Savaş ve Barış 2 Cilt Takım

8,5/10  (237 Oy) · 
1.179 okunma  · 
208 beğeni  · 
6.536 gösterim
Savaş ve Barış, "klasik" dendiğinde akla gelen ilk kitaplardan. Napoléon'un Rusya'yı işgalini anlatan dev bir savaş romanı, aynı zamanda bir Rusya panoraması. 1800'lerin ortalarında Rusya'nın içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşullar, kentlerde, köy ve kasabalarda, büyük çiftliklerde sürdürülen hayat, dönemin önde gelen kişilikleri, saray yaşamı, özellikle üst sınıf ustaca çiziliyor.

Tolstoy, 1. cildin girişinde yer verilen önsözünde Savaş ve Barış'ı yazarken hissettiklerini, yaptığı zorlu çalışmaları ve romanın geçirdiği aşamaları anlatıyor. Bu metinler, özellikle bu dev romana daha yakından, yazarının gözünden bakma fırsatı verdiği için çok önemli.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2016
 • Sayfa Sayısı:
  1808
 • ISBN:
  9786053329015
 • Orijinal Adı:
  War and Peace
 • Çeviri:
  Tansu Akgün
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, tam metin olarak 4 cilt ve 2.200 sayfadan oluşmaktadır. Anlaşılır ve akıcı bir dili vardır. Kuşkusuz çevirmenin becerisi de bunu etkileyebilmektedir. Lev Tolstoy, bu kitabı; 1863-1968 yılları arasında 5 yıllık bir sürede yazmıştır.
Kitabın konusu: Napolyon Bonapart ile Çar Aleksander döneminde 1800 yılların başında yaklaşık 20 yıllık bir zaman dilimine yayılan Rusya-Fransa arasındaki şavaş ve barış dönemlerini incelemektedir. Kendisi de bir dönem orduda görev yapan Tolstoy, savaş koşullarını, karargah ruh halini çok etkileyici ve inandırıcı bir şekilde anlatabilmiştir. Bunun dışında; Rusya'da farklı kesimlerden insanların hayatını ve geleneklerini ortaya koymaktadır. Romanın bu yönünden çok faydalandığımı belirtmeliyim. Bir toplumu tanımak için ya o toplumda uzun süre yaşayacaksınız, ya da bu ve benzeri anlatımlardan yararlanacaksınız.

Tolstoy, Savaş gibi çok önemli toplumsal olayların bir gelişmeler zincirine bağlı olarak ortaya çıktığını, savaş devam ederken sonucu belirleyenin; savaşı yönetenlerin irade ve yeteneklerinin çok dışında açıklanması güç olan etmenlerin olduğunu ileri sürmektedir. Burada Tolstoy'da kaderci bir inanış göze çarpmaktadır.

Tolstoy, Tarihçilerin yanlı anlatımlarına çok kızmakta, bu nedenle sık sık tarihçilerle kendisi arasındaki bakış açısı farklılıklarını net bir şekilde vurgulamaktadır. Tolstoy, kitabın 4. cildinin son 40-50 sayfası bu konudaki felsefi açıklamalarına ayırmıştır.

Bu kitapla ilgili yazıldığı dönemden itibaren çok sayıda övgü içeren değerlendirmeler yapılmıştır. Bu övgüyü kesinlikle hakketmektedir.. Bu nedenle mutlaka okunmasını öneririm.

HÜLYA BİLGİN 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasiklerin anası olmalı bu kitap. Savaş ve Barış'ı okumadım diyen klasiklerinin farkında değildir zaten.. Kocaman sayfalarına rağmen bir solukta okuyacaksınız... Saygı duyulası bir kitap.

