta How I Met Your Mother dizisini izleyenleriniz varsa, The Broath adlı bölümde de Barney'in Julius Caesar tiplemesiyle elindeki ninja bıçağını Brotus'a atmasıyla Roma tarihine meydan okuduğunu biliriz. Peki nedir bu Caesar ile Brutus'un alıp veremediği, neden atılmıştır bu dost kazığı?

"Brutus Sezar'ı geçmişte veya bugün yaptıklarından dolayı değil, gelecekte yapabileceği şeyler için mahkum eder." (s. 38)

Charlie Chaplin'in Şarlo Diktatör filminin sonunda Chaplin, Hitler tiplemesiyle birlikte bir diktatör olmak istemediğini ve dünyaya barış, kurtuluş, özgürlük getirmek istediği minvalinde evrensel bir mesaj paylaşmıştı. The Lobster filminde başrol David karakteri ve yanında gezdirdiği kadın, Léa Seydoux'u o mezara gömerken belki de faşizmin yok oluşunu bir ütopya olarak görmek istiyordu. Yaşar Kemal'in Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca kitabındaki karıncaların istediği gibi belki de yeryüzündeki bütün karıncalar birleşip barış, kurtuluş, özgürlük diye bağırırsa Caesarlar da düşebilecekti.

Fakat Brutus de bu kitabın içerisinde tam olarak bu vaatleri dile getirmişti:

"Bağıralım, "barış, kurtuluş, özgürlük" diye." (s. 57)

O zaman bir soru sormak gerekiyor... Biz hangi tarafta olacağız? Barış, kurtuluş ve özgürlük nidaları atan devrimci fakat ilerinin zalimi olabilecek Brutus tarafında mı yoksa geçmişiyle bugün yaptıklarından dolayı değil de gelecekte yapacağı şeylerden korkulduğu için suikaste uğrayan Caesar tarafında mı?

Sanırım ki 20 adet Shakespeare kitabı okuduktan sonra kendime kattığım en büyük şey siyah beyaz yargılar vermekten kaçınmak oldu. Shakespeare'in de amacı zaten buydu. O da yaşamı bütün kaosuyla, doğal seçilim süreçleriyle, insanlar arasındaki çıkmaz sorunlarıyla birlikte değerlendirip kesin taraflar tutmaktan kaçınmıştı. Kesin çözümler yerine bizim soru sormamızı ve çözümler üretmemizi istemişti. Nasıl ki, Dostoyevski erken dönem eserlerinde İnsancıklar, Öteki ve Beyaz Geceler gibi kitaplarında açık uçlu sonuçlar kullanıp okuru kendisiyle başbaşa bırakmak istemişse, Shakespeare'in de amacı yüzyıllar boyunca insanları kendi çözümleriyle başbaşa bırakabilmek olmuştu.

Kurosawa'nın Yojimbo filminin devamı niteliğindeki Sanjuro filminde de bir konuyu insan öldürmeden, en az kayıpla çözmenin yolları aranmıştı. Fakat maalesef ki insanın doğasında her zaman bulunan av-avcı rolleri açığa çıkmıştı. Sanjuro da Brutus gibi olanlara dayanmaya çalışıp en sonunda ortalığı dağıtanlardan olmuştu.

Bütün bunları dememin sebebi, Caesar isminin hem Kayseri'ye hem edebiyat dünyasına hem de dizilere ve sinemaya etki etmiş olmasından dolayı. İşin ilginci ise genelde tarihte diktatörlerin hatırlanmasına rağmen bu kitabın "Sen de mi Brutus?" cümlesiyle hatırlanması. Yani hayır arkadaşlar, Caesar çok fazla çemenli Kayseri pastırması yemekten dolayı mide fesadı olup da ölmüyor...

Eğer bir gün size bir dostunuz kazık atmışsa, sizi satmışsa veya sizin arkanızdan iş çevirmişse kullanabileceğiniz bu cümleyi dostluk ilişkilerinizle ve seçim yaptığınız partilerin hiyerarşileriyle de düşünmenizi tavsiye ederim.
168 syf.
Eser, Roma Cumhuriyeti’ne tehdit olarak görülen Julius Sezar’ın senato üyeleri tarafından suikastinin planlanması, uygulanması ve iç karışıklıkların başladığı sürecin 5 perdede sahnelendiği Shakespeare’in tarihi tragedyasıdır.

