·
Okunma
·
Beğeni
·
1.145
Gösterim
Adı:
Tolstoy'dan Anılar
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754187625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Tolstoy
Tolstoy
Yussopor Park'ta yürüdük. Moskova'daki yüksek tabakanın görenekleri üstüne çok güzel konuştu. Kocam bir Rus köylü kadını çiçek yatakları üstünde çalışıyordu, yere eğilmiş, fildişi bacaklarını gösteriyor, kımıldadıkça beş okkalık göğüsleri inip inip kalkıyordu. Uzun uzun baktı.
64 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Rus edebiyatı deyince akla belli isimler geliyorsa, Tolstoy mutlaka ilk gelenlerdendir. Tolstoy’un bendeki karşılığıysa bir bilgedir. Fikirleri ve eserleri sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada O’na belli bir saygınlık kazandırmıştır. Kitapta Gorki’nin anlattıklarına bakarsak ölümü sonrasında Rus halkının tepkileri de bir bilgeyi uğurlama hüznünde olmuş.

Genel girişten sonra gelelim kitaba; Kitap zaman olarak, Tolstoy’un ağır hastalandığı ve iyileşme sürecini geçirdiği Gaspra’daki dönemi ve Yasnaya Polyana’dan ayrılışı ile ölümü sonrasındaki zamanları temel almakta. Anlatıcımız olan Gorki, Tolstoy’un ağır hastalığı zamanlarında Çehov ve diğer birkaç sanatçıyla birlikte Tolstoy’a arkadaşlık etmiş. Zaten kitapta o dönemde Gorki’nin izlenimleri ve Tolstoy’la yaptığı sohbetler sonrası tuttuğu notların derlenmesiyle oluşuyor. Kitabın sonunda bir de Tolstoy’un ölümü ertesi Gorki’nin yazdığı uzunca bir mektup var. Bu mektupta da yine Gorki’nin Tolstoy’a dair fikirleri ve ortak anıları mevcut. Peki Gorki’nin Tolstoy’a bakışı nedir? Kitabın yönünü belirleyen kilit soru bu. Bir methiye mi? Yoksa yergi mi? Cevap ikisi de değil. Gorki, Tolstoy’a büyük hayranlık duyan ve sürekli O’na gerek zihninde gerekse de şifahen sorular yönelterek Tolstoy’u anlamaya çalışan birisi sadece. Kitap da bu çabanın eseri. Birini ya da bir şeyi tanımanın en basit ve pratik yolu ona sorular sorarak yaklaşmaktır. Aksi takdirde duyulan hayranlık saman alevi gibi geçici, sabun köpüğü gibi boştur. Zira anlamadan kolay öven kolayca da sövecektir. Bu eseri de öne çıkaran taraf Gorki’nin hakkaniyetli yaklaşarak Tolstoy’u öznel bir biçimde değerlendirmeye çalışması. Evet, yeri geliyor övüyor yeri geliyor endişelerini dile getiriyor ve eleştiriyor.

Gorki’nin notlarından gidecek olursak, Tolstoy’un bahsedilen dönemde en çok söz açtığı konular; Tanrı, köylüler ve kadın, edebiyattansa arada bir bahsediyor.

O’nu en çok uğraştıran ve açıktan açığa kemiren düşünce, Tanrı düşüncesi. Hatta onun bu konudaki huzursuz ve arayan tavrı yaşamını Kont Tolstoy olmaktan ermiş Leon olma çizgisine taşımıştır (Bu konuyu Tolstoy’dan İtiraflarım kitabında ayrıntılı olarak dinlemek mümkün). Gorki’yse bunu bir türlü anlayamaz. Tolstoy’a bu konuda sürekli farklı sorular sorar. Tolstoy her seferinde karışık, belirsiz cevaplarla deyim yerindeyse topu taca atar. En sonunda Gorki “O’nun, Tanrı’yla çok şüpheli ilişkileri var” sonucuna varır.

Tolstoy’un karmaşık düşüncelerinin olduğu ve söz açtığı diğer konu ise kadın konusudur. Bu konuda çok konuşmayı sever, etrafına zorlayıcı sorular sorar, bazen kızar Gorki’yi kızdıracak şekilde kaba ve keskin konuşur. Bazense bu konuda ne kadar pişmanlıkları olduğundan dem vurur. Gorki, kadınlara karşı açıktan düşmanlık tavrı sergilemesi üzerine tahminde bulunur ve der ki:

“Kadınlara amansız bir düşmanlık besliyor bence, onları cezalandırmaktan hoşlanıyor… Alabileceği bütün tatları alamamış bir erkeğin düşmanlığı bu, ya da ruhun “gövdenin aşağılık dürtülerine” karşı düşmanlığı. Ama gene de düşmanlık işte, soğuk bir şey, Anna Karenina’daki gibi.” Tabii bu Gorki’nin tahmini. Bu cephe alışın ardında, pişmanlıkları ya da başka nedenler de olabilir.