mehmet temiz 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

savaş,barış,varlık,yokluk,sevgi,nefret,dostluk,düşmanlık,sevinç,hüzün,mutluluk,mutsuzluk,acı çekme keyf alma,aşk,ihanet,kahramanlık,vatan sevgisi,hastalık,ölüm vs...vs..neredeyse aklınıza gelecek her türlü duygu ve olayın bukadar uyumlu ve kusursuz anlatıldığı baska bir eser yoktur sanırım.kitap, 19.yüzyılın başlarındaki yaklaşık on yıllık bir dönemde ,rusyada yaşananları, üst tabakadaki insanları ön plana çıkararak anlatıyor.kitabın sayfa sayısının fazlalığına sakın bakmayın.okadar ustaca bir anlatımla yazılmışki kesinlikle insanı yormuyor ve bıkkınlık vermiyor.aksine daha fazla okumak istiyorsunuz. bence, sadece dünya klasikleri sıralamasında değil,dünya edebiyat tarihi sıralamasında da 1 numaralı kitap olmayı hakediyor.

Suat Özmen 
27 Mar 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Savaş ve Barış..Dünyanın en büyük romanı olarak nitelendirilen,böyle bir romanın bir daha yazılamayacağı öne sürülen bir şaheser..
19.yy başlarındaki Fransa-Rusya savaşını anlatan ve aristokrat çevrede yaşanan olayları ve savaşın etkisini yansıtan bir başyapıt..
Tolstoy 19.yy Rusya'sının panaromik bir fotoğrafını çeker,soylu sınıfına dair yakın gözlemleri,köy ve çiftlik hayatını ustalıkla yansıtır.
Aynı zamanda savaşın insan hayatlarını nasıl etkilediğini ve insanların konumlarını korumak için verdikleri çabayı anlatmaktadır.
Olaylar savaş esnasında özellikle üç ailenin başından geçmektedir.Bezuhov,Bolkonski ve Rostov aileleri.
Bezuhov,Bolkonski ve Rostov aileleri arasında meydana gelen çekişmeler,garip olaylar ve tabii ki aşk maceraları...
Romanda birçok karakter (100-150 arası) olaya dahil olmakta ve bazı bölümlerde isimleri karıştırmamak elde değil...
Romana hakim olan karakterler:Piyer,Nikolay,Andre,Nataşa,Sonya,Elen,Marya,Anatol...
Romanın başında olay çok yavaş ilerlese de savaş anının yaşandığı bölüm ve sonrası okuyucu için artık vazgeçilmezdir

İsmail Altun 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Evet bir kitap daha bitti güzel bir kitaptı savaşın acıları entrikalar umutlar hayaller hırslar aşklar aldatmalar hepsi bu kitapta var daha fazlası da var :) güzel okunması keyifli bir kitaptı okuyan herkese keyifli ve mutlu okumalar dilerim :)

Tolga Önver 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 37 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarihi olayları sosyolojik bir bakış açısıyla değerlendirip, çarlık Rusya'sının feodal yapısını derinlemesine izleyebileceğiniz, "Dahi Napolyan" komutasındaki müttefiklerin Moskova'yı işgaline tanıklık edeceğiniz ve bunları 500'e yakın karakterin eşliğinde ölümün/yaşamın, aşk ve gururun, zaferin/yenilginin, kibir ve olgunluğun, dinin ve bilimin cesurca irdelendiği felsefi bir perspektiften okuyabileceksiniz.

Muhammed Işık 
03 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Soylu ailelerin kültürlerini, savaşa bakışlarını, savaşı, barışı, aşkı ve hüznü bir arada okuyucuya aktaran değerli bir kitap. Okurken insanı yormadığı için sayfa sayısından korkmamak gerekiyor.

çiğdem öz 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Woddy Allen Savaş ve Barışı okuduğunu söylediğinde kitaptan ne anladığı sorulunca hikaye Rusya da geçiyor demistir... kitap en iyi kitaplar arasında gisterilir

kısaltılmış özet kitapları okumayı sevmiyorum, ama dört ciltlik savaş ve barış gibi bir kitabı okurken ömrünüzün yeterince uzun olması gerekiyor :))

Ayhatun Ozyildirim 
31 Oca 16:53 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 5/10 puan

19.yüzyıl başlarını ve Napolyon savaşlarını anlatan bir yapıt. Soylu sınıfla beraber köy ve kasaba hayatını da anlatmaktadır . Güzel bir klasik .