Tarihin en çok bilinen suikastinin arkasındaki komploda, Romalı senatörlerin öldürme konusunda birbirlerini ikna edici sözlerine ve Cumhuriyet adına alınan bu kararın yükü altında ezilen Brutus’un bireysel trajedisine tanık oluruz. Okur, Brutus ve Sezar ikilemi arasında bırakılır. Tarihin farklı siyasal dönemlerinde sahnelenen oyun, belki de bu yüzden farklı açılardan yorumlanır.

Suikast sonrasında Marcus Antonius, Senato önünde Sezar’ın ölüm haberini verirken halkın tepkisi ve kaypaklığı ile de karşı karşıya kalır. Burada bir kısmı Sezar'a karşı olan Romalı halkın, Marcus Antonius’un söz oyunlarıyla nasıl manipüle edildiğini görürüz. Hırs ve Cumhuriyet korumacılığı arkasındaki grubun bencilce aldığı karar, Roma'nın iç savaşını başlatır.

Brutus'un ya da Sezar'ın haklı olup olmaması Roma'nın kaderini değiştirmez. Sezar'ın diktatörlüğüne karşı cumhuriyetin değerlerini korumak isteyen grup, suikastin sonrasında hem kendi hayatlarından olur, hem de Roma'nın monarşi dönemini başlatır.
 • Kral Lear
  8.5/10 (582 Oy)539 beğeni2.125 okunma1.428 alıntı16.027 gösterim
 • On İkinci Gece
  8.2/10 (304 Oy)311 beğeni1.272 okunma864 alıntı8.493 gösterim
 • Yanlışlıklar Komedyası
  8.4/10 (397 Oy)340 beğeni1.219 okunma654 alıntı6.290 gösterim
 • Venedik Taciri
  8.5/10 (842 Oy)775 beğeni3.098 okunma1.674 alıntı14.850 gösterim
 • Kral Oidipus
  8.6/10 (666 Oy)568 beğeni2.305 okunma642 alıntı15.170 gösterim
 • İlahi Komedya
  8.5/10 (666 Oy)810 beğeni2.338 okunma3.121 alıntı38.637 gösterim
 • Othello
  8.7/10 (1.317 Oy)1.339 beğeni4.794 okunma2.868 alıntı35.580 gösterim
 • Odysseia
  8.7/10 (414 Oy)413 beğeni1.504 okunma810 alıntı12.356 gösterim
 • Bir Yaz Gecesi Rüyası
  8.2/10 (961 Oy)827 beğeni3.681 okunma1.627 alıntı24.979 gösterim
 • Antigone
  8.6/10 (320 Oy)302 beğeni1.165 okunma530 alıntı6.546 gösterim
168 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Julius Caesar, İngiliz ve dünya edebiyatının dev yazarı William Shakespeare‘nin yazmış olduğu tragedyalarından birisidir. Eser ilk kez 1599 yılında yayınlanmış veya sahnelenmiş, daha sonra dünya edebiyatının en başlı yapıtlarından birisi olmuştur.
 Julius Caesar adlı üç perdelik bu oyun William Shakespeare’nin Roma tarihi ile ilgili yazdığı üç oyundan biridir. William Shakespeare’nin Roma tarihi ile ilgili yazdığı diğer oyunlar ise Antonius ve Kleopatra  ile  Cornelaus Faciası’dır. Fakat Julius Caesar adlı yapıt Roma tarihi ile ilgili yazdığı üç oyun içerisinde en meşhur olan oyunu olmaktadır.
Bu oyun Roma Cumhuriyetinde son büyük lider olan ve bir diktatör  olması Roma Senatosu tarafından kabul edilmiş olan Julius Caesar aleyhinde bir komplonun düzenlemesi, bu komplo sonucu Julius Caesar'in katledilmesi ve bu siyasal katlin ortaya doğurduğu cok ciddi sonuçlardır.