Köylüleri sever, onların hayat bilgisi ve yaşam gücü bakımından daha üstün olduklarına inanır ve onlara dair hikayeler anlatır. Konuşurken de köylü deyimleri kullanmayı tercih eder.

Edebiyat konusundan konuşmaktan hoşlanmayan Tolstoy, yine de bu sohbetler esnasında, birtakım yazarlar hakkında görüşlerde bulunuyor. Yakın arkadaşı Çehov’u severken, Dostoyevski’yi ise mistik doğu felsefesi ve inanışlarına yabancı olduğu için ruhu rahatsız ve karmaşık yazan biri olarak gördüğünü ve ondan pek hoşlanmadığını anlıyoruz. Yine Dickens ve diğer bazı yazarlara dair de yorum ve benzetmelerde bulunuyor.

Gorki, Tolstoy’a çok büyük saygı duyuyor. Hatta ölümünden sonra kendini öksüz kalmış hissedip ağlayacak kadar. Hayranlığı, Tolstoy’un jest ve mimikleriyle, fiziksel duruşuyla ve zihinsel kararlılığıyla, zekâsı ve bilgece tavırlarıyla, anlattığı konularda muhatabında saygı uyandıracak bir hâle gelmesi ve adeta muhatabı karşısında büyümesiyle daha da artıyor ve Gorki bu konuda şunları söylüyor:

“Herkes gibi ben de onun, dahi adının en çok yaraşacağı bir kişi olduğunu biliyorum; daha karmaşık, daha karşıt, böyle her yönüyle büyük bir kişi daha yoktur – evet, evet, her yönüyle büyük…-bir kutsal kişinin ermişin yaşamı; ama hiç şüphesiz onun büyüklüğü, kutsallığı insan oluşunda, çılgın, ezici güzellikte bir insan; bütün insanoğullarından biri.”

Buna rağmen Gorki, yeri geliyor Tolstoy’da nefret ettiği yanlardan ve kendisinde endişe yaratan taraflardan da bahsederek Tolstoy’u eleştirmekten geri durmuyor. Orantısız şekilde aşırı gelişmiş bireyselliğini korkunç bulurken, kadınlar hakkındaki görüşlerine tahammül edemez, din konusundaki vicdanı önceleyen ve insanı sıkıştıran, ona belirli sınırlar çizen anlayışı da dogmatik bir sıkıştırma olarak görür, acı çekmeye yatkın inancını bir türlü kabullenemez. Zaten Gorki’nin Tanrı inancı da yoktur. Bu konuda Tolstoy, Gorki’nin üzerine gittiğinde verecek cevap bulamaz ve zor anlar yaşar. Yani bu konuda epey farklıdırlar.

Tolstoy, sürekli arayışı, düşünceleri ve acı çekmeye olan inancı nedeniyle mutlu değildir. Sürekli “mutluyum, çok mutluyum, sonsuz mutlu” demesine rağmen cümlesinin sonuna “acı çekmek” i de ekler. Hayatını yakından gözlemleyen Gorki, onun mutlu olduğuna inanmaz ve şöyle der:

“Ama o hiçbir zaman mutlu değildi, hiçbir zaman, hiçbir yerde; adım gibi biliyorum bunu: Ne “bilgelik kitaplarında” ne “bir atın sırtında” ne de “bir kadının kollarında” buldu “yeryüzü cennetinin” bütün tatlarını. Fazlaca usa bağlı böyle bir şey için, yaşamayı, insanları fazlaca tanıyor.”

Ana hatlarına değindiğim, kusurlarıyla birlikte verilen bu “huzursuz bilge” yi anıları ve görüşleriyle anlatan kısa kitapla, Tolstoy’a dair birçok konuda fikir sahibi olmak ve O’na biraz daha yaklaşmak mümkün.