3 /

Kitaptan 72 Alıntı

Ferman Mammadov 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Kendi kendine: "Aşk nedir ki?" diyordu. "Aşk, ölümün inkarıdır,aşk hayat demektir. Anlayabildiğim her şeyi aşk sayesinde anlıyorum.Her şey onda. Aşk, Tanrı demektir, ölmek de aşkın ufacık parçası olan benim, sonsuz ve büyük kaynağa geri dönmem demektir."

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ferman Mammadov 
 18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Sterne'nin dediği gibi, "Biz sevdiklerimizi, bize yaptıkları iyiliklerden çok bizim onlara yaptığımız iyiliklerden dolayı severiz."

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Hatice gürsoy 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir şeyi anlamak, onu affetmek demektir."

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 150 - Morpa Kültür Yayınları)Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 150 - Morpa Kültür Yayınları)
Sadettin TANIK 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bedendeki yaralar gibi ruhtaki yaralar da ancak hayatın içten içe çalışan kuvvetleriyle iyi olur.

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ferman Mammadov 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

Bana kalırsa, öldükten sonra ne olduğumuzu bilsek hiçbirimiz ölümden korkmayız. Bu budur, oğlum... Herkes korkar ölümden. Bilmediğimiz şeyden korkarız çünkü; sorun bu.

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ferman Mammadov 
14 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

- Hepimiz ne günahlar işliyoruz, ne dolaplar çeviriyoruz! Ne uğruna? Altmış yaşındayım oğlum... Bak bana... Her şeyin sonu ölüm... Her şeyin... Korkunç şey ölüm!

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Kaan Ö. 
07 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir elma olgunlaşıp yere düşünce, bu düşüşün nedeni nedir? Sapının kuruması, ağırlığının elmayı yere doğru çekmesi, güneşin yakması, rüzgarın etkisi, çok ağırlaşmış olması ya da dibinde duran çocuğun onu yemek istemesi midir? Neden bunların hiçbiri değildir. Burada söz konusu olan, sadece her hayati, organik, temel olayın gerçekleşmesine yol açan koşulların bir araya gelmesidir. Ve hücre dokusunun çürümesinden ötürü elmanın düştüğünü söyleyen botanik bilgini, ancak elma ağacının altında duran ve elmayı yemek istediği, bunu Tanrı'dan dilediği için düştüğünü söyleyen çocuk kadar haklıdır.

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sadettin TANIK 
23 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendi kendine, "Aman Tanrım," dedi. "Hep aynı insanlar, hep aynı şey... Babam bile fincanını her zamanki gibi tutup çayı dünkü gibi üflüyor. Yarın da yine öyle üfleyecek." Odadakilerin hepsine karşı öfke duydu. Hiçbir değişiklik olmadığı için onlara kızıyordu.

Savaş ve Barış, Lev Nikolayeviç TolstoySavaş ve Barış, Lev Nikolayeviç Tolstoy

Kitapla ilgili 4 Haber

OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP
OKUNDUĞU SÖYLENMESİNE RAĞMEN OKUNMAYAN 10 KİTAP İngiltere’nin önemli yayın organlarından The Guardian gazetesinde yayımlanan haberde, okunduğu söylenmesine rağmen okunmayan kitaplar incelendi ve ortaya Tolstoy ve Dostoyevski’nin de içlerinde bulunduğu 10 kitaplık şaşırtıcı bir liste çıktı.
Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap
Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap Kötü bir romanı okuyamıyorum. On beş yirmi sayfa ilerledikten sonra elimden atıyorum. Buna karşılık şiirin her türlüsü çekici geliyor bana...
Rusya'da 'Savaş ve Barış' maratonu
Rusya'da 'Savaş ve Barış' maratonu Rusya'da 60 saat boyunca birçok ünlü isim Tolstoy'un "Savaş ve Barış" romanından parçalar okumaya başladı.