Bu kitabın konusu Caesar tarafindan evlatlık olarak alınan Brutus'un (Pompey ordusunun ayaklandığında ayaklanmayı bastıran Caesar o ordunun bir üyesi olan Brutus'ü evlatlık edinir Mö 49)5 yıl sonra Mö 44 yılında Caesar'ı diktatör diyerek (ama ilan edememişler bu Octavian'in yıl sonra Marcus Antonios ve Lejyonerleri kullanarak Caesar'i öldürenleri öldürmüştür) öldürülmesini ve Marcus Antonios'un Caesar öldüren Brutus(Öldürülmüş intihar etmistir genel anlattığım için öldürülmesi dedim) ve arkadaşlarını öldürmesiyle. Neden diktatör ilan edilemesinin sebebi en fazla Brutus ikilemi ile ilgilidir. Eğer Brutus kendisi kabul edip diktatör ilan ederse kendisi diktatöre yardım eden ve bir diktatörün getirdiği insan olacak, bunu yapmazsa kendisi ve arkadaşları katil olarak yargılanıp öldürecekler. Bu olay uzerine Brutus ve ona uyanlar Roma terk etmistr. 1yil sonra Octavian'in onları hain ilan edip uzerlerine Marcus Antonios ve Lejyoner askerlerini gönderdiğinde yenilen Brutus intihar etmistir. Kitap bu konu ile bitiyor.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Brutus ve beraberindekiler Roma'nın özgürlüğü için Kralı (Caesar) suikast plânları, tartışmacı anlatımla, zekice dile getirilen diyaloglar, sonlarda meydana gelen savaş, eserin başlıca konusunu oluşturur.
Brutus'un tek düşüncesi özgürlük.
Bu uğurda Kralın en sevdiği kişi bile olsa yapacağı şey belli: Suikast.
(Kral öldükten sonra)
Brutus, Kralın yapmış olduğu haksızlıklar, halkı sefil durumuna düşürmesini vatandaşlara anlatır ve halk Brutus'un cesaretini, düşüncelerini tebrik eder, ona inanırlar. Kralın yardımcısı olan Antounis, Brutus'un söylediklerinin zıddını söyler. "Kral sizlere servet bırakıyor, fakirlere ikram ediyor, fakat Brutus erdemli ve güçlü bir kişidir." Bu şekilde Halka serzenişte ve teşvikte bulunan Antonius'un cümlelerinde üstü kapalı, dolaylı anlatım, zekice verilmiş yanıtlar vardır ve halk bu sefer inancını Antonius'tan yana kullanır. Yani Mutlak iyi veya kötü yok kitapta. Halkın her iki kişiye de inanması, yani özgür olup olmadıklarının bilincinde olamayışları dikkatimi çeken noktaydı; dolayısıyla Caesar'dan yana olmadım dersem yanılmış olurum:) Fakat düşündüğünüz zaman bugün bile özgürlüğün ne demek olduğunu bilemeyen insanlar var. Günde 2 dolara tok karnına çalışan siyahi insan özgür olduğunu düşünüyor mudur? Belki de buraya parmak basılmış olabilir. Farkındalık hayatın her safhasında önemlidir. Kitapta müthiş bir üslup havası olduğunu sezebiliyorsunuz. Kitabın yazılış tarihi 1600'lü yıllar, aradaki 400 küsür sene kitabın bugünlere ulaşmasını engelleyemiyor. Büyük ruhlara mahsus; ruhtaki o dalgalanmaların mahsulü olsa gerek. Yüzyıllar önce yazılmış eser bugüne ulaşıp okuyana haz veriyor, şaşılası değil; Meselâ Fuzûlî Divan'ını 5 asır önce yazdı ama şiirlerinde kelimelerle dans var, şakır şakır, okurken keyifleniyorsunuz. Bu tür yazarlar yüzyıllar geçmesine rağmen hâlâ bugüne hitap edebiliyor, son sayfaya geldiğinizde onların büyük ruhunu ve arayışlarının doğurduğu sonuçları görebiliyorsunuz.
124 syf.
Julius Sezar, kimilerine göre tarihin gördüğü en büyük imparatorluğun yani Roma'nin gördüğü en büyük yönetici (imparator) kimisine göre Diktatörlüğün cisimlesmis hali ! Shakespeare'e göre de bu oyundan yola çıkarak diyorum ki daha çok ikincisi geçerlidir.

Eserin ismi Sezar olsa da başrolde Brutus bulunmaktadır. Brutus, Sezar'in en yakın dostlarindandir. Ona çok guvenmektedir. Nitekim ondan aldığı bıçak darbesinden sonra o ünlü sözü dudaklarından dökülür ve o an öldüğünü kabul etmiştir: "Sen de mi Brutus, o zaman ölsün Sezar." Zaten öyle değil midir; insanı düşmanlarından aldığı darbelerden ziyade dostlarının ihaneti yıkar, öldürür. Peki Brutus bunu Sezar'a neden yapmıştır?