“Sorularında amansız, cevaplarında ise çekingendi, bütün bilge kişiler gibi.”
64 syf.
·Puan vermedi
Arkadaşımdan aldığım, çok eski ve yıpranmış bir kitaptı. Kitap kokusu tam anlamıyla içine oturmuş. Biraz ağır bir dili olsa da, okurken içine alıyor ve duygu yoğunluğu yaşatıyor.
64 syf.
·1 günde·8/10
Tolstoy'un sevdiği veya sevmediği yazarlara ve hayata bakışını Gorkinin ağzından dinliyoruz. Tolstoy'un ne yiyip içtiğinden bahsetmiyor ancak bir araya geldiklerinde Tolstoy'un nelerden konuştuğunu hareket ve mimiklerini çok güzel tarif ediyor.

Tolstoy şüphesiz bir dahi. Fakat bu dahinin bile bazen Gorki'ye göre beklenimleyecek hareketlerde bulunduğunu Gorki şaşkınlıkla ifade ederek yazmış. Çehov'u çok sevmesinin nedenlerini ve Gorki'ye sen tam Rus değilsin ama tam bir Mujiksin demesi gibi enteresan ifadelerde mevcut. Bazı yazarların nerelerde hata yaptığını yazım kurallarından bahsederken çok önemli bilgilerde veriyor.

Kısa ancak etkisi olan bir kitap olduğu çok ortada. Bir oturuşta bitirilecek çerez kitaplar statüsüne alınabilecek türde bir kitap. Yoğun ve zor bir kitap sonrası kahveyle çok iyi gider :)))
64 syf.
·Beğendi·10/10
Tolstoy’u bir ermiş gibi görmek istemiyorum : Bütün günahlı dünyanın ta yüreğinde bir günahkar olarak kalsın o, tek tek hepimizin de yüreğinde . Bir Puşkin bir de o – daha yüce , daha değerli hiçbir şey yoktur bizim için.

Maksim Gorki

Tolstoy'un ünlü eserlerini okuduktan sonra, tüm eserlerini okumaya başladım ve çoğunu da okumuşumdur .
Daha sonra Henri Troyat'ın Lev Tolstoy kitabını okudum ve bana Tolstoy'un hayatı kitaplarından daha ilginç gelemeye başladı .
İşte bu kısacık kitapta Gorki'nin Tolstoy'la olan sohbetlerinden kalan notları var.
Tüm zamanın ünlü yazarları hakkındaki düşüncelerini ve ne kadar farklı bir insan olduğunu bir daha anlıyorsunuz.

Anton Çehov’un kültür yoksunluğundan söz ederken :
“Goethe’nin her söylediği söz yazılmıştır, ama Tolstoy’un düşünceleri havada yitip gidiyor. Bu, sevgili dostum ,hoş görülemeyecek ölçüde, Ruslara özgü bir nitelik . Tolstoy’un ölümünden sonra , sayısız insan kaleme sarılıp anılarını yazmaya başlayacak , bir sürü yalan döşenecek.” demesiydi.
64 syf.
·1 günde·7/10
Gorki’den Tolstoy anıları. Tolstoy ile geçen konuşmaları. Tolstoy’u Tanrılaştırması. Bir ortam düşünün; Gorki, Tolstoy, Çehov sohbet ediyorlar ve bu sohbetlerden alınan notlar. Tolstoy hakkında bilinmeyenler.

Babalar çok zorluk çekmişler ama güzel yaşamışlar, iyi ki de yaşamışlar.
64 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Maksimov Peşkov’un, Anton Çehov’la birlikte Tolstoy’un öğrenciliğin iyaptığı yıllardaki anılarını içerir kitap. Öyle çok felsefî bir kitap bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Eğer Tolstoy’u daha fazla tanımak istiyorsanız iyi bir kitap.
64 syf.
·1 günde·9/10
Bazı kitaplar bir kitap olmanın bir adım ötesine geçerek yanı başınızda yaşanıyormuşçasına bir canlılığı sayfalarında barındırır. Öyle ki okumaktan ziyade kitabın kalabalığına karışıp, sayfalar boyu çıkacağınız yolculuğun sessiz bir konuğu olmaktan kendinizi alamazsınız.
İşte Maksim Gorki'nin kaleminden Tolstoy'dan Anılar eseri tam olarak böylesi alabildiğine canlı bir eser. Gerek bu canlı anlatımı, gerekse yüceltme yaklaşımın dışına çıkması nedeniyle Gorki'nin başyapıtları arasında kendine yer edinmiş bu güzel eser, 61 sayfalık incecik hacminin aksine, devleşen o nadide eserlerden biri diyebilirim.

Notlar ve bir mektuptan oluşan Tolstoy'dan Anılar, Gorki'nin tuttuğu notlar bölümüyle Lev Tolstoy'un Gaspra'da yaşadığı sıralarda geçirdiği ağır hastalık sürecine pencere aralarken, kitabın son bölümünde yer alan mektup ile Tolstoy'un Yasnaya Polyana'dan ayrılışı ile hayata veda etmesinin ardından Gorki'nin duyduğu hüzne pencere aralıyor. Hastalık ve yitiriş süreçlerinin kağıda döküldüğü her bir kesit, aslında çok daha fazlasını incecik sayfalarında okuruna sunuyor. Çünkü bu kitapta, Gorki'nin "Bu adam yaşadığı sürece öksüz sayılmam yeryüzünde," diye düşünecek kadar Lev Tolstoy'a duyduğu hayranlığın yanında onda tahammül edemediği yanları, kimi zaman ruhu ağırlaştırmayacak ölçüde ona duyduğu nefreti, ona dair eleştirilerini, gözlemleriyle onu anlama çabasını ve anılarını okuyacak; Tolstoy'un Tanrı'yla hesaplaşmasını, kadınlar ve köylüler üzerine düşüncelerini, Çehov ve Dostoyevski gibi Rus edebiyatının kıymetli kalemlerinin yanında Fransız, İngiliz ve Alman edebiyatından yazarlar hakkında Tolstoy'un eleştiren/öven/karşılaştıran değerlendirmelerini bulacaksınız.

Yazarın Tolstoy'un duruşundan susuşuna, hareketlerine kadar capcanlı bir anlatımla kaleme aldığı bu eser, her iki yazarın birbirlerinden ne denli farklı olduklarını da bir yanıyla gözler önüne seriyor. Her iki yazara dair okumalarımın başlangıcında bu güzel esere tesadüf ettiğim, satırlarını yüreğimde ağırladığım için çok mutluyum. Eğer Rus edebiyatını seviyorsanız bu esere bir şans vermenizi yürekten tavsiye ediyorum. Bu eserin kıyıda köşede değil gönül kitaplığınızda kalmasını, incecik sayfalara sığdırılmış dolu dolu satırlarını yüreğinize çekmenizi; velhasıl kitaba tesadüf etmenizi çok isterim. Yolunuzun Tolstoy'u dinlemek için Maksim Gorki'nin anılarına düşmesini temenni ediyorum. Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun:)
64 syf.
·7/10
Elimde bu baskısı mevcut. Eski basımları bar mı bilemiyorum.

Maksim Gorki’den Tolstoy’u 60 sayfa boyunca dinleyeceksiniz. İlk bölümde Tolstoy’a dair bazı anılar ve Tolstoy’un sanat anlayışına dair yaşanmışlıklar söz konusu. İkinci bölümde ise Gorki’nin Tolstoy ölümü sonrasında yazmış olduğu ve yarım kalan bşr mektup mevcut.

Evet eser 60 sayfa; ama söz konusu Gorki ve Tolstoy olunca sanırım beklentim yüksekti. Bölük pörçük notlardan oluşmuş olması eseri biraz daha akıcı olmaktan uzak kılabiliyor evet ama yine de beklenileni tam anlamıyla bulamamak kötü.
"...bütün insanlar eşit ölçüde anlamsızdır."
Maksim Gorki
Sayfa 41 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Akşit Göktürk
"Ölüm olduktan sonra, hangi gerçekten söz edilebilir ki?"
Maksim Gorki
Sayfa 38 - Yapı Kredi Yayınları, 1. Baskı, Çeviri: Akşit Göktürk
Bil ki yașadıklarınla değil, yașattıklarınla anılırsın. Ve unutma: Ne yaşattıysan, elbet bir gün onu yaşarsın. Tolstoy
Bir kadını sırf güzelliği için sevmek mümkün mü?
Bu bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı ?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tolstoy'dan Anılar
Baskı tarihi:
2003
Sayfa sayısı:
82
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754187625
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Tolstoy
Tolstoy
Yussopor Park'ta yürüdük. Moskova'daki yüksek tabakanın görenekleri üstüne çok güzel konuştu. Kocam bir Rus köylü kadını çiçek yatakları üstünde çalışıyordu, yere eğilmiş, fildişi bacaklarını gösteriyor, kımıldadıkça beş okkalık göğüsleri inip inip kalkıyordu. Uzun uzun baktı.

Kitabı okuyanlar 78 okur

  • Fatih Zaman

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%4 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0