Shakespeare'e göre, Sezar Roma'yı Cumhuriyet'ten Tiranliga götürmektedir, özgürlükleri yok etmektedir ve nihayetinde Roma'yı yok olusun eşiğine getirmektedir. Casillus başta olmak üzere Brutus'e bunu göstermişlerdir. Aslında Brutus da farkındadır lakin dostuna bağlılık ile Roma'ya bağlılığı arasında gidip gelmektedir. Dostuna olan sevgisi gerçekleri göz ardı etmesine sebep olmaktadır. Ancak bir yerden sonra gözlerini daha fazla kapayamaz ve Roma'ya bağlılığı ağır basar. Tabi bunları Shakespeare'in bu eserinden yola çıkarak söylüyorum. Yoksa önsözde de üzerinde duruldugu gibi her devirde Sezar ile Brutus'un bu dramatik olayina farklı farklı açılardan bakilmistir. Biraz da alakali devrin atmosferi bu bakışı belirlemiştir: Kah Sezar mağdur kah Brutus mağdur olarak ele alınmıştır, sanırım bu böyle devam edecektir.

Bu eseri Shakespeare'in diğer okuduğum üç eserine göre biraz geride buldum. Bu eserler: Hamlet, Macbeth ve Romeo ile Juliette. Bu üç eserde diyaloglar daha etkileyici ve derinliğe sahipti.

Sonuç olarak, verilmek istenen mesaj bakımından her dönemde canlılığını devam ettirecek bir ederdir: İnsan köle olmak istemezse kimse onu köle yapamaz. Belki bir süre köle olarak kalır ancak baş kaldirirsa, içinde barındırdığı gücü kesfederse nihayetinde kaçınılmaz olarak özgürlüğe kavuşur. Tiranlari, diktatörleri güçlü yapan en başlıca faktör ezdikleri halkın ezildiginden farkında olanının suskunluğu ve ezildiginin farkında olmayan ve sahte bir kahramanlık ve huzur tablosuna kapilmislik halidir. Bunları güncel herhangi bir konu için demiyorum. Eserde mevzu bahis olan konulardır bunlar.

Keyifli okumalar.
118 syf.
·13 günde·Puan vermedi
"Olmak ya da olmamak! İşte bütün mesele bu!" deyip,büyük bir çoğunluğun bilincine farkında olmasalar da bu sözü yerleştiren Shakespeare, sadece yazmakla kalmamış aynı zamanda davası haline getirmiş bu sözün gerçekliğini.Öldükten sonra ölümsüzleşenlerin arasına yazdırmış adını.
154 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bakınıyoruz ürkek ürkek,

Bir kubur arayarak kendimize.
Gün gelir,insan kaderini avucuna alabilir.

Birer uşak gibi yaşıyorsak sevgili Brutus,kabahat yıldızlarımızda değil,kendimizde...
168 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
William Shakespeare' dan 4 asır önce yazılmış ve değerini hiç kaybetmeyen, anlatmak istediğini çok açık bir şekilde oyun aracılığıyla anlattığı güzel bir eser daha. Özellikle siyaset konusunda da başucu kitabı olabilecek bir niteliğe sahip. Bir yandan liderlerin gerek kendi çıkarları, hayatları için neler yapabileceğini gösterirken bir yandan da toplumun, destekledikleri kişi iyide olsa kötü de olsa, yönlendirilmesi üzerine kurulan bir kurgu. Ama gerçeğe uzak olmayan bir kurgu!
168 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazar, ilk kez 1599 sonlarında sahnelenen ve Roma İmparatorluğu’na odaklanan ilk oyunu olan Julius Caesar’da ise, bir kez daha kişi ve toplumunun ortak yazgısına ışık düşürmüştür.
168 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Et tu Brutus?

Müthiş bir nostalji oldu bu kitap benim için. Caesar ile yazılmış Türkçe cümleleri Latince'ye çevirdiğim gençlik günlerim geldi aklıma O zaman da sevmezdim Caesar'ı.

Yıllardır farklı görüşler öne sürülmüş bu konuda ama çoğunluk Brutus' ü hain hatta terörist olarak kabul eder. Ben aynı fikirde değilim. Ormanda gezinen ceylanların boynuna bile "Noli me tangere, Caesaris sum"(Bana dokunma, Sezar'a aitim) yazdıran bir diktatöre karşı Roma'nın özgürlüğü adına haklı bir baş kaldırının üyesidir Brutus. Roma demek özgürlük ve cumhuriyet demektir; buna karşı oluşan her tehditi, arkadaşı hatta ailesi bile olsa, ortadan kaldırmak, her iyi yurttaşın görevidir.

Tıp literatürüne geçmiş Brutus'ün bu hali "hainlik" başlığı altında. Üzüldüm, Brutus yoldaş duysa daha çok üzülürdü.

Shakespeare'den okumak da ayrı bir keyifti tabi. Şiddetle tavsiye ederim.
168 syf.
·5 günde·7/10
Shakespeare, ilk olarak Hamlet oyununu okuduğumda bende büyük bir hayranlık uyandırmıştı. Yaşamını araştırmaya koyuldum ve sonrasında bir çok tiyatro oyununu ve şiirlerini okudum. Bence tarihin görmüş olduğu en büyük oyun yazarı ve şair. Bu kelime büyücüsünün kaleminden okuduğum her metin yüreğime dokunuyor. Yavaşça okumaya çalışıyorum bir solukta bitirmemek için eserlerini. Ama bu olanaksız. Okudukça ona bu muhteşem cümleleri kurduracak yaşamını tasavvur ediyorum. Duyduğum en güzel beste oluyor döküldükçe dudaklarımdan.

Sonelerinde şöyle der Shakespeare “ neden dizelerim gösteriş ve ihtişamdan yoksundur,
uzak kalır neden değişimlerden ve yeniliklerden? 
Neden bakmam zamanın koşullarına uyup etrafıma,
yeniliklere, ilginç söyleyişlere?
Neden yazarım hep aynı şeyi, birbirine benzeyen,
buluşlardan uzak, yabani bir ot gibi...(soneler,s.76) Peki Shakespeare neden kendini böylesine ihtişamsız bulur da ben her okuduğumda büyülenirim ?

“Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder.'' der Shakespeare. Kendisi benim için sahneden hiç inmeyecek bir deha.

Shakespeare’nin imparatorluk, taht kavgaları , devlet görevlileri arasındaki hırsları gibi konuların tema olarak işlendiği eserlerinden bir diğeri de Julius Caesar. Bu tarihi trajedinin eşsiz cümlelerle betimlendiği eserde tarihin en magazinsel komplosunu okuyoruz. Bu eserde Shakespeare’in kelimeleriyle Roma tarihindeki dönüm noktasını öğrenme fırsatım oldu. Roma tarihi benim içim her zaman merak uyandırmıştır. Roma ; mimarisi, kültürü , yöneticileri , isyanları, insanlarının gündelik yaşamları vb ile tarihin en önemli medeniyetidir benim için. Milattan önce bile yönetimde senatonun bulunması Julius Caesar suikastinin ardından ortaya çıkan imparatorluk düzeni gibi tarihi olayları Shakespeare’nin şiirsel diliyle okumanızı öneririm. Keyifli okumalar.
118 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Çok farklı bir eser. Caesar'a değil de Brutus'e olan bakış açımızı değiştirecek tarzda. Aslında okuması çok keyifli demeti de çok isterdim lakin diş hastanesine gittim. Beklerken falan okudum.
Sizce aşk acısı mı daha beter yoksa diş ağrısı mı?
1599 yılında Shakespeare tarafından oynanan 1623'de de kitabı basılan bu eserde başrol gerçekten de Sezar yerine Brutus'e ve yoldaşları; Cassius, Casca, Trebonius, Caius Ligarius, Cinna, Decius Brutus ve Metellus Cimber'e verilmiş.
Kitabımızda giriş sonrası Shakespeare kendini hissettiriyor ve özlü sözlerini başta Sezar olmak üzere kahramanlara söyletiyor.
Kendinize çok iyi bakın, başka bir kitapta görüşmek dileğiyle iyi günler..
Kitaplara düşkün, sade ve sakin bir hayatı yeğleyen, politik hırsı olmayan, özel yaşamında yumuşak ve nazik biridir o.
William Shakespeare
Sayfa 41 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 11. basım
Eğer insanlık şerefi,
Çektiğimiz acı, gördüğümüz kötülükler
Yetmiyorsa bize yapacağımızı yaptırmaya,
Bırakalım bu işi şimdiden,
Gidip yatalım rahat döşeklerimize(!)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Julius Caesar
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751408822
Kitabın türü:
Çeviri:
Bülent Bozkurt
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitapevi

Kitabı okuyanlar 1.218 okur

 • Kelkalkirpi
 • E.T
 • Şerife İnce
 • Burak Şahin
 • Mm D
 • Mustafa Ertin
 • Aydin
 • Mehmet
 • Nursel Dayı
 • emre ت.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.3 (1)
8
%1.4 (5)
7
%0.3 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları